Binnenlaiidsclie Berichten, eenstemming geweest met de uit Lissabon gegeven verzekeringen, dat drie oorlogssche pen bevel hebben ontvangen naar de Pungwe te vertrekken. De Portugeesche gezant heeft voorgesteld een Britsch consulair agent aan de Pungwe te benoemenwaardoor verdere geschillen zullen worden voorkomen. Wat de quaestie van schadevergoeding betreft, geeft de regeering in overweging die te laten rusten, tot meer volledige berichten omtrent het voorgevallene zullen zijn ontvangen. Vervolgens werden de Newfoundlandsche afgevaardigden door het Huis gehoord. De heer "Whiteway zette zijne grieven uiteen. De tweede lezing van lord Knutsfords ont werp is tot Maandag verdaagd, teneinde het Hoogerhuis gelegenheid te geven de vragen der Newfoundlandsche regeering te over wegen. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld Volgens een telegram uit Ivimberley zouden 2000 diamantgravers zich van de nieuwe diamantmijn te Mesulton hebben meester gemaakt, zonder machtiging van het gouverne ment af te wachten. Men verzekert, dat het gouvernement nieuwe verzekeringen heeft ontvangen om trent eene spoedige schikking ter zake van het gebeurde te Beira, en dat de uitzending van drie kanonneei booten niet als eene vijan delijkheid moet worden beschouwd. De regeering heeft admiraal Fremantle, den vlootvoogd in Oost-Indie, uitgenoodigd, drie kanonneerbooten naar de Pungwe-rivier te detacheeren. RUSLAND. De ex-koningin Nathalie van Servië wordt den 30n dezer te Odessa verwacht, waar zij de gast zal zijn van hare tante, prinses Murussi. Van daar gaat zij naar Yalta. Ue Russische autoriteiten hebben last ontvangen de ex- koningin met alle eerbewijzen, aan een groot vorstin verschuldigd, te behandelen. Er zijn weder twee Duitsclie dagbladcorres pondenten, die van bet Berliner Tagellatt en van de AUgcmeine Seich*-Correspondent, uit Rusland verbannen, wegens artikelen, welke den ezaar en zijne regeering niet welgevallig waren. ITALIË. Men verzekert dat paus Leo het voornemen koestert, de verwachte encycliek over de sociale quaestie openbaar te maken aan den vooravond van den In Mei. De Kamer van afgevaardigden heeft met 182 tegen 75 stemmen bij eindstemming het wetsontwerp tot afschaffing van den scrutin de liste verworpen. De commissie van de begrooting heeft ge constateerd dat uitgaven voor Massowah, uit 4888 dateerende, nog niet verantwoord zijn. De stemming die er na deze en andere ont hullingen onder de commissieleden heerscht, doet voorzien dat de debatten over de Afri- kaansche zaken, in de Kamer zeer heftig zullen zijn. lang na zijn dood, zoo hartstochtelijk voor heul in de bres kon springen. En toen hij tranen in hare oogen zag, dacht hij Hoe bitter zal dat arme meisjeshart moeten lijden onder eene zoo hopelooze liefde. Neen, zij kan niet meer gelukkig zijn. En op medelijdenden toon sprak hij sliet is nu te laat, Gee.-je, doch wanneer Willem hier bij ons stond, dan wilde ik uwe handen in elkaar leggen en u zegenen, alleen om uwentwil, Geesje I Hij bemerkte niet. hoe er weer glans in de doffe oogen kwam, en weer kleur op de wangen, hoe de kringen «m de oogen als door een wonder verdwenen en plotseling weer nieuwe jeugd en levenskracht het meisje schenen te bezielen. Op zettelijk verborg Geer je hare vreugde en boog zich, onder den schijn van ijverig door te werken, dieper over baar naaiwerk. „Hebt gij," vroeg Jansen na oenig stilzwijgen, sin den laatsten tijd geen bericht gehad van Flora tin," gaf Geesje oplevendigen toon tot bescheid, De heer Cipriani heeft met de afgevaar digden Maffeï en Prarnpolini verzocht bij den minister Nicotera te worden toegelaten; alleen aan de twee laatstgenoemden is dit verzoek ingewilligd. De minister beeft bun verklaard, dat de gegeven bevelen ten opzichte der manifestatie op '1 Mei stipt zullen ge handhaafd worden. Men vreest wanordelijk heden te Milaan, Spezzia, Livorno, Florence, Perusia. Lodï en Rome. PORTUGAL. Men is te Lissabon overtuigd dat het geschil met Engeland in zake de Pungwe in der minne geschikt zal worden. R U M E N I E. De uitslag der verkiezingen in het tweede college is, dat gekozen zijn '.iG regeerings- en 16 oppositie-candidaten, terwijl 18 herstem mingen moeten plaats hebben. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. Zitting van 24 April. Legerwct. Bij het heden voortgezet algemeen debat kwam de heer Borret met kracht op tegen de redevoering, gisteren door den heer Tra- vaglino gehouden, en de beschuldiging dat de minister van oorlog, door de indiening van dit wetsontwerp, verdeeldheid heeft ge bracht onder de katholieke partij en verraad heeft gepleegd aan zijne katholieke landge- nooten. De heer Rooseboom, die zich in hoofdzaak bepaalde tot bespreking van de militaire zijde van het ontwerp, bracht hulde aan de commissie van voorbereiding en aan de amb tenaren, die den minister bij de samenstelling van dit ontwerp liebben terzijde gestaan. Hij betoogde, dat dit ontwerp de voorkeur ver dient boven vroegere stelsels en niet boven de financieele draagkracht der natie gaat. Welke bezwaren mea ook moge aanvoeren, men is het eens, dat de bestaande toestand zoo niet kan blijven en dan vraagt hijgeeft een ander stelsel aan, dat bij gelijke kosten, dezelfde weerkracht waarborgt. De lieer Lambrechts schetste het ontwerp als eene revolutie op sociaal gebiedeen aanslag op de individueele vrijheid en een ramp voor liet land. Speciaal verhooging van liet contingent keurde hij af. De financiën zouden in een afgrond gesleept worden, ter wille van de dwaze eerzucht der militairen. Hij bad dat ons dierbaar land voor de drei gende ramp dezer wet bewaard moge blij ven. De heer Land sloot zich in hoofdzaak bij de regeling aan uit een marine-oogpunt. De beer Mutsaers bestreed het ontwerp op dezelfde gronden als de heer Lambrechts: als onze financieele kracht te boven gaande en nadeelig voor landbouw, handel en nijver heid. »zij schreef mij, dat de fabriek van haar oom niet floreerde en hij plan had een nieuwe berei dingswijze in toepassing te brengen. Zij noodigde ons dringend uit, baar te bezoeken. In hare wo ning was ruimte in overvloed en als wij tegen den herfst op reis togen, zoudt gij er een aangenamen winter kunnen slijten, zeer ten voordeele van uwe gezondheid." tiVan zoo iets heeft de dokter ook al gesproken," zeide Jansen. vliet is nu Mei," hernam Geesje. vTot Sep tember zoudt gij aardig kunnen opsterken." vZoudt gij wel lust hebben in dit reisje?" vroeg Jansen. sik zou Flora graag eens wederzien." »Wij willen het dan voorloopig maar voor afgesproken bonden." zoo besloot Jansen het ge sprek. »Gij hebt eenige verstrooiing misschien even noodig als ik." Geesje's gedachten snelden reeds over de zee en verder vooruit, haren geliefde te gemoet. Zij zou haren vader voorstellen de reis over Parijs te De heer Clercx eveneens, die het behoud der plaatsvervanging sterk verdedigde. De heeren Van Velzen en Van de Velde hoop ten dat de minister de aanneming der wet mogelijk zal maken. Boor de heeren Van Vlijmen, Vermeulen, Mutsaers, Harte en Haffmans zijn de navol gende sub-amendementen voorgesteld op de amendemeuten van den heer Schaepman. Art. 70 te lezenIeder die bij de loting in hoofdstuk X bedoeld is aangewezen om bij de actieve zeemacht of bij het leger te worden ingelijfd, kan overeenkomstig de be palingen dezer wet zijn dienst doen waar nemen, enz. In liet amendement Sclmepman stond Ieder die bij de loting in hoofdstuk X be doeld is aangewezen om bij de actieve zee macht of »te r volledige oefening" bij het leger, enz.; ergo beoogt liet sub amendement de woorden »ter volledige oefe ning" te doen vervallen. Wordt dit sub-amen dement aangenomen, dan zullen die woorden ook moeten vervallen in het amendement Schaepman op art. 72. 2o. Het aniend.-Schaepman op art. 72 de 1e alinea, luidde: Hij die overeenkomstig art. 70 of art. 72 zijn dienst door een ander doet waarnemen of aanvullen wordt bij in lijving van den vervanger in dienst gesteld bij liet voor korte oefening bij het leger bestemde gedeelte of, was hij reeds ingelijfd, bij dat gedeelte overgeplaatst, om daarbij den gewo nen diensttijd te vervullen of verder te vol brengen. Het sub-amendement luidtaHij, die over eenkomstig art. 70 of 72 zijn dienst door een ander doet waarnemen of vervullen, wordt bij inlijviug van den vervanger ingedeeld bij de aanvullingsreserv e". Staat van oorlog en beleg. Door de aftlee- lingen der Tweede Kamer is verslag uitge bracht over het wetsontwerp ter uitvoering van art. 187 der grondwet. Dit ontwerp is met belangstelling ontvangen en over het algemeen was men ingenomen met deze poging der regeeriug om de oude Fransche bepalingen, welker rechtsgeldigheid meer malen is bestrede i, door eene nationale rege ling te vervangen, hoewel er, naar de meening van sommigen, nog leemten in voorkomen, welke behooren aangevuld te worden. SCHIEDAM, 25 April 181)1. Ue Lcgerwet, Vond dr. Schaeptnan's vergelijk in de oogen van de Tijd geen genade, de Maasbode gaat haast feller dan ooit tegen hem en de hem getrouwe pers te keer. Zij zegt o. a. sNiet waar, die pers is haar meester "waardig 1 »Zi heeft ook herhaaldelijk verklaard, dat zij tegen den persoonlijken dienstplicht was, en nu dr. Schaepman met stalen voorhoofd nemen. Op zich zelve gaf de wereldstad daartoe aanleiding genoeg. Eenmaal daar, zou zij den student Williamson we! weten te vinden. Was hij niet meer te Parijs, dan zou men haar daar wel op de hoogte weten te brengen van zijn verblijf. Opgespoord was hij, zoo redeneerde Geesje ver der, nog niet. Flora zon dan van den stuurman wel tijding hebben gekregen en haar hetgroote nieuws hebben medegedeeld. Dat Ritschard hem na zou lang zoeken niet gevonden had, stelde haar vrij wel gerust. Misschien zou zij nog niet te laat komen,'hem nog van den ondergang kun nen redden. Door deze en dergelijke overwegingen gevoelde Geesje zich veel ojigewekler dan zij in langen tijd geweest was, en het kon niet anders of haren vader moest weldra die gunstige verandering, welke ook naar buiten zeer gunstig weikte, in het oog vallen. Ook in Noorwegen begon de sneeuw te smelten. dien dienstplicht in de Kamer durft voor stellen, en den zonderlingen moed heeft de katholieken te spannen voor de kar van het militarisme, nu beweert die pers, dat ook de katholieken zoo karakterloos mogen zijn als zij, ook als slaven de hielen kussen van hem, die met beginselen den draak steekt. »Zij verzekert nu, dat dr. Schaepman de wet van Bergansius verzacht. Is dat de eisch van bet katholieke volk? Heeft dit driejaar lang oppositie gevoerd, om den kazernestrijd van 18 op 3 maanden te krijgen? Of had dr. Schaepman tegenover den eisch van Ber gansius: persoonlijke dienstplicht! den ande ren eisch moeten stellengeen persoonlijke dienstplicht? Zeker, dat had hij moeten doen, en dat zou hij gedaan hebben, indien deze politicus een man van karakter ware. »Wat doet hij daarentegen? Hij dwingt denzelfden persoon tot drie maanden dienst plicht en tot de kosten voor een plaatsver vanger. Een duldelooze verzwaring dus van den militairen druk! Hoevelen kunnen zich dien druk getroosten, en die het kan en wil, waar vindt hij een plaatsvervanger?" Dan beschuldigt dit blad dr. Schaepman, dat hij geen gevoel heeft voor de vrijheid en het recht van anderen, en betreurt het, dat nog zoovelen hem volgen in »ziju heilloos opportunisme, in zijn toenemend overhellen naar Calvinistische en liberale beginselen". Veel grooter echter, hiervan is het nog altijd overtuigd, is het getal van hen, die uit eigen oogen zien en genoeg vertrouwd zijn met de godsdienstige en staatkundige beginselen, om zijne plannen te doorschouwen en te voorzien waar wij heen gaan, indien aan dr. Schaepman's heerschappij geen einde wordt gemaakt. »Dit is zeker, dat, als dr. Schaepman in de Kamer terugkeert, de verdeeldheid onder de katholieken niet alleen zal aanhouden, maar zelfs zal verergeren. Verdwijnt hij daarentegen, geeft men hem den tijd zijn studiën over Talleyrand voort te zetten, dan zal de eenheid terugkeeren, wij zouden haast durven zeggen onmiddellijk terugkeeren." Door 59 leden van het personeel der Nederlandsche oliefabriek (directie de heeren J. C. van Marken, Tutein Nolthenius en Thubé) is aan de directie het verzoek gedaan tot invoering van den achtui igen arbeidsdag. De directie heeft daarop geantwoord, dat dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar is, daar zij zulk een maatregel niet acht iu liet belang van personeel en fabriek. »De directie schroomt niet", zoo eindigt het antwoord, sin het belang van het per soneel de maatregelen te nemen, die zij, ten koste van haar eigen geldelijk belang en dat der aandeelhouders, billijk oordeelt. Mochten ooit de aandeelhouders ons hiertoe het recht willen ontzeggen of bekrimpen, zoo zouden wij niet aarzelen de leiding der onderneming neer te leggen. Maar evenzeer zullen wij Groote klompen werden door het bij bergen en rotsen neerstoriende water medegesleept en naar zee gevoerd. Do bergmeren vuiden zich en langs de groote watervallen stortte het overtollige vocht met donderend geweld naar beneden. Met drijvende ijsschollen, ijsblokken en ijsbergen vulde zich da zee. De zeevogels fladderden er over of zetten er zich op neder en ook de scheepvaart herleefde. In de woonkamer schikte men wat verder van de kachel af en opende zelfs nu en dan tegen den middag de ramen, om wat frissche lucht binnen te laten. Buiten op de werf van Bjórn ving de arbeid weder aan en hoorde men ver in het rond hot ge klop van den hamer. Njetta hielp aan het spin nen van touwwerk, vvar.t haar vader was ook touwslager, l Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6