Het goud van de Orion. A". 1891 N°. 7748. Tweede Blad. F e u i 11 e t o n. Maandag 4 Mei. ij f-ec-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandschc Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke - 0.10. BCREADi BOTEK8TKAAT, 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer - 0,10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. In de Kamer van afgevaardigden heeft de heer Lockroy zijn rede tegen de nieuwe tarieven voortgezet. De vernieuwing der han- delstractaten werd, zegt men, door 62 Kamers van koophandel verworpen en slechts door 35 aanbevolen, maar deze laatste vertegen woordigen 5 millioen personen, terwijl de 62 andere er slechts 2Va millioen vertegenwoor digen. Het volk heeft zich dus niet uitgespro ken tegen vernieuwing der tractaten. Ook zullen de voortdurende veranderingen, in de tarieven aan te brengen, in verband met den stand der nijverheid, een zeer slechten in vloed hebben. De rede van den heer Lockroy werd be antwoord door den heer Yiger, die een vurige pleitrede hield ten gunste van het protectio nisme. Dit protectionisme zal gematigd be- hooren te zijn. Volgens dezen spreker wenscht men overal bescherming, zoowel in het noor den als in het zuiden des lands. De handels verdragen hebben Frankryks bloei niet be vorderd wèl is de invoer sedert 1880 gestegen, maar niet in verhouding tot de vermeerdering van den uitvoer der andere natiën. De minister van onderwijs heeft aan de prefecten eene circulaire doen toekomen, om hen er aan te herinneren, dat de wet van 30 October 1886, waarin bepaald is, dat na verloop van vijf jaar de openbare jongens scholen uitsluitend van leeken-onderwijzers moeten voorzien zijn, den 30n October van dit jaar in volledige werking moet komen. De prefecten hebben dus te zorgen, dat 'hieraan voldaan wordt. Met dat doel moeten zij de besturen der gemeenten, die nog open bare jongensscholen met geestelijke onder wijzers in haar midden hebben, bekend maken met de op hen rustende verplichting om hierin de vereischte verandering te bren gen. Waar de gemeenten niet in het bezit zijn van een eigen schoollokaal, is de minister, overeenkomstig den geest van art. 67 der wet, indien het strikt vereischt wordt, ge neigd uitstel te verleenen, rnaar ook slechts voor den hoogst noodigen tijd en onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de gemeente raad onmiddellijk het geld toestaat voor het bouwen of het huren van een schoollokaal. In den voormiddag was het te Parijs rustig, geen samenscholingen werden waargenomen; op de boulevards was het verkeer minder levendig dan op andere dagen. In den namid dag te 3 uren verzamelden zich talrijke nieuwsgierigen op de Place de la Concorde; de politie deed een aanval om ze uiteen te drijven. De minister Constans was tegenwoor dig. Er werden 25 personen gearresteerd. In al de buitenwijken heerscht volmaakte orde. Een 15-tal personen, die te Clichy door de politie werden achtervolgd, losten uit een wijnhuis eenige revolverschoten en wondden twee gendarmes benevens twee politie agenten ernstig. Verscheidene personen wer den gearresteerd. In de andere wijken werden een aantal verdachte personen in hechtenis genomen. Talrijke groepen van gedelegeerden ver voegden zich aan het gebouw der Kamer, tot het overhandigen van verzoekschriften. De Engelsche afgevaardigde Cunningham Graham, die zich aan het hoofd eener groep van 40 manifestanten bevond, trok zich, na met inhechtenisneming te zijn bedreigd, terug. Verder had er geen incident plaats. In den loop van den ochtend heeft een onbekend persoon getracht door een dyna- miet-patroon het hotel in de rue Merry op den hoek van de avenue der Chamns Elysées, te doen springen. De schade is gering. Er is een onderzoek ingesteld. Te Marseille heeft eene onstuimige mani festatie plaats gehad. De troepen maakten eene charge op de Cannetière. Een afge vaardigde is gearresteerd; ook werden ver scheidene andere personen in hechtenis genomen. Te Bordeaux is de betooging mislukt door de houding der politie. Volgens de berichten, ingekomen bij het ministerie van binnenlandsche zaken, hebben er te Parijs slechts twee voorvallen plaats gehad, namelijk in Clichy en Fourmis, alwaar een gendarme en een luitenant der gendar merie door het werpen met steenen zijn ge kwetst. Te Lyon heeft op een kerkhof eene manifestatie plaats gehad, waarbij de menigte werd uiteeugèdreven door de kurassiers. Uit de volksmenigte werd toen met steenen geworpen, waardoor twee militairen werden gekwetst. De cavalerie heeft daarna twee charges gedaan en toen zijn er twaalf per sonen gearresteerd. D U 1 T S C It t A X D. Uit Pesth wordt gemeld dat door de Hongaarsehe gendarmes een 30-jarig persoon, Gulcow genaamd, is gearresteerd, die bekent een der moordenaars te zijn van den Bul- gaarschen minister van financiën, BeltschefT. De ontmoeting van keizer Wilhelm met dea groothertog van Luxemburg is officieel vast gesteld op 7 Mei a.s. te Bonn. Naar het zich laat aanzien, zal het Pruisische Huis van afgevaardigden geen genoegen nemen met de door het Heerenhuis aange brachte verandering in liet ontwerp betreflende de progressieve inkomsten-belasting, om nl, de heffing van inkomens boven de 400,000 mark terug te brengen van 4 op 3 pCt. In eene groote socialistische vergadering, gisteren te Berlijn gehouden, heeft Liebknecht eene rede gehouden over de beteekenis van den 1n Mei en aangedrongen opeensgezind heid der arbeidende klassen. Daarna werd er een besluit genomen, betreffende een normalen werkdag en bescherming voor de werkman, in den zin van het congres te Parijs. Een derde gedeelte van het gisteren verdiende loon is afgestaan ten behoeve der socialistische beweging. Er hebben geene buitensporigheden plaats gehad. De uitslag der herstemming iu het hoofd- kiesdislriet Geestemünde is, dat op Bismarck zijn uitgebracht 40,544 en op Schmalfeldt 5486 stemmen. BELGIË. In Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Bergen en Charleroi hebben de werklieden gisteren betoogingen gehouden, waarbij het over het algemeen vrij geregeld toeging. Ook ten platte- lande zijn de optochten kalm afgeloopen. Te Brussel heeft gisteravond een troep manifestanten van ongeveer 10 000 personen een optocht gehouden met een groot aantal vaandels en met muziek dat de Marseillaise speelde. Ook daarbij had geen incident plaats. ENGELAND. Uit Odessa wordt aan de Daily Newt gemeld, dat de politie aldaar en in andere Zuidrussische steden maatregelen neemt tegen anti-joodsche ongeregeldheden. Te New-York ontvangen berichten uit Honolulu melden dat het gezag van de koningin der Sandwichs-eilanden, die koning Kala- kaua heeft opgevolgd, ernstig bedreigd wordt, daar de bevolking de republiek verlangt. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend. De koningin heeft brieven ontvangen, waarin zq met moord bedreigd wordt. Z W I T S E B L A N I). In alle nijverheidsdistricten werd gisteren Roman van H. ROSENTHALBonin. 46. ©och zoo redeneerde Charles verder waarschijnlijk had ook hij dienst genomen op do groote vaart en was wie weet waarheen getrok ken, misschien naar China of Japan. En toch, deze man alleen kon oplossing geven van het raadsel omtrent de verdwijning van Flora's kapitaal, en dit stond nu eenmaal bij den stuurman vast —{alleen door hem op te sporen zou het geld terug te bekomen zijn. En hij eindigde steeds met te ge- 'looven, dat hij toch eenmaal door zijn gelukster op het rechte pad zou worden geleid. Van Marseille ging de tocht naar Genua. Het -verblijf hier was lang genoeg om aan Charles zekerheid te geven, dat de vluchteling zich hier niet bevond. In Napels was bet zomer, die reeds in Mei was ingetreden. De zon scheen aan den wolkeloozen hemel zoo koesterend, zoo warm, dat gouden regen en aloë en maandrozen begonnen te bloeien in de tuinen niet alleen, maar in het open veld, aan heg en steg. De halfnaakte Lazaroni vonden het reeds te warm op straat en zochten de schaduw. Van elf uur in den voor- tot drie uur in den namiddag was het ongewoon stil in de stralen en eerst na vier uur ving bet rusteloos gewoel, het jagen en drijven weder aan, dat de koningin van het Zuiden kenmerkt en er 's zomers en 's winters alles in beweging zet. In de levenswijze der Napoli- tanen was ook in zomer en winter weinig verschil. Alleen at men in het warme jaargetijde een paar malen meer op een dag vruchten. Ook Willem had zich naar de gewoonten van het land moeten schikken en zat in den namiddig in zijn door alle mogelijke voorhangsels voor de ramen in schemer licht gehuld vertrek, proefde van zijn ijs en las de Augsburgsche Jllgcmeine Zeilung, Aan deafdee- ling advei tentiën gekomen, trok eene er van zijne aandacht. Zij luidde «Voor eene fabriek van Venetiaansch glaswerk wordt gevraagd een bekwaam deskundige, in het bezit van de noodige scheikundige kennis en in staat om te assisteeren bij de proeven, die wor den genomen ter invoering van eene nieuwe be reidingswijze van glaswerk. Inlichtingen te vragen bij Felix Lombardi, Glasfabriek Murano bij Venetië." Wiliem las de annonce bij herhaling, »Zulk eene betrekking zou zoo kwaad niet voor mij zijn," dacht hij. »De vereischte theoretische kennis bezit ik en haar op eenig vak van nijverheid toe te passen zai ze slechts bevestigen en voltooien. Laten we eens een halfjaartje beproeven wat onze kennis waard is. Dat gaat beter in zulk eene fabriek dan in het slecht onderhouden laborato rium hier." Deze overweging leidde weldra tot een vast be sluit, en,besluit en uitvoering waren bij Willem éen. Hij nam pen en papier en schreef aan den adverteerenden fabrikant, dat hij genegen was de betrekking van chemicus aan te nemen, onder voorwant de van zelfstandig te wet ken en na ba- komen voldoende resultaten weder viij te zijn. Zelf bracht hij den brief naar de post en bleef wachten op de afstempeling. Daarna keerde hij met een vei licht hart naar zijne kamer terug. «Murano,zoo dacht hij, nis een algelegen plaatsje, waar geen zeeman ooit zijne voeten zet. Bovendien vei dien ik er allicht zooveel, dat ik de rente van het geld van de Orion weder bij het kapitaal kan voegen." De fabrikant van Murano schoen haast te heb ben. Reeds na vijf dagen kwam antwoord. De heer Lombardi schreef, dat hij gaarne in betrekking wilde treden met den zich aanmeldende en zich alleen voorbehield omtrent diens practische kennis een nader onderzoek in te stellen. Hierop telegrapheerde Willem terug, dat hij op een te bepalen dag gaarne naar Venetië wilde

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5