Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Jtieeh fcza k e ti. V i s s c fi e r ij. K er kn i eu \v s. Stedelijk Nieuws. DC zaak-Land. De Standaard betoogt nader in een vol gend entrefilet, dat inlichtingen over eene benoeming aan de Staten-Generaal moeten gegeven worden, tenzij het rijksbelang dit verbiedt. Min. Dyserinck echter acht het geven van zulke inlichtingen op zich zelf nietwen- schelijk en stelt zich dus in de plaats van den Grondwetgeverom het recht op die inlichtingenals staatsgevaarlijkaan de Staten-Generaal te ontzeggen. In welk geval echter inlichtingen hadden jnogen onthouden worden, in dit geval nooit. Vooreerst niet omdat het feit in quaestie met persoonlijke motieven niets te maken had. Ten tweede niet omdat de minister zich in de Eerste Kamer had voorbijgepraat. En ten derde niet omdat het een Kamerlid gold. Omtrent de anti-revolutionnairen die tegen de motie- Viruly sternden zegt de Standaard: Het ware misschien goed geweest, dat een hunner duidelijk vóór de stemming had uit gesproken «Hoewel in het minst niet mee gaande met den minister van marine, die metterdaad onze grondwettige vrijheden zou verkorten, stemmen we de motie niet, om op dit oogenblik aan de regeering geen moei lijkheid te berokkenen". Thans heeft het bij sommigen den indruk gemaakt alsof de strijd over de motie-Keuche- nius reeds vergeten ware, en alsof een aan merkelijk deel der anti-revolutioimaire Kamer leden in deze puur constitutioneeie quaestie nog altoos met het Dagblad en consorten tegen Groen van Prin«terer partij kiest. Iets wat nu wel niet liet geval is; maar toch ware het o. i. verkieslijker geweest, om zelfs den schijn des kwaads hier te mijden. Een anti-revolutionnair kan nooit duidelijk genoeg doen uitkomen, dat hij in niets lijkt op een conservatief. Door den heer .T. II. Ter veer te Groningen is een vergelijk ontworpen tusschen Room- schen en anti-revolutionnairen vooral met be trekking tot de remplaceering. Hij wil deze instelling behouden, maar met tusschenkomst van den staat. Bij gemeentebesturen kunnen jongelieden zich aanmelden, die verlangen bij het leger dienst te nemen. Hij die de plaats van een ander inneemt, ontvangt dan f750, welke hem in termijnen worden uit betaald. Voor de jongelieden, welke wenschen zich te doen vervangen, wordt de afkoopprijs berekend naar hun vermogen of het ver mogen hunner ouders, bij schatting waarvan het kapitaal en het inkomen tot factoren dienen. De heer Terveer geeft een tabel er bijvoor kapitalen beneden de f 5000 en inkomen minder dan f1200 wordt de te betalen som van f 750 gevorderd. Aan een millionair zou de afkoop f91,515 kosten. Het verschil met de som, die de remplaoant, ontvangt wordt in de staatskas gestort. Naar wij nader vernemen, is den heer Greshoff als Nederlandsch consul aan den Boven-Kongo het exequatur niet gewei gerd, maar was het hem voor zijne uit zetting nog niet verleend. (N. B. Ct.) Naar het Hll. verneemt, is de uitslag der inschrijvingen voor aandeelen in de Ned. fabriek van werktuigen en spoorwegmateriaal deze, dat de gegarandeerde aandeelen alle, en de niet gegarandeerde aandeelen voorde helft ongeveer geplaatst zqn. Willen echter de plannen tot reorganisatie der kon. fabriek van stoom- en andere werk tuigen voortgang kunnen hebben, dan moet het kapitaal der nieuwe fabriek ten volle geplaatst zijn. Gisteren zijn te Amsterdam ruim 250 werk lieden, die Dinsdag bij de sluiting der kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen bedankt" waren, te werk gesteld aan de landswerf. De plaatsing van meer werklieden wordt aan die werf geregeld, naarmate de stand der werkzaamheden meer handenarbeid vraagt. Den 26n April a.s. zal te Rotterdam de algemeene vergadering van deurwaarders in Nederland worden gehouden. Er heeft zich eene commissie gevormd, waarvan de leden in verschillende steden van ons land gevestigd zijn, om een, zij het ook eenvoudig, gedenkteeken op te richten op het graf van Bernard ter Haar, die in 1880 te Velp overleed. Wel leven zijn «Huibert en Ivlaartje" en »Abd-el-Kader"nog bij het Nederlandsche volk, terwijl ook zijne andere gedichten, «Eliza's vlucht", »Hanna" en de »St.-Pau!us-rots" er niet vergeten zijn, maar het komt de nagedach tenis van dien bezielden, zangrijken dichter toe, dat door eeu zichtbaar teeken de plaats wordt aangewezen waar zijn overschot rust. (Arnh. Ct.) De kegelvereeniging sFabricandoFabri" te Ginneken, bij Breda, heeft tegen 18 Meia.s. (tweeden Pinksterdag) een groot internatio naal concours uitgeschreven, waarvoor fraaie korps- en personeele prijzen worden uitge loofd. De harmonie «Concordia" zal de fees telijke bijeenkomst opluisteren. "Voor de eerste reis naar Baltimore met het stoomschip Edam der N, A. S. M. heb ben zich reeds ruim '100 passagiers derde klasse aangemeld. Door de politie te Delft is in beslag geno men een valsche rijksdaalder, voorzien van het borstbeeld van Koning Willem II en het jaartal 1847. Dinsdag in den laten avond heeft de persoon, die den moordaanslag pleegde in de Peperstraat te Rotterdam, zich vrijwillig aangemeld aan het politiebureau in de Groote Pauwensteeg, waar hij in voorloopige bewaring is gesteld. Ilij is genaamd Maarten Haak, oud 23 jaar, en oefende vroeger liet beroep van stoker uit. Hij legt de grootste onverschil ligheid aan den dag en toont geen berouw te hebben over zijne daad. Hij verklaarde de revolver gekocht te hebben met het doel om de vrouw te dooden. Toen hem te ken nen werd gegevendat zij nog niet dood was, gaf hij ten antwoord dat hem dat speet. De toestand van de vrouw is verbeterd haar bewustzijn is teruggekeerd. (AT. II. Ct.) Gisternacht werd te Leiden door de politie gearresteerd een Hagenaar, die zich met paard en wagen van zijnen patroon had ver wijderd, terwijl hij tevens aan dezen toebe- hoorende gelden niet had afgedragen. Ter beschikking van de justitie is gesteld een achttienjarig jongmensch, die een te Leiden woonachtig horlogemaker had opgelicht voor twee gouden dameshorloges welke bereids in beslag zijn genomen. (L. C.) Uit Sint-Jacobi-Parochie meldt men aan het N. v. d. D. van gisteren 550 mannen en vrouwen, deels met stokken gewapend, trokken langs Oudedijk naar Sint- Jacobi-Parochie, met het doel het volk, dat werken wilde, tegen te houden. Zij werden door de marechaussees uit elkander gedre ven en boden geen verzet. Tegen den avond is in den Oosthoek weer botsing geweest; er werd een schot gelost op den veldwachter Schuite, wien een kogel door de slippen van zijn jas ging. Door marechaussees werden eenige klappen uitgedeeld. Enkele personen geraakten in eene sloot. Sommige arbeiders, waaronder ook leden van «Broedertrouw", Itebben het werk hervat. Ook te Enschede en in andere gemeenten zijn proclamaties aangeplakt ten gunste vau den achturïgen arbeidsdag. Onlangs overleed in de ziekeninrichting van dr. Berns, te Amsterdam, een, wegens ziekte, uit O.-I. teruggekeerd ambtenaar. De meest doelmatige middelen der kunst moch ten de ziekte niet overwinnen. Dezer dagen ontving die inrichting uit Indië een niet on aanzienlijk geschenk in geld van een vriend van den overledene, als een bewijs van innige dankbaarheid voor de trouwe en liefdevolle verpleging, die zijn vriend aldaar had onder vonden. Maandagavond omstreeks elf uren is te Nieuw-Amsterdam een ongewoon luchtver schijnsel waargenomen. In de richting van het zuidwesten naar het noordoosten bewoog zich eene lichtgevende bol. Nadat de bol ongeveer tien seconden was waargenomen, spatte hij uiteen. Een gedeelte er van vervolgde dezelfde richting met voor het oog gelijke lichtgevende kracht, terwijl de andere deelen dadelijk na de uiteenspatting niet meer zichtbaar waren. "W. V., een gegoed landbouwer in Drente, wonende te Norg, keerde Maandag te paard van Groningen langs den straatweg naar zijne woning terug, toen het dier voor een voer manswagen schrikte en den berijd® achter over op de straat wierp. De man bleef op de plaats dood. Terwijl in Mijdrecht de veehouder C. G. en zijn huisgezin naar de kerk waren, is bij hem ingebroken en voor omstreeks f400 aan waarde aan gouden en zilveren sieraden gestolen. De werkstaking te Seraing (Belgie) kan voor het oogenblik als geheel geetmligd beschouwd worden. De uitsluiting van eeu groot aantal weikhede», die tot het staken van den arbeid hadden aangezet, is gehandhaafd. Het werklieden-congres te Madrid heeft zich, ondanks de adviezen in tegenovergestelden zin, voor de algemeene weikstaking veiklaaid. Te beginnen met de volgende week voeren de Duitsche snelvarende stoombooteu naar Nuord- Amerika volledig ingerichte post bureaux en ambte naren met zich aan boord. Da ambtenaren zul len, ter bespoediging der verzending van de brieven en pakketten, dezo reeds aan boord ter verdere verzending gereedmaken. Wekelijks zul len die snelvarende stoombooten op Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag vertrekken. De rechtbank te Messina heelt twee broeders die hun 70 jarigen vader, hun moeder en een broertje van 10 jaar op wreedaaidige wijze om het leven hebben gebracht, respectievelijk tot levenslange en 30-jarige gevangenisstraf ver oordeeld. De veroordeelden moesten door een com pagnie soldaten tegen liet volk worden beschermd, dat de lynch-wet op hen wilde toepassen. Te Rochester, New-York, is overleden mevr. Quigleyde zuster van Day, die den 17n December werd opgehangen omdat hij zijne vrouw in den Niagara-waterval gestooten had. Voornamelijk haar getuigenis gaf den doorslag, maar vóór zij stierf heeft zij bekend zelve hare schoonzuster in de diepte te hebben gestooten, in tegenwoordigheid en met hulp van haren broeder. Een bericht uit Chicago meldt, dat de influenza op onrustwekkende wijze zich uitbreidt en nsen daar reeds 450 gevallen met doodelijken afloop per dag telt. Vooral zijn een aantal artsen aange tast. Te Pittsbnrg zijn 10.000 personen aan influenza lijdende, te Cleveland in Ohio 2000. Te New-York zijn er 1G0 politie-agenten door aan getast. De Nederlandsche vee-inzending naar de ten vorigen jare te Buenos-Ayres gehouden landbouw tentoonstelling heeft, naar men verneemt, ongeacht de verevening van kleine postjes, een totaal ver lies van f82.000 opgeleverd. De voor den landbouw verwachte nadeelige gevolgen van de pas aangenomen suikerwet, doen zich in de omstreken van Raamsdonk reeds duchtig gevoelen. De huurwaarde der voor suikerbieten opge vraagde landerijen is met circa f 100 per bunder verminderd. Als men nu nog de buitensporig lage prijzen, waarvoor het hooi, het voornaamste pro duct dier streken, thans wordt vau de hand ge daan, daarbij in aanmerking neemt, zal het wel geen verwondering baren, dat een en ander op de waarde der geveilde landerijen een grooten invloed heeft Perceelen, die eenige jaren geleden f2500 a 2800 per bunder golden, brengen thans hoogstens f 1500 op. De raad der gemeente Hillegersberg benoemde gisteren tot onderwijzeres aan de openbare school te Terbregge mejuffrouw J. G. de Mooi;, thans onderwijzeres te Bleskensgraaf. II. K. II. de groothei togin van Saksen-Weimar heeft bijdragen geschonken aan den bazaar voor het aanschaffen van een nieuw orgel in de Zuider- kerk te 's-liace, voor de aanstaande tentoonstelling van orchideeën, te houden door de Yereenigtng van Tuin- en Plantkunde", en voor liet gesticht voor haveiooze kinderen te P.otterdam. Uit het verslag van het toevluchtsoord voor weezen, zooals de inrichting te Neerbosch en Nij megen thans genoemd wordt, blijkt, dat van 4 Oct. tot 31 Dec. aan giften ontvangen is I' 33.155 en dat de ontvangsten der drukkerij hebben bedragen f 10,802. De quaestie betreffende de vraag of thans, na de.n dood des Konings, de edstqtraak nog behoort te geschieden in naam dos Konings of wel in naam der Koningin, weid Maandag door inr. Ph. A. Ilaas Azn., van Amsterdam, voor den Iloogen Raad ter sprake gebiacht bij de toelich ting van het cassatie-beroep van een zestal personen te Woubrugge, tegen een vonnis van den kanton rechter le Alfen, waarbij zij tot f10 boete ver oordeeld werden wegens liet zich bevinden na bezetten tijd in eene herbetg. Bedoeld vonnis is het eerste, waarbij is recht gedaun in naam der Koningin. Ofschoon nu door wetswijziging zeker heid op dit punt zeer wfc<>cliehjk achtende, meende mr. Haas toch. dat, zoolang die wijziging niet heeft plaats gelmd, de rechtspraak behoort te geschieden in naam des Konings, zoodat in casu art. 149 der grondwet zou zijn geschonden. Bovendien achtte pleiter de uitspraak, zuoals die hier was gedaan, in naam der Koningin, zonder meer, ook onjuist, omdat wij twue Koninginnen hebben, eene minderjarige Koningin en de KoninginRegentes. De kantomechter bad liet vonnis moeten uitspreken in naam der Koningin Regentes, die thans met het koninklijk gezag bekleed is. Nu hij dit niet heeft gedaan, laat het vonnis in het onzekere In welken naam is recht gesproken, en dat behoorde, volgens pleiter, in elk geval te worden vermeld. Adv.-gen. Patijn zal 0 April in dezen conclusie nemen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt al hier aangevoerd 40 w'interzulnion, die voor fl.GO a 1.80 por '/2 kilo worden ver kocht. Nog werden aangevoerd 9 elften. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: te Rouveen ds. J. G. Steenbeek, te Weesp; te Gasselte ds. T. Heringa, te Marum; to Renkutn (toez.) ds. B. J. van Heij- ningen, te Kesteien; - (e Axel ds. J. B. Th. Hugenholtz, te Zuid-Beierland. Aangenomen: naar Noord wolde door ds. J. van Waning Bolt, te Emct. Bedankt: voor 't Woud door ds. A, J. van 't Hooft, te Nootdorp. B R G E R LIJ K E 8 T A N D. Geboren 25 Maart. Anna Maria Liduina, dochter van A. Blesting en A. B. Moolltuijzen, Niemostraat. Teunis, zoon van J. Keuzen kamp en M. Krommenhoek, JRaam. Overleden 24 Maart. Johannes Wilhel mus Rensman, oud 48 maanden, Kreupcl- straat. 25. Hermanus Verstegen, oud 10 dagen, Vlaardingerstraat. Petrus Spreksel, oud 71 jaar, Hoofdstraat.Petrus Wilhel mus Dominicus Niedfeld, oud 29 jaar en 7 maanden, Lange Achterweg. Petronella Vermeulen, oud 20 maanden, Singel. 26. Adriana Schaaij, oud GO jaar en 4 maanden, •weduwe van P. Klapwijk, Broersveld. Ernst Hendrik Meijer, oud 7 maanden Nieuwe Haven. Anna Soest, oud 78 jaar en 8 maan den, weduwe van J. C, de Woiff. Broersvest, Gehuwd2G Maart. D. van Woerkom en W. J. Kloos.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3