Biniieiilandsclie Berichten. Natchewitch heeft de portefeuille van finan ciën aanvaard. i S E B I K A. Aan boord van het in de haven van Buenos-Ayres liggende Chileensche oorlogs schip Filcomayo is een oproer uitgebarsten, naar men zegt aangestookt door hier woon achtige onderdanen van Chili. Er werden 3 schepelingen gedood en 3 gewond. SCHIEDAM, 1 April 1891. De hedenmiddag gehouden gemeenteraads zitting werd bijgewoond door 16 leden; afwezig met kennisgeving de heeren Knappert en Tak, eerstgenoemde wegens afwezigheid uit de gemeente, laatstgenoemde ter zake van ernstige ongesteldheid, en de heer Nolet. Na goedkeuring der notulen van 21 Maart jl. kwamen de volgende stukken ineen voor stel van burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs tot het toekennen eener vergoeding aan die leerr.r ;n der open bare middelbare scholen, welke de betrek kingen van den overleden directeur dier scholen, den heer J. Steijuis Gz., gedurende de bestaande vacature hebben waargenomen ter visie gelegd en de behandeling aange houden tot eene volgende vergadering; eene missive van burgemeester en wethouders, ter voldoening aan art. 182 der gemeentewet, aanbiedende het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1890aangenomen voor kennisgeving, zullende het verslag, evenals in vorige jaren, gedrukt, aan de leden rondgedeeld, en alge meen verkrijgbaar gesteld wordenhet ver slag van den directeur der iemeente-gas- fabriek nopens den toestand en de werking dier fabriek over bet jaar 1890; het verslag van den directeur der gemeente-drinkwater leiding nopens den toestand en de exploi tatie dier inrichting, over het jaar 1890; beide verslagen ter visie gelegd tot de eerst volgende vergadering, zijnde ze bovendien opgenomen in liet jaarverslag van den toestand der gemeente; eene missive van den voor zitter der examen-commissie voor het middel baar onderwijs, houdende mededeeling der tijdsbepaling der examens aan de burger avondschool; waaruit blijkt dat die zullen gehouden worden op 22, 23 en 24 April a.s. in de gewone schooluren; aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen was een adres van H. Hoherhoek, gericht aan burgemeester en wethouders en aan den gemeenteraad, om vergunning tot het een uur langer per dag vervoeren in de maand April van dunne mest, daar de buitengewoon strenge .winter, naar adressant aanvoert, nvoorden vervoer van zijn product, zeer ongunstig is geweest". Na eenige discussie, waarbij de voorzitter en de heer SchuUrman er op wijzen dat inwilliging van het verzoek niet kan geschieden, zonder voorafgaande herziening der strafverordening, waartoe het adres te laat is ingekomen, wordt bet adres naar burgemeester en wethouders gerenvoyeerd. Alsmi tot de behandeling der aan de orde ge stelde onderweipen overgaande, werden zonder beraadslaging met algemeene stemmen aange nomen, twee ontwerp-besluiten tot liet doen van af- en overschrijvingen op de gemeente- begrootiug van uitgaven, dienst 1890; een ontwerp-besluit tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begiooting, dienst 1891; twee ont- werp-besluiten tot het doen van af- en over schrijvingen op de gemeente-begrooting van uitgaven, dienst 1S91en een ontwerp-besluit tot veihooging van of toevoeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1891. Bij dit laatste voor stel verzocht de lieer Van Har wegen den Breems aan den voorzitter specificatie van liet bedrag van f 75,000 uitgegeven voor buitengewone werken. Hoewel de voorzitter meende er op te moeten wijzen dat bedoelde uitgave, door de financieele commissie bij de behandeling der begrooting reeds ten volle erkend was, bestond er bij hen echter geen bezwaar om, door een onderzoek in de regis ters van den gemeente-ontvanger aan het verlangen van den heer Den Breems te voldoen. Ook liet 2e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1890, tot een bedrag van f lGl.OS'/s werd goedgekeurd. De ontsveip-verordening op het inleveren van stembriefjes ter verkiezing van leden van den gemeenteraad werd, met een kleine wijziging in de redactie, voorgesteld door den - lieer Van Erpecum, die door burgemeester en wethouders werd overgenomen, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd; hierdoor wordt de gemeente in twee afdeelingen gesplitst. Zij luidt als volgt Verordening op het inleveren van stem briefjes ter verkiezing van leden van den raad der gemeente Schiedam. Art. 1. Da gemeente Srhieiiam is, met het oog op het bepaalde bij alinea 2 van art 0. der Gemeentewet, ten aanzien der verkiezingen van leden van den Raad der gemeente voortaan wor den verdeeld in twee afdeelingen. Art. 2, De twee afdeelingen in art. 1 genoemd worden gescheiden door eene lijn aanvangende bij de grens met de gemeente Rotterdam, op het midden der kruin van Schielands hoogen zeedijk. De lijn loopt van dit punt over het midden van die kruin tot aan de Koemarkt, gaat verder over bet midden der Koemarkt tot aan het mid delpunt der Koemarktbrug, waar zij westwaarts ombuigt en bet midden van het water der Lange Haven tot aan de Branderssteeg volgt. Zij gaat verder over liet midden van de Brandei ssteeg en de voetbrug over de Nieuwe Haven, volgt den walkant der Nieuwe Haven tot aan de Franken- straat, om daarna in eene rechte lijn door te loopen over het midden der Frankenstraat tot aan den West Frankenlandschen dijk. Van dit punt vervolgt zij haien weg in rechte richting naar de rivier de Nieuwe Maas, waar zij een rechten hoek met de noordelijke normaallijn vormt. Het gedeelte gelegen ten noorden van deze scheidingslijn behoort tot de eerste afdeelingen het gedeelte gelegen ten zuiden van die lijn tot de tweede afdeeling. Art. 3. Met inachtneming van het bepaalde bij het volgende artikel zullen de kiezers, in de eerste afdeeling wonende, hunne stembriefjes in leveren bij het stembureau op het Raadhuis, alwaar het hoofdbureau zal gevestigd zijn, terwijl de kiezers, die in de tweede afdeeling wonen, hunne stembriefjes zullen inleveren bij het stem bureau dat in die afdeeling zitting zal houden. De kiezers, leden van het stembureau, kunnen echter hunne briefjes inleveren aan het bureau waarin zij zitting hebben. Art. 4. Boven het adres van iederen oproe pingsbrief wordt vermeld de afdeeling waartoe de kiezer wordt gerekend de plaats waar het bureau zitting houdt, bij hetwelk hij zijn stembriefje behoort in te leveren, en het jaar waarin de kiezerslijst bij de ver kiezing van kracht, gesloten is. De rekening van de beheerde fondsen her komstig van de vernietigde gilden alhier, over 1890, bedragende in ontvangst f 252.36s, in uitgaaf f208.75, sluitende dus met een voordeelig saldo van f 43.61s, werd met alge meene stemmen goedgekeurd, hebbende de voorzitter en de wethouder Loucq, als leden der commissie van beheer, overeenkomstig art. 24 der gemeentewet, tijdens de behande ling dezer rekening de vergaderzaal verlaten. De rekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1890, sluitende met een goed slot van f5.63. werd, overeenkomstig het adres der financieele commissie, met algemeene stemmen goedgekeurd; de heer Prins was, als lid der Kamer van koophandel, tijdens de behandeling dezer rekening niet aanwezig, j De af- en overschrijvingen op de begrootin gen voor 1890 van het burgerlijk armbestuur en het stads-ziekenhuis werden goedgekeurd. Aan mej. M. W. van Grasstek werd, met ingang van heden, eervol ontslag verleend als onderwijzeres der le klasse aan de open bare school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, terwijl tot hare plaats vervangster werd benoemd mej. H. A. Aaltsz te Bedford. Tot leden van het stembureau voor de gedurende 1891 te houden verkiezingen van ledeD van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den ge meenteraad worden benoemdvoor het - hoofdbureauwaar de burgemeester van rechtswege voorzitter is, de heeren Roelants en Visser, voor het tweede bureau tot voor zitter de heer Elzevier Dom en tot plaats vervangend voorzitter de heer Loncq, tot leden de heeren Van der Schalk en Van Har wegen den Breems. Tot plaatsvervangende leden voor beide bureaux zijn benoemd de heeren Prins, Van Erpecum, Knappert en Bergsma. Met 9 van de 16 stemmen werd vervolgens, bij tweede stemming, tot secretaris-rentmees ter van liet burgerlijk armbestuur benoemd de heer A. H.W. van Luik, hoofdcommies ter gemeente-secretarie7 stemmen waren uit gebracht op den lieer F. Pigeaud A.Fz. agent eerier brand waarborgmaatschappij. De door den nieuwbenoemden ambtenaar te stellen garantie werd door den raad van f 5000 op f 2000 teruggebracht, terwijl tevens een gewijzigde instructie door burgemeester eu wethouders zal' wordeu ingediend. Aan N. van der Sluijs werd zijn gewone jaarlijksche gratificatie verleend, onder bepa ling dat deze kwartaalsgewijze eu zoolang hij in functie is, zal worden uitgekeerd. Aan A. van de Nadort c. s., allen onder wijzers alhier, werd het vrije gebruik van het gymnastieklokaal met vuur en licht toege staan, terwijl op het verzoek van 1. Lourens, T. Lourens en S. Lourens om aanleg van een uitweg van hunne panden naar de be bouwde kom der gemeente, of wel aanschaf fing en onderhoud door de gemeente van een praam en overhaalpont of vermindering van belasting, afwijzend werd beschikt. J. M. tan der Schalk Jr. en K. te Slaa zullen nog op de kiezerslijsten worden ge plaatst; terwijl de namen van W. van Slobbe, G. A. Janse, N. G. Wouterlood, A. van Gerven, G. H. Holtus, B. L. L. J. Gores en J. G. Bulter zullen worden geschrapt. Op het verzoek van J. G. Hosman om plaatsing op de kiezerslijsten werd afwijzend beschikt, daar hij verzuimd had de gevorderde bescheiden over te leggen. Op voorstel van burgemeester en wet houders zal in eene volgende vergadering een ambtenaar van de secretarie der gemeente benoemd worden, om bij ongesteldheid, af wezigheid of ontstentenis van den secretaris dezen te vervangen en zulks in de plaats van den heer S. A. Vernède, die tot secretaris dezer gemeente werd benoemd. Nadat door den voorzitter was medege deeld lo. dat de opbrengst van den open baren verkoop op 31 Maart jl. van een ouden stoomketel, een koperen ketel, oude school banken, oud ijzer, hakhout en gerooide boomen was f461,75; 2o. de uitslag der op 19 Maart jl. gehouden aanbesteding van materialen ten dienste der fabricageen 3o. aan wien de tijdelijke geldleening was toegewezen, werd de vergadering gesloten. Hedenmiddag ten vijf ure had op de Groote Markt de installatie plaats van de on langs benoemde luitenants der dd. schut terij alhier, nl. den ln luitenant A. Gouka en de 2e luitenants J. D. C. Steenberg, J. M. van der Schalk Jr., J. T. J. Melchers en J. B. A. M. Beukers. Nadat de schutterij op de Markt in orde van bataille was opgesteld, werd door den ln luitenant-adjudant voorlezing gedaan van het koninklijk besluit hunner bei noeming. Na door den commandant geluk- gewenscht te zijn, werd door de schutterig voor de ge'installeerden met den staf gedefi leerd, waarna zij bij hunne compagnies wer den ingedeeld. Omstreeks halfzes vertrek de schutterij van de Markt en was hare zomercampagne weder ingetreden. Hedenmorgen, terwijl \V. de Moed, wonende in de Gorzen, den sluiswachter De Boo hielp aan het openen van de buitensluis, passeerde in de Maas voor de hayen het zwaar geladen stoomschip Ariadne. De door dit schip veroorzaakte zuiging trok de sluis deuren gedeeltelijk open, ten gevolge waarvan De Moed, die zich niet spoedig genoeg uit de voeten maakte, een klap tegen liet achter hoofd kreeg met de spil waarmede hij bezig was de sluisdeur te openen, waardoor hij in de sluis viel, en een gat in het achterhoofd bekomen heeft. Een spoelingvaarder heeft hem uit het water gehaald. Het een en ander scheen hem weinig te hebben gedeerd, althans hij ging lachende te voet naar zijne woning. De aanstaande reis van de Koninginnen naar Arolsen zal geschieden in het striktst incognitozoodat alle eerbewijzen aan de stations zullen achterwege blijven. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan den kunstschilder Zilcken toegestaan om, ter uit voering van een hem uit Amerika gedane opdracht, een copie te schilderen naar het fraaie portret van John Lothrop Motley, in het Huis ten Bosch te 's-IIage aanwezig. De heer Zilcken is thans daarmede bezig. De minister van marine verwittigt belang hebbenden, dat door hem in den regel eiken Vrijdag, te beginnen met Vrijdag 3 April aanstaande, des voormiddags te elf uren, aan het lokaal van het departement van marine te 's-Gravenhage zullen worden degenen, die hem over zaken, gezegd departement be treffende, wenschen te spreken. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 Maart bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 2,105,536.48 en bij de betaalmeesters- S65,883.08'/z Te zamen f 2,971,419.56V? Naar wij vernemenheeft de afgetreden minister van marine, cri'Oüt-bij-nacht H. Dyserinck, aan H. M. de Koningin-Regentes eervol ontslag uit den zeedienst en pen sioen aangevraagd. Fad.) Zeer trekt de aandacht, schrijft men uit Den Haag aan de Zw. Ot,, de overplaatsing van den ln officier der academie, luit,-kol. Krantz, naar een der regimenten vesting-artillerie. Deze officier, die gedurende ruim 25 jaar aan de academie verbonden was als leeraar in de wiskunde, als hoofd van onderwijs en nu laatstelijk als le officier, kan bezwaarlijk meer de aangewezen man zijn voor den dienst bij een regiment. Daar algemeen wordt beweerd, dat het verslag der commissie van generaals over de toestanden aan de academie en de verpleging der cadets in hoofdzaak zeer gun stig luidt, kan die overplaatsing niet wel daaraan te wijten zijn. Bovendien zou in het omgekeerde geval wel allereerst de gouver neur de verantwoordelijke man zijn, en niet de le officier, die onder dezen gouverneur staat. Eerste IIoil andsch-Russische leening van 1798 en 1815. Ingevolge ukase van den keizer van Rusland worden alle nog uitstaande obli- gatiën dezer leening (f 26,600,009) van 19 Juni1 Juli afgelost en houden van dien datum af op rente te dragen. In verband hiermede zal door de heeren Hope Co. nader worden bekendgemaakt op welke

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2