Binncnlandsche Berichten. Depêches van het Chili-gouvernenient be richten dat de havens Chanara!Taltal Antofogasta, Totopilla, Iquique, Colleta Buena, Juna en Pisagua gesloten zijn verklaard voor koopvaardij vaartuigen. TRANSVAAL. Uit Durban wordt gemeld, dat president Kruger weer naar Pretoria is vertrokken. Na de spoorwegopening (7 April) heeft hij een tochtje door Natal gemaakt, waar hij overal met geestdrift is ontvangen. Ook bij de feesten te Durban werden de Transvaal- sche gasten zeer gefêteerd. AUSTRALIË, De conventie van afgevaardigden der Britsch-Australische koloniën, te Sydney ver gaderd, heeft de ontwerp-constitutie voor het gemeenebest der Vereenigde Staten van Australië Donderdag jl. aangenomen en is daarna uiteengegaan. SCHIEDAM, 14 April 1891. De verkiezing van twee leden van den ge meenteraad, ter vervanging van de heeren A. Schieveen en J. B. Nolet, die als lid van den raad ontslag hebben genomenen waarvan de eerste in 4895 en de laatste in 4893 had moeten aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag 21 dezer, van des voormiddags ten negen tot des namiddags ten vier ure. De brandersknecht W. J. D. Thië, werk zaam in de stoombranderij van de heeren gebr. Van der Velden aan de Willemskade alhier, zon jl. Zaterdagavond in die branderij een helm van een ketel slaan. Terwijl hij daarmede bezig was, vloog de helm er af, doordien hij niet eerst voldoenden stoom had laten ontsnappen, waardoor de kokende spoe ling uit den ketel vloog en hem armen en beenen brandde. Hij is naar zijne woning vervoerd, waar de geneesheer Van der Sman hem de eerste geneeskundige hulp heeft verleend. In de koperslagerij van den heer H. Ris Hz., in de Boterstraat alhier, heeft gisternarniddag door het springen van een koperen pijp, die gloeiend werd gemaakt, de knecht K. N. Huizer brandwonden in het aangezicht ge kregen, doordien stukken van die pijp hem in het aangezicht troffen. Dr. Endtz ver leende hem de eerste hulp. Per rijtuig is hij naar zijne woning vervoerd. Heden in den vroegen morgen is in de Schie alhier, in de zoogenaamde Overschie- sche buurt, drijvende gevonden het lijkje van het 7-jarig zoontje van W. Roeters wonende alhier aan den Langen Achterweg, dat sedert gisternamiddag werd vermist. Toen de ouders, in de meening dat het knaapje naar school was gegaan, het niet zagen terugkomen, hebben zij, geholpen dooi de politie, alle mogelijke nasporingen in 't werk gesteld, helaas tevergeefs.' Als een staaltje dat iemand in het geheel geen menschelijk gevoel hebben kan, kunnen wij hierbij mededeelen, dat de boer, die het lijkje nabij zijn boerderij vond, het meteen touw aan een der beenen aan een spoeling- schouw heeft doen vastmaken, en eerst later, in het voorbijgaan, van zijn ontdekking aan de politie op de Koemarkt kennis gaf. Reuters agentschap seint Koningin Wilhelmtna der Nederlanden en hare moeder, de Koningin-Regentes, hebben haar intrek genomen in eene kleine villa te Gersau, in het Zwitsersche kanton Schwritz. De heer Droz, chef van het departement van buitenlandsche zaken, zal de beide koningin nen gaan begroeten uit naam van de Zwitser sche regeering. Uit Gersau wordt gemeld De Koningin en de Koningin-Regentes der Nederlanden zijn Zaterdagavond uitLuzern teruggekeerd. Zondag werd een uitstapje ge maakt naar het aan het Vierwaldstadtter- meer en den voet van den Rigi zoo schoon gelegen stadje Weggis. Maandag maakten de Vorstinnen met gevolg een tocht naar de historische plaatsen uit de Zwitsersche geschiedenis: Altorf, de geboorte plaats van Walter Fürst, een der voornaamste stichters van het eedgenootschap en de Tells- kapel. Hare Majesteiten vertrokken Maandag morgen met een extra stoomboot naar Flue- lenwaar de rijtuigen bij de aanlegplaats gereedstonden voor den terugtocht over den Axenstraatweg. Op de Tellsplatte aangeko men, stegen Hare Majesteiten uiten begaven zich te voet naar de kapel; in het hotel werden eenige verversehïngen gebruikt. De gezondheidstoestand der beide Vorstinnen laat niets te wenschen over. Maart is schraal en koud ook voor 's rijks financiën geweest, blijkens het verschenen overzicht van de opbrengst der middelen, zoodat het eindcijfer, in vergelijking ge bracht met de gelijknamige maand van 4890, een nadeelig verschil oplevert van niet min der dan f 40-4,000. Toch zijn wij, wat de opbrengst over de eerste drie maanden aan gaat, nog f62,000 vooruit, tegenover het zelfde tijdvak van verleden jaar, namelijk f 25.090,223.04'/* tegen f25,028,825.731/». Gaan wij de maand Maart in hare onder deden na. dan zien wij dat de domeinen het grootste gat hebben geslagen, daar deze f292,000 minder hebben bedragen. Men mist echter hieronder de opbrengst van de kanaal- gelden op het Noordzeekanaal, welke sedert 1 Juli 4890 zijn afgeschaft, zoodat eerst na dien tijd eene juistere vergelijking te maken valt. Een tweede tekort, dat gewicht in de schaal legt, komt voor op de rubriek indirecte belastingen. Al hare onderdeelen bleven be neden de maat van Maart 1890, zóo de zegelrechten f 143,000, de registratierechten f04,000, de hypotheekrechten f6000 en liet successierecht f14.000, te zamen alzoo f227,000. Als derde belangrijke factor in het tekort tellen met f 105,000 mede de directe belastingen (grondbelasting, personeel en pa tent). Ook de loodsgelden bleven f4000 ten achteren, evenzoo de posterijen f 1000. Daaren tegen was de opbrengst der telegrafen f 7>/g duizend hooger. Aan rechten op den invoer vloeiden f 60,000 meer in de schatkist, en aan accijnzen f 101,000, hoezeer het, op f1500 na van zeep, alleen de wijn en bet gedistilleerd zijn die daartoe medewerkten, respectievelijk met f12,000 en f 193,000, De andere accijnzen waren alle minder in op brengst, en wel de suiker f 23,000, het zout f14,000, bieren en azijnen f3000, geslacht f7000 Bij een raming van f9,545,589.52 voor 1/12 was de opbrengst van Maart, alle mid delen te zamen f 10,086,313,93Vr, tegen f 10,490,373 55 in Maart des vorigen jaars. De minister van financiën maakt bekend dat op 11 dezer bij de betaalmeesters in kas was. f 941,408.43'/» en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van baai- octrooi. aari 's lauds kas een voorschot was verstrekt ten bedrage rans 765,649.19 De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 16 dezer zal niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken, jln*. C. Hartsen, heeft zijn verlofreis aanvaard, en begaf zich dientengevolge Zaterdag ochtend met zijne echtgenoote naar Parijs. Nader verneemt het Fad., dat de ver goeding aan den staat, bij de nieuwe over eenkomst met de Billiton-maatschappy, niet zal bedragen 6Vs pCt. van de bruto opbrengst van liet tin, maar 5 Va pCt. Dr. Van Tienboven, de nieuwe hofarts, zal naar Chur vertrekken, om zoo nu en dan Koningin Wilhelmtna te Gersau te bezoeken. (AT. Gr. Ct.) De le luitenant A. L. Maas, van het 3e reg. vesting-artillerie, wordt met 1 October gedetacheerd bij het reg. gren. en jagers, te 's-Gravenhage. Door het departement van binnenlandsche zaken is uitgegeven het eerste deel van de uitkomsten der laatste algemeene volkstelling van 31 Dec. 1889 (met uitzondering van de beroepstelling.) Het betreft de provincie Zuid-Holland. Achtereenvolgens zullen verder verschijnen éen deel voor elk der overige tien provinciën, benevens éen deel voor het ge- heele rijk, terwijl in het 13e deel zullen worden opgenomen overzichten van de in andere deelen gepubliceerde uitkomstenin vergelijking met de uitkomsten der vorige volkstelling. De uitkomsten der beroepstelling ver schijnen afzonderlijk. Te Amsterdam is Zaterdag de algemeene vergadering der «Liberale Unie" gehouden, onder voorzitterschap van mr. E. E. van Raalte, en ter behandeling van het ontwerp-manifest aan de kiezers. De voorzitter deelde al dadelijk mede, dat was ingekomen de volgende concept-motie, ingediend door de afgevaardigden van Leiden, Rotterdam, 's-Hage en Amsterdam (Grondwet) De algemeene vergadering van de «Liberale Unie": instemming betuigende met de strekking van het ontwerp-manifest, door het bestuur bij zijne circulaire van 5 Maart II. aan de kiesvereeni- gingen toegezonden; nochtans van oordeel, dat een verkiezings manifest niet behoort af to dalen tot de bijzonder heden van wettelijke regeling en,, wil het geen oorzaak var, teleurstelling worden, zich heeft te matigen in liet beloven Besluit het bestuur uit te noodigen in een zijnerzijds aan de kiezers te lichten Woord, den wensch dezer vergadering uit te spreken, dat bij de aan staande verkiezingen de candidaten van de libe rale paitij alom blijk mogen geven van hunne bereidwilligheid om mede te werken lo. tot het vaststellen van eene kieswet, welke de door de grondwet gevorderde kenteekenen van geschiktheid en maatschappehjken welstand zóo bepaalt, dat het kiesrecht ook voor den werkman toegankelijk worde: 2o. tot hervorming van het belastingstelsel in dien zin, dat èn voor de gemeenten het gebied van heffing worde uitgebreid èn, met ontlasting van eerste levensbehoeften, ook het roerend ver mogen rechtstreeks worde getroffen 3o. tot invoering van leerplicht, gepaard met toezicht op den arbeid van kinderen te velde, uitbreiding van het ambachts- en landbouw onderwijs en maatregelen in het belang van de gezondheid en veiligheid in de fabrieken 4o. tot voortgaande ontwikkeling van het stel sel van vrijen arbeid in Indië 5o. tot regeling van de administratieve recht spraak. De motie werd door prof. Buys (Leiden) kor- telijk toegelicht. Na langdurige discussie over de vraag, of het door het bestuur ontworpen manifest dan wel de concept-motie als leiddraad zal strekken voor de besprekingen, werd met 61 tegen 21 stemmen het ontwerp-manifest als leiddraad aangenomen. De verschillende paragrafen werden daarna achtereenvolgens aan de orde gesteld. Verschillende amendementen waren inge diend op het eerste punt over kiesbe voegdheid. De heer Cuperus wilde de afgevaardigden niet aan banden leggenen daarom niet voorschrijven wat eerst dient te geschieden. Hij wilde alleen zeggen, wat kiesbevoegdheid betreft, dat de wetgever aanstonds zoo ver ga als een eerlijke uitlegging der grondwet hem veroorlooft. De heer Hom wilde hetzelfde, en het overige wat het bestuur in het manifest schrijft aan den wetgever overgelaten zien. De heer Heesters wilde vooral vervallen zien de paragraaf, waarin over de bedeelden wordt gesproken; men moet in dezen spreken over officieel en particulier bedeelden. Prof. Van Hamel wilde het woord meer derjarig doen vervallen en hiervoor in de plaats stellensden b(j de wet vastgestelden leeftijd". Mr. Levy verdedigde deze paragraaf gelijk zij door het bestuur was voorgesteld. De heer Fabius wees er op dat de kiezers, behalve het manifest, ook de hier gegeven toelichting onder het oog krijgen. Het bestuur zeide over te nemen het amendementVan Hamelalsmede een amendement om te schrijven: sin hun inko men óf in dat van hun gezin te voorzien" en van persoonlijke invulling, geheime invul ling van het stembiljet. Bij de bestrijding van het bestaan der amendementen wees men er op dat, vooral met het oog op de antecedenten der liberale partij, vastgehouden moest worden aan het beginsel der geheime stemming. Met 52 tegen 29 stemmen werd het amen dement—Horn aangenomen om de 3e en 4e alinea van de paragraaf «kiesrecht" te doen vervallen. Lang werd gediscussieerd over een voorstel om in de overgebleven alinea's te plaatsen, dat uitbreiding der «kiesbevoegd heid het eerst dient behandeld". Door velen verdedigd, werd dit voorstel door anderen, ook door het bestuur zelf bestredenhet werd dan ook verworpen. De paragraaf werd hierna aangenomen. Bij de behandeling van de belasting-her vorming werd een amendement— Bergsma Looman (schrapping van een viertal artikelen) met 4 stemmen vóórverworpen. Een amendementStigter (instelling van een pachtcontract) werd ingetrokken door den voorsteller. De verschillende artikelen der paragraaf arbeiders-vraagstuk, hierna afzonderlijk in stemming gebracht, werden als volgt aange nomenart. 1 met algemeene stemmen; art 2 met 12 stemmen tegen; art. 3 met 3 stemmen tegen; art. 4 met algemeene stem men; art 5 desgelijks; hef andere artikel bij zitten en opstaan met eene kleine meer derheid. Het artikel leerplicht werd met op éene- na algemeene stemmen aangenomen. Een amendement--Hoyer (Dordrecht) tot instelling eener postpensioenkas, werd na de mededeeling des heeren Sassen dat te dier zake in Den Haag reeds een avant-projet gereedligt, en nadat het bestuur verklaard heeft aan ,'dat onderwerp zijn aandacht te zullen blijven wijden door den voorsteller ingetrokken. Bij de paragraaf administratieve recht spraak stelde mr. J. A. Levy voor, uit eer bied voor die rechtspraak, die paragraaf van de agenda af te voeren. De voorzitter evenwel adviseerde geen gevolg te geven aan den wensch des heeren Levy. De paragraaf werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Eene opmerking betreffende de laatste para graaf, koloniën, gaf het bestuur aanleiding mede te deelen, dat natuuilijk bedoeld moet worden Oost- en West-Indië, en dat de redactie dienovereenkomstig gewijzigd zal worden. Het gansehe manifest werd ten slotte met 7 stemmen tegen goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de uitslag der stemming voor drie leden van het bestuur is, dat gekozen zijn de heeren mr. ,T. P. R. Tak van Poortvliet, mr. J. van ilelting» Tromp en mr. R. Macalester Loup.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2