Gemengde Berichten. gemaakt. Tot dusver zyn gekozen 52 libe ralen en 40 anti-semieten. De laatste ver kiezingen worden op 13 April gehouden. Daar in deze afdeeling de meerderheid liberale leden zal kiezen, is den liberalen in den raad eene meerderheid van twee derden verzekerd. SPANJE. De Epoca meldt dat er ongeregeldheden te Oporto hebben plaats gehad. De gendarmes wilden eenige dieven gevangennemen, en de menigte, eene verkeerde opvatting hebbende van de bedoeling der gendarmes, wierpen steenen naar hen, riepen: sLeve de republiek!" en trachtten de gevangenen te bevrijden. Er schoten troepen toe om de gendarmes te helpen en de orde te herstellen. Verscheidene per sonen zijn gearresteerd. B U L G A R IJ E. De voormalige beambte der Russische legatie te Bucharest Jacobson, die te Sofia was aangekomen met het plan aan de regee ring de bewijzen te verkoopen van de kuipe ryen der Russische agenten, heeft weinig uitgericht. Wel heeft de minister Stambou- loff getracht hem aan het praten te krijgen, maar de Duitsche vertegenwoordiger baron Von Wangenheim, die ook met de waarne ming van Ruslands belangen ia het vorsten dom belast is, heeft, ingevolge de uit Berlijn ontvangen hevelen, gedreigd zijne papieren in beslag te zullen nemen en hem over de grenzen te doen zetten, waarop Jacobson ijlings de wijk heeft genomen naar Konstan- tin opel. Stamboulofi' verklaart dat hij de moorde naars van zijn ambtgenoot Beltscheiï kent en zekerheid heeft dat die de wijk hebben genomen naar Rumenië. Hij heeft daarom Bulgaarsche politie-agenten naar Bucharest gezonden om de Rumeensche overheid de moordenaars aan te wijzen en deze te ver zoeken hen te arresteeren, maar hij twijfelt of de Rumeensche regeering dat zal willen doen, en gelooft veeleer dat zij, uit vrees voor moeilijkheden niet Rusland, de moorde naars in stilte zal uitnoodigen Rumenië te verlaten. Ook beweert de regeering de bewijzen in handen te hebben dat zekere Wladigerofl', een 25-jarig jongmensch, vroeger tolk bij het Bulgaarseh agentschap te Bucharest, kort geleden uit die betrekking weggejaagd en uit Rumenië verbannen, en titans gevangen te Sofia, van eene buitenlandsehe regeering maandelijks 3000 francs genoot, om hare belangen te dienen. Worden die bewijzen voldoende geoordeeld, dau zal Wladigerofl' voor een krijgsraad worden gedaagd en zal zijne terdoodveroordeeling worden geëischt als landverrader. S E R V I E. Blijkens de olficieuse Svoboda heeft de regeering aan die van Bulgarije verzekerd, dat zij alle personen die. misbruik makende van de Servische gastvrijheid, zouden trach ten samenzweringen tegen Bulgarije te smeden, onvoorwaarde'ijk over de grenzen zal zetten en dat zij de Bulgaarsche politie zal helpen om de moordenaars van Beltscheiï gevangen te nemen, wanneer die zich in Servië bevinden. T O R it IJ E. Naar aartleiding van het te Lskub ge beurde heeft de sultan den Oosten rij kschen gezant volledige voldoening beloofd. De klok ken der nieuwe katholieke kerk zullen weer op haar plaats gebracht worden; de gouver neur van Uskub zal worden teruggeroepen, en de prefect van po'itie, di| zich in de zaak zeer partijdig heeft aangesteld, worden verplaatst naar eene stad, waar geen Oosten rijkse!» consulaat is gevestigd, terwijl de Porte het Oostenrijkscli beschermheerschap over de katholieken in Al iVrtié erkent. A M E R I E I. Uit Pittsburg wordt van gisteren gemeld Daar de vereeniging van mijnwerkers in de Vereenigde Staten niet tot een vergelijk is kun nen komen, zal het gevolg daarvan zijn dat met 1 Mei 75,000 man het werk staken. De sRidders van den Arbeid" en de werklieden- bond steunen de werklieden in hun eisch om invoering van een achtuurs-werkdag, zoodat een langdurige verwoede strijd te wachten staat. Uit New-York wordt nog gemeld, dat de Italiaansche gezant Fava voor zijn vertrek uit Washington geen afscheidsbezoek heeft gebracht aan president Harrison of minister Blaine. De commissaris van politie te Pittsburg, in Peunsyivanië, en 13 zijner agenten zijn gevangengenomen, onder beschuldiging van moord op de werkstakers, die de fabriek der Free Coke Company te Morewood wilden overrompelen. SCHIEDAM, 11 April 1S91. Bas Beinschif, centraal orgaan voor de belangen van de scheepvaart en den handel op den Rijn en de nevenrivieren, bevat het volgende artikel Schiedam als nieuwe zeehaven. Wij leven in een tijd, waarin men er op uit is, elkaar vooral op het gebied van hei verkeer concurrentie te bieden, en deze concurrentie be paalt zich niet tot bijzondere ondernemingen maar strekt zich ook uit tot geheele gemeenten ei. tot verschillende staten. Wij zien hoezeer de vrachttarieven der spoor wegen uiteenloopen, hoe de eene streek boven de oudere begunstigd wordt, en dat alleen om het vei keer aan een andere streek te onttrekken. En zoo het op de spoorwegen gaat, zoo gaat het ook met de waterwegen. Alle reeders zoeken niet alleen bun ti ansportraateriaal te verbeteren, maar ook van jaar tot jaar te vermeerderen en te vergrooten, want zooals bekend is varen er thans op den Rijn schepen van zelden geëven aarde grootte en sterkte. Evenzoo gaat het met de havens. Waren zij vroeger zeer weinig in getal en daarbij zeer primitief ingericht, thans hebben wij havens en inrichtingen, die terecht als model-inrichtingen kunnen geprezen worden. Welke enorme offers heeft o. a. de stad Rot terdam in de laatste jaren tot verheffing van zijn handel gebrachten welke offers zal het nog moeten brengen om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden! Was het nu tot heden slechts Amsterdam, dat meer nog dan Antwerpen met argus-oogen het in bloei toenemende Rotterdam gadesloegin den laatsten tijd heeft ook Schiedam er zich op toegelegd liet zich daar bereids ontwikkeld heb bende verkeer zooveel mogelijk te bevorderen wat door de gunstige ligging dezer plaats zonder bezwaar te doen is. De ligging der stad Schiedam is uiterst gun stig inzonderheid voor het verkeer met Zuid- Diiitschland het ligt evenzeer aan den Nieuwen Waterweg, maar dichter nabij de zee, zoo on geveer 0 KM. beneden Rotterdam aan den rech te! oever. Dientengevolge kunnen alle stoomschepen, die uit zee komen, in Schiedam lossen en zekerlijk nog vroeger dan zij anders Rotterdam zouden bereikt hebben. Ook heeft deze winter bewezen, dat de elemen ten in de scheepvaart te Schiedam weinig of geen stoornis brengen. Er zijn daar ter stede ook een aantal pakhuizenen lichtervaartuigen zijn er ten allen tijde te krijgen. Een hoofdpunt dat voor Rotterdam zeer na- deelig worden kon is ook de zaak van bet havengeld. Eigenaardig is het dat Rotterdam daaraan zoo streng vasthoudtj'a dat het 't zelfs niet eens noodig achtte, op de bezwaren, welke daartegen bij de Hollandsche regeering werden ingediend, te antwoorden. Moge het nog eens hekend worden, welke bij drage de 17-daagsche vorst dezen winter aan de stadsfinanciën heeft gebracht Geheel anders is het te Schiedam. Hier hebben de zeestoomboolen het havengeld slechts naar verhouding van de maat der geiosté of geladen goederen te betalen, Daarenboven zijn de Rijnschejiertdie met transito-ladingen op de reede van Schiedam komen geheel van het betalen van havengeld vrijgesteld. Wat dit beteekent, zullen de vele schepen die dezen winter gedwongen waren in do havens van Rotterdam te blijven liggen het best kunnen vet tellen. De ladingskostendie te Schiedam circa 40 pfg. per ton minder zijn dan in Rotterdam maken reeds voor de groote vaartuigen eenrij beduidend bedrag uitvooral als de vrachten voor ladingen naar den Boven-Rijn niet ver hoogd worden. Op den duur kan echter Schiedam den handel niet die voordeelen bieden, welke Rotterdam tot heden biedt. Wel zullen de inspanningen die de eerste stad zich getroost, terwijl de laatste zich tot den bestaanden toestand bepaalt, niet vruch teloos zijn geweest en zal men eerst dan tot inzicht komen, wanneer het te laat zal zijn. Dat men hieromtrent te Rotterdam nog niet wakker is geworden, is nauwüjks te begrijpen. brigade der marechaussee zal worden ver sterkt. Vanwege dc hofeommissie is, namens H. ML de Koningin-Regentes aan hen, die vóór het overlijden van Z. M. den Koning benoemd waren tot Hoogstderzelver leveranciers, te kennen gegeven dat zij voortaan zich zullen noemen^Hofleverancier van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe". In verband hiermede is het wapen gewijzigd, waarvan een afdruk op de desbetreffende circulaire is geplaatst. Ten opzichte van de indeeling der militie in de maand Mei a.s., heeft de minister van oorlog bepaald, dat hij de reg. veld artillerie en het korps rijdende artillerie alle daartoe geschikte hoefsmeden moeten worden ingedeeld en dat aan die korpsen, zooveel mogelijk, een zadelmaker moet worden toe gewezen voorts dat bij de bereden artillerie slechts dan lotelingen mogen worden inge deeld wanneer geen plaatsvervangers of nuinmerverwisselaars meer beschikbaar zijn. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 14 dezer niet plaats hebben. De generaal-majoor, bevelhebber in de le militaire afdeeling te Amsterdam, heeft een rondschrijven gezonden aan de besturen der weerbaarheids-vereenigtngen in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, waarbij wordt kennis gegeven, dat de minister van oorlog heeft bepaald, dat aan de vereenigingen, die zulks verlangen, enkele geweren klein kaliber (model 74) in bruikleen zullen worden afge staan, De daarbij medegedeelde voorwaarden zijn veel milder dan vroeger. Tot lid der Provinciale Staten van Noord- Brabant (vacature-Yan Spaendonck) is te Tilburg gekozen de lieer J. F. Jansen, bur gemeester, met 1233 van de 1409 geldige stemmen. De lieer J. E. II. W. baron d'Olne, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Roermond, is Donderdag te Keulen overleden. Men meldt dat mej. Cornelia van Zanten de Nederlandsche opera met het einde van dit speelseizoen verlaten en zich weder naar Duitschland begeven zal. Haar heengaan is, hij het gebrek aan zuiver Nederlandsch zin gende altzangeressen, ongetwijfeld een groot verlies voor de opera. De vereenigde badhotels te Wijk-aan-Zee, met bijbehoorende villa's, boerderij, arbeiders woningen, bouwterreinen, wei- en teellanden, duingronden en duinen, wegen enz., werden Woensdag bij veiling ingezet tot een gezamen lijk bedrag van f56,310. Uit Keulen wordt van gisteren aan de N. R. CL gemeld Het water op den Boven-Rijn is vallende, zoodat het gevaar voor overstrooming ge weken is. Uit Sl.-Jacobi-Parochie meldt men Naar men verneemt, zullen zich Maandag a.s. twee- a driehonderd werkstakers uit onze gemeente naar /Engwirden begeven, om daar werkzaam te zijn bij de in die gemeente plaats hebbende kanaliseering. De vrouwelijke arbeiders hebben nu beslo ten, voortaan geen landwerkzaamheden meer te verrichten. Tevens verneemt men, dat de Op last der justitie te Dordrecht is te Oud-Beierland gevangengenomen J. B., agent voor den heer Van der Tol te Schiedam voor het stellen van plaatsvervangers en nummer ver wisselaars voor de nationale militie. Hij wordt verdacht van verduistering en valschheid in geschriften. {N. R. Ct J. Dings, beschuldigd van verschillende oplichterijen in hotels in het zuiden van Limburg en van gistleveranciers te Schiedam is gisteravond in zijne woning te Wel ge arresteerd en heden aan de justitie over geleverd. Amsterdam. Het bezoek der beide Koninginnen aan de hoofdstad zal, behalve door de muziekuitvoering in de Nieuwe Kerk, gekenmerkt worden door de eerstesteenleg ging voor het Buiten-Gasthuis, waartoe Koningin Wilhelmina is genoodigd. In Borgerhout, eene der voorsteden van Ant werpen, is eene misdaad gepleegd waike de gansche gemeente in opschudding bracht. Donder dagmorgen vertoonde de woning van den rente nier Veugheien niet de gewone teekenen van den nieuwbegonnen dag, de buren werden ongerust, en men drong van achteren door den tuin de woning binnen. In de keuken vond men de be jaarde kindsche en verlamde vrouw van den bewoner op een stoel zitten zij wist van niets en meende, dal de nacht nog moest beginnen. De misdaad, welke men vermoedde, bleek in da gang gepleegd te zijn. Daar lagen de bewoner en de jeugdige dienstmeid in groote bloedplassen vermoord terneer. De dienstbode, het dichtst bij de huisdeur, was blijkbaar het eerst getroffen en. daarna de man, die op het gerucht zal toege- loopen zijn. In huis vond men alle sporen van diefstalhet kapitaaltje van den man kon den dieven echter niet in handen vallen, wijl het bij eene bank gedeponeerd was. Vermoedens omtrent de daders heeft men nog niet. Te Halte is een rentenier, de heer Schmidt, gesiorven, die de stad tot universeel erfgenaam van zijn op 150.000 M. geschat vermogen heeft benoemd, onder gehoudenheid die som voor liefda dige doeleinden te besteden. Aan de loge der vrijmetselaren »de Degen" liet hij een legaat van 30.000 M. na. Onder de kritieke dagen noemt de «profeet" Falb den 8n April. Dien dag iseeft werkelijk in Engeland zulk een heftige sneeuwstorm gewoed, dat het spoorweg verkeer in vele streken gestremd was. De vorige jour nefaste was 10 Maart. Toen woedde er een sneeuwstorm in België. De volgende is 8 Mei. Dan is het niet waarschijn lijk dat het ook een sneeuwstorm zai wezen. Een storm in een telephoon. Een Engelsch- raan, zich met een correspondent te Parijs onder houdende, vermeldde het succes dat de pantomime l'Enfant prodigue in het Prince of Wales Theatre behaalde en sprak uitvl'Ongfong prodig, Prince of Ouailes". De Parijzenaar verstond«Hong- Kong, prodigious strong gale" en meldde dus in zijn blad, dat te Hong-Kong een hevige otkaan woedde. 43-maal getrouwd De Parijscbe politie heeft, ten tweeden male, de hand gelegd op een oplichtster, die haar werk maakte van polygamie, als middel om t ijke heeren te hetooveren. 't Is een Engelsche, Eveline Lealin 1887 werd zij ver oordeeld, omdat zij 13 huwelijken had gesloten; sedert in vrijheid gekomen, heeft zij tot't 43 ge bracht! Sommige van haar bedrogen echtge- nooton, die zij al zeer spoedig na het huwelijk verliet, gaven haar een beeldschoone vrouw, die zich steeds afkeerig hield bij de huwelijks- aanvragen 3-ii 400,000 gulden als bruids geschenk.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2