Verkiezingen. Gemengde Berichten. dsgheden" moet men in aanmerking nemen. En die bijomstandigheden brengen de Stan daard tot de opmerking, dan men wèl zou hebben gedaan Okma niet uit te werpen, maar hem zeiven de gelegenheid te geven voor de candidatuur te bedanken. Dit consilium abeundi is duidelijk genoeg. Het gevolg zal wel wezen, dat de Tweede Kamer niet meer door proeven van bet oratorisch talent van Okma vergast wordt. ArnhCt.) De ontvangsten der Hoilandsche IJzeren- Spoorwegmaalseliappij in de maand Maart jl. hebben bedragen f 724.757.50, en sedert 1 Januari f 2,138.-480.73. De tweedaagsche retourkaarten op de lijnen der voormalige Nederlandsche Rijnspoor weg-maatschappij en bij de Ihdlandsehe spoorweg-maatschappij zullen, in verhand met den aanstaanden Hemelvaartsdag, geldig zijn van Woensdag G tot en met Vrijdag 8 Mei. liet, hoofdbestuur der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" heelt aan de departementen medegedeeld, dat, ter -ervanging van de hee- ren mr. J. E. Yeitman te Amsterdam en mr. B. Goeman Borgesius te 's-Gravenhage, die volgens rooster op 1 Juli als hoofdbestuur ders, moeten aftreden, zijn opgemaakt de vol gende dubbeltallen voor de vacature Yeitman de heeren mr. J. A. Levy en mr. R. van de "Werk, beiden te Amsterdam voorde vacature Goeman Borgesius de heeren YV. J. Blijden- stein. te Enschede en D.YY. Stork, te Hengelo. Volgens paiticuüer bericht li! Kundsvali, kan de heropening van de scheepvaart met 10 Mei worden te gemoet gezien. Te Nijmegen werd Woensdagavond in de sociëteit «De Yereeniging" het voorgenomen feestconcert gehouden, tot huldiging van den componist J. G. Boers, uit Uelft, door iNijmeeg's Mannenkoor". Dit mannenkoor ■was door genoodigde zangers versterkt tot 150 zangers, terwijl het «Nijmeegsehe Sym- phonie-Orkest" en de Amsterdamsdie solisten B. Schmeink en P. P. van Erven Dorens medewerkten. Een zevental der berte toon werken van den heer Boers werden ten gehoove gebracht, waarvan door den heer Boers een tweetal zelf gedirigeerd werden, die telkens uitbundig werden toegejuicht. Na de uitvoering van liet eerste nummer van bet programma verscheen de feestcom missie op bet orkest en werd de heer Boers door den eere-voorzitter, mr. P. C. Bijleveld, in keurige bewoordingen toegesproken, terwijl den toonkunstenaar een prachtalbum werd aangeboden. Na de uitvoering van bet 5e nummer van het programma, onder leiding van den com ponist, kwam de feestcommissie andermaal op het orkest en werd de heer Boers alsnu toegesproken door den heer mr. Riveaux, beschermheer van «Nijmeeg's Mannenkoor", die hem eeu prachtigen lauwerkrans aanbood. Een oorverdoovend gejubel van de talrijke menigte begroette deze vereering van den te Nijmegen geboren hoogbejaarden toon kunstenaar. Voordat liet laatste nummer van Boers' scheppingen ten gehoore werd gebracht, werd de grijsaard opnieuw genoodigd op het orkest te komen, alwaar hem toen door sNijmeeg's Mannenkoor", met een toespraak van zijn directeur Albert Roothaan, een lauweikrans werd aangeboden. Ook nu volg den stormachtige bijvalsbetuigingen en was de heer Boers ten zeerste getroffen door al de hulde, welke hem gebracht werd. Dc toonwerken van Boers, welke ten ge hoore gebracht werden, zijn de volgende: 1. Ouverture Noviomatjum2. An die Jl. Cacilla, voor mannenkoor; 3. Liederen voor tenor; 4. «Des Heeren Huis", voor mannenkoor; 5. Scherzo met viool-solo (voor orkest)G. Liederen voor barytou; 7. Badboud, voor mannenkoor, soli en orkest. De uitvoering van nos. '1 en o had onder leiding van den componist plaats. liet geheele concert droeg de goedkeuring van het publiek weg, zoodat men daarbij vol geestdrift was. De heer Boers zal dezen avond zeker niet vergeten. Donderdagavond werd aan den componist door de stafmuziek van het 5e reg. inf. en 1 ïNijmeeg's Mannenkoor", eene serenade met fakkellicht aan zijn hotel gebracht. De schade, door de aanvaring aan de Caland toegebracht, is veel grooter dan men eerst dacht; de reparatie, die door de firma Bonn Mees te Katendrecht zal geschieden, wordt op f50,000 geschat. Het wachtlokaal voor bootwerkers enz. aan de Boompjes te Rotterdam nadert zijne vol tooiing. In de vier uithoeken worden ver trekken aangebracht voor patroons of bazen, voor liet uitbetalen van loon, terwijl in bet middengedeelte de werklieden kunnen ver toeven. Men hoopt het gebouw tegen de maand Juli in gebruik te kunnen nemen. (JV. JL Ct.) Het gemeentebestuur van Loosduinen beeft verklaarddat liet in geenerlei betrekking staat tot de plannen van »The Loosduinen Sanatorium Company", welke de stichting eener groote badplaats te Kijkduin zou be oogen. liet dagelijkscli bestuur heeft tot dusver nog in liet geheel geen bericht van de bedoelde maatschappij ontvangen. Wel is thans van eene maatschappij, zich noemende: Iet bestuur der Loosduinsche Sanatorium-Compagnie", een request ingeko men waarin beschikking wordt gevraagd over het strand en overschrijving van de huur der uitspanning «Kijkduin". Volgens art. 10 van het contract met de maatschappij«Zeebad Loosduinen" is die overschrijving overbodig, terwijl de verhuring aan anderen dan aan Nederlanders, krachtens de voorwaarden, niet geoorloofd is. De rekening der gasfabriek te Leiden over 1890 sluit met een winst van f49,508.3l'/i. Door den raad te Haarlem is goedgekeurd eene leening aan te gaan groot f 350,000 tegen eene rente van 3 of 37» pCt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdag, na eenige discussie, zonder hoofde lijke stemming aangenomen een afwijzend prae-advies op het verzoek van de Arnster damsche arbeidersinaatschappij, om voor den wintertijd lo. op te richten goed ingerichte toevluchts oorden voor hen, die zich zonder onderdak bevinden 2o. dagelijks voldoende brood en koffie te doen uitreiken aan hen, die zich daartoe aanmelden 3o. te voorzien in de behoefte aan voeding en kleeding van alle schoolgaande kinderen, die zulks noodig hebben. Als verdacht van valscliheid in geschrifte is, op aanklacht van aandeelhouders van ver schillende syndicaten in Transvaalsche goud velden, te Amsterdam, Donderdagavond in hechtenis genomen mr. W. F. Schimmel. Het verduisterde bedrag moet eenige tonnen be- loopen. (jY. v. tl. D.) De nationale hondententoonstelling, uitge schreven door de vereeniging «Cynophilia", welke gisteren te Amsterdam in den Park tuin werd geopend, is zeer belangwekkend. Er zijn ruim 400 nummers ingeschreven. In Indië is het plan opgevat, een eigen Nedc-rlandsch tooneelgezelscliap op te richten. Vele daar wonende landgenooteu hebben er zich met warmte mee vereenigd en hun steun to .'gevoegd aan den lieer J. Samethini, die het denkbeeld tracht te verwezenlijken. De heer Samethini vertoeft thans te Amsterdam en is voornemens tegen a.s. Maandag eene bijeenkomst in liet gebouw der maatschappij voor den werkenden stand te beleggen om gelegenheid te geven verdere inlichtingen omtrent bet plan te vernemen. Hij hoopt ook hier te lande belangstelling voor zijn plan te ondervinden. Te Stadskanaal is eene vergadering ge houden van verveners en arbeiders uit, het Zijstukkenveen, waarin men het niet eens kon worden over liet loon, zoodat het werk niet is hervat. Een paar verveners hebben reeds met hun volk afgerekend. De timmerbazen te Zuidbroek hebben be sloten hunne daghuren op 17 cent per uur te bppalen. De timmerknechten aldaar en te Noordbroek hebben daarop den volgenden dag besloten 15 cent, in plaats van 13, te eisehen. De bazen beloofden 14 cent, waarop echter tot werkstaking werd besloten. Vele knechten zijn reeds elders geplaatst tegen 17 cent per uur. Behalve de correspondent der Ar. li, Ct. weet hier niemand iets van een moord, welke eergisteren op den Velpenveg nabij Arnhem zou zijn gepleegd, zelfs de vermoorde en de moordenaar niet. Het is dus verschoonbaar, dat de politie laatstgenoemde nog niet heeft kunnen vatten. Maar hoe weet nu de bericht gever, dat, deze zijne moeder een kwartier lang ouder water hield Als bij er bij was, bad bij moeten tussehen beiden komen. [Arnh. Ct.) Te Rotterdam is gistermorgen aan den Coolsingel een verver, die uit een dakgoot in eene (langstelling wilde klimmen, door een misstap naar beneden gestort. De ongelukkige was terstond dood. Ten gevolge van bet in levensgevaar ver- keeren van den landbouwer J. S., die onder Helden op Paaschmaandag ernstig verwond werd, zijn Donderdag, op last der justitie te Roermond, de daders, de landbouwers J. D. en P. S. aldaar, aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebracht. Uit Nijmegen heelt zich een geëmployeerde van Van Gend Loos met eene som gelds van die firma verwijderd, in gezelschap van eene jongedochter, terwijl bij zijne vrouw achterliet, Op den Steenweg van Prinsenhage naar Breda duwde eene net gekleede vrouw deze week eene kinderwagen voort, zorgzaam en voorzichtig, als slechts eene moeder kan doen. Zij had de gordijntjes van den wagen stevig gesloten, doch dit belette niet, dat een haar op zij komend man, toevallig een kommies, argwaan kreeg, vooral toen de dame, hem ontwarende, in galop begon te rijden. Hij wist haar echter in te halen, nam de vrijheid het gordijntje te openen, en aanschouwde in plaats van een kindje 65 KG. zout. Wegens frauduleuzen invoer daarvan heeft hij proces verbaal opgemaakt. Te Raalte werd Zondagmorgen hij den eersten vroegdienst in de nieuwe noodkerk een geweldig gekraak gehoord, onmiddellijk gevolgd door het angstig gejammer der menigte. Het bleek, dat de houten vloer te zwak was om de menigte menschen te dragen en gedeeltelijk was ingestort. Ook de preek stoel en de tribune voor het koor dreigden te vallen, leder zocht naar buiten te komen, hetgeen een geweldige verwarring gaf en waardoor eenigen onder den voet geraakten. Eene vrouw kreeg daarbij ernstige wonden aan hoofd en handen, zoodat voor haar ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tussehen den ln en 2n dienst trachtte men het kwaad te verhelpen, door in allerijl steenen onder den houten vloer aan te brengen en den preekstoel met touwen vast te sjorren. Toch was de menigte bij den tweeden dienst zoo angstig geworden, dat velen vóór den ingang der kerk bleven. Botterdam. Burg. en weth. hebben den raad voorgesteld omna goedkeuring van Gedep. Staten, de groote werken van het bassin der waterleiding en van de havens op Fijenooi l ondershands te gunnen aan den laagsten inschrijver hij de aanbesteding, den heer Gr, A. van Hattem te Sliedrecht, daar deze heer wel f52000 boven de raming was, maar het werk voor f 30000 minderzijnde f 347000, wil voltooienals twee punten in het bestek worden gewijzigd. Nog is voorgesteld f 28000 te bestemmen voor de voltooiing van de Oranjeboomstraat, In verhand met den uitslag der in de ver schillende liberale kiesvereenigingen in bet hoofdkiesdistrict Bergum plaats gehad heb bende stemmingen is door liet bestuur dei- centrale kiesvereeniging tot definitief candi- daat voor de Tweede Kamer in genoemd district gesteld de beer mr. H. Pb. de Kanter te Haarlem. Een groot iliamantenbedrog is te Antworpen ontdekt, liet is gebleken, dat eenige groothande laren aldaar gelo Kaapsclie diamanten door een beweiking met aniline witglazig gemaakt en aldus afgeleverd hebben. Ruim twintig Parij- sclie kooplieden moeten op die wijze bedragen zijn en aldus onwetend aan hunne klanten dia manten verkocht hebben 25 of 30 percent boven de werkelijke waarde. liet moet hier aanzienlijke sommen betreffen; naar men zegt ruim 25.000.000 trancs. Twee kooplieden, die indertijd het bedrog ont dekten, moeten tot stilzwijgen zijn omgekocht de een met 50.000 frs. de ander met 100 000 frs. Een gerechtelijk onderzoek is ingesteld. Terwijl wij, bewoners van West-Europa, dezen winter een koude geleden hebben als wij nog maar zelden te doorstaan hadden, was de winter op IJsland ditmaal buitengewoon zacht. Sneeuw en ijs zag men er den peheelen winter niet: alleen was het er voortdurend vrij nevelachtig en af en toe viel er wat regen. Te meer opmeiking ver dient dit feit. wijl ook de bij ons zoo strenge win ter van 1879—80 op IJsland door weinig koude uitmuntte. liet in de lucht vliegen van een kruitmagazijn op vier kilometer afstands van Rome, waarvan wij reeds met een enkel woord melding maakten, heeft een ontzettenden schrik in de stad teweeg gebracht. De slag was zoo geweldig, dat er geen huis te Rome is, waar niet eeriige glasruiten ge broken zijn. Dadelijk begaf de bevolking zich op straat. Het kruit was bewaard onder den grond. Tal van huisjes van arme lieden in den omtrek zijn ingestort. Te halftien 's morgens, dat is twee en-een half uur na de uitbarsting, was de lucht in de nabijheid nog zoo vervuld van stof, dat men bijna niets kon onderscheiden. Toen tien minuten vóór de uitbarsting een kapitein der artillerie eene inspectie had gedaan in de sousterrains, hoorde hij eenig gekraak of geknetter, waardoor hij opmerkzaam werd ge maakt op een naderend gevaar. Dadelijk bevat hij den soldaten in liet kruitmagazijn te vertrek ken en gaf hij een alarmsein aan een naburig fort, waar twee compagnieën soldaten bijeen waren. Dezen verspreidden zich haastig in den omtrek om de bewoners te waarschuwen. Op het oogenblik der uitbarsting bevond de gezegde kapi tein der artillerie zich op 300meter afstands van het kruitmagazijn, dat hij niet eer verliet dan nadat hij zich vergewist had, dat er niemand meer aanwezig was. Hij werd door den schok ter aarde geworpen en bleek J.waar gekwetst te zijn. De koning, die een half uur later op het terrein was, nam hem op in zijn rijtuig en bracht hem naar het ziekenhuis. Het kruitmagazijn bevatte 270 centenaars buskruit en eene menigte patronen, granaten en vuurpijlen. Er zijn meer dan 200 personen gekwetst, waarvan de nieesten in lichten graad. Eenige personen zijn aan hunne wonden overleden. De glazen afscheiding in het Vaticaan voor da zoogenaamde Raphael's loges is verbrijzel 1. Het zelfde is liet geval met een groot deel der gekleurde glazen op do trap, die een geschenk wy#ti van koning Maximiliaan van liederen aan Pms IX, Vrij algemeen gelooft men, dat eene misdadige hand de ramp heeft veroorzaakt. Er worden beschuldigingen gehoord tegen anarchisten. Volgens nadere berichten wordt de reeds ver melde kruitontploffing bij Rome aan boos opzet toegeschreven. De koepel van het gebouw der Kamer van afgevaardigden is ingestort en veertig huizen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2