351 Engelsche groot 409,375 M\) eft 358 zeilschepen groot 70,654 M3. (waaronder voorkomen 236 zeilschepen die de Neder- landsche vlag voeren en gezamenlijk 46,704 M'. groot waren). Uitgeklaard werden gedurende 1890 ge laden 4777 stoomschepen, gezamenlijk groot 8,016,581 M1. (waaronder 1713 Nederl. groot 3,745,225 M1. en 2624 Engelsche groot 3,645,112 M'.) en 1154 zeilschepen gezamen lijk groot 494,635 M3. (waaronder 561 Nederl. groot 165,08S M3,, 268 Engelsche groot 158,146 M'. en 152 Noordduitsche groot 51.503 M*.) in ballast2520 stoomschepen ter gezamenlijke grootte van 5,921,617 M1. (waaronder 100 Nederlandsche van 240,786 M'., 1596 Engelsche groot 4,011,727 M3. en 493 Noordduitsche van 858,002 M3.) en 752 zeilschepen groot 823,442 SI3, (waaronder 239 Nederlandsche van 259,582 M\ en 301 Noorsche van 284,990 M3.) Het aantal onder Nederlandsche vlag inge klaarde geladen schepen verminderde, met het vorige jaar (1889) vergeleken, met 210 en de grootte met 45,873 II3. Het aantal uitgeklaarde, eveneens geladen, Nederland sche schepen verminderde over hetzelfde tijd vak met 23, doch, ondanks dien teruggang, vermeerderde de grootte der schepen onder deze categorie met 43,625 M'. In de Suriname wordt melding gemaakt van de benoeming van den luitenant-kwar tiermeester Van Resteren tot hypotheekbe waarder. Het blad meent dat iemanddie twaalf jaren studie noodig heeft gehad om zich voor het examen gereed te maken, met zulk eene gewichtige betrekking niet moest worden bekleed, waarbij de finaneieele belan gen zoo na zijn betrokken. Eenige jaren geleden bracht de gouverneur Smidt, ten ge volge van onjuiste heffing van zegel- en successierechten, deze werkzaamheden bij den hypotheek-bewaarder over. Nu vraagt de jSuriname of een luitenant-kwartiermeester bekwaam is om die zeer moeilijke bereke ningen te maken en zijn taak naar behooren te vervuilen. De Suriname vraagtof het belang der kolonie dan wei de slaafsche aanbidding en bewierooking van mr. I.ohman door dien kwartiermeester den doorslag heeft gegeven tot deze benoeming? Van verschillende zijden is aan de Ueli-Cl. bij gerucht gemeld, dat al de ondernemingen van de firma Herrings en Co. aan de Ned. handelmaatschappij zijn overgegaan. De 105e algemeene vergadering der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" zal 20 Mei te Amsterdam in het gebouw van de vrije gemeente gehouden wordenonder voorzitterschap van den heer mr. H. .T. Kist. Het hoofdbestuur vraagt een krediet van f1000 aan, om daaruit de middelen te vin den om het tot stand komen van plaatselijke volkskredietbanken bij voorkeur op coöpera tieven grondslag te helpen bevorderen; dit bestuur stelt ook voor, den volksalmanak niet meer te laten verschijnen; verder vraagt het een krediet van f1500 om een onderzoek naar de bestaande ziekenfondsen in te stellen, en machtiging om het volgend jaar weer sprekers uit te zenden. Verder vraagt het nog f2000 voor het schoolfonds, f 552.21 om een tekort te dekken der commissie tot verbetering der arbeiderswoningen, f1500 om een onderzoek iu te stellen omtrent arm verzorging, en f500 ah bijdrage voor het museum van voorwerpen tot bevorderiog van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen. Alleen liet dep. Rotterdam heeft een voor stel ingediend, en wel om f 5000 subsidie te ontvangen voor tegemoetkoming iu de oprich ting der te bouwen industrieschool voor meisjes. In de vergadering van het »Ned. Aardr. Genootschap" is door prof. dri G. A. F. Molen graaf! een voordracht gehouden over de goud velden in het Ilooge Veld in de Transvaal. De belangstelling, die in Nederland werd getoond voov Zuid-Afrika, had spreker aan leiding gegeven tot een reis daarheen in October en November jl. Van wat die reis hem omtrent de goudvelden leerde, gaf spr. ver slag. Tegenover de optimistische beschrijving der Transvaalsche goudvelden liet hij een minder enthousiastische stem hooren. Hij vestigde voornamelijk de aandacht op liet gebied gelegen in de buurt van Johannesburg (gedeelte van het Hooge Veld der Transvaal). Zoo ten gevolge van ie hooge exploitatie kosten, ook door invloeden in het erts zelf gelegen, gebrek aan behoorlijke vervoermid delen, gemis aan den noodigen houtvoorraad voor het steunen der mijnen, bezwarende werkkrachten, groote fouten aan het beheer der mijnen klevende enz., werden allengs meer en meer mijnen aan de markt gebracht, ook de slechte, en het publiek nam met alles genoegen, totdat ten slotte de nadeelen zich spoedig deden gevoelen en een snelle kentering in de maikt kwam. De markt waarde van de aandeelen daalde, en alleen de betere mijnen bleven prijshoudend. Op de vraag wat de toekomst dezer mijnen zal zijn, luidde spr.'s antwoordZoolang de maatschappijen nog een tijdperk van recon structie doorleven, zal voor de betere mijnen nog een zekere waarde overblijven. Maar zeker is het dat in de exploitatie der goud mijnen groote veranderingen te wachten zijn. Voor kundige kapitalisten zal wel winst zijn te behalen, mits de mijnen met kennis worden beheerd. De goudmijnen beloven een schoone toe komst. Zij zullen worden een centrum van bedrijvigheid en een prachtig veld voor plaatsing van kapitaal en het vestigen van ondernemingen. Jammer in het maar dat zoo weinig Hollanders er zich met hun onder nemingsgeest vestigen. De mijnen zullen winst opleveren, echter niet voor de tegenwoordige aandeelhouders. In de feestelijk versierde zaal van Felix Mentis", te Amsterdam, had Zaterdag de plechtige uitreiking plaats der op de laatst gehouden tentoonstelling te Parijs door Neder landers verworven onderscheidingen. De bij eenkomst werd ingeleid door den eere-voor- zitter van het comité, den heer J. F. N. Conrad, die den Fransehen gezant en den burgemeester van Amsterdam voor de eer hunner tegenwoordigheid dankzegde. Daarna trad hij in eene uitvoerige beschouwing ovel den aard en omvang van vroegere tentoon stellingen, in vergelijking met die te Parijs in 1889 en roemde de energie der Neder landsche kunstenaars en iudustrieeten, welke ondanks de te overwinnen bezwaren ten gevolge van gemis aan officieelen steun de eer \an ons land zoo glansrijk hebben ge handhaafd. De uitkomst geeft reden tot ge- oorioofden trots, de 513 exposanten behaalden niet minder dan 10 eere-diploma's, 54 gou den, 87 zilveren, 87 bronzen medailles en 52 eervolle vermeldingen. De Fransche gezant hield daarna eene in sierlijke bewoordingen vervatte en voor ons land zeer sympathieke toespraak. Hij roemde de nationale geestkracht, die ook ter gelegen heid van de Parijsche tentoonstelling zoo glansrijk bewezen heeft, wat het particulier initiatief, goed geleid en met ernst doorgezet, voor groote dingen kan tot stand brengen. De heer A. C. Wertheim besloot de toespra ken, door en den heer Conrad en den heer Van der Vliet te huldigen voor de groote diensten the zij als eere-voorzitter en voor zitter van het tentoonstellings-comité aan ons land hebben bewezen. Spreker eindigde met den geestdriftig toegejuichten uitroep sVive le président de la république, leve de Koningin Daarna had de uitreiking der onderschei dingen plaats. Door de ammd.-rechtbank te Amsterdam is voorloopig aan de kon. fabriek van stoom- en andere werktuigen de verlenging der surséance van betaling toegestaan. Er bestaat, naar de Kampioen meldt, bij het legerbestuur het voornemen, een korps militaire wielrijders op te richten onder de soldaten. Waarschijnlijk zullen zij simplex rijwielen gebruiken. In Griekenland is de drooglegging van het Kopaïs-meer in Boeotië met goed gevolg tot stand gebracht. De rivier, die daarin stroomde, is afgeleid en het water van het meer is in zee gevoerd. Daardoor zijn 100,000 heet. vruchtbaar land aangewonnen, die kunnen strekken tot vermeerdering van de welvaart in Griekenland. Toen wij voor eenige jaren melding maak ten van de plannen tot droogmaking van het Kopaïs-meer, uitten wij daarbij tevens den wensch, dat het Grieksche voorbeeld op onze Zuiderzee zou worden toegepast. Het is waarlijk om iemand zijn geduld te doen ver liezen, als men bedenkt, dat men sinds dien tijd in Nederland nog bijna geen stap verder is gekomen met de Zuiderzee-plannen. (2V. v. d. D.) De N, JR. Ct. vermeldt, dat aan den heer L. F. Brandls Buys, op zijn verzoek, eervol onts.,.g is verleend ais directeur van «Rotte's Mannenkoor". De Ned. vereenigingvoorlocaal-spoorwegen en tramwegen zal in April te Amsterdam eene vergadering houden, waarin besproken zullen wordende bezwaren door de tramway- maatschappijen dezen winter ondervonden, en de door haar genomen maatregelen om den dienst te verzekeren. Men stelt zich voor, de doeltreffend gebleken maatregelen in een overzicht samen te vatten, hetwelk bij komende strenge winters als een aanwijzing kan gebruikt worden. Op 28 November 1884 verdween uit Delft op de meest geheimzinnige wijze de heer Hendrik Charles Stork, mijn-ingenieur. Ter voldoening aan de bepalingen der wet wordt de heer H. C. Stork thans ten ver zoeke van den heer mr. C. H. Stork, agent van de Nederlandsche Bank, wonende te Stad-Almelo, gedagvaard om na verloop van drie maanden, op Woensdag den 24n Juni 1891, des voormiddags te tien uur, te ver schijnen of iemand van zijnentwege te doen verschijnen ter openbare terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te Almelo in het paleis van justitie te Stad-Almelo, ten einde aan de rechtbank van zijn aanwezen te doen blijken. Het aantal passagiers voor de eerste reis naar Baltimore met het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., bedraagt thans reeds ver over de 200. Men verwacht, dat er geen enkele plaats onbezet zal blijven. Door de afdeelingen van de »Vereeniging van landbouwers, die suikerbieten ver bouwen", is met algemeene stemmen besloten, aan de Eerste Kamer te verzoeken hare goedkeuring te onthouden aan het onlangs door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp op den suikeraccijns. Wij kunnen eenige bijzonderheden mede- deelen omtrent het internationale kegel concours, op 27, 28 en 29 Juni te Nijmegen te houden, waarvoor de raad dier gemeente een groote gouden medaille met het stempel der gemeente schonk. Het programma bevat een korps-een personeelen en een vrijen wedstrijd. Voor don korpsweristrijd waaraan vijf afge vaardigden van elke club die zich aanmeldt zullen deelnemen, worden uitgeloofdéen massief gouden medaille (aangaboden door de gemeente Nijmegen), vier verguld zilveren, zeven zilveren en vier bronzen medailles, benevens een extra verguld zilveren medaille voor den kegelaar, die in dezen wedstrijd het hoogste aantal puntenjzal hebben geworpen. Voor den personeelen en den vrijen wedstrijd worden o. a. kunstvoorwerpen tot een bedrag van minstens f1200 uitgeloofd, terwijl eveneens een extra verguld zilveren medaille, met een diploma als iChampion van Europa", zal worden uitge reikt aan dengene, die in den personeelen wed strijd den eersten prijs behaalt. De eerste prijs voot den vrijen wedstrijd is niets minder dan een rijpaardbenevens een verguld zilveren medaille. Alle medailles zullen geslagen worden op het wapen^der gemeente Nijmegen, De commissie zal verder niets onbeproefd laten om door feestelijkheden als anderszins luister aan do zaak bij te zetten. Op 15, 16 en '17 Mei a.s. zal te Assen, vanwege drie werklieden vereen igingen in Drente, een tentoonstelling van voorwerpen van ambachtsnijverheid worden gehouden. De politie te Delft heeft wederom een val- sclien rijksdaalder in beslag genomen; dit maal was het er een van het jaartal 1854 en het borstbeeld van koning Willem III voorzien. Door den hoogen vloed zijn Zondagmiddag te Pernis al de langs de rivier gelegen landen onder water gezet. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft aan den politie-agent Noppen eene gratificatie van f50 geschonken, voor diens moedig ge drag bij den brand, welke in de vorige week de apotheek en drogisterij van den lieer Van Spanje verteerde en waarbij N. zich tot red ding van een menschenleven aan groot ge vaar blootstelde. Een vreeselijk ongeluk heeft een huisgezin te IJzendijke in rouw gedompeld. Een vader heeft twee zijner kinderen, lijdende aan kink hoest en mazelen, op eigen gezag een hoest- bedarend middel gegeven, dat indertijd door een Belgischen geneesheer aan een volwassen menscb was voorgeschreven. Beide kinderen, het eene 3, het tweede 1 jaar oud, zijn aan de gevolgen bezweken. De Duitsche herbergier, die onlangs te Venlo werd gevangengenomen als verdacht van valsch-munterij, en wiens uitlevering door de Duitsche regeering is gevraagdzal eerst voor de rechtbank te Roermond moeten te rechtstaan. Te Klimmen (Limburg) zijn Vrijdagnacht drie aanzienlijke landbouwerswoningen door een zwaren brand vernield. De vroege Paschen in dit jaar heeft een »vriend van feiten en cijfers" aanleiding ge geven tot de volgende berekening: In 1883 viel Paschen op den 25n Maart, en in deze eeuw zal er nog maar éénmaal zulk een vroege Paschen zijn, namelijk in 1894. In de drie toekomstige eeuwen is zij slechts achtmaal op denzelfden datum te ver wachten namelijk in 1951, 2035, 2046, 2057, 2103, 2134, 2152 en 2198. De vroegste datum, waarop Paschen kan vallen is 22 Maart (in 1856 was het op den 23n Maart) en dat kan alleen het geval zijn, als de maan den 2ln Maart voi is, en wel op een Zaterdag. Dat dit juist zoo treft is uiterst zeldzaam; het gebeurde in 1093, 1761 en 1817, en het zal weer gebeuren in 1990, 2076 en 2144, terwijl het in de drie daarop volgende eeuwen geen enkele maal zal voor komen. Daarentegen valt Paschen nooit later dan op den 25n April. Dit was het geval in 1663, 1734, en 1885, en in de volgende eeuw zal het slechts éénmaal voorkomen, namelijk in 1943. (Zbld.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2