1 A0. i891 Woensdag 29 April. N°. 7744. jEersfe Blad. Vijf-en ve ertig'st© Jaargang Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: i. ODÉ. Schiedam, 28 April 1891. (Vervolg.) Hetgeen over het middelbaar en hooger onderwijs wordt medegedeeld, geeft geen stof tot nadere beschouwing. Als we echter, verder doorbladerende, komen tot verdere scholen van bijzondere aard en strekking", en we lezen dan, dat aan de gymnastiekschool les wordt gegeven aan 108 leerlingen, 55 jongens en 53 meisjes, en daarbij bedenken, dat behalve de leerlin gen der hoogere burgerschool en der jongens school, de honderden leerlingen der verschil lende scholen, openbare en bijzondere, aan deze nuttige oefening geen deel nemen, dan kunnen we den wensch niet bedwingen: mocht toch weldra een krachtig, methodisch onderwijs in de gymnastiek algemeen worden. "Van de gymnastiek, mits met ernst beoefend, geldt hetzelfde, wat men voor de oefening in het schieten kan aanvoeren. De liuisvlijtscliool werd bezocht door 35 betalende en 25 niet betalende leerlingen. Wie in den afgeloopen winter de jongens aan den arbeid zag, zou het aantal leerlingen nog veel grooter wensehen. Doch dit is een zaak in wording; op den duur zal zij haar vleugelen breed uitspreiden, als men er maar van overtuigd raakt, dat oefening van oog en hand een belangrijke factor is in de opvoeding van den mensch. Onder de afdeeling »kunsten en wetenschap pen" treft ons de achteruitgang van liet getal leerlingen der muziekschool, bepaalde lijk dat der zangklassen aan de school der maatschappij van toonkunst. Ook al door den slechten tijd In elk geval jammer. Slechts twee vakvereenigingende schil- dersveiwdging Voorzorg" en de typografen- vereeniging Adelpliisrnus". Vreemd doch er zijn teekenen, dat het volgend verslag betere dingen zal te verkondigen hebben. De volksvoorlezingen zijn in den afgeloopen winter, wegens gebrek aan voldoende deel neming, niet gehouden, 'tls waar; sedert de oprichting der volksvoorlezingen, in 1862, zij a er gelegenheden van dezen aard in grooten getale opengesteld. Toch ziet men niet gaarne een gelegenheid als de volksvoorlezingen, waaraan voor velen zooveel aangename herinneringen verhonden zijn, te niet gaan. Aan het bestuur de taak, te overwegen wat tot verhooging der belang stelling kan worden gedaan. "Wij komen tot het hoofdstuk armwezen. De aanhef is treurig: j> Daar de toestand der branderijen bleef kwijnen en weder enkele ïndustriëelen genoodzaakt werden hunne fabrieken te sluiten, waren de loonen in vergelijking met die van het vorige jaar, over het algemeen eerder lager dan hooger te noemen." Doch weldadiger is de indruk van hetgeen dan volgt: Voor de arbeidende klasse was het in den strengen en langdurigen winter een geluk, dat onze haven onafgebroken toegankelijk bleef voor zeeschepen en daardoor, juist in eer. tijd, dat de behoeften zoozeer vermeer derden, velen, die auders in armoede zouden gedompeld zijn, een behoorlijk loon konden verdienen." Ja, Schiedam is wel gunstig gelegen; het buitenland weet het ook, en toch, Maassluis herstelt zich van vroeger verval, Vlaardingen bloeit, Rotterdam zet zich uit enSchie dam kwijnt, in weerwil van zijn gunstige ligging. Elke poging om verbetering aan te brengen verdient billijke waardeering. Er komt een logger meer in de vaart. Dat is een verblijdend teekenl Het bestuur der nSpijskokerij voor Protes tanten" nam in December van het vorige jaar een kloek besluit: Zonder in diepzinnige discussiën te ver vallen, over het probleem of kindervoeding op de school wel te pas komt, redeneerde gezegd bestuur»'t Is bar koud, laat ons de armen te eten geven". En van het voornemen tot de uitvoering was het werk van een oogenblik. Mocht dat bestuur op den inge slagen weg willen voortgaan, dan zou iu de uitvoering eenige wijziging noodig zijn. Doch voor hetgeen het deed, verdient het den warmen dank van eiken kindervriend. Het burgerlijk armbestuur ondersteunde onafgebroken gedurende het geheele jaar 40 hooiden van huisgezinnen en 25 eenioopende personen. Alleen gedurende den winter 180 hoofden en 40 eenioopende personen. De totale som der uitgaven bedroeg f 7481.37s. Dat de kosten van beheer thansdoor de bepaling van het salaris van den secretaris-* rentmeester, in overeenstemming zijn ge bracht met den aard der werkzaamhedeu verblijdt zeker iedereen zonder uitzonde- ring. In het St.-Jacobs-Gasthuis werden 97 per sonen verpleegd. De uitgaven bedroegen f 18752.94. In het Ziekenhuis werden 89 personen verpleegd, waarvan 13 voor eigen rekening. Al doorbladerende, treilen we op bladzijden 105 en '100 een aantal coneessiën door den minister van waterstaat, handel en nijverheid, voor het gebruik vau stoomketels, vooral in brandeisen. Dat toont activiteit. Mogen de po gingen met gunstigen uitslag beloond worden. De vennootschap sZeevisscherij .Schiedam" wierp zeer bevredigende resultaten af. Ze kon 14 pCt. uitdeelen. Wat van de branderijen wordt medege deeld is niet opbeurend. De prijzen van den moutwijn varieerden van f9 tot f12. De gïstprijzen waren laag. De spoeling ging van f 0.20 tot f 1.80. De graanhandel leverde vrij bevredigende resultatendie in steenkolen ondervond in niet geringe mate den achteruitgang der branderijenden houthandel liep het ook niet mede door de daling der prijzen. 52 stoomschepen en 83 zeilschepen kwa men uit zee alhier aan. Op de scheeps timmerwerven was weinig werk. Den reede- rijen met haar 14 schepen ging het wel- Dat aan ons postkantoor werk is, bewijst het aantal ontvangen brieven en briefkaarten tot een eerbiedwaardig getal van 561314 brieven en 355212 drukwerken en monsters. In 863 inlagen ontving de rijkspostspaar bank f21.616.44, terwijl ze in 251 terug betalingen f 14625.73 uitkeerde. Het telegraafbureau behandelde 54006 telegrammen. Aan liet station van den Hoilandschen IJzeren-Spoorwegmaatschappij werd ontvan gen fl41.838.34s; er werden 156246 plaats bewijzen uitgegeven. De Rotterdamsche tramweg-maatschappij 1 vervoerde 295195 passagiers, tegen 307260 j in 1889. Ze is te duur, deze maatschappij; Schie damRotterdam is een voortreffelijke voe- dingslijn voor het Rotterdamsche net. De prijzen moesten echter niet hooger zijn dan die der 3de en 2de klasse op den Hoiland schen spoorweg. De Nederlandsche Bell-Telphoon-maat- scbappij telde op 31 December 1890 53 geabonneerden. Eindelijk kunnen we ten slotte onder de gelukkigen noemen de aandeelhouders inde verzekering-maatschappij Schiedam, die 26% over het gefourneerde kapitaal ontvingen, Buitenlandsche Berichten. I) u l s c II L A N De keizer ging Zaterdag rechtstreeks van het station naar het sterfbed van Moltke, waar hij tien minuten alleen bleef, en eigen handig een grooten lauwerkrans neei legde. Hoe diep zijn heengaan den keizer heeft getroffen, blijkt uit het telegram, in antwoord op het doodsbericht aan Von Moltke's familie gezonden, waarin Z. M. zegt»Het verlies van veldmaarschalk Von Moltke is voor mij even zwaar als had ik een gansch leger verloren". De prins van Wales en de hertog Van Cumberland, als opperbevelhebber van het Britsche leger, hebben den keizer telegram men vau rouwbeklag gezonden met het zwaar verlies dat het Duitsche rijk getroffen heeft. In den Rijksdag maakte de rouwrede van den president Levetzow algemeen een diepen indruk. Ook alle sociaal-democraten stonden, ten teeken van instemming met den alge- meenen rouw, op. In liet Pruisische Heerenhuis was Zaterdag de plaats van Moltke versierd met een lauwerkrans, aan een wit en zwart zijden lint bevestigd. Na het openen der verga dering las de voorzitter den brief van den majoor Von Moltke, neef van den maarschalk, voor, waarin mededeeling van het overlijden gedaan werd, Daarna hield de voorzitter eene aanspraak tot huldiging van Moltke's verdiensten in liet algemeen, en bijzonder als lid van het Huis, waarin hij sedert 1881 het oudste lid in jaren was en welks zitting hij Donderdag en Vrijdag nog bijwoonde. Voorts prees hij zijne bescheidenheid, gepaard aan zijne zeldzame verdiensten. Zijne nog met de frischheid van den vollen mannelijken leeftijd uitgesproken rede van den IGn Maart jl. leeft in ieders herinnering. Zijne nagedachtenis zal in gezegend aandenken blijven. Eenparig werd vervolgens besloten de zitting tot Maandag te verdagen. In het Heerenhuis plukte Waldersee met tranen in de oogen een blad van den lauwer krans, die Moltkes zetel versierde, en legde dat in zijn aanteekenboek. In het Huis van afgevaardigden heeft de voorzitter, de heer Köller, Zaterdag mede deeling gedaan van het overlijden van Moltke en daarbij gezegd: »Bij de hoogebeteekenis van dezen man voor ons vaderland en bij den algemeenen rouw, die in Duitschland zal heerschen, zal de vergadering niet ge neigd zijn, heden tot de werkzaamheden over te gaan. Ik stel voor, de zitting tot Maan dag te verdagen." Daarop is de zitting gesloten. Von Moltke's stoffelijk overschot zou heden voormiddag van het gebouw van den gene- ralen staf te Berlijn met groote plechtigheid naar het station worden gebracht, om naar Ivreisau te worden vervoerd, waar het wordt begraven. De beurs zal op den dag der begrafenis gesloten zijn. De Beichsanseiger van 25 dezer bevat een in gevoelvolle woorden gestelden afscheids groet aan graaf Von Moltke die na het overlijden der keizers Wilhelm T en Frede- rik, voor het tegenwoordig geslacht als het ware een levend gedenkteeken was aan den grooten tijd van nationale verheffing. Slechts vereering, dankbaarheid en liefde gevoelden alle leden der natie voor dien pa ladijn des grooten keizers, en zelfs de natiën, die hij in bloedige oorlogen bevocht, konden hem niet den verschuldigden eerbied en be wondering onthouden. Onbevlekt zal zijn beeld in de geschiedenis zoowel als in de harten des Duitselien volks tot in de verste tijden stralen. Zoolang er een Pruisisch en een Duitsch leger zijn, zal het aandenken aan den groot sten van al zijne veldheeren niet verlorengaan. De Berlyosche correspondent der N. B. CL schrjjfl vaa 27 dezer: Aronnkhkntsprijs, per kwartaal franco per postdoor liet geheele Rijk. Afzomleilijke liominert 1.85. - 2.50. - 0.10. BCBEAlt: BOTERITKA AT, ~E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone reg^i* «net inbegrip vau eeue Courant1.13. Iedere gewone regel meer - It). Driemaal geplaatst wnnit tegen tweemaal

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1