N°. 7733. Derde Blad A0. 1891 Maandag 13 April. ij f-en-veertigste Jaargang*. Binnenlandsche Berichten. Gemengde Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afiondeilijke iiommers 1.H5. - 2.r.0. 0.10. BDKEAI: BOTERiTKAAT, E 2 9. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantl.ló Iedere gewone regel meer - ff 11) Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. SCHIEDAM, 11 April 1891. De Weet-Indiër van 11 Maart meldt dat de gouverneur van Suriname thans ook hooggaand ongenoegen heeft met den com missaris van politie, den heer Ricker. Het blad schrijjft o. a,: «Evenals de procureur-generaalis ook de heer Ricker de eigen keuze van den gouver neur enevenals zijn chef, is ook hij in ongenade gevallen. «Men beweert, dat in het begin dezer maand de gouverneur den commissaris van politie op de hevigste wijze heeft aangerand, en dat dit zoover is gegaan, dat de gouver neur" den heer Ricker moet hebben gezegd, ontslag te vragen. «Intussehen," zegt de West-Indiër, «is de commissaris van politie sedert eene week ongesteld en wordt de dienst door den waar- nemenden inspecteur waargenomen. Alge meen wordt beweerd, dat deze ongesteldheid verband houdt met de ondervonden aan randing zydens den gouverneur, en tot ge volg zou kunnen hebben, dat de commis saris wegens ziektebuitenlandsch verlof aanvraagt." Zoowel de correspondent van het Vaderland als het blad de West-Indiër maken voorts gewag van ergerlijke wreedheden op koelies en gevangenen gepleegd, ook op last van den districts-commissaris Ruys en zijn opvolger Van Marle. De Engelsche consul "Wyndham heeft zich verschillende feiten aangetrokken en zich officieel bij den gouverneur beklaagd. "Weldra is het bezoek te wachten van den protector of immigrants, en men mag dan een ernstiger optreden van Engeland te gemoet zien. Moet men nu al deze dingen maar laten gebeuren en de rust en de toekomst van de West in gevaar worden gebracht, omdat de gouverneur familie van een onzer ministers is? Het Engelsche koninklijke stoomjacht Victoria and Albert bracht Donderdagmiddag de keizerin-weduwe Frederik vau Duitschland te Vlissingen aan. H. M., in gezelschap van hare dochter, eenige heeren en de vice-consul van Engeland, den heer P, L. de Bruyne, bracht in een rijtuig omstreeks vier uur een bezoek aan Middelburg, bezichtigde de oud heidskamer ten stadhuize, deed eene wande ling door de stad en keerde omstreeks zes uur naar Vlissingen terug. Gistermorgen is H. M, per mailtrein naar Duitschland vertrokken. heeft nedergelegd, heeft thans besloten, zich ook geheel aan de particuliere praktijk te onttrekken en zich uitsluitend te bepalen tot consulten en tot het geven van inlichtingen aan zijne collega's en aan het publiek. Badartsen zijn tegenwoordig de heeren Van der Mandele en Van der Sluis. Dr. Messte Scheveningendie reeds eenigen tijd geleden zqne officieele betrek king als baddokter waarin hij bijna 40 jaar met roem was werkzaam geweest Te Amsterdam is eene vereeniging tot stand gekomen, welke «Leeskunst" heet en nu drie maanden werkt en ondanks alle aanvankelijke tegenwerking uitstekend werkt ook. Zij bestaat (we ontleenen een en ander aan een uitvoerig artikel in de Iïaarl. Ct. van gisteren) uit 15 clubs met 415 deelnemers, welke in verschillende loca- liteiten samenkomen, hier bij de leiders (mannen en vrouwen) thuis, daar in de leeraarskamers van de openbare en particu liere scholen, daartoe welwillend afgestaan. Er zijn clubleden van 15 tot50jaar; jongens en meisjes, gehuwden en ongehuwden, dienst boden enz. enz. Elke week houdt eene club vergadering, een avond van leerzame ontspan ning, want niet bloot gelezen wordt er, als op school, maar er wordt ook gesproken, besproken, onderling verklaard, in éen woord, het denkvermogen gescherpt, de smaak ge vormd. Waar de leiders de clubs bij zich thuis ontvangen, wordt het huiselijk gezellig karakter der samenkomst door eenige ver- versching verhoogd; de meisjes, die bij de dames in huis komen, leeren er theezetten en bedienen. En zoo is langzamerhand tusschen leiders en deelnemers een band van vertrouwelijkheid ontstaan, die niet alleen voor de deelnemers, maar ook voor de leiders zelf die samenkomsten tot uren van aange name en leerzame ontspanning inaakt; hen vormt en beschaaft. Intusschen waren in het algemeen alle clubs nog vreemd aan elkaar gebleven. Wel bespraken de leiders in hunne maandelijksche samenkomst onderling hunne ervaringen, maai de deelnemers kenden elkaar nog met. Juist om dit te veranderen en om tevens nog wat meer genot te geven, had men al van den aanvang ook het houden .van algemeene ge zellige samenkomsten in het plan op genomen. Jl. Zondagavond had in het «Gebouw van den Werkenden Stand" voor het eerst eene dergelijke samenkomst plaats. Het programma bevatte uitstekende nummers. Er traden op de dames v. d. Finck (piano), Sophie Spoor (zang), Josephine Spoor (voordracht), en de heeren dr. P. H. Hugenholtz (causerie), De Maaré (violoncel) en Boersma (voordracht). De samenkomst slaagde uitstekend, waartoe niet weinig de pauze bijdroeg. In dit half uur ontstond het onderlinge verkeer, dat het bestuur gewenscht hadonder het gebruiken van eenige verversching, namens het bestuur aangeboden, raakten de tongen losgroepjes werden gevormd; men liep door elkaar, lachte en praatte de veelheid was tot een eenheid versmolten. Dagelijks worden er aan de verschillende polstiebureaux te Rotterdam nagemaakte Nedei landsche geldstukken gedeponeerd,hoofd zakelijk guldens en kwartjes. Gisterochtend nog bracht een jongen een valsch kwartje aan het politiebureau in de Witte-de-Withstraat, welk muntstuk hij, vol gens zijn zoggen, ontvangen had in een krui denierswinkel aan den Nieuwen Binnenweg. Te Rotterdam werd gisternamiddag een reiziger dupe van kaartspelers in eene inrich ting voor het gebruik van eet- en drinkwaren aan den Schiedamschen dijk. In korten tijd was hij ongeveer f300 kwijt. Een voorbijgaande agent van politie werd binnengeroepen, die winner en verliezer over bracht naar het politie-bureau aan de Pauwen- steeg, waar tegen eerstgenoemde proces-ver baal werd opgemaakt, daar de verliezer be weerde dat genoemd bedrag hem op slinksche wijze was afhandig gemaakt. Nadat proces-ver baal was opgemaakt, is hg wegens gebrek aan bewijs dat hij valsch had gespeeld, weer op vrije voeten gesteld. (AT.jS .Ct.) Dinsdag wapperde te Kappelle uit bijna alle woningen de drieklem*, in verband met het honderdjarige geboortefeest van de oude schoutinne Pieternella Schipper, wed. J. van Duine. Haar gezondheidstoestand is, na een ernstige ongesteldheid in het voorjaar, thans weder bevredigend. De armen der gemeente werden ter gele genheid van het feest onthaald. Duizenden trekvogels, van welke de meeste tot de orde der steltloopers behooren, zjjn dezer dagen op het eiland Tessel neerge streken. In plaats van hun nesf? te bouwen, zitten de arme vogels te verkleumen in 't moe ras en betreuren blijkbaar den spoed, dien ze gemaakt hebben om het Noorden te bereiken. Wegens de koude worden ook de kievits eieren maar schaars gevonden en met 35 cents per stuk betaald. Vergadering; van de Hamer van koop handel en fabrieken te Schiedam, van Vrijdag ÏO April 1891. Aanwezig zijn de heeren J. J. G. Nolet, voor zitter; J. H. Houtman, P. M. J. A. Lagerweij, Mr. W. H. Jansen, J. T. Wittkampf, H. R. M. A. van Gent en D. F. W. Prins. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Omtrent de ingekomen stukken wordt respec tievelijk besloten, zooals door den voorzitter wordt voorgesteld. Op voorstel van den voorzitter besluit de Kamer zich te wenden tot de directie der Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij met verzoek om voor hetgraanvervoer van afliet station alhier aan de afladers dezelfde faciliteiten te verschaffen als die te Rotterdam worden genoten, terwijl tevens zal worden aangedrongen om voor het berekenen der vracht als basis aan te nemen bet aantal kilometers tusschen de plaats van afzending en die der bestemming. Tevens wordt besloten den minister van water staat, handel en nijverheid in kennis te stellen met de stappen door deze Kamer genomen, met verzoek haar in haar pogingen te willen steunen. Aan de Kamer van koophandel en fabrieken te 's-Hage zal worden bericht, dat deze Kamer gaarne zal medewerken otn eene taiiefwijziging te verkrijgen, omdat zij de pogingen der Haag- sche Kamer toejuicht om eene beweging ten gunste dier wijziging uit te lokken. De Kamer behoudt zich echter voor te beslissen op welke wijze eene dergelijke wijziging het best is tot stand te brengen. Het verzoek van de heeren Ribbink, Van Bock Co. met betiekking tot hunne plannen ten opzichte van het intercommunaal telephoonverkeer wordt nader besproken en besloten dat verzoek bij de hooge regeering te steunen, terwijl tevens bij de Nederlandsche Bell-Telephoonmaatschappij zal worden aangedrongen op tariefverlaging. De heer Prins klaagt over eene onjuiste no- teeiing, zooals die thans door de makelaars wordt openbaargemaakt. Algemeen wordt de juistheid van deze klacht erkend, doch tevens er op gewezen, dat de noteering niet door de mukelaars in quali- teit wordt opgemaakt doch als private personen, zoodat het niet mogelijk is, dat door de Kamer van koophandel en fabrieken hierin verandering wordt gebracht. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. De Londensche politie heeft jl. Woensdag weder een-inval gedaan in een der voorname salons, waar ongeoorloofde weddenschappen werden aangegaan op denuitslag der wedrennen te Fpsom Een 30-tal personen, meerendeels behooiendc tot de voorname standen, werden in hechtenis genomen en zullen voor den politierechter moeten verschijnen. Naar aanleiding van de werkstaking der 5000 bakkers te Weenen heeft de burgemeester met hulp der bakkerij van het militair hospitaal, eenige veldbakkerijen doen oprichten en daarbij met eenige bakkerijen buiten de stad overeen komsten gesloten, teneinde op die wijze de stad van het noodige brood te voorzien. De katholieken in Hongarije hebben weer eens een schandelijk bewijs geleverd van hun haat jegens delsraelieten. In den nacht van 3 dezer is namelijk op het kerkhof te Eisenstadt een dertigtal graven geopend en zijn de lijken daaruit gebaald, terwijl alle godsdienstige zinnebeelden, welke de graven versieiden, werden vernield of medegenomen. Een aanzienlijke premie is voor de ontdekking der daders uitgeloofd.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9