1 J N°. 7728. A0. 1891. Maandag 6 April Derde Blad im fit I Vij f - ©n - v© ©r tigs t e Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binneiilandsclie Berichten. Gemengde Berichten. I 'li 1 UITGEVER: J. ODÉ. GOURANI. InoNNKHENTSFRiis, per kwartaal Franco pel post, door liet geheele Rijk Afiomierlijke nominers 2..10. 0.I0. gewone regels mek B CUE Al': BOT BB STRAAT, k« i——„a E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt legen tweemaal betekend. SCHIEDAM, 4 April 1891. Den 31n Augustus a.s. zal Hermann von Helmholtz de beroemde Berlijnsche hoog leeraar in de natuurwetenschap zijn 70- jarig feest vieren. Uit alle landen maken leer lingen en vereerders zich op, om bij die gelegenheid blijk te geven van hunne hulde, waaraan een gepaste vorm zal worden gegeven door de stichting van eene jaarlijks uit te reiken »Von-Helmholtz-meda511e". Ook in ons land hebben een aantal beoe fenaars van de wis- en natuurkundige weten schappen zich vereenigd om bij dit aanstaan de feest van de geheele wetenschappelijke wereld Nederland krachtig te doen optreden. Naar Het Oosten meedeelt, zullen dezen zomer, op 15 Augustus ongeveer, 5- a 600 leden der jongelingsvereenigingen ter bonds vergadering te Neerbosch komen. Hieronder zullen vele Amerikanen, Engelscken, Duit- schers, Belgen, Franschen en waarschijnlijk ook Italianen zijn. De opera »Piet Hein" van den heer Joh. W. Wensink te Deventer wordt, behalve te Deventer en te Zutfen, nog opgevoerd te Kampen, Arnhem, Vlissingen, Alkmaar en misschien ook te Delft. Mevr. OphemertSchwenke heeft hare medewerking toegezegd. Te Groningen bestaat sedert eenigen tijd eene vereeniging Werkmanskast", die zich ten doel stelt oppassende en degelijke werk lieden eigenaars te maken van nette, ruime en gezonde woningen met bleekveld. De huurders betalen jaarlijks een matige huur en worden na twintig jaar eigenaar of zoo- veel vroeger als ze in de gelegenheid zijn binnentijds het verschuldigde te voldoen. Deze vereeniging werkt uitstekend. Ia het afgeloopen jaar bedroegen de ontvangsten f 7384.65, de uitgaven f 4504.96s, het saldo f2879.69. Het boren naar steenkolen wordt op de Duitscti-Hollandsche grens bij het Buursche en Amelgsche veen nog steeds voortgezet. In het boorgat bij het Nijkerk op de grens van Haaksbergen en Eibergen is men ten slotte door de dikke leemlaag op steen ge komen, en heeft men na weken lang boren ook steenkool gevonden, evenals bij Luntern. Naar men verneemt, zijn thans in vier boor gaten kolen gevonden, terwijl het vijfde opge geven is, omdat men voortdurend in de leem bleef. Tusschen Breukelen en Harmeien is gister morgen eene dame uit den spoortrein ge sprongen. Zij moest te Vleuten zijn en meende dat men verzuimd had haar te waarschuwen. De trein stond stil en door conducteurs werd de dame opgenomen, die bleek, uitwendig althans, niet ernstig te zijn gekwetst. Noch tans is zij te Utrecht naar liet ziekenhuis gebracht. Vlaardingen. In de vereeniging tot oprichting en instandhouding van het vis- schers-weduwen- en weezenfonds is in plaats van den heer C. A. IJzermans, die als bestuurslid aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, gekozen de heer A. A. IJzermans, tenvijl de heer A. Knot tenbelt als lid van het bestuur is herkozen. Uit het verslag blijkt, dat door het ver gaan van het Ioggersehip Ar/atha GeeHruida liet aantal ondersteunden werd vermeerderd met zes weduwen en elf weezen. Een matroos stieif aan boord van een schip, nalatende een weduwe en een kind. Een zeeman overleed enkele dagen nadat hij ziek uit zee was teruggekomen, waarvan denzelfden dag der terugkomst aangifte was gedaan, waardoor zijne weduwe en drie kinderen ook ondersteund werden. Ingeval een zeeman ziek uit zee terugkomt moet hiervan binuen drie dagen aangifte worden gedaan aan het be stuur, willen weduwen en weezen bij over lijden ondersteuning ontvangen. Men zorge toch vooral, dat die aangifte nooit verzuimd wordt. Bij den aanvang van bet jaar werden 9 weduwen en 11 weezen, bij het einde 49 weduwen en 28 weezen ondersteund. De geldmiddelen zijn in voordeeligen toe stand en het fonds heeft nu lang genoeg bestaan om den werkkring uit te breiden. Men denkt er over om de ondersteuning der weduwen en weezen, welke tnans vier jaar duurt, met twee jaar tegen verminderd bedrag te vei lengen en ook om oude zee lieden van 70 jaar, die minstens tien jaar aan het fonds hebben opgebracht, een weke- lijkschen onderstand van een gulden te ver strekken Doch zulks kan niet anders ge schieden dan na herziening van het reglement, waartoe een commissie is benoemd, bestaande uit het bestuur en de heeren P. Kikkert en D. O. Leis. Aan deze commissie is opge dragen die voorstellen te onderzoeken en de noodige wijzigingen in het reglement te ontwerpen. F. Ct.) Op het Woensdag jl. te Berlijn geopende con gres van Duitsche geneesheeren heeft prof, Bergmann gesproken over Kochs tubeiculine. Gunstig liet hij zich uit over dit middel als aan wijzer van het bestaan van tuberculose, terwijl hij voorts wees op de gunstige en ongunstige ondervinding, met die stof als geneesmiddel op gedaan, alsmede op de gevallen dat wolfskanker, na eene aanvankelijk gunstige werking van het middel, latei met vernieuwde woede is opgetreden. Spreker beval de vergadering aan, voort te gaan met het doen van ondeizoekingen. In het hierop gevolgde debat behielden zij, die ongunstig over het middel denken, de overhand, en met alge- meene stemme» werd uitgemaakt dat het noodig is de aanwending der tuberculine aan een ernstig onderzoek te onderwerpen. Dr. Koch zelf en ver scheidene afgevaardigden uit Zweden, Noorwegen, Z witsel la® Amerika en Japan woonden het con gres bij. Te Weenen had gisteren een vreeselijk familie drama plaats. Een gezien man van zaken, de decorateur Kleinert, veigiftigde des nachts zijne twee volwassen zonen, door de gasleiding in hunne slaapkamer open te zetten, en schoot ver volgens zijne vrouw en zich zelf dood. Den dag te voren had Kleinert reeds getracht zijne vrouw on zes jongere kinderen te dooden door vergiftigd gebak. Hij deed het in waanzinnigheid, welke uilbrak tengevolge vari financieele moeilijkheden. Te Morewood, in Pennsylvania, is eene botsing ontstaan tussclien de mijnwerkers, die den arbeid hebben gestaakt, en gewapende shei ifs. Da werk lieden vielen de weikplaatsen van de nFreecoke Company" aan en schoten op de sherifs, die terugschoten, verscheidene werkstakers dooden en een groot aantal van dezen wondden. De man, die zijn vrouw schaakte, heeft blijk baar bij het volk liet pleit gewonnen Zaterdag avond althans zou te Clitheroe liet portret van mevrouw Jackson op de maikt worden verbrand, maar het poitret kwam niet. Na lang wachten trok het volk toen naar het huis van de zuster van mevrouw Jackson en wierp een aantal rui ten in. Toen mevrouw Jackson met haar vrienden teiugkwam te Clitheroe, werd het rijtuig door bet volk tegengehouden en mevrouw Jackson uitgejouwd. Jackson zal van de uitspraak van het hof in bei oep komen bij het Hoogerhuis. Een Pruisisch spoorweg ingenieur heeft onlangs een nieuwen stootbok uitgevonden, een ijzeren toestel met tappen van veerkrachtig caoutchouc. Dezer dagen is die toestel beproefd, eerst door een trein met vertiaagde snelheid en daarna door een trein in vollen gang. Deze laatste proefneming is een geducht waagstuk gevvees'. Een trein, be staande uit eene locomotief, een goederenwagen en een aantal peisonennjtiiigen, zou meteen snel heid van 20 kilometer in het nul tegen den bok ioopen. Al bet personeel had den trein vei laten, met uitzondering van den chef-machinist, die vooruit had bedongen dat, wanneer hem een onge luk mocht oveikomen, aan zijne weduwe, boven het haar toekomend pensioen, levenslang zijn tegenwoordig salaris zou vvoiden uitgekeerd. In vliegende vaai t nadeide de tiein het station, maar niemand durfde kijken naar wat er gebeuren zou. Met donderend geweld, ab werden eenige geschutsalvo's gelost, liep de trein tegen den bok en alles stond stil. Wel bleek van spanning, maar zonder zijne koelbloedigheid te verliezen, stapte de machinist van de locomotief, en eerst toen durfde men zich overtuigen dat de nieuwe toestel proefhoudend was gebleken. Niet een der rijtuigen had door den schok schade geleden. Voor den Londen vchen rechter verscheen dezer dagen een 43-jarige jongen, die inlichtingen moest geven over den dood van zijn moeder, 't Bleek dat de 54-jarige vrouw die door haar man met 5 kinderen was achtergelaten, van gebrek was om gekomen. De oudste zoon verdiende 6 sh. in de week op een drukkerij en daarvan moest de heele familie leven. Voor huur ging er4 sh. en 6 d. af, zoodat er voor voedsel, verwarming enz. voor de moeder en 4 kinderen slechts 1 sh. 6 d. overbleef. De flinke, 13-jarigc jongen werd door den rechter geprezen en er werd een collecte voor hom gehouden, terwijl de kleine kinderen in een ge sticht vv erden geplaatst. De vader zal worden ver volgd. De Pall Stall heeft zich het lot van den jongen aangetrokken. De Parijsche politie heeft een Engelsche dame, miss Eveline Leal, gevat, die haar beroep maakte van het bruid wezen. Zij plaatste in een courant een advertentie van een jonge dame met een millioen francs en meer, die wenschte te huwen, verloofde zich met een der gegadigden, liet zich fraaie bruidsgeschenken geven en verdween spoor loos, zoodra zij die ontvangen had, of maakte het engagement af, zonder decadeaux teiug te geven. Werd haar bruidegom al te dringend, dan liet zij zich voor de leus in Engeland door een geestelijke trouwen en verdween na het bruilofsraaal mot hare geschenken en de bejaarde dame, die haar steeds vergezelde. Eenige jaren geleden werd deze eeuwige bruid al tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij had toen nog maar dertien bruidegoms gehad thans moet zij er drieenveertig gehad hebben. De drieënveertigste was de lastigste van allen. Hij wilde, ondanks het verbroken vanhetenga- ment, de hoop op den rijken bruidschat maar niet opgeven. Hij reisde haar overal na, zij kon hem niet ontkomen, en eindelijk gaf hij zijn bruid bij de politie aan, die haar oude bekende onverwijld in verzekerde bewaring bracht. Uit Parijs wordt bericht, dat Woensdag de eerste telephnnische gesprekken voor de pers tusschen Parijs en Londen werden gevoerd, 't Bleek dat het geluid van Parijs tot de Fransche kust veel sterker was dan van Parijs tot Londen, maar ervaren telephonisten verklaarden, dat de gesprekken tusschen Londen en Parijs veel duide lijker waren dan tusschen Parijs en Brussel. De haer Austin Corbin te New-Yoik wil ean nieuwen stoomvaartdienst op Europa openen met stalen stoomschepen, die 24 mijl in het uur zouden afleggen en van Montank Point naar Milfoid Haven, Zuid-Waies, in 5 dagen zouden varen. De kosten worden op 42 millioen ds. geschat. Een woord, dat gehouden wordt voor het langste der aan lange woorden rijke Duitsche taal, wordt door de bladen medegedeeld. Het luidt Vereiusoiyenthumsverwaltungsdurchsich tsausschuss Niet minder dan acht en veertig letters! A i\h -

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9