Verkiezingen. 12. Hoe groot is hun aantal? 13. Zijn er in uw gemeente personen, die van èen handel in wild hun beroep maken 14. Hoe groot is hun aantal? 15. Welke bijzonderheden zijn u bekend om trent schade aan wild aan te veld staande gewas sen toegebracht, en welke is de soort van dat wild Ken koloniaal programma. Onder dit opschrift komt in de Indische Tolk een artikel voor van den lieer G. E. "V. L. van Zuylen, waarin hij, het manifest der «Liberale Unie" besprekende, liet be treurt, dat aan de koloniale paragraaf in de kiesvereeniginge» zoo weinig aanuuelit is ge schonken. Het bestuur van liet «Indisch Genootschap" eu de «mannen van allerlei richting, die door hun studiën, positie of persoonlijk aanschouwen op de hoogte der koloniale be langen zijn", hadden dus wel gelijk door ook van hun kant zich te wenden tot de kiezers om te wijzen op het groote belang van koloniale kennis en van hart voor de koloniën fc'j de nieuw to kiezen Kanter, en zeker is het te hopen, dat de stem van al die mannen niet zal zijn, zooals de heer Elout van Soeterwoude vreesde, een »Vox clamantis in deserto", de stem eens roependen in de woestijn «Niemand zal het tegenspreken", schrijft de lieer v. Zuylen, «dat er in het moeder land zelf vraagstukken hangende zijn, waar van de oplossing wellicht over liet toekomstige to be or not to be, over het bestaan van ons volk zal beslissenmaar voor Nederland, dat zijn rang in Europa en zijn welvaart bijna uitsluitend aan zijn overzeesche bezit tingen heeft te danken, is toch ook het goed beheer dier bezittingen een vraagstuk geheel van denzelfden aard, dat minstens zooveel belangstelling verdient. Zelfs de meest uit muntende legerwet, een kiesrecht zóo uitge breid. als de grondwet slechts toelaat en een progressieve inkomstenbelasting, die oneer lijkheid onmogelijk maakt en alle andere drukkende lasten kon vervangen, zouden alie te zamen voor ons vaderland van weinig be lang zijn, indien wij door eentg onheil onze Oostindische bezittingen kwamen te ver liezen en bet is derhalve ontegenzeglijk waar, dat een goed staatkundig en oeconomisch be stuur en beheer daarvan de eerste eiscli is voor onze uitvoerende, zoowel als voor onze wetgevende macht. «Het maakt daarom al dadelijk een minder goeden indruk, dat men in het ontwerp-ma- nifest der «Liberale Unie" de koloniale para graaf eerst vindt aan het slot, en dan nog in een vorm, die meer aan een toevoegsel dan aan de behandeling van een zóo voornaam deel onzer staatsleer doet denken. Niet op het groote belangdat Nederland zelf heeft bij het behoud en den bloei zijner bezittin gen, wordt er gewezen, maar op de dringende was zij hem echter om den hals gevallen en had hem toegefluisterd «Schrijf mij spoedig, John, waar gij u bevindt. Dat zuit gij immers doen, niet waar?" «Ik zal bet doen, zoo spoedig mogelijk ten minste, want voorloopig mag niemand weten waar ik ben," antwoordde Willem. Stilzwijgend waren zij vervolgens naast elkan der naar het strand gegaan, waar de rookwïmpel van het stoomschip reeds zichtbaar werd, Njetta had er op gestaan, Wilfems jas en reiskoffer te dragen. Toen waren zij in de boot gestapt, Wil lem had ile zeilen geheschen, Njetta had de roerpen gegrepen en de wind had hen snel in den koers van den stoomer gebracht. Deze scheen echter bun sein niet opgemerkt te hebben en stoomde met kracht voorbij. «Men wil mij niet opnemen," zeïde WiHem «doch ginds nadert een andere boot, die ook naar bet westen koers zet. Deze zal over een iiaif our bier zijn daarop willen wij aanhouden Toen had Willem zijn zakkijker genomen en plichten, die het heeft te vervullen als kolo niale mogendheid. Zeker, ik cijfer die plichten niet weg en de liefde voor onzen bruinen broeder is bij mij niet mind°r dan bij den meest oprechten aanhanger van het christelijk bewustzijn, maar ik acht het niet minder zaak, om zonder onderdrukking van den overheersciite ook op eigen belang te letten en maatschappelijk is mijn koloniaal programma daarom niet geheel hetzelfde als dat der «Liberale Unie."" De heer Van Zuylen geeft daarna met een kort woord het ontwerp van een koloniale paragraaf, zooals die zou kunnen luiden. Aan de in liet manifest ontworpene zijn daartoe nog enkele hoofdzaken toegevoegd en de vorm daarvan is eenïgszins veranderd. Hij schrijft bij dit koloniaal program geen memorie van toelichting, omdat ze te vinden is in de menigte geschriften van lateren en ook van vroegeren tijd over koloniale belangen en grootendeels ook in liet archief en in de werken van liet «Indisch Genootschap". Hij stelt dau de Indische paragraaf als volgt «Behalve in de nooden en behoeften binnen de grenzen van het rijk in Europa heeft Nederland als koloniale mogendheid, zoowel in Oost- als in West-Indiënog in andere nooden en behoeften te voorzien. Ook de beide deelen van liet rijk in Azië en in Amerika bieden een ruim veld aan voor een vooruit strevende staatkunde. «Ia de eerste plaats worde alles ten koste gelegd aan de beëindiging van den noodlotti- gen en gevaarlijken Atjeli-oorlog en in verband daarmede worde met de ernstige verbetering van leger en vloot in Oost-Indië niet langer getoefd «Er worde gestreefd naar gestadige ver mindering van den druk op de inlandsche bevolking gelegd door heeren- en cultuur diensten, en naar verbetering van den oeeo- nomischen toestand, door het aanmoedigen van individueel grondbezit en den onbekrompen aanleg van nuttige irrigatie werken. «Met vasten tred wordezoowel op Java als in de zoogenaamde buitenbezittingen voortgegaan op den weg van bevordering van particulieren landbouw en van particuliere nijverheid, ook door het daarstellen of in het leven roepen van de nog op vele plaatsen ontbrekende goede gemeenschapsmiddelen. «Het opium-misbruik worde door doelma tige en krachtige maatregelen te keer gegaan. «Om dat alles mogelijk te maken, is een afdoende wet tot scheiding der financiën van het moederland en van Oost-Indië een eerste vereischte. «Zoowel bij de inrichting als bij de uit voering der bestuurstaak worde gelet op een gepaste decentralisatie." Uit het dorpje Zandeweer (Gron.) zijn 36 personen vertrokken als landverhuizers naar Amerika. opgemerkt, dat men op deze boot zijn sein be antwoordde. Weldra was het vaartuig in hunne nabijheid. Geef mij dan nu de hand, John," zeide Njetta, en zij hield deze in de hare geklemd, tot de boot tegenover hen was. «Fransche haven riep Willem. »Iiavre," klonk de wederroep. «Een passagier," riep Willem en de kapitein gebood «Stoppen «Hoe heet liet schip?" vroeg Njetta. vToulon," zeide Willem. «En waar gaat het heen?" «Naar Havre." De valreep werd neergelaten, Willem beklom die en de keffer volgde. »Los f" klonk weder het commando en de zeilboot, door Njetta gestuurd, verwijderde zich snel van het groote vaartuig om niet in het zog te geraken. Dit zette ijlings zijn tocht voort, de scheidenden wisselden nog een groet en verloren elkaar uit het gezicht. De politie te Gulpen vestigt de aandacht op zekeren J. Dings, zich noemende gist- handelaar, die in hotels logeert en heimelijk vertrekt zonder zijne rekening enz. te betalen. Ook wordt hij verdacht, de Schiedamsche gistliandelaren op sluwe wijze beet te nemen te Gulpen verkocht hij de gist welke te Schiedam op f 0.48 per KG. genoteerd staat, voor f0.44 per KG. Door zijn leveranciers niet te betalen, is voor hem alles winst. Mej. Leclerq, hofelhoudster te Gulpen, die door genoemden D. als boven werd opge licht, heeft eene klacht bij de justitie tegen hem ingediend. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging te Oud-Beierland, trad aldaar als spreker voor een gehoor van ongeveer 400 personen op de heer W. F. Tak te Schiedam. De spreker ging de verschil lende oorzaken na van de nederlaag dei- liberalen bij de stembus van 1888, herinnerde de verkiezingsleuze, als beschermende rech ten, bezuiniging, enz. dei' clericale partijen bij de stembustoonde uit verschillende artikelen van de Standaard aan dat de leus beschermende rechten slechts een middel was om de landbouwers op hunne hand te krij gen; dat toch de anti-®-olutionnairen na de verkiezingen van beschermende rechten niets meer wilden wetendat de uitgaven onder dit ministerie zijn toegenomen en bijna alle hoofdstukken der staatsbegrooting hooger zijn geraamd dat zelfs door den minister van financiën eene nieuwe leening in uit zicht is gestelden vergeleek vervolgens daarbij hetgeen onder liberale regeeringen is tot stand gekomen, zoodat liet verwijt, als zouden de liberalen niets hebben tot stand gebracht, onverdiend is. De heer A. Jongejan, hoofd der christe lijke school aldaar, noemde als onder dit ministerie tot stand gekomen de pensioenwet, de spoorwegovereeokomsten, de stedenwet, de postwet, de schoolwet, waardoor het gelijk recht der openbare en der bijzondere school erkend werd, zeide vervolgens dat de libe ralen ook vroeger met Rome waren samen gegaan, en dat indien de katholieken maar weder tot de liberalen komen zij opnieuw in genade zouden worden aangenomen. De spreker eindigde zijn opmerkingen met de leus ter stembus op te trekken «met God voor Nederland en Oranje De heer Tak toonde in zijn repliek aan dat de wetten onder deze regeering tot stand gebracht bijna alle erfstukken van het vorige ministerie waren, en hij bestreed den heer Jongejan waar deze zeide dal de onderwijswet rechtsgelijkheid heeft gebracht. De onder wijzers der openbare scholen mogen geen andere betrekkingen waarnemen, terwijl die der bijzondere scholen alles mogen zijn tot zelfs lid van de Prov. Staten. Hij ontkende Willem schreef in de kajuit van den kapitein zijn naam in hot passagiersboek en betaalde de gevraagde som voor den overtocht. Zijne vijftig thaler waren reeds verbruikt en nu betaalde bij met een bankbiljet van duizend francs. «Strandgoed," mompelde hij, als om zich zeiven gerust te stellen, nu hij den weggenomen schat aantastte. De kapitein hield zijn passagier voor een rijken Engelschen toerist, die naar Noorwegen was ge weest om te visschen en nu verkozen had van zijne vischplaats in plaats van in de haven aan boord te gaan. Hij kende de eigenaardigheden der Engelschen en brak er zich het hoofd niet ver der mee. Willem trok zich terug in de hem aange wezen hut om rustig te kunnen nadenken over zij no verdere plannen. Liefst ware hij met het eerste stoomschip, de Andromeda, naar Messina gevaren om zich vervolgens ergens in Italië, te Napels bijvoorbeeld, te vestigen en er op de hooge- school zijns studiën voort te zetten. Hij kon vrij goed met het Italiaansch terecht en de verre dat er ooit een monsterverbond tusschen liberalen en katholieken heeft bestaan. Ten slotte ontzegde hij eene partij, die in Schoter- lancl den vijand van ons Oranjehuis tot lid der Kamer heeft gemaakt, het recht onder de leus van «met God voor Nederland en Oranjeter stembus op te trekken. Door de kiesvereeniging «Thorbecke" te Dokkum is tot candidaat voor de Tweede Kamer met algemeene stemmen gekozen mr. A. Kerdijk. Ook door de afdeeling te Exlo van de kies vereeniging «Drentina" is de heer mr. II. J. Smidt te 's-Gravenhage, opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het kies district Ernmen. De hecren T, Mackay, Huber en Beelaerts zijn, gelijk reeds is medegedeeld, in de districten waaruit zij werden afgevaardigd, weder candidaat gesteld. «Tegen deze wijze van doen", zegt de Bood schapper, «moeten wij opkomen. Hoe kan men weten of de heeren zich met het program vereenigen voor het centraal-comitc'zijn i on- cept in de wereld zond." Nu eischt men dat iedereen kiezen zal, maar wat beteekent een kiesrecht, als men niet eens candidaten stellen mag en moet afwachten tot deze gekeurd zijn door een kringetje heeren, die zich tot centraal-comité opwerpen. Tegen doze wijze van doen komen wij op en moet ieder opkomen, die in de verkiezingen iets anders ziet dan een kolossalen wassen neus. De zoogenaamde «uiting van den volkswil" is dan niets anders dan de uiting van den wil van het clubje anti-revolutionnaire dry vers. Het bestuur der kiesvereeniging «Amster dam" heeft een manifest uitgevaardigd aan de kiezers. Daarin wordt gezegd, dat te gelijk met de jongste grondwetsherziening wel het kie zerstal is uitgebreid, maar de meeste staats burgers nog uitgesloten bleven en dienten gevolge ook de noodzakelijke hervormingen eerder onbereikbaar bleken. Zal dat anders worden, dan moet allereerst het kiesrecht ter hand genomen en dit toegekend worden aan alle meerderjarige mannelijke Neder landers, die door de grondwet niet uitdruk kelijk zijn uitgesloten, met persoonlijke invul ling van het stembiljet in liet stemlokaal. Wordt de noodzakelijkheid van zulk een rege ling der kiesbevoegdheid erkend, dan volgt daaruit, dat aan ingrijpende veranderingen niet te denken valt voordat de nieuwe kieswet zal tot stand zijn gekomen; anders zou daar over worden geoordeeld door een gebrekkig samengestelde Tweede Kamer. Het manifest wil daarom dat de verkiezingsstrijd in de- eerste plaats zij een strijd over het kiesrecht en zegt, dat «van candidaten, die ten aanzien van dit vraagstuk geen waarborgen geven, voor andere hervormingen niets te wachten"- afstand was geen hinderpaal. Nu zou bij te Parijs zijn anker kunnen uitwerpen, doch dit was te veel in de buurt, en daarom scheen het hem raadzaam over land of met eene gunstige gelegenheid over zee toch zijn eerste reisplan te volgen. Na eene reis van vierdagen zette hij te Havre voet aan wal. 12e Hoofdstuk. De stuurman en zijn schipper deden hun best zoo snel mogelijk naar Mandal te komen. De zon scheen bloedrood en ook het geheele uitspansel had eene doffe, roodekleuraangenomen. Zwaar hing liet op de toppen der rotsen en over de zee. En de wolkensluier werd elk oogenblik dichter en dikker. Een onheilspellende stilte heerschte alom; alleen heel in de verte werd een dof gesuis gehoord. Het zeil van de boot onzer reizigers hing slap langs den mast en dezen besloten het in te halen en den mast te laten vallen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6