A0. iS91. Woensdag 6 IV1 e3, N°. 7749. Eerste Blad. /<- "Vij f-en -ye ertig-st© .Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UI T GEVERODÉ. Buitenlandsche Berichten. BELGIE. De mijnwerkers in het bekken van Luik zijn Zaterdag ten getale van ongeveer 30,000 tot werkstaking overgegaan. Ernstige wan ordelijkheden en botsingen tussclien de mijn werkers en de gendarmes, braken weldra uit in de mijn Horloz, bij St. Nicolas. De gre- visten wilden hun makkers beletten, in de mijn af te dalen; de gendarmerie werd te hulp geroepen om de werklieden en de vrij heid van den arbeid te beschermen. De gen darmes werden uitgejouwd en door de werk stakers met een hagelbui van steenen ont vangen. Toen eenige gendarmes licht gekwetst waren, liet de bevelvoerende luitenant, daar de houding der menigte steeds dreigender werd, vuur. geven en een charge maken. "Vijf werkstakers werden zwaar gekwetst: een vau hen kreeg een kogel in de knie, een ander een sabelhouw in den hals. Men verzekert zelfs, dat er dooden gevallen zijn. De gendarmerie nam elf personen gevangen, waarop de menigte deze wilde bevrijden. Daar de gendarmes niet sterk genoeg i n getal waren, ontboden de autoriteiten troepen uit Luik, een detachement lanciers kwam in galop aan op het terrein. Niet ver van daar, te Tilleur, hebben bloedige botsingen plaats gehad. Er zijn veel gewonden, waaronder twee vrouwen. Ver sterkingen der gendarmerie vertrekken uit Luik in alle richtingen. De troepen hebben bevel ontvangen, de bruggen over de Maas te bezetten, teneinde den werkstakers te beletten, rich te vereenigen. In het bekken van Charleroi hebben 45,000 mijnarbeiders en metaalwerkers den arbeid gestaaktde groote ateliers van Moutceaux en Marchiennes zijn geheel verlaten. Ook te Seining is een werkstaking uitgebroken, door onlusten gevolgd. De gendarmes moesten vuur geven op de grevisten, waarvan er verschei dene gewond werden. De werkliedenpartij heeft een manifest af gekondigd, waarin de werkstaking wordt ont raden en de arbeiders aangemaand worden te wachten op de beslissing der Kamer over de grondwetsherziening. In het manifest wordt gewezen op het feit, dat de werkstaking in -de Duitsche mijnen aan het afnemen is, en het niet goed zou zijn, in België een alge- meene werkstaking op touw te zetten. De chefs der werkliedenpartij hebben, in -overeenstemming met die der progressisten, besloten zich naar de industrieele districten te begeven en van hun invloed gebruik te maken om te trachten de werkstaking te verhinderen. Te Luik is de staat van beleg afgekondigd. Met de meeste dorpen in den omtrek is de telephonische verbinding afgesneden. Te Horloz heeft de gendarmerie de verga derzalen der werklieden doen ontruimen. Dit belette niet, dat er toch eene vergadering in een herberg gehouden werd. Er hadden opnieuw vechtpartijen plaats,waarbij verschei dene personen gewond werden. De infanterie houdt den omtrek der kolenmijn St. Nicolas bezet. Verschillende punten worden door mili taire macht bewaakt. Naar Charleroi zijn gezonden twee esca- drons lansiers van het garnizoen te Brugge; naar Luik drie escadrons lansiers van het garnizoen te Leuven, benevens het 14e linie regiment uit Antwerpen. Uit Hasselt staan drie escadrons gereed om op te rukken. Het Journal de Bruxelles zegt dat de regeering besloten is de orde stipt te bewarendoch dat er geen gevaar bestaat en er geen gewicht gehecht moet worden aan de verontrustende berichten van sommige dagbladen. enheianb. Het Huis der lords heeft het wetsontwerp- Knutsford betreffende de visscherij op New- Foundland aangenomen. In den Zaterdag gehouden ministerraad is de Portugeesche quaestie opnieuw ter sprake gebracht. Men verwacht eene voor Portugal weinig aangename beslissing. Kardinaal Manning heeft, in antwoord op eene vraag van aartsbisschop Walshzijne zienswijze omtrent Parnell kenbaar gemaakt. Hij verklaart, van den beginne af de nood lottige handelwijze van Parnell en diens vol gelingen te hebben betreurd als den zwaarsten slag voor letlands herlevende hoop den zwaarsten, omdat hij door eigen hand toege bracht en zelfmoordend is. Het parlementslid kapitein Verney, aan geklaagd van vergrijp tegen de zedenwet, heeft voor zijn verschijnen voor de rechtbank eenen borgtocht moeten stellen ten bedrage van 10,000 p. st., behalve nog twee borg tochten van vrienden, ten bedrage van 2500 p. st. elk. De voornaamste getuigen tegen hem zijn een portier, die naar Parijs en elders brieven voor hem opzond onder den naam van Wilson, en eene hotelhoudster te Parijs, die hem herkent als den voor Wilson" zich uitgegeven hebbenden heer, welke her haaldelijk bij haar kwam om tot zijne bij de wet strafbare oogmerken hare medewer king te verkrijgen. De prins en de prinses van Wales hebben Zaterdag de groote marine-tentoonstelling te Londen geopend. Zondag had in het Hydepark te Londen de groote betooging plaats ten gunste van den 8-uurs werkdag, 60,000 werklieden van alle vakken trokken in troepen daar heen, met muziek aan het hoofd, die de Marseillaise speelde. De heeren Cunningham Giaham, Burns en anderen hielden toespra ken. Er was slechts weinig politie aanwezig. Met algemeene stemmen nam de meeting een besluit, waarbij de beperking van den werkdag tot 8 uren noodig wordt verklaard voor de zelfstandigheid der werklieden, en de aandacht der regeeringen van alle landen wordt ge\estigd op de noodzakelijkheid, die hervorming door wettelijke middelen te ver zekeren. In hetzelfde park hielden ook de socia listen eene betooging. Het revolutionnair element was hier overwegender waren veel roode vlaggen en schilden met opschrif ten, alsweg met den czaar en de andere despoten Beide betoogingen liepen rustig af. In eene Zaterdagavond in het Hydepark gehouden voor-vergadering, belegd door eene afdeeling van het werklieden-verbonden waaraan 10,000 personen deelnamen, zijn besluiten aangenomen, waarbij de aanwe zigen zich verbonden alle werkliedengroepen, die het werk staken om den 8-uurs werkdag te verkrijgen, geldelijk te steunen. Volgens de Qlole ontving de regeering uit Zuid-Afrika onrustwekkende depêches, volgens welke president ICruger zou verklaard hebben dat hij onmachtig is den Boeren den intocht in Masholand te beletten, daar het gebleken is dat er een twintigduizend man aan den tocht willen deelnemen, in plaats van een vijfduizend. Een dergelijke strek" was sedert 1837 niet voorgekomen. In depêches uit Callao wordt bevestigd, dat het leger van den president Balmaceda na den veldslag bij Tozo al Monte allerlei gruwelen heeft gepleegd. De beschonken soldaten van Balmaceda's leger, geholpen door werklieden in de salpetergroeven, staken de stad in brand en plunderden en mooi dden haar uit. Vrouwen noch kinderen werden gespaard. De parlementairen te Iquique zouden in een staat van wanhoop verkeeren, daar zij nagenoeg zonder voedsel zijn. terwijl de schepen der revolutionnairen geen kolen hebben. FEISKEIJK. In de Kamer werd de regeering geïnter pelleerd over de gebeurtenissen te Fourmies en te Marseille. Dumay keurde de te Parijs en in de provinciën genomen maatregelen af. Roche verlangde een parlementair onderzoek. De minister Constans verdedigde de handelwijs der regeering. Hij heefl zijnen dank doen betuigen aan het leger en verklaart eerbied te hebben voor den officier die last gegeven heeft op het volk te vuren. Toen Roche hierop den minister voor een moordenaar uitmaakte, strafte de Kamer hem met be risping. Het voorstel tot het instellen van een onderzoek werd verworpen. Eene dagorde ■waarin de Kamer verklaart de meeste sym- pathie voor de arbeiders te hebben, doch vast besloten te zijn de vraagstukken \an maatschappelijke hervorming vreedzaam op te lossen, werd met 371 tegen 48 stemmen aangenomen. BlflTSCIUASD, Bismaick heeft Zaterdag eene deputatie van het nationaal-liberale comité te Geestemunde ontvangen. Hij verklaarde het mandaat voor den Rijksdag te aanvaarden, onder dank betuiging voor de hem bewezen eer. O O S E N E IJ E. Zatei dag hebben de gemachtigden voor het Duitsch-Oostenrijksch handelsverdrag te Weenen eene laatste bijeenkomst gehouden, waarin het verdrag geteekeud is. De voor zitter, de heer Szegenyi, hield eene toespi-aak, waarin hij op het groot gewicht daarvan wees, zoowel uit een handels- als uit een staatkundig oogpunt. Uit Pesth wordt gemeld, dat "Vrijdag en Zaterdag te Bekescsaba gevechten hebben plaats gehad tusschen werklieden en de politie, die hen belette eene vergadering te houden. De commissar; van politie en diens adjunct werden ernstig gewond. De troepen, wier hulp was ingeroepen, vuurden op de leven makers, van wie er verscheidene gewond werden. 3000 werklieden, die den 1 Mei hadden deelgenomen aan de betooging, zijn door hunne patroons weggezonden. Volgens een nader bericht houden de op stootjes onder de landbouw-arbeiders in het comitaat Bekes aan. De dood van twee hoofden der oproerlingen, gevallen in eene schermut seling veroorzaakte opgewondenheidde menigte, die beproefde de gevangengenomen makkers te bevrijden, werd door de soldaten met de bajonet teruggedreven. I T A 1 I E. De zitting der Kamer was Zaterdag bijna geheel gewijd aan de interpellatie van den heer Imbriani, naar aanleiding van de onge regeldheden van Viijdag. De minister Di Rudini heeft een votum van vertrouwen ge vraagd; dit zal zonder twijfel door de Kamer worden gegeven, maar de zitting van Zondag was te rumoerig voor een stemming en moest, na de groote opgewondenheid door eenige beleedigende woorden van den heer Imbriani ontstaan, evenals de vorige zitting, door den president worden opgeheven. Het regeerings- ontwerp, op de instellingen voor grondkrediet, was in het begin der zitting aangenomen. Gisteren werd de beiaadslaging over het gebeurde op den ln Mei voortgezet. Nicotera verdedigde de handelwijze der regeering, zeide dat er tusschen hem en de ministers over dit punt volkomen overeenstemming bestaat, en dat als de Kamer het gedrag der regee ring goedkeurt, zij daarvan moet doen blijken, zullende, indien dit niet geschiedt, het Kabinet aftreden. Met 235 tegen 133 stemmen werd 1.85. - 2.50. - 0.10. BCREAF: BOÏKRSTRA AT, E 2 7. Advertentieprijs: van -110 gewone regels pet inbegrip van eeng Courant1.1,1, Iedere gewone regel meer- u 1o. Driemaai. geplaatst wordt tegen twbkNaai. betekend. ABONNKMENTSPRIJSper kwartaal franco per postdoor bet geheele Rijk Afzondethjke noimners f ■■li -«• 1 t U

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1