Geveilde en veiiociüe onroerende pederei Binncnlandsclie Berichten. Verkiezingen. Gemengde Berichten. SCHIEDAM, 18 April 1891. Men verzoekt ons de aandacht onzer lezers er op te willen vestigen dat de voorstellin gen van sThermidor" in den Tivoli-schouw- hurg te Rotterdam thans te 11 uren eindigen, zoodat de bezoekers uit Schiedam nog per laatsten trein en tram huiswaarts kunnen keeren. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, welke ten gevolge van het overlijden van den heer J. E. H. W. baron d'Olne moet plaats hebben in het hoofdkies district Roermondzal plaats hebben op Dinsdag 5 Mei e.k., en dat de herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 19 Mei d.a.v. De Nieuwe IJselbode, een katholiek blad, dat op de hand van dr, Schaepman en van het Centrum is, schrijft: »Een onvruchtbaar debat. i> Tijd en Maasbode twisten nog altijd met het Centrum over de vraagof het bondge nootschap met de anti-rev. dient gehandhaafd, dan wel verbroken. Natuurlijk wordt men het niet eens. Maar al werd men het eens, dan was er nog niets beslist. Niet de pers, noch de Kamerleden, neen, de kiesver- eenigingen beslissen over het al of niet bestaan van het bondgenootschap. De lues- vereenigingen namelijk, door wier toedoen anti-revolutionnairen gekozen zijn. Stellen deze in Juni de aftredende anti-rev. leden weer als candidaten, dan handhaven zij het hondgenootschap. Doen zij dit niet, dan ver breken zij liet. Alles hangt dan van de kiesvereenigingen af. Geen wonder, dat zij zich doen gelden. dNu is echter elke kiesvereeniging van nature genegen, om den man, dien zij een maal heeft doen kiezen, bij zijn aftreden opnieuw aan te bevelen, tenzij deze liet erg verbruid heeft. Elk anti-rev. Kamerlid, dat met behulp der katholieke kiezers is gekozen, heeft het dus in zijne hand, om bij de aanstaande verkiezingen zich opnieuw den steun der katholieken te verzekeren. Hij make zich slechts niet bepaald onmogelijk. Meer wordt niet verlangd. aDe Tijd aldus vervolgt de N, IJselb. denkt er ook zoo over. Immers aan het slot eener reeks van artikelen over V e r- kiezings-programs, waarin betoogd wordt, dat de bestendiging van het bondge nootschap niet wensehejijk is, schrijft zij Willen wij dan, dat, bij aigemeene maat regel, de katholieke kiezers ten eenenmale hun Stem weigeren aan de anti-rev. Kamerleden, die tot dusver door hun medewerking zitting verkregen in het Parlement? In geenen deele. "Waar wij tegen opkomen, wat wij meenen te moeten bestrijden, is alleen een handha ving van het monsterverbond .als zoodanig. Het stellen der candidaten blijve lei-eerst overgelaten aan de wijsheid, het beleid, de ervaring der verschillende kies vereenigingen"". Wat de Tijd hier verstaat door sliet handhaven van het monsterverbond als zoo danig"", begrijpt de N. IJselb. niet i^est. Maar de hoofdzaak is, zegt zij, dat de Tijd zich niet verzet tegen het herkiezen door katholieken van anti-rev. Kamerleden. Dat doet haar groot genoegen, want menigeen zou zij noode in September op het appèl zien ontbreken. De onderstaande depêche is bij een der Surinaamsclie exporteurs te Amsterdam uit Paramaribo ontvangen uZegt onzen agenten, rijstverscheping te stoppen; afscheping regeering ongerechtvaar digd spreekt ministerpubliceert telegram". Met betrekking tot bovenstaand telegram, wordt gemeld, dat de oogst der bananen is mislukt wegens de vele regens. Daarom is rijst noodigen hebben de Westïndische handelshuizen rijst ontboden. Er is op hun order veel rijst van Amsterdam uit verscheept. De gouverneur heeft thans uit Holland rrjst en meel ontboden voor rekening der regee- ring, hetgeen echter niet bij openbare inschrij- ving is geschied, doch geheim is gehouden voor de W.-Indische handelaars. Uit Suriname wordt gemeld, dat aan de Boven-Marowijne een nieuw station van marechaussees zal worden gevestigd, tot het houden vaa poiitie-toezicht op het betwist grondgebied tusschen de Lawa en de Tapana- hony. •ooals men weet, is voor gemeld toezicht op de koloniale huishoudelijke begrooting der kolonie voor het dienstjaar 1891 een bedrag vastgesteld van f30,000. Naar men verneemt, zal het dividend der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Delft 10 pCt. bedragen. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Volksbond, vereeniging tegen drankmis bruik, heeft, In overeenstemming met de Haarlemsche afdeeling, aan alle kiesvereeni gingen in Nederland een circulaire verzonden, waarin het, met het oog op de aanstaande aigemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer, haar aandacht vestigt op de voor name plaats, die de »drankquaestie" onder de belangrijke vraagstukken van den dag inneemt en haar verzoekt, wanneer in of vanwege de vereeniging politieke voordrachten worden gehouden, daarbij zoo mogelijk de vraag van het drankmisbruik te berde te brengen. "Gemengd Koor" te Rotterdam, directeur Georg Rijken, geeft 28 April een eerste uit voering in ons land van Yolande, tekst van Aug, Snieders. muziek van Emiel Warnbach, met medewerking o. a. Van Spoel en mej. Keinpees. Koor en orkest zuilen uit 400 personen bestaan. Verschillende personen werden van de week te Rotterdam op straat door de influenza overvallen. Bij een winkelier aan de Korte Hoogstraat kwamen er drie binnen, die allen over verlamming in de beenen klaagden en, na even gerust te hebben, slechts met moeite huiswaarts keerden. (Maasbode.) Het plan om het landgoed Berkenstein te Apeldoorn tot hotel in te richten, is, gelijk van daar gemeld wordt, opgegeven. Te Valtermond is een valsch bankbiljet groot f 100 in beslag genomen. Het biljet draagt, naar men verneemt, het nommer!935 BL en den datum 29 November 1880. Te Breda is ingebroken in het koffiehuis van den heer Jonkers. Alle prijzen, bestemd voor het kegelconcours op Zondag 26 April, bestaande in gouden en zilveren medailles, zijn gestolen. Alfcn. Op uitnoodiging der liberale kies vereenigingen alhier en te Oudshoorn, za! de heer W. F. Tak van Schiedam 23 dezer alhier een politieke lezing houden. In plaats van baron d'Olne, die overleden is, wordt genoemd als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, distri Roermond, de heer Charles Houben, burgi meester van Yenlo. Uit Het Bilt schrijft men het volgende De lieer Vitus Bruinsma, candidaat der volks partij in het district Franeker, zal Zondag 19 April a. s. zijne verkiezings-campagne openen in de hervormde kerk te St.-Anna- Parochie. Zooals men weet, traden vroeger reeds in dit gebouw de heeren Domela Nieu- wenhuis en Van Zinderen Bakker als sprekers op. 't Schijnt dat de macht van het classi caal en hoogere kerkbesturenjniet ver genoeg reikt dit te kunnen beletten. Ondanks de pogingen hiertoe aangewend, gaat het college van kerkvoogden door, de politiek over den drempel van het kerkgebouw te laten. De meerderheid van dit college maakt tevens deel uit van het bestuur van de afdeeling St.-Anna-Parochie van den bond voor alge meen kies- en stemrecht. De liberale afge vaardigde voor het district Franeker, de heer Lieftinck, is uitgenoodigd de vergadering bij te wonen. Volgens de Hord. Ct. wordt de candidatuur voor de Tweede Kamer in het district Rid derkerk aangeboden aan den oud-burge meester van Vlissingen. den heer ArieSmit, oud-lid der Tweede Kamer. Een aantal nieuwe Fransche torpedobooten, welke ruim vier milüoen gulden gekost hebben, moeten bij hst beproeven vanwege het Marinebe- stuur nagenoeg onbruikbaar gebleken zijn. De politie te Calais heeft weer een medeplich tige aan den vermelden postdiefstal gevat. Er zijn er nu vijf in hechtenis. Men verwacht nog meer gevangennemingen. Het groote Londenscbe zendelinggenootschap heeft besloten in zijn bestuur eene gewichtige verandering te brengen en het getal directeuren, die den raad van bestuur vormen, op 300 te be palen, terwijl zoowel vrouwen als mannen daarin zullen worden opgenomen. Aan de verschillende godsdienstige genootschappen, Anglikanen en Dissenters, is het verzoek gericht om directeuren aan te wijzen. Te Winsford in Engeland werden door den geneeskundigen inspecteur dr. Fox drie gevallen van roodvonk in éen huisgezin waargenomen. De oorzaak der ziekte kon niet gevonden worden, tot de aandacht viel op een boek uit de leesbiblio theek door de patiënten gelezen, waarna werd nagespoord wie als lezers van dit boek hun waren voorgegaan. Toen bleek dat het boek onlangs uitgeleend geweest was aan een gezin, waarin roodvonk voorkwam. Dientengevolge waarschuwt de inspecteur tegen de boeken uit leesbibliotheken, als mogelijke bron van besmetting, daar de smet stof zich gemakkelijk daarin vastlegt. De sanitaire overheid in Engeland besloot in het vervolg per sonen te vervolgen, die, door besmettelijke ziekten aangetast, boeken uit leesbibliotheken huren en op bovenbedoelde wijze de smetstof gewetenloos ver spreiden. Onder de Israëlieten in Frankrijk is, evenals onder die in Engeland en Amerika, sprake van het vieren van den sabbat op Zondag, in plaats van op Zaterdag. De opper-rabbijn is echter tegen zulk een hervorming, welke hij in strijd acht met de overleveringen en de godsdienstleer der Israëlieten. Hij is echter bereid, voor personen, die Zaterdags niet kunnen, op Zondag een gods dienstoefening te doen houden met muziek, koor gezang en preek. Het consistoriaal, dat streng vasthoudt aan al de oude gebruiken, is echter ook tegen die nieuwigheid. n Initschland worden op eenige plaatsen plannen gevormd om groote publieke speelplaat sen te maken, waar nationale spelen zonden plaats hebben, zooals de Olympische. De keizer moet de plannen steunen. Te Schildhorn, aan deHavel, zal eon groot gebouw in Griekschen stijl daartoe verrijzen. In het sGoethe-archief" is ook een tot dusverre onbekende verhandeling van Goethe Darstellung der vergleichenden Anatomie des Saugelhiers- schüde's (afkomstig uit 1793 ofl 794) gevonden door prof. Bardaleben, die door da groothertogin otphia beiast is met het schiften en uitgeven der anatomische geschriften voor de groote Goethe- uitgaaf. Kapitein Mackenzie, de beroemde schaakspeler, is Maandag jl. in een hotel te New-Yoik dood gevonden, waarschijnlijk ton gevolge eener aan doening van het hart Het nieuwste op het gebied van oplichtersstre* ken is zeker wel het volgende: Een ïchavalier d'industrie", te Pat ijs, welbe kend met allerlei kunstgrepen om de liefdadigheid van zijne medemenschen op te wekken, gaat s avonds, als het begint te schemeren, naar Passy. Op goed geluk kiest hij eene villa uit, bindt een touw aan het bek, legt de strop om den bals en hangt zich op. Komt men toegeloopen en snijdt men het touw door, dan is hij bewusteloos tenminste voor eenige oogenbiikken, en als hij dan weer bijkomt, stamelt hij zoo iets van honger ebende arme kinderen Natuur- lijk krijgt hy dan een goed maal, meestal ook eenig geld, dat hij 's avonds heel genoeglijk in een of ander wijnhuis ver teert, om zich den volgenden dag weer op te langen. Gebeurt bet dat bij niet opgemerkt wordt, welnu hij zorgt er we! voor den strop niet zóu •iterk toe te halen, dat hij er niet weer uit kan. in den laatster, tijd had hij zich echter reeds zoo dikwijls opgehangen, dat hij te Passy bekend werd als de bonte hond, en dezer dagen is hij door eenige gendarmes aangehouden, juist toen hij veer szelfmoord" pleegde. De kerel is 52 jaar oud, en heeft reeds vele vonnissen op zijn kerfstok, Viertien dames uit de beste kringen te Phila delphia richtten aan de directie der kunstacademie aldaar een protest tegen de immoraliteit van drie schilderijen op de tentoonstelling te New-York. Iet zijn: aArkadie'j van Harrison, datteMün- chen verleden jaar de tweede medaille behaalde; de "Schilderkunst" en »De Poesie" van Kenyon Cox en "Ariadne" van Van der Lijn. Als ant woord gaf de directie haar medelijden te kennen met personen, »in wie de schoonheid van men- schelijke vormen slechts gedachten aan het onbe tamelijke en onzedelijke wekte." Volgens het bulletin van het Kaiserl. Gesund- heitsamt in Berlijn van 14 dezer is blijkens ambtelijke berichten de influenza in China opnieuw opgetreden, vooral in Noord-China, waar de ziekte hot vorige jaar niet heerschte. De sterfte is vooral door de bijziektan belang rijk gestegen. Men kan gordijnen, met name die van bedden, volstrekt onbrandbaar maken, door ze in eene oplossing te dompelen van zwavelzure ammonia (1 deel op 5 deelen water). Voor 100 gram goed zijn ongeveer -120 a 150 gram vloeistof benoodigd, al naarmate van de dikte eti het aanta! der draden. De oplossing is ten eenemale- onschadelijk. De aanwending van zwavelzure ammonia maakt het stijven der stof overbodig; men kan volstaan met een heet ijzer te strijker wanneer de stof nagenoeg droog is. Het komt ons zeer wenschelijk voor, dat onze orikanten deze nuttige bewetking toepassen tijdens de fabricage. (Zldbl. tegen Vervalsch.) Verkocht: 18 April. Notaris H. W. M. Roelants. Een winkel- en woonhuis en erve, aan de

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2