1 Donderdag 2 April. N°. 7725. Tweede Blad A0. 1891. Vijf- en -veer tigs t© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. SCHIEDAM, 1 April 1891. Er is weder sprake van het oprichten van monumenten op de graven van Verhulst, van Ter Haarvan Alberdingk Thijmzegt de iSpectator. Zal men dan nooit tot het bewust zijn komen, dat deze geheel hun doel missen, de herinnering levendig te houden aan de persoonlijkheid en aan de werken dier man nen Wie bezoeken onze kerkhoven behalve de weinigen, die den graven hunner geliefde afgestorvenen een bezoek brengen Het groote publiek komt er niet en verkiest iedere wandeling boven die op een kerkhof. Daarbij worden de kerkhoven na zekeren tijd afge sloten en worden de monumenten overgela ten aan onkruid, schimmel of roest. Waarom dan niet liever een gedenksteen of buste geplaatst in een onzer musea, of op diuk bezochte wandelplaatsen, of voor het huis, waar onze groote mannen geleefd en gewerkt hebben Zoo blijven zij leven in de herinne ring van het nageslacht, terwijl de kunstenaar, die het werk uitvoerde, daarbij herdacht wordt. Door de schippers II. Fillekes en A.Verhey, te Vlaardingrenis een seinstelsel voor de haringvloot ontworpen, bestaande uit twaalf vlaggen. Tot dusver seinde men elkander met de Hollandsche vlag, doch dit was natuurlijk een zeer onvoldoend middel. Door het nieuwe seiDstelsel zullen de haringschepen de meest voorkomende gevallen elkander kunnen sei nen, terwijl des nachts stakelvuren van ver schillende kleur zullen worden gebezigd. Het stelsel is reeds door vele reeders te Vlaardingen, Maassluis, Katwijk en Scheve- ningen aangenomen. De «Algemeene Nederlandsche Politiebond" zal zijne zesde algemeene vergadering houden op Vrijdag 10 April a.s., des middags ten 12 ure, in eene der zalen van de sociëteit «de Harmonie", te Leeuwarden. Onder de punten van behandeling komt voor: weezenverpleging in verband met de aan de leden gezonden circulaire; bespreking der fondsen door den wiskundigen adviseur, in verband voornamelijk met het nieuwe reglement en de nieuwe afdeelingD.; indiening der begrooting voor het jaar 1891/92 door den penningmeester namens het hoofdbestuur; verkiezing van twee leden van het hoofdbe stuur: periodieke aftreding van de heeren F. A. Boombergen en P. J. M. Kerkhoff; politiewet; voorstel om den minister van justitie te verzoeken dat het den «Algemeeneu Nederlandschen Politiebond" worde toege staan, voor zijne leden te laten afdrukken het verslag der staatscommissie, benoemd bij kon. besluit van 3 Mei 1852 (Sibl. no. 90) tot bet doen van onderzoek naar en het uitbren gen van verslag over een aan de tegenwoor dige staatsinrichting en wetgeving meest pas send stelsel van politiewetdienst-medailles. De werkstakers te Het Biidt hebben Maan dag besloten vol te houden. Alleen bij éen landbouwer n den Westhoek is liet werk hervat. Deze was op de hand der werklieden en bij hem was de staking dan ook niet ge meend. Met goedvinden van den werkgever hadden daar de arbeiders zich bij de anderen aangesloten om de beweging meer kracht en klem bij te zetten. Dat Maandag tot volhou den zou worden besloten, was te voorzien, daar van hun kant de boeren Vrijdag jl. over eenkwamen voorloopig tot Vrijdag a.s. geen der werkstakers in liet werk te nemen. Een voorstel om de tegenwoordige werkstakers gedurende een geheel jaar niet meer aan te nemen, werd verworpen, als zijnde van te verre en strenge strekking. Donderdag a.s. vergaderen de landbouwers opnieuw. Intus- schen blijft op het terrein alles rustig. In Augustus van het vorige jaar bezocht eene Schotsclie familie het dorp Broek-in- Waterland. Voor het huis van den heer en mejuffrouw Fregeres komende, zagen zij daar de heide thans hoogbejaarde bewoners in het tuintje zitten. Een der heerendie twintig jaar geleden diezelfde plaats bezocht had, her innerde zich terstond dat dit dezelfde perso nen waren in wier boek hij destijds zijn naam geschreven had. Als aandenken aan dit tweede bezoek ontvingen zij eenigen lijd latei- een fraai werktaschje voor de thans 81-jarige juffrouw Fregeres en een hoi loge met datum aanwijzer voor den heer Fregeres, benevens een portret van den gever, sir James Colgu- bourn. Dat het hun in het algemeen aan bewijzen van belangstelling niet ontbreekt, bleek nog onlangstoen zij evenals de burgemeester van Edamhet portret ontvingen van den groothertog van Saksen, in een fraai vergulde lijst, met o°ne kroon versierd, alsook een por tret van den burgemeester van Amsterdam. Naar aanleiding van de inhechtenisneming van drie personen, verdacht van diefstal aan het staatsspooi terrein op Fijenoord, heeft er een streng onderzoek onder liet andere wer kend personeel van dat terrein plaatsgehad. Aangezien de drie personen behoorden tot het eigen personeel, schijnt er een licht te zijn opgegaan omtrent de verschillende diefstallen, in den laatsten tijd gepleegd. Terwijl de pastoor te Harlingen Zaterdag voor Paschen zijne ambts-functiën verrichtte, is uit de kerk een van de sierlijk geborduurde overgewaden gestolen; volgens opgave moet het vermiste stuk welf 100 waarde vertegen woordigen. Door den jager van graaf d'Ansembourg te Gulpenzijn in drie maanden tijds niet minder dan zeventien vossen geschoten, waar onder een moervos met acht jongen. Wij vestigen gaarne de aandacht op een uitgave, wier titel in deze dagen anders wel eens aanleiding kon zijn, dat ze op den achtergrond bleef. We bedoelen de Vliegende Blaadjes «Poli tiek van den Dag", door Nemo, waarvan de vierde aflevering voor ons ligt. De schrijver ziet de zaken ernstig onder het oog, zegt zijne meening zonder bitterheid en scherp heid en toont op de hoogte van den toestand te zijn. De vierde aflevering behandelt de volgende onderwerpenDe vvet-Bergansiushet «Kos telijk Kabinet"de verdeeldheid onder de KatholiekenVaria. Hetgeen onder nummer 2 het «Kostelijk Kabinet" voorkomt, is ditmaal niet anders dan een beschouwing van den premier in dit Kabinetbaron Mackay, wiens goede eigenschappen naar waarde worden geschat, maar wien ah politieke fouten worden aan gerekend zijn heengaan van binnenlandsche zaken naar koloniën, en nog een andere, door den schrijver een kapitale fout genoemd, die een schaduw werpt op zijn naam als staatsman. Hiervan zegt Nemo: Hij heeft bij zekere uitdeeling van onderscheidingen dr. A. Kuyper voorgedragen voor de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Misschien is dat wel zijn grootste misslag geweest. Het was in de eerste plaats eene daad van verregaande onkieschlieid om het zachtste woord te gebruiken tegenover het hoofd van den staat, omdat men weten kon hoe de Koning dacht over de schandalen, die er onder Kuyper's leiding te Amsterdam hadden plaats gehad in de Nieuwe Kerk op don Dam. En liet was tevens eene daad, die in het land de grootste ergernis moest wekken, na de rol door Kuyper èn op politiek èn op kerkelijk terrein gespeeld. Eene daad, zoo onpolitiek mogelijk, omdat er in gezien moest wordendat de officieele onderscheiding werd toegekend om Kuyper te beloonen voor de diensten, in 1888 bij de stembus bewezen. Vanwege de «Liberale Unie" is een ge schrift uitgegeven, getiteld: «De Vaccinatie en het Regeeiingsontwerp tot herziening dei- Wet op de besmettelijke ziekten door dr. R. H. Saltet", De geleerde schrijver geeft in dit geschrift tal van belangrijke opmerkingen; wijst er op, hoe in de eerste jaren na de uitvinding dei- vaccine Jenner verrichtte den 44n Mei 1796 de eerste vaccinatie de belangrijke epidemieën van de vorige eeuw verminderden; hoe er een onbepaald vertrouwen in deze kunstbewerking werd opgewekt, en hoe groot de ontnuchtering is geweest, toen tussclien 1820'30 de pokken een gevaarlijk karakter aannamen. «Sedert dien tijd, zegt de schrijver, «heeft vooral de belangrijke, moorddadige epidemie in 1870 en volgende jaren, die na genoeg de geheele wereld bezocht, en in Nederland alleen 20000 menschen doode, de tegenstanders den moed gegeven op af schaffing \an dwangbepalingen aan te dringen, die huns inziens toch niet de gewenschte en verwachte uitkomst hadden opgeleverd. Welke uitwerking vaccinatie en revaceinatie kunnen hebben, blijkt onder andere uit de volgende door den schrijver medegedeelde bijzonderheden In Pruisen b.v. stierven jaarlijks tusschen 1850 en 187-i 19 personen op de 100.000 aan de pokken. In ditzelfde tijdperk bedroeg die sterfte in Oostenrijk: 53. Men kan dus aannemen, dat de toestand ten opzichte van de vaccinatie ongeveer gelijk was in deze beide landen. In 1871 werd evenwel in Duitschland de wettelijke verplichting tot vaccinatie en revaceinatie ingevoerd en nu daalt het getal van ongeveer 50 tot twee, zegge 2, in Pruisen, terwijl Oostenrijk nog eene sterfte van 62 blijft vertoonen. Had Pruisen dezelfde sterfte aan pokken behouden, die het tot vóór de invoering van de wet op de koepokinenting van 8 April 1874 ver toonde, zoo zouden er van 18751887, dus in 12 jaren, niet, zooals geschiedde, 6551, maar 81000 menschen aan de pokken zijn overleden. Uiterst belangwekkend zijn ook de getallen, die voor verschillende legers worden opge geven. Men heeft daarbij het groote voordeel, dat de statistieken beter met elkander te vergelijken zijn. omdat zij ongeveer dezelfde leeftijdsklasse omvatten en dat zij meer be trouwbaar zijn, omdat vele fouten der bur gerlijke statistiek, als het verzwijgen van gevallen, het onvolledig opgeven van bijzon derheden van leeftijd en beroep, door de mili taire geneeskundigen niet worden begaan en de voorschriften in legers strenger worden opgevolgd dan bij de burgerbevolking. Nu was in de Pruisische armee de sterfte aan pokken reeds gering vóórdat de Rijkswet op de vaccinatie was ingevoerd, omdat, zooals boven vermeld is, alle soldaten worden gere- vaceineerd of gevaccineerd; bij den oorlog met Frankrijk bleek dan ook ten duidelijkste de goede uitwerking van dezen maatregel, want te midden van eene bevolking, die hevig door de pokziekte geteisterd werd, en onder de ontberingen van den oorlog verloor het Pruisische leger per 400.000 slechts onge\eer hetzelfde aantal soldaten aan deze ziekte als het Oostenrijksche leger, dat in vollen tijd van vrede leefde. Terwijl verder van 1875—4887 in het Pruisische leger slechts éen soldaat SGHIEDAIHSGN u RAIT. 1.85. - 2.50. - 0.10. II U K U BOTËBSTKA A T, E 2 7. Advertentieprijs: van llö pewone regels mei inbegrip van eene Courant1.1 j. Iedere gewone regel meer- Iti DriemaaI. geplaatst wordt tegen tweemaal lieiekewl. iBONNKMEN'SPRiJS, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afiomleiiijke noinmers D

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5