A0. 1891. Maandag 30 Maart. N°. 7723. Eerste Blad Vij - en-v© ©r tig-s t© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: T ODÉ. BV HEAD: BOTER ST RAAT, E 2 7. Dit nummer bestaat uit vief bladen. Schiedam, 28 Maart 1891. 't Is nu ongeveer drie jaren geleden, dat het kiezerkorps, door de herziene grondwet van 1887 zeer uitgebreid, voor de eerste maal opgeroepen werd, de gansche Tweede Kamer samen te stellen. De meerderheid dier kiezers ontzegde in die dagen de liberale partij haar vertrouwen en wendde zich tot de kerkelijke partijen, van wie zij meer heil verwachtte. Thans staan wij opnieuw aan den vooravond van een verkiezingzullen de kiezers ten tweeden male den clericalen par tijen de meerderheid bezorgen? Onmogelijk is het, die vraag aanstonds in bevestigenden of ontkennenden zin te beantwoorden doch er zijn teekenen, die wijzen op een nieuw verloop in de meeningen van |relen, wier vertrouwen in Kuyper en Schaepman diep beschaamd is. In de eerste plaats is het niet ondienstig, eens na te gaan, welke oor- ■zaken in Maart 1888 samenwerkten, om de liberale partij tot oppositie te maken. Die ooi-zaken zijn van verschillenden aard. Eensdeels zijn zij te zoeken bij de liberale partij zelve, anderdeels in de gebrekkige regeling van het kiesrechtnog werkten mede de malaise, heerschende in handel en nijver heid en ten slotte, de toezeggingen, verdacht makingen en beschuldigingen der clericale partijen. Achtereenvolgens zullen wij die oorzaken een weinig nader toelichten. Ten eerste dus heeft de liberale partij zelve voor een deel schuld aan haar nederlaag in 1888. Na den val immers van liet Kabinet Kappeyne in 1879 behield de liberale partij bijna onafgebroken zij het ook een kleine meerderheid in de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Toch scheen zij met lamheid gesla gen. Geen liberaal staatsman stond aan het hoofd van het Kabinetmannen als Heemskerk en Van Lijnden van Sandenburg moest men in den arm nemen, om den wagen in bewe ging te houden; belangrijke hervormingen en verbeteringen kwamen niet tot stand; dit alles werd veroorzaakt door verdeeldheid in ■eigen boezem, die voor en na tal van belang rijke wetsontwerpen deed afstemmen. Is het wonder, dat een deel der kiezers zich met weerzin afweerde van een partijdie jarenlang verbeteringen had kunnen invoe ren, maar niet gewild heeft? Met die om standigheid voor oogen moet het eer ver wondering baren, dat er nog 44 of 45 libe ralen zitting kregen in de Kamer van 100, dan dat dit getal niet grooter was. Ook de gebrekkige regeling van het kies recht bezorgde den clericalen partijen vele, haar niet toekomende zetels. Kan men in het algemeen aannemen, dat de bevolking in de grootere steden op een hoogeren trap van ontwikkeling staat dan de plattelandsbewo ners, de man, die de voorloopige kiesregeling samenstelde, zag dat anders in. In de grootere steden is hoogstens vijf percent van de bevol king kiezer, terwijl op het platteland 10 a'12% mag meewerken aan de samenstelling der re- geerings-collegiën. Als voorbeeld kunnen wij nemen ons kiesdistrict Schiedam. De hoofd plaats van het district, met ruim 25.000 inwo ners, telde in 1888 ruim 1200 kiezers, de bui tengemeenten, nog geen 20.000 inwoners tel lende, brachten bijna 1600 stemmen uit. En daar het platteland, over het geheel genomen, meer clericaal, de steden meer liberaal zijn, had zulk een verhouding voor de vooruit strevende partij nadeelige gevolgen. Eenigs- zins mocht dit gecompenseerd worden dooi de meervoudige kiesdistricten, Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Gro ningen, zeker is liet, dat de winst aan de zijde der clericalen stond. Tevens kan nu in het oog vallen, welk een partijdaad de voorgestelde stedenwet isde voorloopige kiesregeling bevat twee onregelmatigheden. De eene brengt zeker aan de kerkelijken tal van zetels, de andere wellicht aan de libe ralen er enkele: en nu stelt het «kostelijk Kabinet"' voor, de tweede uit de regeling te lichten, terwijl zij de eerste onaangeroerd laat bestaan. De geschiedenis heeft steeds geleerd, dat belemmeringen in de toename van welvaart bij een volk een zekere mate van ontevre denheid wekte tegen de regeering of tegen de partij, die liet gezag in handen heeft. Dit is zoo sterk, dat bijna iedere omwenteling of opstand voorafgegaan wordt door een of ander jaar van slechten oogst of hongersnood. In Engeland, de bakermat van den parle mentairen regeeringsvorm, wisselen de Wighs en Tory's elkander bijna regelmatig in het bewind af, en telkens worden de jaren van overgang gekenteekend door mindere wel vaart. Met een volle maag maakt men geen opstand, en een bevolking, die in welvaart vooruitgaat, is best tevreden met haar bestuur, al blijft dit zelfs beneden het middelmatige. Maar wee over de regeering, als, in den regel geheel buiten haar om, de zaken niet zeer voordeelig gaan 1 Politieke tegenstanders maken gebruik van de heerschende ontevredenheid, verzekeren de bevolking van het heil, dat haar wacht, als de tegenwoordige regeering verdreven en door een uit haar midden vervangen is, en zoo gaat de meex-derheid van de eene op de andere partij over. Aan beloften en toezeggingen, beschul digingen en verdachtmakingen hebben de kerkelijke partijen bet in '88 niet laten ont breken. «Het wanbeheer der liberalen", schatten gelds aan het onderwys verspild", «ons land aan den rand van den afgrond", die klanken dreunen nog in onze ooren, al zijn ze ook verzacht door het woord van minister Godin de Beaufort (welhaast, naar wij hopen, rustiger gedachtenis), dat de finan- cieele toestand bevredigend was, en dat van minister De Savornïn Lohman, dat er op stuk van onderwijs niets bezuinigd kan worden. En welk een heilrijke dag zou er niet aanbreken, als de clericalen aan het bewind warenbelas tingen zouden verminderen, de druk gelijk matiger verdeeld worden, tarieven zouden her zien, accijnzen afgeschaft worden! sWords, words, words!" Wat is er gebeurd Men liet alles, zooals het was en wist voor iedere noodzakelijke verbetering een nog noodzake lijker op te diepen, die eerst moest ingevoerd worden, eer men aan de voorafgaande kon denken. En zoo bleef de noodzakelijke ver betering uit en liet de nog noodzakelijker geregeld op zich wachten! Onwillekeui ig reeds stipten wij het verschil aan, dat er bestaat, als een partij met alle geweld het gezag veroveren wil en dezelfde partij, aan de regeering gekomen. Dit verschil zaï bet krachtigste wapen der libel alen zijn, om bij de stembus van 1891 de kiezers aan hun zijde te krijgen. Tevens moet de les van 1888 leeren, wat het volk in de eerste plaats van de liberalen eischt: maar over de aan staande verkiezing in een volgend nummer! SCHIEDAM, 28 Maart 1891. Naar wij vernemen, is door den minister van marine Dyserinck ontslag gevraagd, dat hem is verleend in te gaan op 31 Maart a.s., op welken dag zijn opvolger, de kapitein ter zee G. Kruijs, chef van den staf der marine beëedigd wordt en in functie treedt. De nieuwe minister, thans chef van spe ciale diensten bij het departement, is lid van de staatscommissie voor de samenwerking, tussehen land- en zeemacht, \va« vroeger chef van het personeel van het marine-departe ment in Indië, commandant van het artillerie- instructieschip en hoofd van het vak van uit rusting bij de marine-directie te Amsterdam. Als lid der voormalige staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht wordt hij geacht ge heel in te stemmen met de hoofdbeginselen der thans ingediende legerwet, waarvan het ge deelte dat betrekking heeft op de zeemacht ook met zijne medewerking is voorbereid. Zijn optreden in het Kabinet is ook wen- sebclijk geacht teneinde storing in de be handeling der legerwet te voorkomen. De gemeenteraad zal op Woensdag den ln April 1891, des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zij uingekomen stukken, waar onder twee ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1890, en vier ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente- begrooting, dieust 1891alsmede verzoek van W. F. Tak om van de kiezerslijsten te schrap pen de namen van A. van Gerven, G. H. Holtus en B. L. L. J. Gores, welke stukken zijn ter visie gelegd, teneinde te kunnen worden behandeld. Vaststelling 2e suppletoir kohier der pi. dir. belastingidem eene ver ordening op het inleveren van stembriefjes ter verkiezing van leden van den gemeente raad rekening over 1890 van de commissie van beheer der fondsen van de vernietigde gilden id. van de Kamer van koophandel en fabrieken over 1890. met daarop uitgebracht rapport door de financ. commissie besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrootingen voor 1890 van het burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuisadres van M, W. van Grasstek om eervol ontslag als onderwijzeres le kl. aan de openbare school voor gewoon en u. 1. onderwijs voor meisjesbenoeming van leden van het stem bureau voor verkiezingen voor leden van de 2c Kamer der Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en den gemeenteraad idem van een secretaris-rentmeester van het burgerlijk armbestuur; idem van eene onderwijzeres der le klasse aan de openbare school voor gewoon en u. 1. onderwijs voor meisjes; adies van N. van der Sluijs om toekenning eener gratificatie evenals in vorige jaren; adres van A. van de Nadort c. s., allen onder wijzers alhier, om vrij gebruik van het gym nastieklokaal. met vuur en licht, om zich te bekwamen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiekadres van J. Lourens, T. Lourens en S. Lourens om aanleg van een uitweg van hunne panden naar de bebouwde kom der gemeente, of wel aanschaffing en onderhoud door de gemeente van een praam en over- haalpont of vermindering van belastingbe zwaarschriften van ,T. M. van der Schalk Jr., K. te Slaa, W F. Tak, J. G. Hosman en A. H. W. van Luik tegen de vastgestelde kiezerslijsten. En verdere voorstellen en mede- deelingen. In de laatst gehouden vergadering der wer kende leden van Schiedams Mannenkoor «Orpheus" is o. a. besloten, den heer C. C. A. de Vliegh te benoemen tot eere-directeur en met het oog op zijn gevorderden leeftijd de leiding der repetities en concerten op te dra gen aan een jeugdiger kracht. Met algemeene stemmenwerd daarop tot directeur benoemd de heerGeorg Rijken, leeraar aan de muziekschool van de afdeeling «Toonkunst" alhier en direc teur van «Gemengd Koor" te Rotterdam. Onze vroegere stadgenoot de heer H. A. M. Roelants Jr. te Amsterdam is benoemd tot correspondeerend lid van de «Archivio Itorico Gentilizio" (historisch adellijk genootschap) te Milaan. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door liet gehecle Rijk Afiondeilijke nominers -1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van «ene Courantt.ij. Iedere gewone regel meer- o.lü. Driemaal geplaatst wnr.lt tegen tweemaal be>ekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1