l N°. 7739 A0. 1891. Woensdag 22 April. V ij f - n -v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. 4<B0Nf«ti«BNTSPRiJS, per kwartaal franco per post, door het geheole Rijk Afzonderlijke nommers 1.S5. - 2.50. - 0.10. BOItRA I': BOTKHSTRA AT, G 3 7. Advertentieprijs: van i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. i\ (1 E L i N 1). Het Huis der Gemeenten heeft met 247 tegen 126 stemmen liet eerste artikel van het wetsontwerp tot terugkoop van land in Ierland aangenomen. Het parlementslid kapitein Vemey is Zater dagochtend te Charingcross aangekomen en terstond in hechtenis genomen. Hjj is nog dien dag voor den politie-rechter in Bow- street verschenen, onder beschuldiging van in September II., gezamenlijk met Eugénie Rouiller, getracht te hebben een minderjarig Engelsch meisje, Basket genaamd, naar Parijs te lokken met onzedelijke bedoelingen. De procureur der kroon verklaarde, dat vrouw Rouiller, den 23n Maart op vrjje voeten ge steld, sedert spoorloos is verdwenen. Evenwel heeft het meisje Basket kapitein Vemey her kend als den persoon, dien zij onder den naam van "Wilson gezien heeft. De verdere behan deling der zaak is 8 dagen uitgesteld. Vemey is op vrije voeten gesteld onder een borgtocht •voor zich persoonlijk van 5000 pd. st. en van •twee borgen voor elk 4000 pd. st. Eenige manschappen van de 34e batterij •artillerie te Portsmouh weigerden naar de •parade te gaan, zich over te veel exerceeren •beklagendede oudste soldaten zijn in arrest en zullen voor een krijgsraad terechtstaan. De Cape Times bevat eene depêche uit Delagoa: De Portugeezen zouden op eene Engelsche stoomboot geschoten hebben die pionniers voor eene nieuwe expeditie aan boord haden zouden zich van de sloepen en de lading der expeditie meester gemaakt di ebben. Bij Reuter ontvangen telegrammen uit Lorenzo Marquez en Durban van gisteren melden dat het door de Portugeesche over heid te Beira aangehouden stoomschip Agnes •eene expeditie, onder aanvoering van John "Willoughby, met bestemming naar Mashona- land, aan boord had. De Portugeezen schoten op het stoomschip op het oogenblik der ont scheping van Willoughby en diens makkers, "haalden de Britsche vlag neer en heschen de Portugeesche. De expeditie is thans naar Natal terugge keerd. De Portugeezen hebben verklaard dat, aangezien de Britsche Oostafrikaansclie com pagnie den modus vivendi heeft geschonden, zij insgelijks zullen handelen. Drie Engelsche colonnes zijn, naar uit Simla wordt gemeldZaterdag tegen de oproerige stammen der Maranzas opgerukt en hebben ze totaal verslagen. £EL«I£. In antwoord op eene vraag, liem gedaan door den redacteur der Agence Mavas, welke de houding zou zijn der Belgische werklieden partij, wanneer besloten werd tot eene her- -zienïng der grondwet in den zin als aan gegeven in het Vrijdag door de centrale sectie der Kamer uitgebracht rapport, heeft de heer Volders, de leider dier werklieden- party, verklaard, dat bedoelde partij in dat geval zou protesteeren en verklaren dat zulks eene misleiding is en dat eene alge- meene werkstaking dan onverwijld zou uit breken. DUITSC1ILAND. De Post schrijft, dat, tegenover de in de laatste dagen opgemerkte verontrusting der openbare meening, bet plicht is mede te deelen, dat er in het midden der vorige week van de meest toongevende zijde de verzekering gegeven is, dat de vrede minder dan ooit bedreigd en de verhouding tegen over Rusland zoo goed is als zij sedert langen tijd niet was. F R A N K It IJ K. De president der republiek ontving gister voormiddag den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, die hem door den Nederlandschen gezant te Parijs werd voorgesteld. RUSLAND. De keizerin moet plotseling ernstig ziek geworden zijn. Ondanks de zalvende officieele mededeeling omtrent het overlijden van grootvorstin Olga Feodorowna houdt het gerucht zich staande, dat de ongelukkige modder van grootvorst Michael geen natuurlijken dood is gestorven, maar een einde aan haar leven heeft gemaakt, nadat de czaar haar verzoek ten gunste van Michael had afgewezen en gestraft had met hare verbanning naar de Krim. AMERIKA. In eene te Galveston gehouden staatkun dige bijeenkomst heeft president Harrison gezegd, dat de Veieenigde Staten sterk en rijk genoeg zijn om aanspraak te maken op den handel van Noord- en Zuid-Amerika. De directeur der posterijen in de Vereenigde Staten bevestigt, dat sedeit September van het vorige jaar alle buitenlandsche bladen, welke loterij-advertentiën bevatten, worden teruggezonden naar bet land van herkomst. Uit goede bron wordt verzekerd, dat het gouvernement der provincie Buenos-Ayres zich verzet tegen de voorgestelde bankvvet. "Volgens bericht uit Buenos-Ayres van 17 dezer is hij officieel decreet de staat van beleg afgekondigd. Uit Rio Janeiro wordt gemeld: Het rapport door de commissie van bankiers over den financieelen toestand ondervindt eene zekere oppositie in de handelswereld, welke vreest dat enkele voorgestelde maat regelen de speculatie zeer ten nadeele van de handelszaken zullen begunstigen. TRANSVAAL. Uit Pretoria wordt van 19 dezer gemeld De commissie, welke bezig is met het organiseeren van een trek boeren uit de Zuid- atrikaansche republiek naar Mashonaland, beeft een onderhoud gehad met den Portu- geeschen consul. De Portugeesche regeering zou bereid zijn een vriendschapstractaat te sluiten met de Boeren, die voornemens zijn een nieuwe republiek in Mashonaland op te richten, begrensd ten zuiden door de Limpopo, ten westen door Matabeleland, ten noorden door Zambezi en ten oosten door Mozambique. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Door den heer Viruly Verbrugge is het volgend amendement op de legerwet voor gesteld: »De samenstelling van de actieve zeemacht, van de zeeweer, van het leger en van de landweer wordt door de wet bepaald". Door den beer Rooseboom z'yn 58 amen dementen voorgesteld op de legerwet waarvan 17 verbeteringen in het stelsel der regeering benogen en de overige meer den vorm betreffen. SCHIEDAM, 21 April 1891. Bij de heden plaats gehad hebbende in levering van stembiljetten ter verkiezing van twee leden van deu gemeenteraad, in de plaats van de beeren J. B. Nolet eu A Scbie- veen, die beiden voor hun lidmaatschap heb ben bedankt, zijn van de 1284 kiezers inge leverd: in de eerste afdeeling 280 stembil jetten, in de 2de afdeeling 98, totaal 378 stembiljetten. Aan de leden van den gemeenteraad is keunis gegeven, dat ten raadhuize ter inzage is gelegdteneinde in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad tot eene be noeming te kunnen overgaan, eene aanbe veling ter benoeming van een regent der Hofjes van Belois alhier, waarop geplaatst zijn de heeren: F. E. Numan en J. L. Gouka. Wij vestigen gaarne de aandacht op de in dit nummer voorkomende annonce van de steenkolenm.:atschappij »Oost-Borneo", ge vestigd te Amsterdam. Haar maatschappelijk kapitaal bedraagt een millioen tweehonderd duizend gulden, in vijf sorieën verdeeld, waar van er twee reeds zijn uitgegeven, eu thans de derde, vierde en vijfde in aandeelen van f500 worden aangeboden. We gelooven hier met een solide onder neming te doen te hebben. Bekend is het, dat op Borneo aanzienlijke kolenbeddingen worden aangetroffen. De behoefte aan kolen neemt overal en met den dag toe. De koetei-kolen, door de maatschappij geleverd, zijn van goede qualiteit, en een man van het vak. de heer R. A. van Sandich, oud-irigenieur van den waterstaat in Neerlandsch Indië, sprak er in de Vragen des Tijd* zeer gunstig over. De toekomst dezer maatschappij mag gerust een schoone worden genoemd, wier aandeelen een zeicere bezitting vertegenwoordigen. De terugreis uit Zwitserland van HH. MM. de Koningin-Regentes en de Koningin zal vermoedelijk 4 Mei a.s. plaats hebben. Bij kon. besluit is de kapitein-luitenant ter zee P. Zegers Veeckens, met 1 Mei a.s., benoemd tot adjudant van H. M. de Koningin. De gewone audiënties van den minister van financiën en van den minister van oorlog zullen op Donderdag den 23n dezer, en die van den minister van marine zal op Vrijdag 24 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg by de Nederlandsche Bank f 94,856.071/j en bij de betaalmeesters - l,016,222.49i/g Te zamen f 1,411,078.57 Staatsblad no. 89 bevat de wet van de» 15n dezer, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië, van 18 Aprilworelt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 351,068 pikols. Staatsct.) Belanghebbenden worden verwezen naar eenen, in de Staatscourant no. 90 opgeno men, staat van nalatenschappen, berustende bij de weeskamers te Batavia, Samarang, Soerabaja, Padang en Makassar, waarvan de saldo's, als de som van f 250 niet te boven gaande, door de daarop rechthebbenden ook kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bij het ministerie van koloniën. De uitkeering van eene nalatenschap in Nederland zal niet eerder geschieden, dan nadat van het Indisch bestuur bericht zal zijn ontvangen dat zich nader geene schuld- eischers bij de weeskamer hebben aangemeld en het ministerie van koloniën tot betaling van het saldo kan overgaan. Naar men verneemt, zal eene commissie worden benoemd om de regeering te dienen van advies over de vraag, wat haar te doen staat naar aanleiding der opzegging van de handelstraetaten. Onze correspondent te Paramaribo seint ons, dat de oneenigheid tussehen den gou verneur en mr, Kalff tot verschillende heftige tooneelen in den Raad van Bestuur aanleiding heeft gegeven, en dat de heer Kalfl', ten gevolge der ondergane bejegening, Zaterdag de vergadering van den Raad van Bestuur verliet. (Fad.) Naar men verneemt, zal de hoofdiuspectia

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1