Mile on Si onroerende pefi C. Kmllaars, leöorea Gfisaijt, Gemengde Berichten. A3) YERTEtfTIEN. BERGER-FUCHS, dat de regeering den gouverneur blijft ver dedigen, Dleiden deze rampzalige gebeurte nissen tot verdere moeilijkheden en schanda len. De behandeling van den gouverneur dwingt den procureur-generaal als man van eer en karakter ter rechtmatige zelfverdedi ging onverbloemd de waarheid, de volle waar heid bekend te maken omtrent alles wat het ongelukkig en dolzinnig bestuur van den lieer Lobman betreft. Wanneer hierover het volle licht zal schijnen, zal tevens duidelijk blijken welke groote verantwoordelijkheid de Nederlandsche regeering op zich heeft geladen, niet alleen door de benoeming, maar ook bovenal door de handhaving in het bestuur dezer kolonie van een man als de heer Lobman, die onafgebroken heeft getoond het gezag niet anders te willen en te kunnen handhaven dan door misbruik van ruwe kracht. »De spanning in deze kolonie, aldus besluit het blad. neemt meer en meer toe. Waar de blik zich wendt, ontmoet men niet orde en rust, maar wanorde en strijd. De handelingen van den heer Lobman leiden meer en meer tot volslagen anarchie. Anarchie, niet door oproer van het gepeupel in de straten, doch door tallooze wetsverkrachtingen van den vertegenwoordiger der Kroon". Het Vaderland spreekt zijn bericht van gisteren tegen, dat de minister van marine lid zou zijn of geweest zijn der vrijzinnige kiesvereeniging ï's-Gmvenhage". Naar de Maas- en Roerbode verneemt, is de toestand van den Limburgsehen afgevaar digde ter Tweede Kamer baron d'Olne, die te Keulen eene maag-operatie heeft onder gaan, hopeloos. Door de centrale anti-revolutionnaire kies vereeniging ia het district Hilversum is bij acclamatie opnieuw candidaat gesteld de tegenwoordige afgevaardigde voor het district, de heer T. P. baron Mackav. De gemeenteraad van Rotterdam heeft beslotenten gevolge van een aanleg van nieuwe werken of straten, de gas-kanalisatie geleidelijk uil te breiden en daarvoor toe te staan f 120.000. Ingekomen was van burg. en weth. een nader voorstel in zake het electrisch licht en om daarmede een proef te nemen. Namens do synode der christelijk gere formeerden hebben de heeren L. Lindeboom te KampenE. Dourria te Rotterdam en II. J. Klinkert te Zwolle een adres gericht aan II. M. de Koningin-Regentes, waarin aan gedrongen wordt op eene nieuwe Zondags wet. Zij hopen »dat weldra eene goede Zon dagswet, overeenkomstig het Woord van God, naar de behoefte des volks moge mede- arbeiden tot bevordering der heiliging van den dag des Heeren, in den publieken dienst en in het geheele volksleven". Het blijkt ons titans, dat de heer Ph. Zilcken niet een kopie, maar een els maakt naar liet portret van Motley op het Huis ten Bosch. Ook is den schilder voor de vervaardi ging daarvan geen opdracht gedaan. Vad Uit Utrecht meldt men aan de N.X. Ct. Gedurende de ^erste drie maanden van dit jaar zijn er drie leden gestorven van de compagnie vrijwillige jagers dezer hooge- sehool, die in 1830 zijn uitgetrokken ter ver dediging vau het vadeilnnd, en in 1831 deel namen aan den tiendaagse!ten veldtocht. De compagnie telde 253 academieburgers, die versierd werden met liet Metalen Kruis. Van hen zijn er nu nog 27 in leven. De officieren en onderofficieren, die vau het leger bij de compagnie waren geplaatst, zijn allen oveileden. Alleen is de gepen- sionneerde luitenant-kolonel L. A. W. Witte Eeckhout nog in leven, die na 183*1 bij de compagnie werd geplaatst, zich steeds door belangstelling en vriendschap aan de leden der compagnie, ook na hare ontbinding, ver bonden toonde, en ook daardoor in aller achting bleef deelen. De door den heer S, L. Huizer te 's-Graven- hage, oud-hoofdingenieur van het stoomwezen in Ned. Indië gedane uitvinding, nl. van een toestel om het aanzetten voor de paarden, die voor zware rijtuigen, als trams enz. gespannen zijn, aanmerkelijk te verlichten, is Woensdag te Haarlem beproefd. De heer J, J. F. Beijnes, fabrikant van spoor- en tramrijtuigen te Haarlem, heeft aan een tramrijtuig van de Haarlemsche paardentram twee dier toestellen aangebracht, en Woensdag waren verschil lende directeuren van trammaatschappijen uit Amsterdam, Rotterdam, Utrecht enz., genoodigd om een proefrit te maken. De genoodigden hadden ook onderweg over vloedig gelegenheid zich te overtuigen van de doelmatigheid van het toestel, daar een met 30 menschen volgeladen wagen zonder eenige moeite door het paard in beweging wordt gebracht, in ieder geval met ongeveer een achtste van de kracht, die anders daartoe noodig is. De prijs voor 2 toestellen aan een tramrijtuig is ongeveer f130. Het hoofdbestuur der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw waarschuwt de landbouwers tegen de maatschappij van vee- verzekering »de Eersteling", en wel op grond, dat die maatschappij geen rechtsbestaan heeft en in hare statuten zeer willekeurige bepa lingen voorkomen. Het comité der tentoonstelling tot bevor dering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, te Amsterdam, ten vorigen jare gehouden, heeft nog f3500 beschikbaar, die, overeenkomstig de circulaire van liet comité-generaal van Januari *1890, bestemd zullen worden voor het op te richten museum voor nijverbeids-hygiène terwijl een gedeelte beschikbaar zal blijven voor een nieuwe tentoonstelling. Volgens den regenmeter te Rokkanjeiser in de afgeloopen maand 34.5 mM. water afgetapt, tegen 10.4 mM. in Maart 1890. Meest stond de barometer onder 0 tot lO'/i- De thermometer varieerde vau 32s tot 46° Fahr. Te Nieuwolda is in de Ned. lierv. kerk ingebroken. De gecollecteerde gelden dei- laatste zes predikbeurten waren verdwenen. De inbrekers hebben zich met behulp van eene ladder door een der ramen toegang tot de kerk verschaft. Den Maag, Met groot militair eerbetoon, in verband met den hoogen rang van den overledeneis Donderdag te *s-Gravenhage het stoffelijk overschot van den gepens. viee- admiranl Binkes grafwaarts geleid. Hem werd eer bewezen als d ienstdoend luitenant-generaal. Over de lijkkist lag de Nederlandsche vlag als rouwkleed gespreiden daarop waren gehecht de vele ordeteekenen en attributen van zijn rang. De kist was met kransen over dekt. Achter den lijkwagen reed een hofkoets met den vertegenwoordiger van de Koningin- Regentes, die deze taak had opgedragen aan den kolonel-adjudant jhr. Van Spengler. Het geheele garnizoen volgde den lijkstoet, en voorts zeer vele vlag-, hoofd- en verdei e officieren der marineonder welke ook het Kamerlid Land. De slippen van het lijkkleed werden gedra gen door de vice-admiraals jhr. Van Capelle, Van Rees, Van Gennep en Bogaert. Op de algemeene begraafplaats waren de ministers van marine, van oorlog en van koloniën tegenwoordig en verscheidene oud ministers, ranggenooten van den overledene, generaals, vrienden en belangstellenden en vertegenwoordigers van de marine en van het Indische leger. Door den vice-admiraal Van Rees werd aan het graf het woord gevoerd. Hij schetste de schitterende loopbaan des overledenen, aan ieder zee-officier hekend, en huldigde de hooge geschiktheid, buitengewone gaven, het plicht besef en den eenvoud van Binkesdie vele zee-officieren voor hunne roeping heeft be kwaamd en die, ofschoon lang buiten den actieven dienst gestaan hebbende als hoofd van marine-onderwijs, volstrekt niet minder geschikt bleek te zijn voor den actieven dienst toen hij daartoe werd geroepen, en die alzoo toonde hoe practijk en theorie zeer goed kunnen samengaan. De nagedachtenis van dezen wakkeren vaderlandschen vloot voogd, den braven mensch en trouwen vriend zal steeds in eere blijven, vil a bien merité de la patrie." De schoonzoon van den overledenede heer Ellisbracht eerbiedig dank aan de Koningin-Regentes voor hare vertegenwoor diging en sprak mede zijn welgemeenden dank uit aan alle aanwezigen voor hunne be langstelling. Vóór en tijdens de begrafenis werden salvo's gelost. De berichten, uit de vier Belgische mijndistric- ten, Bergen, Charleroi, Luik en het Centraal- bassin, ontvangen, melden dat overal gearbeid wordt, terwijl toch eerst een algemeene werksta king op 1 April was voorspeld. Dit is echter geen reden om den toestand als rooskleurig te beschou wen. Hst congres te Parijs en het andere dat den 5n dezer maand teBiusso! aanvangt, zullen onge twijfeld tot een beslissenden maatregel aanleiding geven. In België heeft de strengo vorst van dezen winter groote schade toegebracht aan het uitge zaaide koren. Van de 276,000 hectaren, die met tarwe waren bezaaid, moeten er drie vierden worden overgezaaid. De directeur der landbouw school te Vilvoorden berekent het verlies op 27 milltoen fres. Hierbij komt nog een schade van 2 millioen aan het verlies van wintergerst. Generaal Booth begint weldra met de uitvoe ring van liet tweede gedeelte van zijn plan, name lijk de koloniseering in bot land zelf. Reeds heeft hij onderhandelingen aangeknoopt tot den aankoop van vele boerderijen met land. Bij Vilvoorde op de lijn Antwerpen Brussel had op tweeden Paaschdag een droevig ongeval plaats. De leden van een tooneelgezelschap uit Schaarbeek, die deel hadden genomen aan een wedstrijd te Vilvoorde, zouden 's aonds met den laatsten trein terugkeeren. Een van de leden van het gezeldschap wilde den weg oversteken, toen de trein hot station binnenstoomde, Twee ande ren veilden hem helpen, maar alle drie werden door de locomotief gegrepen, en zoo ernstig ge troffen, dat twee onmiddellijk overleden en de derde spoedig stierf. Een lieer en dame uit Berlijn, die in een hotel te Lucern logeerden en dikwijls op het meer gingen varen, zijn van een dier uitstapjes niet teruggekeerd. Een schipper, die hen eerst had ontmoet, zag later hun scheepje todig en daar dichtbij een hoed op het water drijven. Hei ver moeden, dat het echtpaar verdronken is, ligt voor de hand. Maar het weder was volstrekt niet on stuimig en de man was volkomen bekwaam om een scheepje te besturen. Velen zien daarom in het geval een ngeheimzinnige verdwijning" en de politie doet onderzoek. Het gebeurt soms, dat een ring wat men noemt aan den vinger ingegroeid is, dat wil zeggen, dat de ring niet verwijderd kan worden, omdat de vinger daaromheen dik geworden is. In zulk een geval is het niet noodig den ring te laten doorvijlen, maar passe men het volgende middel toe men wikkele een smal elastiek bandje dicht en stijf om den vinger, zoodat er geen tusschenruimte blijft; daarop houdt men de hand recht in de hoogte en in weinige minuten zal de vinger reeds merkbaar geslonken zijn. Het bandje wordt dan snel afgenomen en dadelijk opnieuw aangelegd, zonder tijd te verliezen, de hand weder in de hoogte gehouden, en na vijf minuten, als het bandje weder verwijderd is, zal de vinger dun genoeg geworden zijn om den ring er over te schuiven. Verkocht4 April. Notaris H. W. M. Roelants. Een huis met ververswinkel, werkplaats en erve, aan de Hoofdstraat, wijk G, no. 121, groot 130 centiaren. In veiling f2160 verkocht voor f2310. Notaris mr. II. M. C. Poortman. Een heerenhuis, branderij en erven, gele gen bij elkander aan de Lange Haven, wijk A, nos. 191 en 192, te zamen groot 332 vierk. ellen. In veiling f7100, verkocht voor f Een pakhuis, gelegen achter bovenstaande. In veiling f425. Gecomb. verkocht voor f8100. Heden overleed te Delft onze ge liefde Moeder en Behuwdmoeder, de Weduwe in den ouderdom van 08 jaar. Namens de Familie: A.W. C. KRULLAARS. Schiedam, 2 April 1891. Overleden te 's - G r a v e n h a g e Mejuffrouw de Wed. in den ouderdom van ruim 81 jaar. J. Gr. FUCHS. Schiedam, 2 April 189*1. Blijkens akte op den 36 Maart ©S" 1891, voor den te Schiedam gevestigden Notaris HENDRIK WILLEM MARIUS ROELANTS verleden, zijn Vrouwe CAROLINA ADQLPHINA MALBRANC, we duwe van den Heer JOHANNES WILHEL MUS RIS, het bedrijf van brander en gist- handelaar uitoefenende, wonende te Schie dam, en N. N. met elkander overeengekomen, dat zij de door wijlen haren echtgenoot gedreven gisthandel, evenals tot dusverre, zal blijven drij ven onder dezelfde firma en daarin de mede-contractanten voor zich, of hunne vennootschappen, deel zullen hebben als vennooten bij wijze van geldschieting (en commandite); en zulks voor een onbepaalden tijd, gerekend van den 22 September 1890, met bepaling dat ieder der vennooten ten allen tijde bevoegd is haar, na voorafgaande kennisgeving, op den 30 Juni of 31 Decem ber te verlaten. FRO JUST IT IA. Bij beschikking van de Arrondissements rechtbank te Rotterdam is de onder- geteekende benoemd tot Curator over de onbeheerde nalatenschap van ALEDA DE BRUIJNlaatstelijk gewoond hebbende te K e t h el en aldaar overleden op 25 Februari j.I. Alle erfgenamen worden verzocht zich aan te hielden bij den ondergeteekende, zul lend zij moeten zijn voorzien van behoorlijke bewijsstukken tot dekking hunner beweerde kwaliteiten. De vorderingen ten laste van den boedel loopendemoeten worden ingediend vóór 31 Julij '1891. Fe curator voornoemd Mr. A. TAK. Schiedam, 4 April i 891.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2