1 J N°. 7730 A0. 1891. Donderdag 9 April. Feuilleton. Het goud van de Orion. ij f - n - v© ©rtigst© Jaargang. uitgeverTT odé. Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. DENEMARKEN. E3 Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke nominers 4.85. - 2.50. - 0.10. BDREAF: BOTGB8TKAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip vau eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer ..-OIO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUIISCHLAND. Gistermorgen heeft de keizer eigenhandig het eerste water gelaten in het Noordzee kanaal, nabij Landwehr. Overvloedig stroomde het -water onmiddellijk in de nieuwe bedding van het kanaal. Te Kónigsfohrdc werd door den keizer het déjeuner gebruikt, waarna hi zijn reis naar Rendsburg voortzette. De Fr eis. Ztg. deelt mede, om aan te toonen hoezeer de tuberculine van dr. Kocli in diskrediet is geraakt, dat in het sanatorium ie Charlottenburg, dat onder leiding van dokter Cornet staat, en dat alleen is gesticht om het nieuwe geneesmiddel toe te passen, iille twintig bedden, die er op kosten van den bankier Bleichröder zyn geplaatst, terkoste- looze verpleging van onvermogenden, reeds geruimen tijd ledigstaan, terwijl op het einde van het vorige jaar honderden verzoeken om •opgenomen te worden dagelijks moesten wor den afgewezen. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, •dat grootvorst Michael Michailowitseh, neef van den czaar, met gravin Sophie von Heren berg, de oudste dochter van prins Nicolaas van Nassau, is verloofd. De bruid is de dochter van eene Russin, die, met prins Nicolaas morganatisch gehuwd, in 1868 onder den naam van Yon Merenberg in den Waldeck- sclien adelstand werd verheven. De BeiTijnsche correspondent der N. B. Ct. .schrijft aan dat blad dd. 7 April Te gelijk met het gewagmaken van ernstige onderhandelingen over een nieuwe Russische -conversieleening te Parijs, doken te Londen, Weenen en elders de gebruikelijke deprimee- rende geruchten op. Hier wordt beweerd dat er eene nieuwe samenzwering zou zijn ontdekt tegen het leven van den czaarelders spreekt men van dreigende verwikkelingen in het Oosten, Russische troepenbewegingen, enz. Van Russisch-gezinde zijde daarentegen wordt tot stijving van Ruslands krediet verzekerd, dat al die onrustwekkende geruchten valsch zijn, dat Ruslands politiek vredelievend is, ja zelfs, dat er uitzicht bestaat op een bezoek van den czaar te Berlijn in den nazomer. Het is zaak, in den eersten tijd zoowel de politieke hausse- als de iamc-berichten sterk te wan trouwen. Het is thans zoogoed als zeker, dat wijlen dr. Windthorst niet zal vervangen woiden als leider der Centrum-partij in den Rijksdag. De moeilijkheid om tot overeenstemming te geraken moet het Centrum hebben doen be sluiten het voorbeeld te volgen der andere partijen, die geen van allen een leider in dat lichaam hebben. Volgens een te Berlijn looperid gerucht heeft de regeering hare bemiddeling aange boden in het geschil tusschen Italië en de Vereenigde Staten. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft de minister Smith Maandagavond een ontkennend antwoord ge geven op de vraag van den heer Morton of de regeering, in zake den afkoop der aan Frankrijk bij het tractaat van Utrecht toe gestane rechten op de westkust van New foundland, van de Fiansche regeering eenig voorstel heeft ontvangen ten aanzien der Engelsche bezetting van Egypte. De politieke veroordeelden wegens liet op roer te Oporto, die gevangen werden gehou den op oorlogsschepen ter reede van Lissa bon, zijn Maandag aan land gezet om voor het Hoog Militair gerechtshof te vei schijnen. In celwagens, begeleid door sterke afdeelin- gen cavalerie, werden zij naar de gevangenis vervoerd. De keuze van een aanvoerder der liberale partij in het Hoogerhuis, ter vervanging van wijlen lord Granville, is uitgesteld, omdat de meerderheid der partij het daaromtrent nog niet eens is. De indiening der staatsbegrootiug door den heer Goschen wordt eerst over veertien dagen verwacht. De regeering wil eerst de wet op den landaankoop zien afdoen. Aan de Standard wordt uit Odessa gemeld, dat de landverhuizing van joden uit Zuid- Rusland op groote schaal wordt voortgezet. Verleden week zijn er 1500 naar Engeland en Amerika vertrokken. Naar hetgeen uit Ottowa aan de Standard wordt gemeld, waren er Canadasche agenten naar Dakota uitgezondenom de settlers aldaar over te halen, naar Manitoba te ver gruizen. Zij zijn echter onverrichter zake moeten teiuggaan en hebben zelfs ir. haast de vlucht moeten nemen, doordien zij in levensgevaar verkeerden. Volgens berichten van andere zijde uit Ottowa heeft de regeering bekrachtiging verleend op het besluit der vertegenwoor diging van Manitoba, waarbij het officieel gebruik der Fransche taal wordt afgeschaft. Daarentegen vernietigde de regeering de provinciale wet, volgens welke de landcom- pagnieen en dergelijke vennootschappen zouden worden gedwongen, patent aan te vragen om te mogen blijven bestaan. De Times geeft een bericht uit St.-Peters- burg, volgens hetwelk Duitschland en Rusland voornemens zouden zijn, aan de Braziliaansche regeering te verzoekende toelating van Poolsche landverhuizers te verbieden wanneer zij niet zijn voorzien van eene officieelever- gunning om hun vaderland te verlaten. De Standard gelooft, dat lord Spencer lord Granville zal opvolgen als leider der liberalen in het Hoogerhuis. Uit Mozambique wordt melding gemaakt van een gerucht, volgens hetwelk 250 ge wapende Engelschen eene geforceerde landing te Beira willen bewerkstelligen. F R A N K It IJ K. Een detachement, sterk 112 Chileensche zeelieden, onder bevel van kolonel Villegran, is Maandag te Bordeaux ontscheept, teneinde, op last der regeering, twee voor hare rekening te Toulon gebouwde oorlogsschepen in bezit te nemen. De bevelhebber is naar Parijs vertrokken, teneinde de bezwaren op te heffen, welke tegen de aflevering van bedoelde pantser schepen aan Chili zouden kunnen worden geopperd. ZWITSERLAND. Bij de vernieuwing van het uitvoerend be wind in het kanton St. Gallen heeft de lijst van de conservatief-democratische coalitie eene meerderheid van 4000 stemmen behaald op die der radicalen, waarvan het hoofd, dr. Kurte, de regeering verlaat, na 20 jaar daarin gezeten te hebben. Door de gemeente-verkiezingen in Lugano zijn de gematigde radicalen door de voor standers van de revolutie in September jL vervangen. De koning heeft de wet goedgekeurd, waar- Roman van H. ROSENTHALBonin. 11e Hoofdstuk. 35. Charles Ritschard was eerst te negen uur 's avonds in Mandal aangekomen en bad er logies gezocht. Hij had eene lange, vervelende reis gehad. De schuit vuer slecht, had nog hier en daar moeten aanhouden en aan boord verstond niemand En- gelsch. Een twintigtal boerinnen en eenigeoude mannen, die Charles, als ware hij een wild dier, aanstaarden en enkele zijner vragen met een dom uien lach beantwoordden dat was voor den prik kelbaren stuurman geen aangenaam gezelschap. Doch aan alle leed komt een eind en ten laatste had de schuit het havenhoofd bereikt. 'tWas reeds nacht en Charles was zoo gelukkig, nogal sjjoedig een onderkomen te vinden. Zijne nachtrust werd afgebroken door een strijd met zijn dek. Hij was terechtgekomen op een groot en zwaar veerenbed en onder een even zwaar dekbed, geheel iets anders dus dan eene scheepshangmat. Eerst wieip hij een paar kussens over den vloer en ten slotte ging het dekbed denzelfden weg. Nu eerst kon hij slapen en ont waakte eerst, toen de zon door de ramen scheen. Hij stond haastig op en ging naar de gelagkamer. De waard scheen Engelsch te verstaan, want hij beantwoordde Ritschard's Good morning, sir, met dezelfde woorden. Alle Engelschen, die naar Mandal kwamen, waren gewapend met een paar hengelroeden en gingen er foi ellen en zalmen visschendaarom dacht de waard dat ook Ritscba; d een hengelaar was en vroeg «Hier om te visschen, mijnheer?" «Ja," zei Ritschard een weinig gemelijk «naar een matroos, die hier in het begin dezer maand bij u aangespoeld moet zijn. Hij is hier immers nog?" Zeker," hernam de waard, srnaar niet bij ons." «Niet bij u riep de stuurman, die alweer eene teleursteljin'g vreesde. BNeen, ginds op Hille-Oe!" «Waar is Hille-Oe?" vroeg Ritschard. «Dat is een eiland, hier een uur vandaan," was het antwoord. «Dus alweer verder I" riep Charles mistioostig. vis er een schip te krijgen om daarheen te komen «Waarom niet?" meende de waard; «doch mijnheer, gebruik nu uw ontbijt, dan zal ik eene boot gaan bestellen, want er is verandering van weer op til. Er dient geen tijd verzuimd." En de man verwijderde zich. Charles at een stuk gerookte zalm en dronk een glas brandewijn, flet smaakte hem slecht en onder het eten mompelde hij: «Een beroerd land. Rotsblokken en water, een complete woestenij, en is men die doorgewor steld, dan pakt men u als een bakerkind in de veeren. En is dit nu een ontbijt, zalm met bran dewijn De kastelein kwam hem zeggen dat de boot gereedlag en Cbarles trok zijn jas aan. Eerst na eene vaart van twee uren landde hij bij de werf van Bjói n, waar men zei, dat hij zijn moest. Hij beval den schipper op hem te wachten en zei, dat hij misschien nog een passagier zou mee- biengen Hij op zijne beurt kreeg de aanmaning mee zich niet lang op te houden, daar de lucht zwaar begon te werken. »'k Zal mij haasten, man," riep Charles, en liep reeds op het huis van Björn toe. Hij ontmoette Njetta, die op het zien van een zeil naar buiten gekomen was. Toen zij den stuurman aankeek, werd zij zoo wit als een laken. Het was haar, alsof zij eene geestverschijning zag. Was hij het niet zelf, haar John, alleen maar wat kleiner en met donkerder haar?" «Vrouwtje, hier moet zich eene Willem Guicard bevinden, een van een gestrand schip overge bleven matroos," zeide de stuurman half vragend. Njetta stond nog altijd met wijdgeopende oogen den vreemdeling aan te staren en ant woordde niets. Charles herhaalde langzaam en met nadruk zijne vraag. Het eenig antwoord was een ontkennend ge baar. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1