Graaf Antonelli kwam Zondagmorgen vroeg te Rome aan. Hoewel de aankomst was be kendgemaakt was er geen volk aan het station, waaruit men het bewijs put, dat de kolonie het publiek koud laat. Zijn broeder Paul was aan het station, terwijl een ambte naar van buitenlandsche zaken hem een schrijven van Di Rudini bracht, waarin deze berichtte hem te negen uur in den morgen te kunnen ontvangen. De conferentie aan buitenlandsche zaken duurde ruim een uur; Antonelli deelde mede, dat de negus niet bereid is aan de voorwaarden van het trac- taat te voldoen, doch dat hij hem bij zijn vertrek de gebruikelijke geschenken had aangeboden en zelfs een escorte tot Meilha, waar de Engelsche commandant hem hartelijk ontving. Zijn leven was niet bedreigd ge worden. Hij legde een brief aan den negus van Abessinië over, geschreven na zijn vertrek, welk schrijven zeer vriendschappelijk is, zoodat er geen bezwaar bestaatzoo noodig eene nieuwe zending te ondernemen. Crispi is genoodigd tegenwoordig te zijn bij de groote feesten, die de werklieden- en krijgersvereenigingeu organiseeren op den gedenkdag van den intocht van Garibaldi in Palermo. De keizer van Duitschland heeft aan koning Humbert getelegrapheerd dat hij aan een der in aanbouw zijnde groote kruisers den naam van den koning van Italië heeft gegeven. Deze heeft den keizer hiervoor zijn vriende lijken dank betuigd. Te Milaau heeft Zondag een belangrijke internationale arbeiders-meeting plaatsgehad, waaraan 3000 personen deelnamen. Een motie werd aangenomen ten gunste van de inter nationale arbeidersbeweging tegen het kapi taal. De anarchisten schenen ontevreden over .den afloop der debatten. Ook te Napels zouden een 300-tal socialisten een bijeenkomst houden, maar deze is door de politie verhinderd. De Tribuna .ontving een telegram uit Massowah, waarin een zeer somber tafereel wordt opgehangen van den toestand in de Afrikaansche kolonie, waar hongersnood, pest en regeeringloosheid zouden heerschen. S E S T 1 De minister van financiën heeft last ge geven dat de geheele opbrengst der nieuwe verbruiksbelastingen zal strekken voor den dienst der priemieleeningen, teneinde stip- telijk de aangegane verplichtingen te kun nen vervullen. AMERIKA. Harrison had gisteren met Blaïne eene conferentie over het Italiaansch-Amerikaan- sclie incident, en de uitslag daarvan is, dat er bij den feitelijken staat van zaken geene verwikkeling te vreezen valt. Het opperste gerechtshof besliste, in strijd met de meeuing der directeuren van de inkomende rechten te New-York en Chicago, dat wollen stoffen die katoen bevatten, zij het in nog zoo geringe hoeveelheid, beschouwd moeten worden als slechts gedeeltelijk uit wol vervaardigd. Biiiiienlaiiclsclie Berichten» TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 14 April. Het herkozen lid, de heer Walter, werd be- eedigd. Tot voorzitters der afdeelingen werden gekozen de heeren Sehinuneipenninck van Nijenliuis, Gleiehman, Van Delden, De Geer en Cramers. Vrijdag zijn de kleine wetten aan de orde. De voorzitter stelde voor. Dinsdag e.k. de legerwet te behandelen. De heer Ver meiden bestreed dit. Tijd, kalmte en zedelijke bevoegdheid rabt deze Kamer om het belangrijke ontwerp in de stervensuren vóór de verkiezingen te behandelen. Al kon bet af gedaan worden, dan zou de uitvoering toch door ie andere Kamer moeten geschieden. Hij stelt daarom voor, het ontwerp niet aan de orde te stellen. De voorzitter wijst op den wensch der regee- ring tot behandeling, in de openingsrede geuit, dien zij nog koestert. Alle werkzaamheden zijn er op ingericht. De heer Farncombe Sanders bestreed ook de behandeling. Het publiek is niet voorbereiden baast is er niet. De gevolgen der amendementen kan inen niet overzien. Zekerheid van uitvoering bestaat toch niet. De heer Van der Schrieck wees op de onbe kendheid met het advies der staatscommissie voor de kustdefensiedat van invloed kan zijn op beslissing. De heer Van Vlijmen wees op den reusachti- gen omvang van het ontwerp, gesteld in de taal der wagiérs. Hij heeft het verslag niet behoorlijk kunnen nagaan. De heer A. van Dedem is voor de behandeling, om de kiezers uitspraak te laten doen over de wet, zooals ze is vastgesteld. De heer Van Houten had er niets tegen om te beginnen maar voorzag dat men toch niet tot het einde zal komen, ook wegens de onze kerheid of deze regeering en deze Kamer over de uitvoering zullen beslissen. In principe is bij tegen de behandeling thans. De heer Rutgers van Rozenburg bestreed uitstel als ongemotiveerd. Détails behoeven niet uitvoe rig door de leden te worden behandeld. Nadat de minister van koloniën namens de regeering, op de behandeling bad aangedrongen, is het voorstel om Dinsdag de legerwet te be handelen, aangenomen met 63 tegen 25 stemmen. SCHIEDAM, 15 Aprü 1891. Uit Gersau wordt gemelddat Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regen tes niettegenstaande het minder gunstige wederveel van de buitenlucht genieten, en met gevolg kleine tochten maken in de omstreken van Gersau. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft Hoogstderzelver tevredenheid te kennen ge geven over het hotel Muller" en is in 't algemeen met het verblijf te Gersau zeer ingenomen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 17 dezer niet plaats hebben. De minister van oorlog heeft bepaald, dat miliciensdie onderwijs in de genees- of heelkunde hebben genoten hulp-apothekers of apothekersbedienden, bij een van de acht gewone regimenten der infanterie zullen worden ingelijfd en aan den commandeeren den officier van het korps opgegeventen einde ten bekwamen tijde in aanmerking te kunnen worden gebracht voor eene plaatsing bij eene der compagnieën hospitaalsoldaten. Een uitvoerig rapport is verschenen van de commissie van onderzoek naar den toestand der koninklijke militaire academie. Er blijkt uit dat, wat er ook nog te wenschen mocht overblijven, vele goede maatregelen reeds ge nomen zijn sedert de verleden jaar voorge komen ziektegevallen. Ten aanzien van den cadet Stuffken, wiens overlijden door mr. Goekoop in de Tweede Kamer ter sprake is gebracht, is gebleken, dat hij een begin van longlijden had, 't welk onverwachts zeer verergerde. De heer Bahlmann woonde, na de ernstige ongesteldheid welke hem geruimen tijd belette aan de parlementaire werkzaamheden deel te nemen, gisteren voor het eerst de verga dering der Tweede Kamer bij. De N. M. CU. heeft een vijf kernachtige artikelen gericht, waarin zij de balans van het tegenwoordig Kabinet opmaakt en ten slotte de vraag behandelt of het in een tweede periode de kracht zou hebben, welke haar in de eerste heeft ontbroken. De ver klaringen omtrent hetgeen de regeering doen zal zijn onbestemd en raadselachtig hoe zij de christelijke beginselen zal toepassen op de wetten, welke thans op de agenda staan. Zij stelt daaromtrent eenige vragen in ver band met hetgeen de heer Schaepman er over zegt. Deze geestelijke adviseur der regeering gaat het land door, predikende dat er geen zaligheid is buiten het «Kabinet van Chris telijk bewustzijn", maar wat dat gezegende Kabinet met de vraagstukken, die op de agenda staan, doen zal, schijnt hij zelf niet te weten. - - «Wat een rijkdom van geest en vernuft om politieke armoede te bedekken. De onver moeide missionaris is al een heel eind in het tweede dozijn zijner «politieke lezingen", maar de eerste politieke gedachte moet nog gehoord worden. Over de «Christelijke be ginselen", waarop het staatsbestuur rusten moet, raakt hij niet uitgesproken, maar wat in de practrjk van regeeren de christelijke beginselen zijnhoudt hij stipt geheim. Welke beginselen zijn nu de christelijke, die van Van Dedem, Seret c. s., die eene inkom stenbelasting willen, of van Vermeulen, Travaglino e. s., die elke belasting op het roerend vermogen verwerpen? "Wat is chris telijk, de protectie van Bahlmann, of de vrijhandel van Schaepman de leerplicht, of de ouderlijke vrijheid om de kinderen tot bedelaars te laten opgroeien Wie is in de fameuze «Christelijke lijn", de «door en door Roomsch-katholieke Ruys van Beerenbroek", die tegen, of Schaepman, ook «een goed Roomsch kind", die voor uitbreiding van (kiesrecht is? Kuyper, die zijne deputaten Staat en Kerk laat scheiden, of de andere «Christenen", voor wie de scheiding uit den Booze is De spoorwegen onder beheer van het rijk of van particulierende veldarbeid voor kinderen vrij, of aan toezicht onder worpen; voor de werklieden verzekering, of geen verzekering; voor de opium verpachting, óf vergunning, of eigen debiet; wat is nu christelijk, wat niet? Aan de «Christelijke" beginselen heeft dus de toekomst niet veel houvast. Als «gevaarlijk" wijst de Standaard op de verkorte balans der Ned. bank, waarop voor het eerst een post voorkwam, waar wel op gelet mag worden. Die post luidde: Voorschotten aan het rijk f433.593. «De bank is dus geldschietser aan den staat, en de schatkist hiermee afhankelijk van de bank geworden. «Nu, tegen zulk een schuldenaar zal de bank wel niets tegen hebben. Ze zullen denken: Hoe meer boe liever! «Want hoe meer de bank aan den staat leent, hoe meer de bank macht erlangt, om ook in de toekomst haar privilege te sterken. «Nu lag dit natuurlijk aan de afbetaling van de spoorwegovereenkomst, die de rijks schatkist heeft uitgeput; doch juist daarom had men zich tijdig van vrij geld moeten voorzien. «Want eens dien weg op, kan men meer tot het opnemen van zulke voorschotten komen, en daarmee een koers nemen, die zeer terecht dusver strengelijk door onze financiers gemeden is." De Amerikaansche stoomvaart-maatschap pijen moeten voornemens zijn verzet aan te teekenen tegen de nieuwe wet ter beperking van de landverhuizing, omdat zij geen zin hebben de afgewezen landverhuizers kosteloos naar hun land terug te vervoeren. Gisteren had te Heumen in de protestant- sche kerk de plechtige onthulling plaats van het gedenkteekengewijd aan de graven Lodewijk en Hendrik van Nassaudie 14 April 1574 op de Mookerbeide zijn gesneu veld. Dr. P. J. Blok, hoogleeraar te Gronin gen, hield bij deze gelegenheid een belang wekkende rede. Mr. Philippus Alexander Haas Azn. is 11, Vrijdag zeer onverwachts, in den ouderdom van 67 jaar, te Amsterdam overleden. De, ontslapene was een der oudste en meest bekende leden der Amsterdamsche balie, terwijl hij tevens behoorde tot de meest ervaren juristen van ons Vaderland. Na het eindigen zijner rechtsgeleerde studiën, vestigde hg zich in 1848,op25-jarigen leeftijd, in de hoofdstad als advocaat en heeft alzoo gedurende 42 jaar de rechtspraktijk aldaar uitgeoefend. Mr. Haas, die op het gebied van strafrecht een buitengewone kennis bezat, muntte ook uit door groote welsprekendheid en bijzondere scherpzinnigheid. Hij mocht zich in een zeer uitgebreide praktijk verheugen, welke een sprekend getuigenis was voor de groote gaven, waarmede de overledene was toegerust. Ook Dinsdag trad hij nog als advocaat op. Het plan bestaat, David Bles op zijn 70n verjaardag (in September) zijn marmeren borstbeeld aan te bieden voor het Rijks museum te Amsterdam. De «Vrije Vrouwenvereeniging" te Amster- damhield Maandag een openbare vergadering, die enkel voor vrouwen toegankelijk was en waarin o. a. het woord werd gevoerd door de dames Di'ucker, Van CampenDoesburg en Cohen. In eene leden-vergadering, na afloop der openbare vergadering gehouden, werden 9 candidaten gesteld voor de Tweede Kamer. Mevrouw Meulemans—Van Ginkel werd als protest-candidaat gekozenverder de heeren D. de Clercq, C. W. Gerritsen, H. A. Gerhard, Duivenbode, dr. V. Bruinsma, H. Beets, F. van der Goes en J. H. Geerke. Tot afgevaardigden naar de vergadering voor algemeen kies- en stemrecht werden gekozen de dames Cohen, Drucker en Riekerk. Buiten weten van het bestuur waren er gelden gecollecteerd voor de werkstakers aan Het Bilt. Dit geld zal hun onder protest van het bestuur worden toegezonden, daar zij met twee 'maten meten en den boeren kwalijk nemen wat zij zeiven aan de vrouw weigeren. De werkstaking der raadsleden te Dinx- perlo meldt de Zw. Ct. schijnt geëin digd te zijn. Ter raadszitting van Zaterdag waren vijf leden opgekomen. De gemeente Opsterland telt ongeveer 15000 zielen. Hieronder zijn 1900 belasting schuldigen, die eene som van f62,000 aan hoofdelijken omslag moeten betalen, zijnde 9.9488 pCt. De uitgaven 'van 't armwezen zijn voor dit jaar begroot op f 38,000er is echter nu reeds sedert 1 Januari f17,000 uitgekeerd, zoodat de f38,000 op verre na niet toereikend zullen zijn. Een tijdelijke geld- leening van f25,000 is reeds aangegaan. De raad heeft nu besloten, een adres aan de regeering te richten met verzoek om een subsidie van f 8000 uit 's rijks kas, teneinde in de onvermijdelijke behoeften te voorzien. De heer "Wilson, die te Amsterdam door een spoortrein werd overreden, had niet, zooals gisteren gemeld werd, zijn buiten te Heem stede, maarte Bennebroek, in de onmiddellijke nabijheid van het station Vogelenzang. Niet alleen werden zijne beide beenen, maar ook andere lichaamsdeelen zoo ernstig gekwetst, dat hij in Geinig tijds overleed. Daar hij de laatste coupé van een wagen poogde te openen, viel hij bij het struikelen tusschen de wagens, waarvan er drie over hem heen reden. In het gezin van D. Robijnaan den IJweg te Haarlemmermeer, waren Zaterdag drie kinderen onbewaakt te huis gelaten. Zij namen eene kruik met petroleum en wierpen den inhoud in de kachelmet het treurig gevolg dat een der kinderen, een meisje van vier jaar, in brand geraakte en zeer ernstig gewond werd, zoodat er, slechts weinig hoop op herstel bestaat. De overigen kregen geen letsel. Gisterochtend heeft C. N. te Hoorn in eene vlaag van waanzin, na eerst zijii'beide doch tertjes opgesloten5 te' hebben, 1 zijne vrouw

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2