1884. - 23,204,885 1888. - 23,733,363 1885. - 23,512,358 1889. - 23,818,926 1886. - 23,394,933 1890. - 24,112,961 Gemengde Beriehten. 4. Benoeming van 5 leden van bet hoofd bestuur ingevolge periodieke aftreding van de herkiesbare heeren: T. A. O. de Ridder, te Katwijk-aan-den-Rijn, J. "W. 3. van Harwegen den Breems, te Schiedam, C. J. B. Mijnssen, te Amsterdam, J. W. R. Arnold, te Haarlem, A. de Jong, te IJselmonde. 2. Voorstel van de afdeeling aScheveningen", ter verkrijging van een uniform tarief voor Hollandsche visscherijplaatsen voor op zee gevischte netten, enz. zoomede te trachten die gevischte goederen op zee aan de eigenaars te doen overgeven, desnoods tegen iets liooger vischloon. 3. Voorstel »Egrnond": Bespreking van de middelen ter verbetering van de visscherij te Egmond-aan-Zee. 4. Voorstel van »Volendam" De vereeniging dringe bij de regeering aan op wijziging in de betaling van havengelden in rijks- en marinehavens. 5. Voorstellen van »Den Helder": a. Opdracht aan het hoofdbestuur om te trachten te verkrijgen verlaagd spoortarief voor alleen-reizende visschers, die de Zon- of feestdagen thuis wenschen door te brengen, of zoo daartegen bezwaren bestaan, alsdan verlenging der retourbiljetten te verkrijgen. b. Verzoek om een wet (zoo mogelijk inter nationaal) uit te lokken, waarbij verboden wordt om met visehnetten te visschen, waarin zulke kleine mazen zijn, dat zelfs de kleinste visch er niet door kan, en kleine visch aan te brengen en tevens waarin bevolen wordt om alle kleine visch dadelijk overboord te werpen. De vereeniging »Het Buitenland" heeft eene brochure uitgegeven, bevattende mededeelin- gen aan hen. die door hare bemiddeling eene plaatsing verlangen in vreemde gewesten, en formulier voor de hiertoe te verrichten aan vraag. Een en ander wordt kosteloos afge geven of verzonden door de Amst. boek- en steendrukkerij van de heeren Ellerman, Harms Co., Rokin 2, Amsterdam. Mee gedeeld wordt o. a. dat thans ruim twee jaren zijn verloopen sedert de vereeniging »Het Buitenland" baar eigenlijke werkzaam heid aanving. In aanmerking genomen de moeilijkheden met welke te kampen viel, is de uitkomst niet onbevredigend. Verder wordt het doel der vereeniging het openen van nieuwe débouchés aan onze nationale nijverheid nader uiteengezet en toegelicht. De Nederlandsche schatkist ontving aan accijns op sterke dranken, tegen f 60 per hectol., in 1883. f 22,500,189 1887. f 23,762,558 Het jeneververbruik (met inbegrip van cognac, grogjes enz.) bedroeg dus in 1883 aldus concludeert men hieruit 9l/s liter per hoofd en in 1890 wel niet onbelangrijk minder, maar toch nog 8'A liter. Daar echter vrouwen en kinderen in 't ge heel niet meedrinken, geven deze cijfers niet aan, wat gemiddeld een Nederlander inderdaad wel door zijn keelgat jaagt. Werkelijk moet men het gemiddeld gebruik per mannelijk hoofd dus nog stellen op 33 liters 's jaars, tegen 38 liters zeven jaar vroeger. Zoo verdrinkt, teekent de H. Ct. aan, in éen jaar Nederland ruim 80 millioen gld. aan sterken drank, terwijl het nog geen 75 millioen aan brood uitgeeft. Wel gelukkig dus, dat er althans eenige afneming is waar te nemen, en regelmatig, geleidelijk ook; want de verhoudingscijfers van de jaren 1883—90 zijn949, 946,916, 899," 901, 888, 868, 825. Eene afneming van 13 pCt. in acht jaar. Zoo voortgaande, zou Nederland na een halve eeuw geheel svrij van sterken drank" zijn. De becijfering is zeker bemoedigend en het is te hopen, dat de wensch als conclusie vervuld moge worden. In éen opzicht echter is de berekening niet juist. Daar echter, zegt de schrijver, de vrouwen en kinderen in 't geheel niet meedrinken. Van de kinderen willen wij 't gelooven, ofschoon die leeftijd hoe langer hoe korter duurt, maar wat de vrouwen aangaat, meenen we, dat de schrijver meer dacht aan hetgeen moest zijn dan aan hetgeen is. In het verslag over 1890 van denNeder- landschen consul-generaal te Parijs, den heer M. J. H. van Lier, treft men de volgende waarschuwing aan: sDe consul-generaal vermeent zijne land- genooten te moeten waarschuwen tegen eene oplichterij, die sedert eenigen tijd op groote schaal gedreven wordt. Onder belofte van ruim betaalde, zeer gemakkelijke werkzaam heden, worden abonnementen gevraagd op niet bestaande dagbladen. Een zoodanig abon nement geeft tevens recht op een voorschot in geld. Tal van personen, in Nederland heb ben zich in het afgeloopen jaar met een soort gelijke onderneming alhier in betrekking ge steld. Zij die zich vooraf tot het consulaat gewend hebben ter verkrijging van inlichtin gen, zijn bevrijd gebleven van teleurstelling, doch het is den consul-generaal bekend, dat onderscheidene personen verblind door de schoone beloften van het prospectus, zich hebben laten medesleepen en op die wijze hun geld verloren hebben. Voor de onderne mers schijnt de zaak zeer lucratief te zijn. Tusschen Frankrijk en Engeland o. a. bestaat tegenwoordig eene soortgelijke speculatie op de naïeveteit, die ruime winsten oplevert." De pogingen van den heer J. Samethini, om een tooneelgezelsehap voor Indië samen te stellen, hebben alle kans met een goeden uitslag bekroond te worden. Van alle zijden ontvangt de heer Samethini aanvragen om in aanmerking te mogen komen, zoowel uit Amsterdam als elders. Tot nu toe hebben zich ruim zestig liefhebbers aangemeld, waaronder verscheidene tooneelspelers en -speelsters van naam. De heer Samethini zal hieruit een keuze moeten doen, om zoodoende een gezel schap van 20 a 24 personen te verkrijgen. Die keuze zal geschieden na een vergelijkend onderzoek, waarmede zich vrijwillig zal belas ten eene commissie, bestaande uit de heeren N. Judelsgewezen tooneeldirecteur, Louis Bouwme&ster, A.C.Kreeft en mevr. Chr. Stoetz. Hel plan van den heer Samethini heeft algemeene sympathie gewekt, zoowel van de zijde der onmiddellijk belanghebbenden in Ned. Indië getuige de invloedrijke personen, welke zieii op verschillende plaatsen in Indië tot commissies van toezicht vormden (te Batavia bestaat deze commissie uit de heeren mr. J. P. Metman, resident van Batavia, Dunlop en Meertens) als van den kant der Neder landsche tooneeldirecties, waaronder de heeren Judels en Bamberg als ex-directeuren, die den heer Samethini met raad en daad ter zijde stonden. Bereidwillig hebben deze heeren manuscripten, brochures en muziekpartituren ter beschikking van den ondernemenden toe- komstigen collega gesteldeen bewijs van sympathie, dat niet genoeg gewaardeerd kan worden. Het plan om de Nederlandsche tooneel- speelkunst te koloniseeren is niet nieuw. Reeds een veertigtal jaren geleden heeft de heer Eduard Bamberg pogingen aangewend om een tooneelgezelsehap voor Indië samen te stellenwat hem echter niet is mogen gelukken. Thans heeft men echter alle reden te verwachten en te hopendat de heer Samethini er in moge slagen om een lievelings- idée dat reeds voor jaren werd geboren verwezenlijkt te zien. Men zou het eene overwinning mogen noemen voor onze tooneel- speelkunst, wanneer zij een parel mocht wor den aan dien »gordel van smaragd, zich slingerend om den evenaar", zooals Mul- tatuli ons heerlijk Insulinde noemde. De Algemeene Nederlandsche Kegelbond", in de algemeene vergadering van 8 Sept. te Haarlem gemachtigd de plaats aan te wijzen, waar het bondseoncours van 1891 zal ge houden worden, heeft zijne keuze laten vallen op Tiel. Het concours zal plaats hebben in de tweede helft der maand Augustus. De juiste datums, het feestprogramma en de verdere bijzonder heden zullen nader worden bekendgemaakt. Zondagavond heeft de Ned. werklieden- vereeniging te Brussel haar wegens het over lijden van Z. M. den Koning uitgestelde jaar vergadering gehouden. De zaal was met de Nederlandsche kleuren versierd en groen gemaakt. De Nederlandsche gezant en de pastoor van het kerspel woonden desamen- komst bij. Er werd muziek gemaakt, ge zongen en gesproken, het laatste o. a. door pastoor Brouwers van Bovenkerke, die de sociale quaestie wilde opgelost hebben door algemeene ontwapening, afschaffing van de staande legers en scheidsrechterlijke uitspraak, in geval van geschillen tusschen de mogend heden, door den paus. De vergadering werd besloten met het staande zingen van het »Wien Neerlandsch bloed". (II. Ct.1 Volgens uitvoerige berichten over liet plan van baron Hirsch tot stichting van eene kolonie voor behoeftige Israëlieten in Amerika, woidt nu weer gemeld, dat deze kolonie met in Pennsylvanie, gelijk het eerst heette, maar in. Zuid-Amerika zal worden gesticht. Baron Hirsch gaf de voor keur aan Zuid-Amerika, omdat daar de wetten betreffende de landverhuizing minder streng zijn. Het plan is, verschillende koloniën te vestigen, o. a. in de Argentijnsche republiek, Brazilië en andere staten. Tot verwezenlijking van dit voor nemen is noodig 150 millioen fr. Baron Hirsch heeft reeds 75 millioen fr. ter beschikking gesteld, doch het overige moet door anderen worden bijeengebracht. Tot dit doel zal baron Hirsch een beroep doen op aile vermogende Issaelieten in de geheele wereld. De overleden veldmaarschalk Von Moltke schreef, toen hij nog generaal was, aan een Duitschen dichter, die te zijner eere een vers had gemaakt en hem daarvan een exemplaar zond, een brief, welke door Busken Iluet in zijn sProeven van briefstijl", opgenomen in zijn 2n bundel critieken, wordt genoemd Een stille stijl. De brief luidt aldus: ïGeéerde Heer Een dichter mag verdichten. Gij vergelijkt mij bij een der groote mannen van het verleden, maar deze zijn voornamelijk in tegenspoed groot geweest, en wij hebben niets dan geluk gehad. Noem het geluk, beschikking van 't noodlot, leiding der Voorzienigheid, menschen alleen hebben het niet gedaan. Het is gebeurd ten gevolge van omstan digheden, die we niet kunnen scheppen noch in onze macht hebben. Ik zeg met Paus Adriaan de daden van de besten der menschen hangen af van de tijden, waarin zij leven. Von Moltke." Er is nu te Londen een vereeniging gevormd met het doel uitvoering te geven aan het onlangs vermelde plan van kosteloos spoorwegvervoer. Zij wil trachtten te bewerken, dat de staat alle spoorwegen naasten en kosteloos vervoer daarop toestaan zal en de kosten daarvan zouden gedekt moeten worden door een niewe grondbelasting van 10 percent. Dr. Cooper, de ontwerper van het plan, zegt dat door de uitvoering 300 spoorweg-besturen opgeheven zullen worden, die nu onzinnig concur- reeren, waardoor ieder jaar 4300 millioen plaat sen in de treinen onbezet blijven. Voorts zal, zooals reeds werd gezegd, de overbevolking der steden worden tegengegaan. De Revue des Revues, welke op het denkbeeld kwam aan alle groote mannen van dezen tijd de vraag te stellennWelke boeken hebben den groot sten invloed geoefend op uwen geest?" ontving daarop onlangs van Von Moltke het volgend ant woord jsGaarne voldoe ik aan uw verzoek, en ik zend u hierbij een lijstje van de boeken, welke, naar ik geloof, den grootsten invloed op mij geoefend hebben. »Ik moet u hierbij zeggen, dat ik den Ilias ge lezen heb, toen ik nog pas negen jaar oud was natuurlijk een vertaling." Het lijstje vermeldde: mde Bijbel', Homerus' Ilias; Littrow, tde Wonderen des Hemels"; Liebig, Brieven over Landbouwchemie; Clausewitz, over den Oorlog; Schiller; Goethe; Shakespeare; Walter Scott; Ranke Treitschke Carlyle. Te Roeselaere (Belgie) is zekere Corneille van Rumbeke, haastig, uit rees van te laat te komen, naar het station rennende, tegen iemand aange- loopen, met zulk een schok, dat hij dood neerviel. Te Dresden stierf dezer dagen eene vrouw, die van aalmoezen leefde en bij wie men een vermogen vond van 100.000 mark. Geheel Petersburg is vervuld van een moord, die Woensdag omstieeks 3 uur in den morgen in een der meest gezochte koffiehuizen op de News* kikade is gepleegd. Aldaar zaten van 1 uur af tweo gezelschappen, waarvan het eene uit 5. het andere uit 10 personen bestond, aan verschillende tafels. De 5 jongeien hadden ten slotte zooveel van 't goede der aarde genoten, dat ze gingen schreeuwen en zingen, zoodat de andeien, aan het andere tafeltje, hun verzochten stil te zijn. Hierdoor ontstonden woordentwisten, v\aaronder plotseling een der jongeren, een zoon van een geacht papierfabrikant, Johannson, een levoiver uit den zak baalde en daarmede den baron Braechkewitsch doodschoot, met de woorden »je hebt me geslagen". De moordenaar werd onmid dellijk gevat. Het bleek later dat een ander dan de vermoorde hem den slag had toegebiacht. De jonge man was eerst den vorigen dag te Peters burg aangekomen en zeide een geladen revolver bij zich te dragen, omdat hij b'j vroegere klop partijen steeds ongewapend het onderspit had moeten delven. De vermaarde Grieksche bijbel der bibliotheek van het Vaticann wordt onder toezicht van den paus verveelvoudigd. Aan iedere groote bibliotheek ter wereld zal een exemplaar worden toegezonden. De Amerikaansche kolonel Ruppert kocht van den heerSydney W. Smith van Leeds 3 St.-Bernards voor 12.000 dollar. Te Sterens County (Kansas) is een put door arsenicum vergiftigd. Negen personen waren reeds ten gevolge dezer misdaad bezweken, terwijl een tiende stervende was toen de zaak aan het licht kwam. Het ingestelde onderzoek heeft nog niet de beweegredenen tot het plegen van deze wan daad uitgemaakt. Nabij Buenos-Ayres wierp zich onlangs een Italiaan, die daar onder den naam van Louis Bat'cia leefde, voor den trein. De zelfmoordenaar is later gebleken te zijn Cara, die in 1854 hertog Karei van Parma vermoordde. Volgens de laatste mailberichten uit Canton lieerschte daar een epidemie, waaraan dagelijks honderden menschen stierven, zoodat er niet genoeg doodkisten konden gemaakt worden. Da aard der ziekte was nog niet volledig bekend, maar vertoonde verschijnselen zoowel van cholera als van influenza. Men schreef deze plaag toe aan de langdurige droogte. In België zullen postzegels van 35 centimes worden ingevoerd, voor het frankeeren van expres- en van aangeteekende brieven. In Beieren wordt met goed gevolg koffie ge kweekt. Zij wordt er goed rijp en heeft een uit muntenden geur, hoewel zij meer bitter van smaak is dan het oorspronkelijk tropisch product. De plant wordt in de lente op zandigen grond gezaaid en draagt in Juli licht blauwe bloesems, welke gevolgd worden door bessen, die in Augustus rijpen en dan eene bleekgele kleur hebben.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7