Binnenlandsche Berichten. gewerkt. Te Bazel staakten van de 1200 ■werklieden 200 het werk. In geheel Zwitserland heerscht volmaakte rost. OOSTENRIJK. In Weenen is het gisteren rustig gebleven, ook geen enkele verontrustende tijding is uit de provinciën ontvangen. Betoogingen werden nergens toegelaten. ITALIË. Gisteren heerschte te Rome op den dag volmaakte kalmte, doch des avonds te 7 uren, toen bij het einde eener vergadering de militairen de aanwezigen sommeerden uiteen te gaan, kwamen de manifestanten daartegen in verzet, waardoor een hevig ge vecht ontstond, waarbij eenigerevolverschoten werden gelost en met steenen werd gewor pen. Daardoor werd een politie-agent gedood, terwijl verscheidene personen en ook gendar mes werden gekwetst. Er werden velen in hechtenis genomen. Ten 8 ure ontstond er weder een gevecht, waarin 1 soldaat gedood en velen gekwetst werden. In Florence waren op het plein Savonorola een duizendtal werklieden bijeengekomen. Een der sprekers spoorde hen aan, de huizen der rijken te gaan plunderen, waarop een tumult volgde. De cavalerie deed eene charge «sa joeg de menigte uiteen, die hier en daar de glazen aan stukken wierp. De winkels werden gesloten. Er hebben vele arrestatiën plaats gehad. In Genua heerschte volmaakte kalmte. De paus heeft een bedrag van 40.000 frs. doen uitdeelen aan de slachtoffers der bus- kruitontplofling. SPANJE. In Madrid is het evenals in het geheele land gisteren kalm gebleven, alleen te Cadix heerschte opgewondenheid. RUSLAND. De uitdrijving der joden uit Moskou duurt steeds voortde joden worden, als misdadi gers geboeid, buiten de poorten geleid. De Russen zeggen, dat de heilige stad Moskou gezuiverd zal zijn, wanneer de nieuwe gou verneur-generaal, groothertog Sergius, zijne intrede zal doen. De niet-orthodoxe geeste lijken worden overstelpt met aanvragen van joden, die zich willen laten doopen, om zoo doende aan de vervolging te ontgaan. De wet laat echter zulks voor de joden niet toe. T U R K IJ E. De sultan heeft de sluiting gelast van een tiental protestantsche scholen, die door Duit- sche onderdanen waren geopend in dorpen nabij St. Jean d'Acre, en wel op grond dat het daar gegeven onderwijs in strijd is met de belangen van den staat. A M E R I K A. De minister van buitenlandsche zaken, Blaine, heeft aan het tot gezant in China komen. Ilij hoopte aan de eischen vap den heer Lombard! te kunnen beantwoorden. Men schreef nu 10 Mei. Tegen den 42den hoopte Willem zijn zaken in zooverre geregeld te hebben, dat hij naar het noorden kon afreizen. Den 9r» was Charles te Napels aangekomen. Terstond had hij zijne nasporingen aangevan gen. Hij vroeg naar een adresboek. Dit bestond er niet. Toen had hij zich tot de politie gewend en ge vraagd naar den persoon van John Williamson. «Een vreemdeling, een Engelschtnan misschien werd hem gevraagd, sluist," antwoordde Charles. sis hij bij verstek veroordeeld was weder de waag. «Zoover ik weet, niet," hernam Charles met verwondering. «Dan hebben wij niets met dien persoon uit te staan, Signore." was het bescheid. «Wij hebben wei iets anders te doen, dan iederen Engelsch- man, die zich hier mocht bevinden, na te loopen benoemde Senaatslid Blair, wien de Chineesche regeering niet als zoodanig wil ontvangen, geseind naar Washington terug te keeren. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL, Zitting van 4 Mei. Legerwet. De minister van oorlog, die heden aan het woord was, zijn wetsontwerp zeer uitvoerig verdedigende, stelde voorop dat dit wetsontwerp ten doel heeft om de levende strijdkrachten van Nederland te brengen in een voldoenden toestand om onze neutraliteit te handhaven, ten einde te voorkomen dat bij eene even- tueele hotsing tusschen twee groote mogend heden, Nederland zou worden bezet door de troepen van een dier mogendheden uit een strategisch oogpunt. Achtereenvolgens trachtte de minister de verschillende bezwaren, tegen het ontwerp aangevoerd, te wederleggen en krachtig kwam hij op tegen de uitdrukking van den beer Van Vlijmen, dat de regeering zich aan misleiding zou hebben schuldig ge maakt. Lang stond de minister stil om de noodzakelijkheid te betoogen van een goed veldleger en goede bezettingstroepen, waar voor de schutterij z. i, nimmer dienstbaar zou kunnen worden gemaakt. 't Zwitsersche stelsel achtte de minister voor ons land bepaald ongeschikt en het stelsel van algemeenen dienstplicht zou 4Vs millioen per jaar en 9 a 40 millioen in eens meer kosten dan het regeeringsstelsel. Het beginsel van den persoonlijken dienstplicht acht hij volstrekt noodzakelijk voor eene goede regeling der strijdkrachten. Sedert 46 jaar stond hij het voor en als katholiek was hij daartoe volkomen gerechtigd. Maar zij die, met het oog op het verderfelijke kazerneleven, den persoonlijken dienstplicht afkeuren, mochten niet hebben toegestaan dat anderer kinderen blootstonden aan hetgeen zij voor eigen kinderen verderfelijk vinden. {Toejuiching.) Dat getuigt niet van christelijke liefde. {Toe juiching.) Ten aanzien van het kazerneleven ontkende de minister dat de blaam verdiend was; zij was gegrond op feiten van 20 jaar geleden. De toestand moge niet uitstekend zijn, elders wordt ook gevloekt. Scherper toezicht op de soldatenzalen en meer gelegenheid voor de officieren, om in de kazernen te wonen, zal bevorderd worden. De rechtspositie van den soldaat is beter verzekerd dan van vele werk lieden. Ten slotte verzekert de minister aan den heer Travaglino dat hij bij zijn aftreden alleen rekening zal houden met zijne innerlijke overtuiging zijn plicht te hebben betracht voor Koning en vaderland. {Bravo's en hand geklap.) Dinsdag is de minister van marine aan het woord. SCHIEDAM, 2 Mei 1891. Verslag van het verhandelde in de verga- «Maar wanneer hij zich hier gevestigd mocht hebben?" vroeg Charles weder. «Geheel zijne zaak," zei de beambte. «Hoe meer gegoede Engeischen zich hier komen vestigen, hoe beter. Kan ik u nog ergens mede van dienst zijn?" «Voor het oogenblik niet," sprak Charles en groette. «Dus zal ik maar moeten zoeken," zei hij bij zich zeiven «en mij op mijn goed geluk moeten verlaten. Een slecht kompasmaar wat zal ik eraan doen 1 Mogelijk is hij in geheel Italië niet te vin den en voert mij het toeval alleen naar hier, omdat Flora zich in dit land ophoudt. Wie weet of niet alleen het verlangen om dit meisje weer te zien mij naar deze verre kust heeft gedreven." Aldus trachtte Charles zich een weinig over zijne teleurstelling heen te zetten. 't Was geducht warm op straat. Hij herinnerde zich een logement voorbijgekomen te zijn, waar men onder een afdak rustig zijn ijs zat te gebrui ken. Daarheen richtte nu Charles zijn schreden. Hij trad er binnen, vroeg éen portie ijs, nam eene dering van het Nutsdepartement alhier, gehouden 29 April 1891. 4. Goedkeuring van de notulen der laatst gehouden bijeenkomst. 2. Missive van het hoofdbestuur ten geleide van eene voordracht ter benoeming van twee leden in dat bestuur. Gekozen worden deheerenmr. J. A. Levy te Amsterdam en W. J. Blijdenstein te En schede. 3. Missive van het hoofdbestuur, eenige mededeelingen en aanwijzingen bevattende voor den te benoemen afgevaardigde ter a.s. algemeene vergadering. Kennisgeving. 4. Circulaire van de «gemengde commissie voor onderwijsbelangen", daarbij ter kennis neming zendende eene instructie voor hare correspondentenmet uitnoodiging de leden der plaatselijke vereenigingen op te roepen, teneinde te overwegen of aan eene of meer der werkzaamheden van de commissie, gelijk deze in haar reglement zyri omschreven thans behoefte bestaat, en zoo ja, welke cor poratie of welke persoon wordt aanbevolen om als correspondent der commissie werk zaam te zijnovereenkomstig de bepalingen in die instructie vervat. Het bestuur wordt gemachtigd omtrent deze zaak in overleg te treden met het be stuur van de alhier gevestigde afdeeling der vereeniging «Volksonderwijs". 5. Het eerste jaarverslag der gemengde commissie voor onderwijsbelangen over 1890. Kennisgeving. 6. Verslag over 1889/90 en rekening over datzelfde tijdvak van de commissie voor de volksleesinrichting. Het verslag voor kennisgeving aangenomen en de rekening, bedragende in ontvang f480 en in uitgaaf f 163.40, sluitende dus met een goed slot van f 44.90, goedgekeurd. 7. Verslag en rekening over 1890/91 van de commissie voor den cursus in handen arbeid. Het verslag voor kennisgeving aangenomen en de rekeningbedragende in ontvang f429.30 en in uitgaaf f 453.64s, sluitende derhalve met een nadeelig saldo van f 24.34s, goedgekeurd. 8. Missive van laatstgenoemde commissie, waarin het eene voordracht aanbiedt ter be noeming van een lid in haar bestuur. Als zoodanig wordt herkozen de heer J. C. Sander. 9. Berichten van de heeren Frans Visser en J. J. Vormer, dat zij hunne herbenoeming tot commissaris der spaarbanklaatstge noemde tevens zijne benoeming tot directeur der bewaarscholen, aannemen. Kennisgevingaan de besturen der betrok ken colleges is hiervan reeds bericht ge zonden. 10. Kennisgevingen van de heerenVan Raab van CansteinG. Vlug en A. Odé, dat zij Engelsche courant en liet, achter het groote blad verscholen, zijn gedachten den vrijen loop. Eindelijk, genoeg verkwikt, wilde hij opstaan betalen., «oen zijn oog viel op een persoon, die hem op het eerste gericht bekend voorkwam. Een oplettende beschouwing deed hem wonderlijk aan. Die persoon geleek sprekend op hem. De gedachte schoot hem door het hoofd, dat meh steeds beweerd had, dat bij en Willem Guicard of John Williamson zooveel overeenkomst hadden. Doch jton deze persoon met zijn voornaam uiter lijk de arme matroos van Spiekeroog zijn Dat kwam hem weder geheel onmogelijk voor. Nochtans zat Charles als aan zijne plaats ge ketend en staarde don tegenover hem zittende aan. Het hart klopte hem bijna hoorbaar. Hij bestelde nog een portie ijs. De vreemdeling had er geen het minste ver moeden van, aan welk onderzoek hij blootstond en zat rustig zijne Zeitung te lezen. Charles be merkte zeer goed, dat hij een Duitscli blad in handen bad. voor hun lidmaatschap van het departement bedanken. Kennisgeving. 14, Tot leden van het departement worden voorgesteld en aangenomen de heerenJ. J, Roelants H.A.Mzn., T. Broeksmit, A. M. F. van Deventer en A. Meijer. 42. Door het bestuur wordt ingediend de begrooting van het departement voor 4891/92, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een gelijk bedrag van f928.62. Onder de uitgaven be vinden zich de volgende posten: Kosten van zes spreekbeurten f 175. Quotum aan het hoofdbestuur 217.60 Subsidie aan den cursus voor han denarbeid 75. Idem aan de volksleesinrichting. 73. Onvoorziene uitgaven 104.42 De begrooting wordt onveranderd goedge keurd. 43. Tot afgevaardigde ter algemeene verga dering wordt benoemd de heer S. A. Yernède en tot zijn plaatsvervanger de heer W. F. Tak. 44. Wordt overgegaan tot behandeling van de punten van beschrijving voor bovenge noemde vergadering. De vergadering besluit, omtrent de punten 3 tot en met 10, alle voorstellen van het hoofdbestuur bevattende, het aan de prudentie van den afgevaardigde over te laten in welken zin hij zijne stem zal uitbrengen; niettemin verklaart de vergadering zich ten gunste van al die voorstellen. Omtrent punt 11 «voorstel van het depar tement Rotterdam" om aan de vereeniging «Industrieschool voor meisjes", aldaar, een subsidie te verleenen van f5000, voor tege moetkoming in de oprichtingskosten der door haar te bouwen schoolbesluit zij evenwel den afgevaardigde het imperatief mandaat te verstrekken van zijne stem tegen dat voorstel uit te brengen. 15. Ten slotte deelt de heer W. F. Tak mede, dat een lid dat onbekend wenscht te blijven, hem heeft te kennen gegeven niet ongenegen te zijn de boeken der ieesinricli- ting dit jaar voor zijne rekening te doen opknappen en de boekerij van eenige nieuwe boeken te doen voorzien. Hij zou daarom wen- sehen te weten hoe hoog de vermoedelijk daaraan verbonden kosten zullen zijn. Het bestuur, dat met ingenomenheid van die toezegging kennis neemt, verklaart aan het bestuur der leesinrichting het bedrag dier kosten te zullen vragen en den heer Tak daarmede zoodra mogelijk in kennis te zullen stellen. Daarna wordt de vergadering gesloten. Op 27 Mei zal in «Zeerust" te Scheveningen de 5e jaarlijksche alg. verg, der vereeniging tot bevordering van de Ned. visseherij worden gehouden. Onder de te behandelen onderwerpen komen o.a. voor: «Wie is die mijnheer?" vroeg hij den kellner, toen deze bem het bestelde bracht. ïEngelschrnan," was het antwoord. «Loopt hij hier al lang?" «Ja, zoolang mij heugen kan." «Weet gij ook, welke betrekking hij heeft V* «Dokter," zei de kellner, dia alleen wist, dat Willem want hij was het werkelijk, dien Charles daar voor zich zag het scheikundig laboratorium bezocht. Wat daar gebeurde, wist do man natuurlijk niet. «Hij is het niet," zuchtte Charles, en vervolgde na eene poos zijne alleenspraak«Maar die won derbaarlijke gelijkenis, en dan die blonde haren, die lange, tengere gestalte, 't komt alles met de beschrijving overeen. Het blijft toch een zeldzaam geval. Hij spreekt Engelsch. Komaan, laat ik den man eens aanspreken." Hij trad op Willem toe en verzocht hem be leefd, na hem het Duitscho blad te mogen lezen, dat hij in de hand hield. Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6