1 i A". 1891 Maandag 13 April l\l°. 7733. Eerste Blad Vij j f - n - v© ©rtig-st© JT a a r g a n g. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Bericliten. UITGEVER: J. ODÉ. y r 11 t. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afiondei lijke liominers 1.85. - 2.50. - 0.10. BSUeiV: BOTEB8THA.1T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.1 Iedere gewone regel meer ..-"10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. F R A N K R IJ K. Twee anarchisten, Breuil en Calamy ge naamd, stonden Donderdag voor het hof van assises der Seine terecht. Zij lagen onder verdenking dat zij aangezet hebben tot moord maar de vervolging had plaats wegens het maken van propaganda voor een te Londen verschijnend anatchistisch blad: VInterna tionale. Bij Calamy is slechts éen exemplaar van dit blad gevonden, en hij werd na het pleidooi van zijn advocaat vrijgesprokendoch over Breuil heeft de jury het schuldig" uitgesproken zonder verzachtende omstandig heden. Het hof heeft hem daarna veroordeeld tot twee jaar gevangenzetting, de hoogste straf. Men verwacht dat de regeering bij de wederbijeenkomst der Kamers een krediet zal aanvragen om de naar Argentinië uitge weken Franschen te hulp te komen. Dezen toch bevinden zich door de crisis die er heerscht in een kommervollen toestand en wenschen naar hun vaderland terug te keerenj; doch daartoe ontbreekt het hun aan de middelen. Het krediet nu van 50,000 fr., waarover de minister van binnenlandsche zaken met dat doel te beschikken heeft, is niet voldoende om de Franschen aldaar van het noodige te voorzien voor hunnen terugkeer naar Frankrijk. Van daar dat een supple- mentoir krediet zal aangevraagd worden. Verscheidene revolutionnaire comité's te Parijs hebben Woensdag eene bijeenkomst gehouden om te handelen over de manifestatie van 1 Mei. Vreeselijk werd door den een te veld getrokken tegen den ander. De bijeenkomst heeft twee uur geduurd, en van begin tot einde was het een onbeschrijfelijk tumult. Als een staaltje van de beschuldi gingen die er uitgestooten werden kan dienen, dat een der aanwezigen Guesde de klad naar het hoofd heeft geslingerd, dat hij zich door den minister Constans heeft laten omkoopen. Over de vraag, of men den 4sten Mei eene -deputatie naar de Kamer zal zenden, is men tot geen overeenstemming kunnen komen. De volgende week zal er nu opnieuw eene vergadering worden gehouden. Het zou niet mogelijk zijn een overzicht te geven van de adviezen, welke door de ver schillende algemeene raden der departementen zijn gegeven iu zake de tariefregeling en het verbod der weddenschappen bij de wedrennen. Maar over 't geheel genomen kan men zeg gen, dat de raden een wettelijke regeling van >den pari matuel wenschen te behandelen, in Let belang van de paardenfokkerij en van de openbare armenzorgterwijl wat de douane tarieven aangaat, de noordelijke departemen ten over het algemeen voor protectie, de zuidelijke daarentegen voor vrijhandel of ten minste voor vermindering der beschermende rechten gestemd zijn. Ten vervolge op zijn artikel over de steen- kolenproductie der verschillende landen deelt het Journal des Debats nog een en ander mede aangaande de mijnwerkers en hun loonen. Daarin wordt o. a. gezegd: Het is zonderling dat door de mijnwerkers zooveel drukte wordt gemaakt over den achturigen arbeidsdag, daar deze bijna overal in werke lijkheid bestaat. "Van de 82,400 arbeiders, die in de mijnen zelve werkzaam zijn, genieten 37,499, dus 45 pCt., reeds den werkdag 'ran 8 uren17,000 werken zelfs minder en 28,090 langeren tijd. Voor het af- en opstijgen in en uit de groeven moet echter ongeveer 5 kwartier bijgevoegd worden. Men gelooft over het algemeen dat het werk in de mijnen zeer gevaarlijk, en de sterfte onder de arbei ders zeer groot is, maar dit is, blijkens de statistiek, het geval niet. Op de Duinkerker visschersvaartuigen bijv. is de sterfte 9.02 per 1000 en per jaar; onder de mijn wei kers was dit cijfer slechts 2.09. In Engeland is het sterftecijfer van de zeelieden 3 09. Voor de meeste vakken zijn geen juiste gegevens voorhanden, maar het is zeer waarschijnlijk dat onder de leidekkers, timmerlieden en metselaars, b. v. de sterfte grooter is dan onder de mijnwerkers. In zijn testament, dat Woensdag te Genêve werd geopend, heeft wijlen prins Jeröme een aantal beschikkingen gemaakt over reliquieën en kostbaarheden die aan verschillende per sonen en instellingen vermaakt worden. Zoo heeft de prins aan de stad Ajaccio, de baker mat der Bonapartes, een paar schilderijen en een verzameling medailles, op Napoleon I betrekking hebbende, nagelaten. Het fortuin van den overleden prins wordt geschat op 100,000 frs. rente, het kasteel van Prangins, waarvan de waarde moeilijk te bepalen is, niet medegerekend. Prinses Clotilde heeft een raadsman gekozen *ot verdediging barer be langen; men kan dus verwachten dat er zich nog wel eenige moeilijkheden zullen voordoen. Overigens kan men niet te weten komen wat er op de villa »La Bergerie" voorvalt, want prins Victor, hierin optredend als hoofd der familie, laat alle bezoekers zonder onderscheid afwijzen. Naar uit Nyon gemeld wordt, zullen de formaliteiten ter regeling van 's prinsen nalatenschap ongeveer een week duren. De prinsessen en prins Louis begeven zich dan weder naar Turijn en Moncalieri, prins Victor waarschijnlijk naar Brussel. DUITSCHLAND. Blijkbaar eene door het departement van buitenlandsche zaken geïnspireerde mede- deeling in de National Zeitung noemt, wat er in den laatsten tijd in verschillende bladen gemeld is omtient eene tot stand gekomen verlenging van het drievoudig verbond, met betrekking tot Italië, niet anders dan gebazel. Tot dusver zijn er daarover zelfs geen onder handelingen gevoerd; daarvoor bestaat er trouwens ook een dringende reden, daar het bestaande vei drag nog loopt tot het einde van 1892. Naar thans uit Friedrichsruhe gemeld wordt, heeft prins Bismarck ter gelegenheid van zijnen verjaardag ongeveer 6000 geluk- wenschen ontvangen. De huwelijksvoltrekking van den vorst van Waldeck-Pyrmont met prinses Louise van Sleeswijk-Sonderburg Glucksburg zal reeds den 22n dezer op het kasteel sLuisenlund" bij Sleeswijk plaats vinden. Door een groot aantal katholieken van het kiesdisti iet Meppen is een oproeping gedaan om een bronzen standbeeld te Meppen op te richten voor dr. Windthorst. E N <1 ELAND. Het Reuter-telegram uit Simla luidt als volgt Het Donderdag getelegrapheerde omtrenc het ter dood brengen van Quinton en consorten wordt bevestigd. De onderkoning ontviDg een schrijven van den jubray (het hoofd der Manipoers), houdende mededeeling dat de Britsche troepen zijn paleis aanvielen, zijne krijgslieden doodden en zijne tempels ontwijd den, en dat daarom zijn volk het leven benomen beeft aan Quinton en de zijnen. In eene vroegere lezing van dit telegram stond ook dat de jubiay de Britsche troepen beschul digde van niet alleen zijne krijgslieden gedood, maar ook hunne vrouwen en kinderen ver- mooi d te hebben, door dezen in brandende huizen te werpen. Later heeft Reuter evenwel verzocht zonder redenen op te geven deze laatste beschuldiging te doen vervallen. Quinton's gezelschap bestond uit de vol gende personenkolonel Skene, luitenant Simpson, infanterist Obrien, en de heeren Cossins, Grimwood en Melville. Blijkens telegram uit Silchar is daar een boodschapper aangekomen uit de streek ten westen van Manipoer, met een brief van den radjah voor den onderkoning van Indie, met het bericht dat de jubray, het hoofd der opstandelingen in Manipoer, is ter dood ge bracht, wegens het vermoorden der gevan genen. De radjah drukt het verlangen uit vrede te sluiten. Parneii heeft weder een proces te wachten van den man zijner vriendin, mevr. O'Shea. Hij moet in den laatsten tijd herhaaldelijk in redevoeringen en gesprekken zijne veel besproken betrekking tot genoemde dame voorgesteld hebben op een voor haren echt genoot weinig vleiende wjjze en kapitein O'Shea zal nu waarschijnlijk den Ierschen leider vervolgen wegens laster. ZWITSERLAND, De grondwetswijziging, waartoe de bonds vergadering heeft besloten, komt voornamelijk hierop neder: Eene gedeeltelijke herziening der grondwet kan plaats hebben zoowel op initiatief van het volk als van de wptgevende macht. Voor het volksinitiatief wordt vereischt dat minstens 50,000 stemgerechtigde burgers aanviaag doen om invoeging, opheffing of wijziging van zekere artikelen der grondwet. Wanneer het volksinitiatief meer dan éen onderwerp bevat, moet voor ieder dezer onder werpen eene afzonderlijke aanvraag worden gedaan. Het volksinitiatief kan bestaan in den vorm van louter aanvraag om wijziging in dezen of genen zin, of in den vorm van een uitgewerkt ontwerp. Wanneer er slechts in het algemeen wordt gevraagd om wijziging in dezen of genen zin en wanneer alsdan de bondsvergadering er mede instemt, moet deze een ontwerp in dien zin opmaken en het den volke ter aan neming of verwerping voorleggen. Daaren tegen, wanneer de bondsvergadering niet met de aanvaaag instemt, moet de aanvraag aan eene volksstemming worden onderworpen, en wanneer alsdan de meerderheid der stemge rechtigde burgers zich voor herziening ver klaart, moet er naar dat volksbesluit worden gehandeld. Wanneer bij de aanvraag der stemgerech tigden namens hen een uitgewerkt ontwerp wordt aangeboden en de bondsvergadering daarmede instemt, moet over dat ontwerp eene volksstemming worden gehouden. Ileeft de bondsvergadering er niet mede ingestemd, dan kan zij eeu eigen ontwerp opmaken, of een voorstel doen tot verwerping der aan vraag maar zoowel over dat eigen ontwerp als ovei zoodauig voorstel moet eene volks stemming worden gehouden. De bepalingen op de uitvoering van dit alles zullen ia eene bondswet worden vast gesteld. OOST e| R IJ E. In de Donderdag te Weenen geopende zitting van den Oostenrijksch-Hongaarschen Rijksraad is niets bijzonders voorgevallen; alleen hebben de jong-Czechen eene verkla ring ingediend, inhoudende, dat hun ver schijnen iu den Rijksraad niet moest worden beschouwd als een opgeven van hun eisch ten aanzien der instelling van een koninkrijk Bohemen. De verkiezingen voor den gemeenteraad te Weenen zijn tot dusver niet ongunstig voor de liberalen uitgevallen. De verliezen, welke de liberalen bij de eerste verkiezing leden, zjjn bi den tweeden strijd weer goed-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1