A". 1891. Maandag 27 April. N°. 7743. Ticeede Blad. Feuilleton. Het goud van de Orion, Vij f-en-veert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilamlsclie Berichten. UITC» KVER: J. ODÉ. jiiBO-JNKHKNTSPRiJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afioioieilijte iiotimiers L.8Ö. - '2.50. - 0.10. BDKEAV: BOT KR STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regain m«*t inbegrip van eene Courant1„ld. lettere gewoue regel moer- o 10. OrIEMAAI, geplaatst wonlt tegen TWKKSfAAI. he'ekemi. B E L 6 I E. De centrale sectie der Kamer heeft het Fransche stelsel voor de verkiezing vanSenaats- leden goedgekeurd. De Senaatsleden zullen dus gekozen worden door de gemeenteraden, provinciale raden en afgevaardigden, terwijl later een equivalent zal worden gezocht voor <le aiTondissementsraden, welke n België niet bestaan. De centrale sectie heeft gisteren besloten dat de stemming voor beide Kamers zal plaats Lebben in de gemeenten in plaats van in de hoofdplaatsen der kantons. De linkerzijde heeft tegen dit voorstel gestemd. Voorts heb ben de leden der sectie besloten de groote .arrondissementen te splitsen. In de gisterochtend gehouden vergadering 'heeft de centrale sectie voor de grondwets herziening de beraadslagingen hervat over de •categorieën van personen, die, afgescheiden van den census van verkiesbaarheid, de jure •voor den Senaat verkiesbaar zouden zijn. Eene beslissing heeft de vergadering niet genomen, ■die zich er toe bepaald heeft de aandacht der i i'egeering op de quaestie te vestigen. Vervolgens is de vraag behandeld, of de 1 Senaat, gelijk tot heden, gekozen zou moeten worden door hetzelfde kiezerskorps. Een stemmig heeft de vergadering ontkennend •geantwoord, en na het stelsel der regeering .(verkiezing door de provinciale raden) ver worpen te hebben, heeft zij een stelsel aange nomen, in den geest van het in Frankrijk •bestaande stelsel, lil. verkiezing van den Senaat door een provinciaal kiezerskorps, in de volgende verhouding samengesteld10 lieden der Kamer, 20 leden van den provin cialen raad, 30 gedelegeerden uit de ge meenteraden en 40 kiezers, gekozen door de kiezer» voor de Kamer. Incidenteel zijn de groote kiesdistricten ter sprake gekomen en eenstemmig is de wensch kenbaar gemaakt, dat de groote arron dissementen, als Brussel (16 afgevaardigden), Antwerpen (8), Luik (8), Gent (7), Hergen (0), en Charleroi (7), gesplitst worden. Verder is de onmogelijkheid erkend, bij belangrijke uitbreiding van het aantal kiezers, de bepaling te handhaven, dat de stemming alleen plaats heeft in de hoofdplaats van het arrondissement. De katholieke leden wensehten daartoe aangewezen te zien de stemming in elke gemeente afzonderlijk, maar door de liberalen werd dit bestreden. Een besluit is er niet genomen. De volgende samenkomst is op Woensdag a.s. bepaald. Dan zijn aan de orde de regerings voorstellen omtrent het referendum, de mogelijke annexatie van den Congo-staat, de koninklijke goedkeuring van huwelijk der prinsen en de regeling der rijkspolitie. LUXEMBURG. Het regeeringsvoorstel om de wetsbepaling betreffende de vestiging van majoraten zoo danig te wijzigen dat de groothertog de particulieren domeinen van wijlen Koning Willem III in koop zal kunnen overnemen, is in de Kamer van afgevaardigden aange nomen met alle stemmen op 1 na. U 1 T S C li L A N J). De generaal-veldmaarsciialk graaf Moltke, die gisternamiddag nog de zitting van den Rijksdag en van liet Heerenhuis heelt bijge woond, is gisteravond ten 9 ure, na eene beroerte, zacht en kalm overleden. De rorwdrts, officieel orgaan \an het be stuur der socialistische partij, bezweert in levendige bewoordingen den Westfaalschen mijnwerkers, geen groote werkstaking te ondernemen, omdat de werklieden daarin de volle nederlaag zouden lijden. Een groot ge deelte der werklieden zegt liet blad schijnt helaas zoodanige mate van zelibe- heersehing en inzicht te missen al» noodig is om duistere plannen der bourgeoisie te schande te inaken, die met duivelsch opzet eene groote arbeidstaking onder de mijn werkers tracht uit te lokken, deels uit beurs speculatie, deels om de organisatie der werk lieden te verpletteren. Een thans ondernomen werkstaking zou voor de werklieden slechts groote ellende opleveren en de souvereine almacht der ondernemers voor eene reeks van jaren bevestigen. In den tegenwoordigen econoinischen toestand is nagenoeg elke werk staking eene onbezormen handeling. De onderhandelingen tusschen Duitscliland en Oostenrijk over het te sluiten handels- Verdrag zijn thans zoover gevorderd, dat de onderhandelingen met Italië, Zwitserland en Servië reeds den 18n Mei zulleu kunnen aan vangen. Was het tot dusver twijfelachtig, welke houding de Welfeu bij de hei stemming te Geestemünde zouden aannemen, hun hoofd orgaan raadt huu thans aan, zich van stem ming te onthouden, daar beide candidate» hunne paitij evenzeer vijandig gezind zijn. De liberalen hebben zich nog niet verklaard, maar men acht de verkiezing van vorst Bismarck toch verzekerd. F It A X K It IJ K. Het Journal des Débats meldt dat de president Balmaceda den -(in dezer eene boodschap aan liet Chileensclie congres te Santiago heeft doen toekomen, waarbij hij het schandelijk gedrag der marine in sterke bewoordingen afkeurt. Lie oorzaak van den opstand is volgens hein gelegen iu de eerzucht van vele leiders en in de oneenigheid der liberale partij. De leiders van den opstand zeggen, dat zij geen enkele schuld zullen erkennen, aange gaan door de despotieke regeering te Santiago. Terwijl de vergaderingen van anti-protec- tionisten, vooral in het zuiden nog aan de orde van den dag zijn, steken nu ook de voorstanders van beschermeude rechten het hoofd op, om te protesteeren tegen de moties der vrij handelaars. In een bijeenkomst van de Kamer van koophandel, den gemeenteraad en het wevers-syndicaat van Elboeuf werd betoogd dat de statistiek de vrees der tegen standers van het voorgestelde tarief niet bevestigt, maar dat behalve een kleine ver mindering der rechten op weefsels, alleen de vrijstelling van wollen stoffen aanbevelens waardig is. Te Marseille is door de vrijhandelaars besloten tot een openbare manifestatie. ENGELAND. In bet Hoogerhuis verklaarde de minister president, lord Salisbury, dat ten aanzien van het op de Pungwe voorgevallene geen con tradictoir onderzoek is ingesteld, maar dat hij niet twijfelt of de Engelsche expeditie is het slachtoffer geweest van een ongerechtvaar- digden aanval in strijd met de verdragen. Engeland heeft b'y Portugal aangedrongen op onmiddellijke tenuitvoerlegging van den modus vivendiwaarbij Portugal zich ver bonden heeft de vaart naar het binnenland langs de Pungwe toe te staan en gemakkelijk te maken. Donderdag heeft de Portugeesche regeering het bewijs geleverd dat zij dien overeenkomstig bevelen heeft gezonden.Wor den die ten uitvoer gelegd, dan zal er geen aanleiding bestaan tot verdere klachten. Het gedrag der l'ertugeesche beambten in Afrika is echter meer dan eens zoo weinig in over- Roman van It. ROSENTHALBonin. 43. In Mei liep zijn semestre af en Willem dacht -er leeds ernstig aan. een meer afgelegen wijkplaats te zoeken, waar hij zijne studiën kon voleindigen. Wan de zee kon hij niet scheiden. Tegen het warme, verslappende klimaat had hij, teneinde zijne werkkracht te behouden, aan de verfrisschende zeelucht behoefte. ILj dacht aan Padua, niet te -ver van de kust gelegen en, wat hem eveneens aantrok, in de nabijheid van Venetië. Van zijne vroegste jeugd af had hij met de Lagunen-stad gedweept. Hij stelde zich die stad voor, in ai haar antieke grootheid en- poëtischen glans, als een tegenbeeld van het drukke, vroolijke, bontopgs- schikte Napels. Kortom, het plan om zich aan de universiteit van Padua te vei binden rijpte bij Willem meer en meer, doch in elk geval wilde hij den loopenden cuisus nog meemaken. De winter was vouibij en ook op Spiekeroog begon bet vuorjaar zijn intocht te doen. niet in de bosschen ol tuinen, want die zijn er nieten bloemen kweekt men er alleen binnenshuis, doch het prasland op het eiland veranderde van kleur en door het groen stak een enkel nedei ig made liefje zijn kopje op. Ook in de lucht kwam eenige verandering Men zag nu en dan weder helder blauw door de grijze welken bieken, die weken lang over het eiland hadden gehangen. Dit weer deed den klanken Jansen goed. Zoo het maar eenigszins kon, werden de ramen van het ziekenvertrek geopend en dan snoof de patiënt met welgevallen de frissclie, zoele lentelucht op. Wel had zijne ziekte hem doen vërouderen. Zijne gezonde bruine wangen waren wit gewor den en de bijna doorschijnende huid wedijverde in blankheid met het gnjze haar van hoofd en baaid. Zoo dikwijls hij zich gedurende eenigen tijd in zijn bed kon oprichten, sloeg llij een tevieden blik oji Gee-je, zijne trouwe vei zuigstcr, en dunkie hij haar in stilte voor zooveel toewijding en opoffering. nGeesje," spiak hij eens op vachten, vveeken toon, «Geesje, mijn kind hoe gaarne zou ik u ge lukkig zien. Zeg mij, wat kan ik doen, om u weder tevreden en viuultjb te maken alk beu tevreden, vader, en gelukkig ook, als ik u maar woder gezond en welvarend mag zien," was het antwoord: doch het uiterlijk voorkomen van liet meisje, dat bleek gelaat en die doffe oogen, waaronder blauwe ringen zichtbaar werden, weer spraken die bewering. «Zoo spreekt ook eene liefdezuster, die de wereld is afgestorven," zeide de vader, «maar daarvooi heb ik u niet grootgebracht en dit is niet uw karakter. Zeg mij toch, wat gij wenscht, en ik zal trachten, dien wensch te vervullen." «Vilder," sprak zij zacht, «vergeef dan aan Wil lem al wilt li.j misdaan mocht hebben." «Dat kan ik met," zeide Jansen en zonk in zijn kussen temg. «Dan i- ei ViS' mij ook geen geluk meer," dacht Ge»®» i. vatte haar werk weder op. De *o"i jaar-zou scheen zoo vriendelijk door d» vensters en binten weid de stille door niets afge broken dan dooi liet getjilp van een enkelen vogel en het doffe suizen der brekende golven tegen het strand. Jansen t ichtte zich weder op. Hij zag zijn» dochter een lange wijle zwijgend aan en sprak toen plotseling «Ik wil hem dan vergeven om uwentwil. Moge de Hemelsclie Vader hem ook vergiffenis schen ken Geesje sprong op en sloeg de armen om dei» hals van den grijsaard en kuste hem zou vurig, dat Jansen er bijna van schrikte, Hoe diep, dacht hij, moest de liefde voor dien jongeling wel in het hart van zijne dochter wortelen, dat zij nog thans,

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5