ronnoAi. lïiinieiilaiidsehc Jïericliten» Het prospectus der nationale Transvaalsche bank is verschenen. Haar nominaal kapitaal bedraagt 4 millïoen p. st., waarvan voorloo- pig 1 millioen wordt uitgegeven. I T A t I E. De Opinions logenstraft het onderhoud, dat de correspondent van de Times beweert met den minister-president, Di Rudini, gehad te hebben. In de zitting van den Senaat heeft de minis ter Luzzatti in den loop der beraadslaging gelogenstraftdat hij voornemens zou zijn eene leening te sluiten. In den Senaat heeft de minister Luzzatti verklaard niet te gelooven dat Oostenrijk en Duitschland er gemakkelijk in zouden kunnen slagen een tolverbond te vormen. Wat Italië betreftdit wil op oecouomisch gebied in vrede leven met alle andere staten door middel van rechtvaardige tractaten. De minis ter hoopt dat Frankrijk het nut van zoodanige tractaten erkennen zal. De Senaat zal door zijne stemming beslissen of de regeering de ware uitdrukking is van den wil des lands. De voorstellen betreffende het handels- traclaat met Oostenrijk werden daarna met 99 tegen 9 stemmen aangenomen. De afgevaardigde Imbriani heeft bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend tot rege ling van het onderzoek naar het vaderschap. Het bevestigt zich dat de heer Grispi lieden naar Bologna zou vertrekken, waar hem een luisterrijke ontvangst door zijn vrienden maar waarschijnlijk ook een niet zeer inalsche bejegening wacht van de zijde zijner vijan den. De ex-premier stelt zich voor, eenige dagen te Bologna te blijven. De mïnisterieele crisis is opgelost. Het ministerie blijft, met uitzondering van den minister van openbare werken, die zijn ont slag handhaaft. AMERIKA. Volgens berichten, uit Engelsche bron af komstig, zijn de havenwerken te Buenos-Ayres sedert gistermorgen gestaakt. De Union Oivigue bevat een manifest, vij andig ten opzichte der politiek van de generaals Mitre en Rocca. Het manifest heeft een slech ten indruk gemaakt. Men is op dit oogenbük ongeruster dan in den laatsten tijd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 17 April. In deze vergadering werd met 51 tegen 20 stemmen aangenomen het wetsontwerp om de lichtingen der nationale militie te land van de lichtingen 1885 en 1886 nog een jaar in dienst te houden beuevens de zeemiliciens der lichting 1887, na verwer ping van een amendement-Van Houten met 47 tegen 32 stemmen om alleen de lichting 1886 der landmacht en 1887 der zeemacht als zij reeds meermalen ongemerkt had, onder zorgen gebukt ging; dat zij in zijn huis twee kamers in gebiuik gekregen had en er een vrij eentunig leven leidde, daar de zeden van het land en het krediet van haar oom niet toelieten, dat zij zich met esnigen winstgeven- den ai beid bezighield dat zij somtijds niet heim wee terugdacht aan den tijd, gesleten in het gezelschap van de vriendin, die zij dagelijks bij zich zou willen ziendat stuurman Ritschanl haar uit Havre geschreven had, dat hij op reis was naar Napels en ook Venetië wenschte te be zoeken. alles afgewisseld door eene beschrijving van de gmidelstad en het eigenaardige verkeer te water. Eene uitnoodiging om zoo mogelijk nog eens over te komen, liefst met haren vader, dien zij verzocht hartelijk te groeten, besloot den brief. Geesje had na de lezing een gevoel, dat haar de vriendin deed benijden, die daar in zoo rustige omgeving hare dagen sleet en zuo kalm kon zijn ook onder bet drukkende van haar verlies. Zij in dienst te houden. Voort werden zonder hoofdelijk stemmen aangenomen de wetsont werpen tot onteigening voor verbetering van de rivier den Ouden IJsel en tot vergrooting der algemeene begraafplaats te Zwolle. Dinsdag a.s. aanvang van het debat over de legerwet. SCHIEDAM, 18 April 1891. De Arnh. Ct. schrijft: Urgent is de zaak misschien wel niet, maar dat er in voorzien moet worden, is toch zeker, wanneer ten minste waar is, wat men zegt. Er is eene bewoonde plaats in ons land, die tot dusverre nog tot geene gemee'nte behoorthet fort Pampus. Als daar een kind wordt geboren, eene misdaad wordt gepleegd die door den strafrechter moet berecht wordenof een ingezetene woont wien het kiesrecht toekomt, zal noch het kind aangegeven, noch de misdaad be recht, noch de stem uitgebracht kunnen worden. Aan lien die eenigermate officieel, onder de gastheerenin aanraking zijn gekomen met de leden der »HolIand Society of New-York", die in 1888 een bezoek aan Nederland brach ten, werd dezer dagen eene ware verrassing bereid in den vorm van een zeer lijvig, op oud-Hoilaudsch papier gedrukt boekwerk, namelijk bet »Year Book of the Holland Society of New-York 18881889", waarin liet verhaal van liet gezegde bezoek de voorname plaats bekleedt. Na den overtocht beschreven te hebbenkrijgt men een verhaal van de ontvangst te Rotterdam en de reis naar Arnsteidam. Vervolgens wordt liet gedenk waardige bezoek aan Leiden geschetst. Photo gravures van den intocht aldaar en van de schilderij Van der Werfl' zijn lichaam aan biedend", de catalogus van de tentoonstelling van schilderijen, boekwerken en documenten betrekking hebbende op de uitgewekenen die Nieuw-Amsterdam, het latere New-York stichtten, zijn bier tusschen den tekst opge nomen. Vervolgens komen Maiken en Hoorn, DelftDen Haag aan de beurt. Brieile Dordrecht en Rotterdam werden op een rond reisje te water bezocht. Van de Waag te Alkmaar wordt eene fraaie afbeelding ge geven, evenzoo van een Friesch kinderkopje met de kapverder eene zeer fraaie licht drukplaat van de Waterpoort te Sneek. De beschrijving der tochtjes door Noord-Holland en Friesland is onderhoudend. Thans volgt Arnhem, »with its environs the most beautiful city of Holland". Het bezoek aan Bronbeek, op het kasteel Rosen- daal. aan Beekhuizen, aan de Alva-zaai der firma gebr. Hesselinkaau het concert in den planten- en vogeltuin, enz. wordt min of meer breedvoerig vermeld. De rijtoer dooi de omstreken heeft een uitnemenden indruk bij hen achtergelatenzooals trouwens de gelieele ontvangst. daarentegen, hoezeer boven Flora gezegend, zij leed, in de eerste plaats onder de zorg voor haar goeden vader, en in de tweede onder de onzeker heid, waarin zij verkeerde omtrent den vriend van haar hart, dien zij nu moest overlaten aan de aanslagen van den hatelijken stuurman. Zonder hare tiissclienkomst zou deze, dit stond bij haar vast, Willem nog eens in het verderf steden. 13e Hoofdstuk. Willem had zich niet, zooals Geesje vermoedde, naar Parijs, maar kort na zijne aankomst naar Napels begeven. Zijn eerste gang was geweest naar den Engelschen consul, wien hij vroeg om het adres van een soliden bankier, teneinde bij dezen zijn geld te deponeeren. Vijfduizend frank behield hij en honderd vier en vijftig duizend werd door hem in rentegevend papier omgewisseld. Hij meende van de rente te kunnen levert en het kapitaal zelf, omtrent welks herkomst hij zich nog altijd bezwaard gevoelde, Na te Utrecht een korten tijd te hebben vertoefd, reisden de achtergebleven leden der »Holland Society" in de haast nog naar Antwerpen en Brussel, om den ln September te Rotterdam (waar zij den 9n Augustus aan wal waren gestapt) weder scheep te gaan. Het laatste gedeelte van het belangrijke werk is gewijd aan de sHollaud Society" zelve, haar bestuur, terwijl verder worden aangetroffen de portretten van de leden van dat bestuur. Tegenover den titel is een facsimilé van de Spectator-plaat opgenomenvVan éenen stam". De band is oranjekleurig en vertoont de vlaggen van de Vereenigde Staten en Nederland, zusterlijk vereenigd. {Arnh. Ct.) »Tinvergiftigiugen door in blikken gecon serveerde levensmiddelen en het voorbehoed middel daartegen" is de titel van eene bro chure van dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam. Zij bevat een uittreksel zijner rede op het' 3e natuur- en geneeskundig con gres te Utrecht, in de le sectie, gehouden. De schrijver wijst op de wenschelijkheid van het overtrekken van het inwendige der conserveerbussen met het een of andere vernis of voor zwakke zuren en organische stollen onaantastbaar materiaal. Het is aan een Nederlandseh industrieel, den heer C. Verwer te Krommenie, gelukt een vernis te vervaardigen, hetwelk blijkens de onderzoe kingen van dr. v. li. R. uitnemend aan de te stellen eischen voldoet. Vooral ook dooi de wijze waarop het op het blik is aange bracht. Met liet oog op de uitkomsten zijner onder zoekingen en daar nu juist het seizoen der conserveeriog ophanden is, zoude liet, vol gens deu schrijver, uit een hygiënisch oog punt van dringend belang zijn, indien de fabri kanten van geconserveerde levensmiddelen er toe besloten, zich uitsluitend van dergelijk vernist blik te bedienen, natuurlijk voor zoover geen flesscben aangewend worden. Reeds beeft een Amsterdamsehe firma, de lieereu J. II. Sclireuder Sc Co., baar voornemen te kennen gegeven in dien zin hare conserveering te be werkstelligen, zooals zij o. a. reeds nu met verschillende zure spijzen en dranken ge daan heeft, en het lijdt geen twijfel, dat dit goede voorbeeld navolging zal vinden, indien het publiek en dit is van gewicht zich slechts de moeite wil getroosten, in zijn welbegrepen eigenbelangte vragen naar bussen met verniste binnenvlakte. Een wettelijke regeling dezer zoo hoogst belangrijke aangelegenheid, d. i. dus het ver- plichteud stellen der verniste bussen, zoude z. i. ten zeerste de aandacht onzer regeering verdienen, men loopt werkelijk gevaar anders, zooais dikwijls geschied is, door ernstige vergiftigingen opgeschrikt te wor- deu dus als het voor de slachtoffers te laat is. De Nederlandsche Kamer van koophandel onaangetast te laten. Toen deze zaak geregeld was, huurde hij een bovenkamer aan de golf, liet zich op de hoogesehooi als toehoorder inschrijven en zette zich aan de studie. De professoren, die weldra bemerkten dat hij beter vooröbreid was dan de meeste andere jongelieden en zich ver baasden over de groote mate van practische wetenschap, die hij zich eigen gemaakthad, stelden al spoedig den nieuwen leerling op hoogen prijs. Hij beloofde een bekwaam scheikundige te zullen worden, want de chemie was nu zijne hoofdstudie. Daarenboven kenmerkte hij zich door arbeid zaamheid en eenvoud. Zelfs leefde hij eenigszins teruggetrokken. De gloeiende blikken, die hem troffen uit de donkere oogen van de dochter van zijn hospes lieten hem koud. Hoogstens liet hij zich verleiden om een avondje in haar gezelschap op het balkon de frissche zeelucht te genieten. Maar ook dan bleef hij zich geheel meester en Theresita, als zij zich ter ruste begaf, schold hem voor een ijsklomp, een harteloos wezen. »A!s hij maar niet zoo verleidelijk schoon te Londen is Donderdagavond definitief ge constitueerd in eene door den consul Maas gepresideerde, zeer druk bezochte vergadering, waarin bijna 200 leden tegenwoordig of ver tegenwoordigd waren. Tot voorzitter is ge kozen de heer Adolf Boissevain, tot onder voorzitter de heer Stoop, tot secretaris de heer Maas, tot penningmeester de heer Van Lessen; voorts vijftien andere bestuursleden, vertegenwoordigers van verschillende takken van scheepvaart en handel in Indische pro ducten, zuivel, vee, groenten, papier, diaman ten en turf strooisel; voorts de hh. Kapteyn, Nederlandseh ingenieur, en baron Mackay van Opbemert, als belanghebbende bij den landbouw. De Ned. gezant en de consul- generaal te Londen werden tot eere-voorzitter en tot eere-onder-voorzitter benoemd. Het ledental is thans gestegen tot 215. Het hoofdbestuur der maatschappij van pharmacie heeft in zijne jongst gehouden vergadering bepaald, dat de algemeene ver gadering zal worden gehouden te Maastricht, van 2327 Juni e.k. De daarbij te houden pharmaceutische en hygiënische tentoonstelling belooft zeer be langrijk te zullen worden. Zij zal o. a. be vatten: drogerijen, chemicaliën, pharmaceu tische toestellen, werktuigen voor chemisch en bacteriologische onderzoek, verbandstoffen, artikelen voor ziekenverpleging, enz. Ternauwernood zijn de werkzaamheden in de venen van Groningen aangevangen, of de turfgravers staken bet werk. Een groot aantal heeft zich reeds bij de verveners vervoegd om loonsverhooging te vragen. In de Exloër- en Buinervenen wordt niet gewerkt. De ontevre denen doen moeite om de anderen tot werk staking over te halen. Het getal aangekomen vreemde werklieden bedraagt meer dan 2000. De burgemeester van Onstwedde is met den stand der zaken bekendgemaakt. Te Rotterdam is gisteren aan de Maasbrug een jongen overreden. Het wiel ging hem over bet hoofd en de knaap was terstond dood. Te Eist is een kind in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Te Wijlrc (L.) zijn, bij het omspitten van grond, een aantal metalen en steenen voor werpen gevonden: lepels, kruiken, luchters, enz., vermoedelijk uit den Romeiaschen tijd. Nieuwerkerk-a/il-I.Tsel. Bij de alhier gehouden herstemming is tot hoofdingeland plaatsvervanger van Schieland gekozen de heer J. E. van Voorthuysen. Haarlem. Onze gemeente is een nuttige stichting rijker geworden, waaraan alhier groote behoefte bestond, namelijk een kinder ziekenhuis. Daartoe in staal gesteld door een- ware zuchtte zij dan, maar zoo luid, dat het bijna een wanhoopskreet geleek, »en niet zoo rijk! Ja, rijk, heel rijk moet hij zijn, want hij eet drie maal per dag vleesch en vraagt niet, wat liet kost. Dien avond had hij niet eens opgemerkt, dat zij een nieuw stel gouden oorringen droeg. Zij had hem nog wel op den voet getrapt, had zich met een kreet van schrik op haar stoei laten- terugvallen, had eene minuut lang met neerge slagen oogen zitten wachten op hetgeen nu ge beuren zou. Er was niets gebeurd. De ijsklomp had zich geen woord over het ongeluk laten ont vallen. «Is dit niet afschuwelijk vroeg Theresita zich zelve af. »Wat moet men dan we! doen, om dezen man te behagen 't Was een behaagziek ding, die kleine, zwart- oogige schoone, maar ounooze! pok en nauwelijks in staat om haar eigen naam te spellen. Haar huiskleedje was bont als een tafelkleed, maar stond haar goed, beter zelfs dan de lichtblauwe- zijden japon, die zij 's avonds droeg. I Conti vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6