bij Kopenhagen tot eene vrijhaven wordt verklaard. R U S t A N D. De Petersburgsche correspondent van het Berliner Tagcblatt deelt den inhoud mede van een gesprek met den daar vertoevenden kapitein Bendereff, den leider der Bulgaar- sche uitgewekenen, die verzekert, dat hij Rusland in vier jaar niet heeft verlaten en geen deel heeft aan den jongsten moordaan slag, die te Sofia tegen het leven van den minister StamboulofT is gepleegd. Volgens Bendereff, die verklaarde politieke moorden ten zeerste af te keuren, was deze aanslag uitsluitend eene wraakneming wegens den dood van majoor Panitza. Naar hij meende, zouden nog wel meerdere pogingen om Pa nitza te wreken worden aangewend. liet aantal Israëlieten, die, krachtens de uit Petersburg aan den tijdelijken gouverneur van Moscou gezonden bevelen, laatstgenoemde stad metterwoon zullen moeten verlaten bedraagt niet minder dnn '120,000 van de 800,000 inwoners. De Petersburger correspondent van Daily Telegraph vermeldt het geruchtdat eene samenzwering tegen het leven van den czaar is ontdekt. SPANJE. In den Senaat heeft de minister-president Canovas, sprekende over de maatschappelijke quaestie, gezegd dat de regeering de wettige manifestaties zal toestaan, maar met kracht de anarchistische betoogingen zal onderdruk ken. Gewagende van de quacstie van den ar beidsdag gaf de minister Canovas te kennen, dat hij het zeer moeilijk acht, den duur van zoodanigen dag te bepalen. Vooraf zou daar omtrent overeenstemming moeten bestaan tusschen alle natiënhet initiatief daartoe behoort aan de groots industrieele mogend heden. GRIEKENLAND. Alvorens uiteen te gaan, heeft de Kamer van afgevaardigden beslotende benoeming van de leden der commissie van onderzoek naar de handelingen van het Kabinet Tricoupis uit te stellen tot October, als wan neer zij weder vergadert. Algemeen ziet men in dat besluit eene nederlaag der tegenstan ders van den oud-minister. B U L G A R IJ E. De bediende van het Russische consulaat- generaal te Sofia, die dreigbrieven had geschre ven aan vorst Ferdinand, prinses Clementine en de ministers, is over de grenzen gezet. AMERIKA. Volgens de laatste telegraphische berichten wint de Congres-partij steeds veld, zoodat de val van president Balmaceda spoedig verwacht wordt. De president heeft nu een decreet uitgevaardigd, waarbij alle havens ten noorden van Caldera, zoolang zij iti het bezit zijn van de Congres-partij, voor gesloten worden ver klaard. Het groote oorlogsschip Pilcomajadat tot dusver getrouw was gebleven aan de Chileen- sche regeering, is tot de Congres-party over gegaan, waardoor deze thans 40 oorlogsbodems te harer beschikking heeft. Stanley heeft zijne reis door de Vereenigde Staten geëindigd. Heden houdt de reizi ger te New-York nog eene redevoering en dan keert hij naar Londen terug, waar hij gedurende de maanden Mei en Juni voor drachten zal houden in de «St. James' Hall". In October gaat Stanley naar Australië. transvaal. De opening van den spoorweg van Natal mar Langsnek, aan de Transvaalsche grens, werd gisteren schitterend gevierd. De gouver neur van Natal ontving Krüger en Joubert aan de grens met een salvo van geschut, en onder de menigte heerschte groote geestdrift. Ter eere van Krüger werd een feestmaal gegeven. Biimenlanflsche Berichten. SCHIEDAM, 8 April 1891. Heden werd alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 66ste veijaardag van H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geboren prinses Sophia der Nederlanden, zuster van wijlen Z. M. Koning Willem III. In de gisteravond gehouden vergadering der kiesvereeniging «Schiedam" werd mede- deeling gedaan Kan het ontslag, door den heer "W. A. van Dalder Dz. als bestuurslid genomen. In warme woorden herdacht de voorzitter, de heer G. VisserBz., den ijver en de toewijding van den afgetredene, terwijl de vergadering door een levendig applaus hare instemming met die woorden betuigde. Bij de daarop volgende stemmingen werd in plaats van den heer Van Dolder benoemd mr. A Tak, die tegen het slot der vergadering verklaarde zijne benoeming niet aan te nemen. De heer J. W. J. van Harwegen den Breems, namens liet bestuur optredende, besprak daarop het manifest der «Liberale Unie". Het ontwerp eerst in zijn geheel en daarna punt voor punt behandelende, leverde spreker, hier en daar welwillend eritiseerend, in het algemeen een warm pleidooi voor het ontwerp. Aan het slot van zijn levendig toegejuichte rede stelde spreker de vergadering voor hare instemming te betuigen met de algemeene strekking van liet manifest, doch de afge vaardigden met uitzondering van de punten haudelende over uitbreiding van kiesrecht, invoering van eene progessieve rijksinkomsten belasting en leerplicht volkomen vrijheid te laten. Nadat van verschillende kanten op het belang der overige punten van het manifest was gewezen, werd door de vergadering in het algemeen instemming betuigd met het manifest. Tot afgevaardigden naar de «Liberale Unie" werden herkozen de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems, II. Swart en M. Horn, en tot hunne plaatsvervangers de heeren D. Visser, W. L. Combé en W. F. Tak. Het stellen van candidaten voor den gemeenteraad, de benoeming van een be stuurslid en de bespreking der a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer werden aangehou den tot eene volgende bijeenkomst. UIL MM. de Koninginnen zijn gisterochtend te 10 uur, na den nacht in den trein te hebben doorgebracht, in goede gezondheid te Gersau aangekomen. Het bericht omtrent de komst van Hare Majesteiten te Amsterdam is onjuist. De dag is volstrekt nog niet vastgesteld. II. M. de Koningin-Regentes heeft het beschermvrouwsehap aanvaard over de ver- eeniging het «Nederlandsch Rundveestam boek". Bij kon. besluit is aan J. van der Hoop Jz., op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 10 dezer, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van marine op Vrijdag 10 en die van den minis ter van binnenlandsche zaken op Zaterdag 11 dezer zullen niet plaats hebben. Het aandeel van elke provincie in de lich ting der nationale militie voor dit jaar is \oov de verschillende provinciën aldus bepaald Noord-Biabant 1263. Gelderland 1274. Zuid-Holland 2153. Noord-Holland 1876. Zeeland 518. Utrecht 498. Fries land 915. Overijsel TGroningen 736. Drente 348. L irg 043. In het geheel zullen den ingedeeld bij de infanterie 8160, bij de cavalerie 375, bij de artillerie 2270 en bij de genie '195. Onder de 8160, die bij de infanterie zullen worden ingedeeld, zijn er 600, die voor den dienst ter zee worden bestemd. Aan den directeur van het kabinet des Konings, jhr. mr. Alewijn, is een verlof van drie weken verleend. Aan H. M. de Koningin-Regentes is van wege de synode der christelijk-gereform. kerk een adres ingediend, waarin de aan dacht van H. M. gevestigd wordt op de drin gende behoefte welke de synode gevoelt aan een nieuwe Zondagswet. Zooals men weetis onlangs bij kon. besluit aan commissarissen der maatschappij van weldadigheid vergunning verleend tot het houden van een algemeene collecte ter ver sterking van de inkomsten der maatschappij, welke in de laatste jaren niet weinig zijn verminderdniet weinig ook door het over lijden van H. K.H. prinses Marianne der Neder landen die vele jaren de ïnaatselmpij zoo ruimschoots financieelen steun verleende. Commissarissen hebben het plan, de toege stane collecte te doen houden in de week tusschen 11 en 16 Mei. Zij hebben thans den commissarissen des Konings in de provinciën verzocht, de onderwerpelijke zaak in de mede werking van de burgemeesters te willen aanbevelen. Tot gelijk doei werd ook in 1807 en 1884 eene algemeene collecte gehouden. Die van 1884 bracht ruim f55000 op, terwijl 825 nieuwe leden zich aansloten. In eene vergadering van «Eendracht maakt macht" te Utrecht trad Dinsdagavond als spreker op prof. C. B. Spruyfc, met het onder werp: «Over onzen politieken toestand". Na vooraf de onbezonnenheid der uitingen en eisclien van de radicalen te hebben in het licht gesteld, sprak hij over de drie groote partijen. 1°. De ultramontaansche partij. Het ideaal der hervormingen, die deze partij zich voos stelt, is uitgedrukt in den syllabus daar toch vinden wij de gewetensvrijheid verworpen, ge loofsvervolging gerechtvaardigd, het huwelijk eene zuiver keikelijko instelling, en de wereldlijke macht aan die der kerk onderworpen. Als dit de theorie is, wat zal dan de practijk zijn Deze trouwens vinden wij dagelijks in de organen dezer partij. Itanne hervormingen zouden groote reactie teweegbrengen. 2°. De anti-re volution nai re. Bij deze partij is het niet zoo gemakkelijk uit te maken, van waar zij kwam en wat zij eigenlijk is. Het zijn volgons dr. Kuypor kittelooiige, hoogmoedige, malcontende menscheu, steile calvinisten. Deze hebben er wel is waar altijd bestaan, maar invloed hebben zij nooit gehad voordat zij in Kuyper een leider hadden gevonden. Van hun werkprogram, bij de stembus van 1888 in het het leven geroepen, is niets afgehan deld, en nu man weer tot de kiezers moet komen, spant men eenvoudig een paar nieuwe koorden op den boog, en laat het oude kalm rusten. Maar dat men met deze numeriek geringe, maar door haar handelen en hare middelen sterke partij rekening moet houden, -is buiten twijfel. 3°. De liberale, die zeer zeker de sterkste kan geacht worden. Toch is zij verzwakt door ver deeldheid. Hare beginselen scheiding van kerk en staat, onderwijs, uitbreiding van kiesrecht, leven nog altijd in haar, maar personen die zich oneigenlijk liberaal noemen, hebben zich bij haar aangesloten en het begrip algemeen stemrecht op den voorgrond gedrongendit nu komt spr. voor in strijd te zijn met de beginselen der liberale partij. Ook in de anti-militairistische strooming, die zich vooral in liet Noorden doet gevoe len, is in strijd met hare oude leuze. De eei bied toch voor de zelfstandigheid van het individu brengt met zich eerbied voor het bestaan van den Staat. De meeningen, die zoo sterk uiteenloopen, zullen voorshands waarschijnlijk een ander dan een coalitie-ministerie onmogelijk maken. Omdat spreker dit voorziet, kan hij noch voorspiegelingen maken, noch den weg aan wijzen om uit de moeilijke omstandigheden, waarin we thans verkeeren, te geraken. Het programma van «Eendracht maakt macht" heeft voor spr. zekere aantrekkelijk heden. Hierin is uitgedrukt de eisch van den persoonlijken dienstplicht, scheiding tusschen kerk en poli tiek, besliste oppositie tegen algemeen stemrecht, en de verwachting dat de Staat niet de voornaamste plaats zal innemen bij de behartiging der arbeidersbelangen. De sociaal-democraat Van der Goes, die met een partijgenoot uit Amsterdam was overge komen, beantwoordde den spreker en voerde o. a. aan, dat de radicalen toch wel wat had den uitgevoerd; zij hadden den stoot gegeven aan de behandeling der arbeidswetgeving, en leden in de Amsterdamschen gemeente raad gebracht, die toonden wat te kunnen. Ook verdedigde hij het staatssocialisme. Prof. Spruyt, opnieuw het woord nemende, zeide, dat hij over de wijze van gelukkig maken anders dacht dan de heeren radicalen en sociaal-democraten. Hij gelooft dat het niet op den weg der regeering ligt demeuschen te voeden, te kleeden enz. En daar spr. meent te mogen veronder stellen dat de heer v. d. Goes Plato's werk De Séaal wel eens ter hand zal genomen hebben, maakt hij de opmerking dat die wijsgeer een staat, waarin het geluk in zulk een materieelen zin wordt opgevat, een staat van zwijnen noemt. Nadat nog de heer Kater eenige opmer kingen had ten beste gegeven, werd de ver gadering gesloten. In de vergadering van de liberale kies vereeniging te Kollum werd met algemeene stemmen tot eandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Bergum gesteld de heer mr. H. Ph. de Kanter te Haarlem. Verder werd besloten de brochure van den iiberaleir bond voor Friesland algemeen te verspreiden en tevens het geschrift De stembus van 1891 bij de kiezers rond te zenden. Als tegenhanger van de brochure-De Sfcuers over de lanJsgebouwen zal weldra verschijnen r een geschrift over de geschiedenis dier gebou wen, van de hand van een der rijksbouw meesters, te 's-Gravenhage. Uit Het Bilt schrijft men aan het ïïbl. Nog steeds blijft de werkstaking aanhouden. De toestand wordt daardoor moeilijker. Uit gestrekte perceelen bouwland zijn in de afge- loopen week meest met werktuigen door de landbouwers met zomergraan bezaaid. Dit vordert weinig handen, doch vele akkers waren met meer kans op voordeel beter met aardappelen bepoot geworden. Dewijl boven dien de strenge vorst bijna alle wintergraan heeft vernietigd en er dus vooreerst aan wieden niet te denken valt, blijven de werk zaamheden tot een minimum beperkt. De besluiten door de landeigenaars in hunne vergadering van Vrijdag jl. genomen en in de Leeuwarder Ct. van Zondag bekend gemaakt, zijn allesbehalve gunstig door de leden van «Broedertrouw" ontvangen. Zij zien in de besluiten een beperking van liun recht van vrijheid van vereeniging en vergadering. Niet alleen de vereeniging «Broedertrouw" te St.-Jacobi-Paroehie wordt er door getrof fen, doch ook de kleinere vereeniging van dien naam te St.-Anna-Parochiewelker leden evenwel tot heden kalmpjes doorwerk ten. Het groot getal orthodoxe werklieden, die Het Bilt hier en verder oostwaarts telt, gebiedt hier den Broedertrouwers meer om zichtigheid en geeft hun bij eene werkstaking minder kans van slagen. Door de besluiten van Vrijdag jL wordt den boeren uitzicht gegeven op vergoeding der schade, door de werkstaking beioopen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2