Terkiezingen. Gemengde Berichten. Koloniën. PER TELEGRAAfT* Stedelijk Nieuws. ADVERTENTIES. Er is sprake geweest van verbouwings- jlannen van het koninklijk paleis in Den Haag tijdens de afwezigheid van H.H. M.M. Koningin Emma wilde de vestibule van het paleis doen veranderen in een in rij, waardoor de vorstelijke equipages door den tuin van de stallen tot aan den escalier d'honneur konden komen. Er zouden dan zij-ingangen voor het hofpersoneel worden gemaakt. Het schijnt evenwel dat deze plannen een zoo enorme uitgaaf zouden vorderen, dat er, althans voorloopig, van is afgezien. Toch worden er in't paleis vele veranderingen aan gebracht en o. a. beneden-lokalen voor de jeugdige Koningin ingericht, speciaal als leer- vertrekken en bibliotheek. Verder worden onderscheidene salons gerestaureerd. Te Amsterdam is, per telegraaf, uitnaam van de regeering der Transvaalsche repu bliek, het bericht ontvangen, dat de werke lijke inkomsten der schatkist gedurende het eerste kwartaal van 1891 12,000 p. st. meer bedragen hebben dan de uitgaven. Nader blijkt, dat gedurende de Paasch- dagen niet aan 83 cadets van de kon. mil. academie, maar aan 70 verlof werd geweigerd. Voor de tegenspraak, die het eerste bericht vond, was dus niet veel grond. Behalve boeken en platen, is namens de familie van wijlen den heer W. van der Os, in leven student in de rechten te Utrecht, aan de gemeente Vlissingen f 3000 aange boden, om de renten daarvan uitsluitend te doen dienen tot de instandhouding harer oudheidskamer. De raad der gemeente Vlis singen besloot om de familie zijn dank voor een en ander te brengen. Volgens het Dagblad zijn in de Nederl. oliefabriek te Delft oproerige plakkaten ver spreid. Ook ontving de directie van anonieme schrijvers brutale brieven, strekkende tot het verkrijgen van acht uren werktijd per dag. Eene aangekondigde lezing van den sociaal democraat W. P. G. van Helsdingen, die te Veendam jl. Donderdag zou gehouden wor den, kon niet doorgaan omdat er geen toe hoorders waren. Helsdingen was door de volkspartij in dat kiesdistrict candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Te Bussum is Zondagmiddag de wegwerker- wisselwachter B., bij het aankoppelen van wagens, tusschen twee buffers bekneld ge raakt, ten gevolge waarvan hij binnen een half uur overleed. Hij was pas eenige dagen bij de maatschappij in dienst. U. D.) Dat de bende zigeunerswelke voor eenigen tijd beproefde onze grenzen over te trekken, niet onbemiddeld was, blijkt hieruit, dat ze den marechaussees te Nieuwe Schans f1000 boden indien dezen haar er over lieten trekken. Toen de marechaussees dit aanbod van de hand wezen, beproefden zij met geweld verder te komenzoodat de handhavers der wet hunne wapenen moesten toonen. In een bosch behoorende tot het landgoed «Klarenbeek" onder de gemeente Doornspijk is Zondagavond gevonden het lijk van den heer W. P. aldaar. Naar men verneemt, is hij op noodlottige wijze om het leven ge komen. 'g-Grnvcnliage. Gisteravond is per staats spoor alhier aangenomen de prins Von Wied. Z. B. H werd aan het station afgehaald door C. graaf van Bylandt. 's-Gravenhage. Graaf Von Rantzau, de nieuwbenoemde Duitsche gezant bij ons hof, heeft het gezantschapshotel der Duitsche lega tie aan de Lange Vijverberg betrokken. twintigste lot in de staatsloterij, een prijs trok van ongeveer achthonderd gulden. In zijne begrijpelijke vreugde over dit onverwachte douceurtje, vergat de man echter, zijn brieve goed weg te stoppen. Toen hij het papiertje bij den collecteur te gelde wilde gaan maken, was het zoek, en toen de man, na een wan hopig zoeken, den collecteur met zijn verlies kwam bekendmakenbleek het, dat de achthonderd gulden kort te voren door twee als werklieden gekleede personen ontvangen waren. *t Is de justitie nog niet gelukt, de dieven te snappen. In eene te Zaandijk gehouden gecombi neerde vergadering van «Algemeen kies recht", den »Soc.-dem. bond" en sde Vrije kiesvereeniging" te Koog werd gekozen tot candidaat voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Zaandam de heer W. Bax., predi kant te Zaandam. De verkiezing ran een lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland, in het kies district Haarlem (vacature A. van Stralen), is bepaald op 28 April a.s Ben Kaag. Een café-houder alhier trof dezer dagen het buitenkansje, dat hij, opeen De influenza, voortwoedende te Brooklyn en New-Yoik, vergt vele offert.. Verleden week be zweken er 630 lijders te Brooklyn alleen, waar Zondag 200 begrafenissen plaats hadden. Zoovele dooden zijn er te New-York, dat lijkwagens ont breken en de lijken op karren naar hetketkhof vervoerd worden. De justitie te Aken heeft aan de onze bericht gezonden, dat Vrijdag in de Jacobstrasse te Aken een afschuwelijke roofmoord is gepleegd. De aldaar wonende bakker Weiier en diens echtgenoote werden door een pas in hunnen dienst zijnden knecht aangevallen en zwaar door bijl slagen verwond. De man is reeds overleden, terwijl de vrouw in hoogst bedenkeiijken toestand naar het hospitaal is overgebracht. Diefstal was de beweegreden tot de misdaad. De booswicht heeft de vlucht genomen over onze gienzen en houdt zich vermoedelijk in Lim burg op. Men meldt aan het N. v. d. D. van Zondag 12 dezer De vermoedelijke moordenaaar van den bakker Weiier in de Jacobstrasse 198, alhier, is gisteren te Luik aangehouden. Het is een berucht individu, zekere Antoon Dossin, gob. te Haren (Pruisen). Na in Duitschland te zijn gedeserteerd, begon hij een zwerversleven en beeft in Nederland en België meermalen gevangenisstraf ondergaan. Ook wordt hij verdacht van een rnoordaanval op 3 Febr. 11. in het sllertogenviald" gepleegd. De Duitsche regeering heeft zijne uitlevering aangevraagd. Ook de Berlijnsche academie van geneeskunde heeft nu veiklaard, dat Koch's ituberculine" geen afdoend geneesmiddel voor longtering is, in vele gevallen zelfs doodelijk kan zijn en dat daar door Koch's geneeswijze wel ijverig verder bestu deerd maar vooralsnog zeer weinig toegepast moet worden. Fransche en Engelsche detectives hebben vier beiuchte internationale dieven in hechtenis geno men, die vóór 3 jaar twee millioen uit den postwagen tusschen Oatende en Brussel, en 700,000 frs. uit den spoortrein van Neuhaven naar Weenen stalen. De indentiteit van den aan voerder der bende, Pauwels, die te Bristol een kasteel bezit, werd terstond vastgesteld. De an dere geai resteerden gaven valsclie namen en adressen op. Pauwels is reeds in Engeland en in Frankrijk veroordeeld geworden. De Engelsche politie was er van onderricht, dat de bende groote waarden, die zich in eene vuurvaste kast op eene stoomboot bevonden, ontvieemden wilde. Sleutels, waarmede de kast was te openen, werden bij Pauwels gevonden. De dieven waren gewaar schuwd, en ondernamen daarom den tijdens de overvaait voorgenomen aanslag niet. Zij werden op het spoot wegstation in hechtenis genomen. Het schoons kasteel Boquet, bij Namen, toebe- hoorende aan den heer Visart de Bocaraé, is door een bevigen brand totaal vernield. Het kasteel bevatte schoone kunstwerken en schi'derijen van waarde. De schade kon op het minst op 750,000 fr, berekend worden. Het getal der slachtoffers van de verongelukte boot Utopia blijkt bij nadere berekening 562 te zijn. Tot heden zijn slechts 422 gevonden, van welke 172 op het kleine kerkhof van Gibraltar begraven zijn. Bij gebrek aan plaats zijn de ove rige lijken in zee geworpen. Al de duikers van de haven en van deEngelsche oorlogsschepen hebben het in de diepte verzonken wrak der Utopia onderzocht. Het viel den menschen moeilijk, de lijken naar boven te brengen, die, aan elkander gestrengeld, zich bij eiken uitgang van het schip opgehoopt hadden. De aanblik moet zoo vreese- lijk zijn geweest, dat een der duikers ten gevolge van de ontroering gestorven is. Aan boord van het Britsche troepenschip Himalaya is op de terugreis, tusschen Colombo en Malta, een influenza-epidemie uitgebroken. Tweehonderd man waren gelijktijdig onder ge neeskundige behandeling. Barnum's «Greatest show on earth", waarin 3i/2 millioen dollars kapitaal zit, zal blijven bestaan; zijn eifenis wordt op 5 millioen dollars geschat en komt grootendeeis aan zijn kleinzoon. In den as. zomer zal men te Londen kunnen schaatsenrijden in de Stephen's Hall. Westminster, niet op rolschaatsen, maar op echte schaatsen. Het kunstijs is een chemische samenstelling, die tegen de warmte kan, zoodat het gebouw ook kan worden verwarmd. Iialkpooten der kippen worden in weinige dagen genezen door de beenen iu te smeren met petro leum. Men doet dit des morgens als zij het hok verlaten. Batavia, 13 Haart. Jlet mail-overzicht van de Java-Bode luidt als volgt: Volgens de laatste berichten uit Atjeb was de toestand aldaar zeer kalm. De geestelijkheid had nog geen bepaalden vervanger voor den overleden Tengkoe di Tiroe; naar men zeide, had een aangenomen zoon van deze, Tengkoe Mohamad Amin, de meeste kans als zoodanig te worden ge kozen. Te Kemala wacht men den loop der gebeur tenissen afde sultan heeft veel lust zijne onder werping aan te bieden often minste te Kota-R.tdja te komen onderhandelen, doch liaschim houdt hem daarvan terug. Het zou trouwens gedurende de eerste jaren in den toestand geen verandering brengen. Die toestand hebben wij in hoofdzaak in eigen hand en degenen, die daarover het best kunnen oordeeien, zijn overtuigd dat wij er zullen komen, wanneer wij maar volharden bij de in den laatsten tijd gevolgde politiek. Intusschen lijden het materiaal en het personeel onzer marine door de blokkade haast niet minder dan de bevolking van Atjeh. De groote gebeurtenis van den dag, wel niet voor Nedeilandsch Indie, maar toch voor Batavia en een paar andere plaatsen, is liet vet blijf van den Russischen grootvorst-tioonopvolger, die op zijne reis van Bntsch Indie naar China aan Java een bezoek brengt dat zeven dagen duurt Eene politieke beieekems heeft dit bezoek natuurlijk niet; toch is de ontvangst, door den vertegenwoor diger onzer Koningin aan den gast van H. M. bereid, niet minder schitterend en hartelijk dan de wijze waarop de cesarewitch in Britsch-Indié onthaald werd. Zooveel mogelijk beeft men den prins in de gelegenheid gesteld eenige eigenaardigheden te zien van land en volken de genoegens te smaken, waarnaar iemand van zijn stand en leeftijd ge woonlijk verlangt. De Java-Bode deelt het volgende particulier telegram mede uit Macassar, dd. 13 Maart jl, Den 28n Febr. hebben de Java en de Var: Speijk de versterkingen van den vijand in Ipihbal (Endeh, Flores) beschotenhet bleef den onzen onbekend, welke uitwerking die beschieting had. De stelling van Baranoeri is zonder troepen en berg-artillerie waarschijnlijk niet te nemen. Op de inlandscbe hulptroepen valt niet te rekenen; zij zijn niet tot een zelfstandig optreden te krijgen. Den ln Maart heeft de Van Speijk de kampong Manoeggok in brand geschoten. Te Atjeh zijn een kapitein der infanterie en negen mindere militairen gesneuveld bij het open- kappen van begroeid terrein. DEM HAAG, 14 April. Tweede Ka mer. De heer Walter is toegelaten. Vrijdag zijn aan de orde kleine wetten. Dinsdag aan vang van het debat over de leger wet; het voorstel van den voorzitter daartoe werd aan genomen met 63 stemmen tegen 25, na een uitvoerig debat, waarin de regeering op (le behandeling aandrong. B U R G E II L 1.1 K E S T A N I). Geboren11 April. Johannes Bartho- iomeus, zoon van J. B. Nieuwenburg en J. de Vogel, Overzijde Spoorbrug. Wilhelmus Antonius, zoon van G. M. F. Rietstap en A. Driesse, Broersveld. Johannes, zoon van C. Alblas en L. M. Roepel, Broersveld. 12. Arie, zoon van B. van den Hoek en F. J. Trouwborst. Broersveld. Cornelis, zoon van K. Markestijn en J. van Haaren, Buitenhavenweg. 13. Nicolaas, zoon van J. Zagwijn en A. W. van der Velden, Maasstraat. Gerrit Johan, zoon van M. Nederhelman en C. de Jong, Stationsstraat. Leendert, zoon van L. van der Kraan en C. C. Lourens, Noord vest. Overleden: 10April. FianciscusAlbers, oud 4 jaar en 4 maanden, Laan. 12. Dirk Gillissen, oud 1 jaar en 7 maanden, Mendrinaslraat. Elisabeth Antonia Heet- winkel, oud 21 jaar en 1 maand, Tuinlaan. 14. Jan de Vogel, oud 20 jaar en 8 maanden, Begijnhof je. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van mijn ge liefden Zoon WILLEM, zeg ik, ook namens mijne Echtgenoote, Kinderen en Beliuwd- Kinderen, hartelijk dank. J. H. RITMAN. Schiedam, 14 April 1891. van I. Een WIKKEL.- en WOOKHFIgen ERVE, aan de Breedstraat te Schiedam, wijk F, no. 142, benevens een aandeel in een Open Gang en Erf, kadaster sectie A, no. 1094, groot 20 cent., en gedeeltelijk no. 1093. II. Een WIKKEL- en WOOKIIUIg met Bovenwoning, Gang en ERVE aan de Kreupelstraat te Schiedam, wijk D, no. 19 a, b, kadaster sectie B, no. 2338, groot 7(1 cent. Ill—-V. Drie WONIKGEK en EKVEM naast elkander achter perceel II, wijk D, uos. 19', 19s en 193, kadaster sectie B, nos. 2337, 2336 en 2335, elk groot 20 cent., en met een onverdeeld aandeel ïn de daarvoor gelegen Open Gang en de daarnaast gelegen Open Plaats, kadaster sectie B, no. 2338, gedeeltelijk. Bij velling op Vrijdag 17 April 1891, des voorm. ten elf ureen afslag den volgenden dag, des avonds ten acht ure, beide in het Verkoopiokaai aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde de Goederen te bezichtigen op Woensdag en Donderdag vóór de veiling, van des voorm. lOtot des midd. 12 en des namidd. van 2 tot 5 ureop vertoon van een bewijs van?' toegang door Notaris 11. W. M. ROELANTS te Schiedam afgegevente wiens kanto e nadere inlichting te bekomen is.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3