l N°. 7735. A0. 1891 Donderdag 16 April. Feuilleton. Het goud van de Orion. ijf-en-veertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Jeanco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimners t 1.85. - 2.50. - 0.10. BUIIEA IIBOTBRSTRA.IT, E 27. Advertentieprijs: «n 110 gewone regels m»t inbegrip van eene Cnnrsnt. f 1.10. Iedere gewone regel meer..-"10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. EfittEUO. In het Lagerhuis verklaarde Fergusson dat de inlijving van een deel van zuidelijk Bechu- analand bij de Kaapkolonie steeds wenschelijk was geweest sedert Engeland zijn gezag over dit gewest had uitgestrekt, doch dat de regeering tot dusver er nog niet over gedacht heeft, in die richting stappen te doen. Het Engelsche Lagerhuis heeft, ondanks de bestrijding der regeering, met 160 tegen 130 stemmen beslotendat op de Indische begrooting geen inkomsten van het opium- misbruik meer zullen mogen voorkomen. De jongste telegrammen uit Indië strekken ter bevestiging, dat de Europeesche vluchte lingen uit Mauipóer, alvorens de troepen van kapitein Cowley te ontmoetende grootste ontberingen hebben geleden. Zjj moesten 120 mijlen ver door een woest woud trekken-, alleen van boomwortelen levende. Ook Cowley had destijds slechts nog rantsoen voor éen dag. De bewering van Jubrajs, dat de Ghoer- ka's door tempelontheiliging in Mahipoer eene slachting zouden hebben veroorzaakt, wordt tegengesproken. De Ghoerka's zijn Hindoes en zullen dus geen Hindoe-tempel «ontheiligen. Het terugtrekken der strijdkrach ten van luitenant Grant uit Thobal wordt beschouwd als eene tactische fout, die een gewapend verzet der Manipoers zal teweeg brengen. Grant zelf heeft het bevel tot terug trekken reeds betreurd. Volgens een telegram aan de Times moet Rudini zich tegenover een politiek persoon volgenderwijze over het drievoudig verhond hebben uitgelaten: Het vraagstuk der hernieuwing van het verbond is voor Italië van ondergeschikt be lang. Italië's belang ligt minder in het drie voudig verbonddan in een degelijk en duurzaam vergelijk met Engeland. Het ware moeilijk zich voor te stellen hoe Engeland bij eene worsteling tusschen Rusland en Frankrijk ter eene, Duitschland en Oostenrijk ter andere zijde, lijdzaam zou toezien. Rudini hield zich overtuigd, dat Frankrijk, ondanks zijne wapeningen, geenen aanvallenden oorlog zal ondernemen. Het drievoudig verbond is louter een veiligheidsmaatregel. Overigens ware het nutteloos, thans over het vraagstuk der ontbinding van dit verbond te twisten, aangezien er vooraf andere combinaties zou den moeten gevonden worden. Er wordt in het telegram bijgevoegd, dat Rudini niet dweept met het drievoudig ver hond en het niet beschouwt als onmisbaar; doch hij erkent de actueele waarde er van, en gelooft dan ook dat het nog langen lijd in stand blijven zal. "Volgens de Tall Mall Gazette heeft de regeering een krachtig protest doen uitbren gen door den Britschen zaakgelastigde- te Santiago tegen het sluiten der Chileeusche havens, in welke Engelsche schepen worden vastgehouden. Lord Knutsford zal Maandag de tweede lezing van zgn ontwerp betreflende New foundland voorstellenhetgeen evenwel den Newfoundlandschen afgevaardigde niet belet ten zal voor de Kamer te verschijnen. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft het artikel der arbeids wet, rakende de schadeloosstelling wegens verbreking van werkcontracten, aangenomen met een amendementbepalende dat de patroon, die een werkman in dienst neemt die zijn contract heeft verbrokenaan den vorigen patroon schadevergoeding zal hebben te betalen. Door den Pruisischen minister van koop handel is een onderzoek gelast betreffende kunstgrepen bij het opmaken van de noteering der pryzen aan de Berlijnsche goederenmarkt. Het bestuur der Berlijnsche Kamer van koop handel wordt uitgenoodigd maatregelen tegen dergelijke praktijken te nemenhetzij door disciplinaire straffen, hetzij door verwijdering van de beurs van de personendie er zich aan schuldig maken. Na vele ondei handelingen is het tot stand komen van het handelstractaat tusschen Duitschland en Oostenrijk zoogoed als ver zekerd. Aan de onderhandelaars der eerstge noemde mogendheid is het gelukt het Oos- tenrijksche uitvoerrecht op buitenlandsch staal en ijzer van 80 op 60 kr. verminderd te krijgen. Meer dan 300 posten van het Oos- teniijksche tarief zullen eene verlaging on dergaan. F R A N K R IJ K. Het Chileensche gezantschap heeft het voigende bericht ontvangen: De opstandelingen, die Antofsgasta ver meesterden, hadden over zee drie locomo tieven ontvangen, welke hen in staat stelden op te rukken naar Galama, waar de divisie van generaal Camus stond. Deze, overeen komstig zijne instructiën, trok zich terug en overschreed met 2450 man de Argentijnsche grens. Van liet leger bleven vier divisiën, te Coquembo, Valparaiso, Santiago en Con- cepcion, aan de regeering getrouw. B E L G I E. De rechterzijde is gistervoormiddag bijeen gekomen om het vraagstuk van herziening der grondwet te overwegen. De leden verbonden zich op hun woord van eer omtrent den uitslag der besprekingen niets openbaar te maken. Uit eenige opge vangen bijzonderheden valt af te leiden, dat de rechterzijde de noodzakelijkheid eener onmiddellijke grondwetsherziening heeft er kend, maar dat zjj weigert de invoering van het capaciteits-kiesrecht OOSTENRIJK. De commissie uit het Heerenhuis heeft met algemeene stemmen besloten den keizer een adres aan te bieden, uitdrukkende de instemming en dankbaarheid der Kamer voor de troonrede. Bij de Kamer van afgevaardigden is een verzoekschrift ingekomen van de fabrikanten in Bohemen om de wetten op de di-ukpers en het recht van vereeniging gestreng toe te passen, teneinde de woelingen der anar chisten te bestrijden en maatregelen te nemen om die partij te beletten den werk lieden schrik aan te jagen. ITALIË. De staatscourant bevat eene circulaire van den minister van binnenl. zaken aan de prefecten, waarin deze worden uitgenoodigd eenige dagen voor het einde van April in alle gemeenten te doen bekendmaken, dat noch op 4 Mei, noch op eenigen anderen dag optochten zullen worden toegestaan tot 't op luisteren van werklieden-manifestatiën. In deze maand zullen door den minister van landbouw maatregelen worden genomeh voor een eerste proefneming van kolonisatie van een deel der Romeinsche Carnpagna (Agro Romano). Een onteigend stuk grond zal bij brokken van circa 60 hectaren worden verkocht, met verplichting voor den kooper om de verbetering van den grond te onder nemen volgens het goedgekeurde plan van de commissie. 't Was altijd een lievelingsplan van Gari baldi de uitgestrekte Campagna te ontginnen. Roman van H. ROSENTHALBonin. 38. Een rukwind gierde over de wateren en joeg •de zeevogels uit hunne rotsspleten. Angstig schreeuwend fladderden zij weg en keerden, grooie kringen beschrijvend, naar hunne verblijf splaats terug. De wolken begonnen te scheuren; er kwam ■drift aan de lucht en beweging op het water. Daar brak plotseling de storm log, bergen en dalen vormden zich op den vloed, wit schuim op de ■golven. De kleine boot werd op en neer geslingerd, •eene weerlooze prooi van wind en golven. Charles had zicb op den bodem er van «uitgestrekt en zocht steun tegen de roeibank. De schipper sloeg de vaste touwen van zijne boot om het lijf en zat neergehurkt bij het roer. Wei ging het snel vooruit, maar eeue verma kelijke vaart was het niet. De boot kraakte en steunde en scheen het elk oogenbhk te zullen opgeven. Menig steviggebouwd vaartuig ware in den strijd bezweken. Het kleine, zwakke scheepje hield het vol, hoe ook geslingerd, hoe woest np en neder dansende. Eindelijk, door een hooge zee gedragen, werd het op strand geworpen, en eer de beide mannen wisten, wat met hen gebeurde, lagen zij nevens elkander op het droge. De schipper stond het eerst op en riep, terwijl Ritschard zijne arroen en beenen betastte of zij ook gebroken waren an vreemd rondkeek: «Dat hebben we er gelukkig afgebracht! Wij zijn aan landt" Ritschard rees overeind en bromde«Vervloekte boelLand en zee en menschen, alles verraderlijk en valsch". Hij schikte zijne natte plunje een weinig terecht en men toog op weg naar de stad, die in het gezicht was. In niet zeer opgewekte stemming bereikte onze stuurman zijn logies en de vrien delijke waard wenschte hem en den schipper geluk roet het behoud van bun leven. »Nog juist voor bet sluiten binnen!" zeide hij lachend, maar die aardigheid wilde er bij Ritschard niet in. »Hoe lang zal dit weer nog aanhouden vroeg bij. «Een dag, drie, vier," antwoordde de waard. «Wat," riep Charles, «dagen zegt gij «Ja, mijnheer, dat kan hier een week duren. Wij zitten er sc.ros eene maand mee opgescheept. Van nacht begint het te sneeuwen en dan vangt de winter aan." «En kan men dan nog te Christiaansand komen «O ja, maar alleen per slee In de eerste twee dagen zou echter die reis te gevaarlijk zijn. De sneeuw moet eeist vast worden en de wind be daren. 't Zal over een paar dagen wel wat stiller worden." Zoo trachtte de waard den ontevreden stuur man te troosten, die ook om zijne tseurs geducht tegen een tweedaagscii verblrjf te Mandal opzag. Zijne slaapplaats, de kostschapenvleesch, zalm, brandewijn, 't geen hij geen van drieën lustte, nie mand met wien hij piaten kon,'t stond hem alles tegen. Alleen de waard verstond een weinig Engelsch en met dezen onderhield hij zich, zoo goed en kwaad het ging. «Weet gij ook," vroeg hij hem, «wanneeron langs dat Fransche stoomschip uit Christiaansand vertrokken is?" Vier dagen geleden, 's morgens om acht uur," luidde liet antwoord. «Kent gij ook den naam van het schip?" «Het heette Andromeda," zeide de waard. «En waarheen voer het «Eerst naar IIAvre en vervolgens naar Messina. Het doet jaarlijks eenmaal onze haven aan, neemt stokvisch in en brengt galanterieën en oranje appels naar hier." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1