1 IM&EZ0 ND E K. fR M. ?aii der Me hl 1 Geveilde en veriacble S5Bê püE Verkiezingen. Gemengde Berichten. voortgezet. AI) VERTEL TIEN."^~ Heden overleed, tot onze diepe droef heid, onze innig geliefde Zoon en Broeder, AIVBRIEiS, in den nog jeugdigen leeftijd van bijna 19 jaar. 1 Uit aller naam: Wed. A. KOK. Schiedam, 1 Mei -1891 in deposito is gegeven bij de ontvang- en betaalkas. Te Amsterdam hebben de sociaal-democra ten ook gisteravond eene propaganda-meeücsg voor den normalen arbeidsdag van 8 uren gehouden in het gebouw sConstantia". De zaal was geheel gevuld, terwijl zich op de Rozengracht eene groote menigte verzameld had. In deze vergadering, welke ook door den teer Doniela Nieuwenliuis werd bijgewoond, traden een drietal sprekers op. Eene motie, gelijkluidend met die van des morgens in «Plancius", werd aangenomen, waarna de vergadering onder gezang kalm en ordelik uiteenging. Tegen acht uur was er een groote menigte jongens en mannen op het Waterlooplein bijeengekomen, die daarna en corps zich door Amstel-, Reguliersbreed- en Kalverstraten onder gezang naar de Rozengracht begaf, waarvan een deel de ledige ruimte in sConstantia" vulde, terwijl een groot deel op de Rozengracht trachtte rond te loopen. Eene groote politiemacht belette hier echter samenscholingen en allen werden ernstig aiugemaand ka'in hun weg te vervolgen. Omstreeks '11 u™. kwam een groote schare zingende opgeschctén knapen over den Dam voor Toren- en Molstegen, die zich nu weer naar de Rozengracht begaven. De orde werd echter nergens verstoord. Te Amsterdam is opgericht eene brteven- bestellersvereeniging «De post", ten doel hebbende elkanders belangen te behartigen. Te 's-Hage is gistermiddag in de Anna- Paulownastraat een meisje van 4 jaar, op een oogenblik dat de moeder afwezig was, in een kuip met water gevallen en verdronken. 's-Gravciihage. In de laatste dagen liep alhier het gerucht, dat de keizer van Duitsch- Iand voornemens zou zijn in het laatst dezer inaand een bezoek aan ons laud te brengen, en bepaaldelijk dat Z. M. eenige dagen te Amsterdam zou verblijven. Het departement van buitenlandsche zaken zou reeds met dit plan in kennis zijn gesteld. Aanstaanden Maandag gaan van hier paar den en materiaal van het koninklijk stal departement naar het Loo. Mr. baron Van der Borch van Verwolde ïs gisteravond opgetreden in de anti-revo- Iutïonnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Ylaardingen. De vergadering was echter alleen toegankelijk voor de leden en enkele genoodigden. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging in het hoofdkiesdistriet Ridderkerk heeft in de Donderdag te Klaaswaal gehouden vergadering tot definitief candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den lieer Arie Smitoud-lid der Kamer. De centrale liberale kiesvereeniging »Dren- thina" (hoofdkiesdistrict Eramen) heeft gis teren tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd deu heer mr. H. J. Smidt. 'Bit La Louvièro meldt men dat in het geheele centrum van liet steenkolenbassin werkstaking beersclit. Op verscheidene mijnwerken hebben de werklieden, met het oog op weiksiaking, de ge reedschappen bijeengebracht. Te Haine St. Pierre wordt eene manifestatie georganiseerd. In ver scheidene steengroeven van Ecaussines staat de arbeid stil, maar is het rustig. Uit Burgert wordt melding gemaakt van algemeene wei kstaking in tie kolenmijnen van Wasmes, Quaregnori, Flenu en van gedeeltelijke staking in andere steenkolen mijnen, Uit New-Yoik wordt gemeld dat de mijnwer kers dit jaar zijn aangewezen om vermindering ■van werkuren te eisclien. Ofschoon meer dan 100.000 mijnwerkers gereed zijn tot wetkstaking over te gaan, schijnen zij niet geneigd een werkdag van 8 uren te verlangen men verwacht dus geen aigeroeene werkstaking. Men wil te Berlijn een gemeenschappelijk ge- denkteeken oprichten voor Hayn, Mozart en Beet hoven. Tot dat doel is een commissie gevormd. Door de protestanten in Duitschland worden gelden bijeengebracht voor den bouw eener evangelische kerk te Rome. Tot hiertoe maakt men aldaar gebruik van de kapel in het hotel van den Duitschen gezant. Het getal Duitsche protes tanten in Italië bedraagt tegenwoordig 8- a 9000. liet voor eenige maanden door dr. Cornet te Charlottenburg, bij Berlijn, opgerichte sanatorium, hetgeen uitsluitend voor de behandeling van teringlijders met de bekende tuberculine bestemd was, is reeds weder gesloten, daar het aantal patiënten te gering was en zelfs de door den bankier Blek bi dder toegezegde 20 kostelooze plaatsen niet bezet werden. De Rijn heeft in de afgeioopen maand zulk een lagen stand gehad als nog zelden is voor gekomen. In den Elzas zijn daardoor allerlei bouwwerken uit vroeger tijd weer aan het licht gekomen. Daaronder hebben vooral de pilaren waarop eertijds de bruggen rusttendie in op eenvolgende oorlogen zijn vernield, zeer de aan dacht getrokken. Sommige daarvan dagteekenen van 1792, toen de Franschen en Oostenrijkers tegelijk met hunne oorlogsveiklaring de brug over den Rijn nabij Straatsburg vernielden. Ook heeft men nog de overblijfselen gevonden van een ijsploeg, die in 1829 is gezonken. Generaal Booth, van het «Leger des Heils", rust eene expeditie naar Mashonaland uit, oin inboorlingen in te lijven bij zijn leger. Uit Thionville meldt men, dat eenige werk lieden bij het afbreken van een huis te Deulscli- Redingen een gruwzame vondst hebben gedaan. In een zijmuur ingemetseld, werden de goed be waarde lijken van twee Duitsche soldaten in volle uniform, met helm en sabel, ontdekt. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier met twee onge- lukkigen te doen, die in 1870 heimelijk vermoord en daarna ingemetseld zijn. Te Lyon zijn vijf anarchisten wegens het maken en in omloop brengen van valschemunt in hechtenis genomen. Hun bedrijf, zeiden zij behoort tot de anarchistische leer. Te Ancona is een ontvangersbediende, die een bedrag van 121.569 lire aan het provinciaal ont vangkantoor moest storten, op de trap van het huis, waar zicli dit kantoor bevindt, door twee mannen plotseling op den grond geworpen en van het geld beroofd. De storting geschiedt elke twee maanden op denzeifden dag en hetzelfde uur en door den- zeltden persoon; dit schijnen de dieven geweten te hebben. Men beeft een der daders gevat, doch niet dengeen, dje het geld bij zich had. Te Pesth vermoordde een portier wien de dienst was opgezegdmet bijlhouwen zijne vrouwzijne schoonmoeder en drie kinderen. In een achtergelaten schrijven deelde hij den moord en zijn plan tot zelfmoord mede. De moordenaar is vei dwenen. Te Nesv-York is een moord gepleegd onder omstandigheden ais de misdaden van Jack the Ripper. Een GO-jarige vrouw van de gemeenste soort, die in een klein logement een kamer had genomen met een 30-jarigen man, is daar vermoord gevonden en verminkt op dezelfde wijze als de slachtoffers van den Londenschen vrouwenmoor denaar. Vijf mannen en zeven vrouwen zijn gevat onder verdenking van den moord. Da dader is teNew-Ymk gevat. Het is een 29- jarig veehandelaar, Arbre Labrucbmann genaamd. Natuurlijk is weer het vermoeden gerezen, dat hij de beruchte Jack the Ripper zou wezenmaar er zijn daarvoor nog volstrekt geen bewijzen, of het moest zijn, dat hij ook eens te Londen daarvan verdacht en twee dagen gevangen ge houden werd. Van welken omvang in België de duivensport is, kan het feit bewijzen dat den 25n April jl. van Luik twee afzonderlijke treinen met 5'1 wagens, uitsluitend met postduiven bevracht, naar Frank rijk vertrokken, van waar de diertjes een wedvlucht moesten aanvangen naar hunne plaats van her komst. Te Charleroi telden de beiden treinen, doordien onderweg nog verscheidene voertuigen moesten worden aangehaakt, 91 waggons. Te Zwickau is dezer dagen weder eens een dilettant-bedelaar opgepakt. De man bleek een kapitaal van 60.0U0 mark te bezitten. De Algcincene Schiedamschc Werk* licden-Ycreenigijig. Velen zullen met groote ingenomenheid de oprichting van deze vereeniging hebben verno men. Het vereenigingsleven onder de Scbïedam- sche arbeiders is van weinig beteekenis, hun samenwerking gering. En toch is met vereende krachten zoo ontzaglijk veel te doen voor hun zedelijke en verstandelijke vorming, voor verbe tering van hun stolfelijken toestand. In hooge mate verblijdend voor eiken volksvriend is dan ook het streven van genoemde vereeniging. De dezer dagen door haar verspreide circulaire, met verzoek aan patroons en «goedgezinde" stad- genooten om steun, verdient alle aandacht. Ze deed echter bij mij en niet alléén bij mij eenige vragen rijzen, die ik liefst openbaar stellen wil, 1o om de gelegenheid te hebben nog eens de aandacht op deze loffelijke poging te vestigen, 2o. omdat een openlijke behandeling ook wat meer in bijzonderheden de zaak beter bekend zal maken en eenige bezwaren uit den weg zal kunnen nemen, die nu nog bij meer dan éen goedgezinder stadgenoot bestaan. De zorg voor den werkman bij ziekte, bij werk loosheid, op den ouden dag behoort zeer zeker in de eerste plaats bij hem zeiven thuis. Maar bij den tegenwoordigen stand dor loonen is't hein eenvoudig onmogelijk, de aanzienlijke kosten, aan die zorgen verbonden, geheel te dragen. Volkomen gerechtvaardigd schijnt mij de eisch, dat de werk gevers hem daarin krachtig steunen. En nu is mij juist gebleken, dat vele goedgezinden de vrees koesteren, dat de thans aangewende poging ten deele de strekking lieeft om dien plicht van de schouders der werkgevers op die van het publiek ie schuiven. Ter wille van de gte le zaak behoort die vrees te worden weggenomen. De patroons behooren zeer krachtig bij te dragen. Aan den an deren kant schijnt 't mij een plicht van 't publiek, ook een deel der kosten voor zijn rekening te nemen; immers is het een algemeen belang.dat de werklieden, da talrijkste klasse der maatschap pij, bij ziekte, bij werkloosheid en op den ouden dag geen gebrek lijdenbovendien zal de open bare liefdadigheid minder te helpen hebben, als de werkman, in die omstandigheden verkeerend, steun ontvangt uit voorzorgskassen; terwijl ook de overweging, dat waarschijnlijk werklieden en werkgevers samen vaak nog niet bij machte zullen zijn, de goede zaak te bekostigen (vooral in een kwijnende stad als Schiedam), het publiek tot krachtigen steun behooit te prikkelen. Een gegronde grief tegen de circulaire schijnt mij, dat ze wat al te karig is met inlichtingen omtrent hetgeen men wenscht te bereiken, en vooral omtrent de wijze waarop. Een in bijzonder heden uitgewerkt plan te eischen, ware dwaas, maar de hoofdlijnen moesten scherper getrokken zijn. Is 't juist, dat het voornemen bestaat, do uitkeering bij ouderdom te doen aan der ver zekerden, aan te wijzen door 't lot 7 't Is nauwe lijks te gelooven. Verzekering is wegneming, eliminatie van 't toevalen nu zou men, opzette lijk 't blinde lot willen laten heerschen 7 Veel beter is, dat alle verzekerden fl. per week ontvangen dan 7, van hen f5. Zal men zelfstandige fondsen maken of zich zooveel mogelijk aansluiten bij bestaande 7 Dit laatste is zeer stellig te verkiezen. Kleine fondsen kosten te veel aan administratie, zijn in den regel minder solide dan groote en loopen te veel gevaar, omdat het risico te weinig verdeeld is. Voor pensioen en uitkeering bij overlijden verdient het «Nederlandsche Werkliedenfonds" de voorkeur boven alle andere om de voordeelige tarieven (winst wordt niet beoogd en de admini stratie-kosten worden uit bijdragen bestreden), gepaard aan volkomen soliditeit. Bestaat bij de werklieden de overtuiging, dat het degelijk inrichten van fondsen niet ieders werk isdat men de buip en voorlichting van deskundigen noodig heeft, om de verhouding tus- schen premies en uitkeeringen behoorlijk te rege len, zoodat het fonds steeds aan zijn verplichtin gen zal kunnen voldoen en teleurstellingen wor den voorkomen 7 In de circulaire wordt in afkeurenden zin gesproken van «de zucht naar onafhankelijkheid, die zich bij vele werklieden openbaart". Vermoe delijk wordt hier iets anders bedoeld dan er staat. Bij alle hulp, die de werklieden vragenbij allen steun, die welgezinden hun geven, moet juist ernstig gestreefd worden naar behoud hun ner onafhankelijkheid. Grif moet erkend worden, dat het bestaan eener commissie van toezicht in de samenstelling er van de vrees, in 't bovenstaande doorstralend, belang rijk temperen moet. Maar zij zelve zal de laatste zijn om te wraken, dat goedgezinden, alvorens een plan te steunen, hun bedenkingen bekend maken en opheffing daarvan verzoeken. Moge de moeite en zorgen, die het bestuur en de commissie zich gegeven hebben, niet"vruchte loos blijken Dat aile werklieden hun belang be grijpen en iid worden dat alle werkgevers en particulieren hun plicht volbrengen dat ieder de noodzakelijkheid gevoeio eèn deel vati eigen inzicht op te offeren, als men gemeenschappelijk een schoon doel bereiken wildat zin tot samen werking allen beziele; dan zal Schiedam zich spoe dig kunnen verheugen in 't bozit eener instelling van hoog maatschappelijk belang. M. C. M. de Groot. Schiedam, 1 Mei 1891. Verkocht2 Mei. Notaris W. J. A. Roldanus. Drie woningen roet open grond en erven, staande- achter de westzijde van het Broersveld, in een hofie, uitkomende in de Baan, wijk C, nos. 761, 757 en 756, groot 137 centiaren. In veiling 1 f620, 2 f420, 3 f420. Gecombineerd verkocht voor f1570. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling en deelneming, gedurende de ziekte en bij bet overlijden van rnijne ge liefde Echtgenoote ontvangen, betuig ik bij dezen mijn welgemeenden dank. A. W. M. ODÉ Sr. Schiedam, 2 Mei 1891. Voor de belangstelling en deelneming, ge durende de ziekte en bij bet overlijden onzer geliefde Moeder en Behuwdmoeder onder vonden, betuigen wij bij dezen onzen harte- lijken dank. Uit aller naam J. ODÉ. Schiedam, 2 Mei 1891. Voor de veie en hartelijke bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en bij liet overlijden van ons geliefd Dochtertje ANNA ontvangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. II. BOKHORST. C. BOKHORST— Ritma.y. Schiedam, 2 Mei 1891. Voor de menigvuldige blijken van deel neming gedurende de ziekte en bij iiet over lijden van mijnen innig geliefden Vader onder vonden, betuig ik, mede namens verdere be trekkingen, mijn welgemeenden dank. W. H. M. VAN DER ENDE Pz.v. Schiedam, 3 Mei 1891. Tevens bericht de ondergeteekende dat de ÏAAK door wijlen zijnen Vader gedreven, door hem onder denzelfden naam zal worden Hij hoopt hetzelfde vertrouwen, door wijlen zijn Vader zoovele jaren genoten, door een solide bediening te mogen waardig worden. Onder beleefde aanbeveling,noemt hij zich met de meeste achting, UEd. diu. Dienaar Schiedam, 3 Mei 1891. SPlS!!?** ^'e 'e^s 'c vorderen heeft van of verschuldigd Is aan de nalatenschap van den Heer DANIEL KEUZENKAMP, in leven zonder beroep, gewoond hebbende alhier, en overleden den ln April 1891, gelieve daarvan opgave of betaling te doen, voor of op den 15n Mei. ejf., ten huize van den Executeur- Testamentair J. KEUZENKAMP, Singel.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2