Binnenlaii dsclie Berichten, eene dagorde aangenomen, waarin de Kamer hare bewondering te kennen geeft voor het gedrag van bet leger en de ambtenaren belast met liet bandhaven der orde. GRIEKENLA ND. Te Zante hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, toen uit eene processie kreten opgingen, waarin de joden met moord werden bedreigd. De gewapende macht moest tus- schen beiden komen en gebruik maken van hare vuurwapenen, ten gevolge waarvan drie personen gedood en velen gewond werden. De regeering heeft een oorlogsschip met meerdere troepen derwaarts gezonden. Ook op de Ionische eilanden, vooral te Corfu, heerscht sedert eenigen tijd een gisting tegen de joden. AMERIKA. In eene redevoering, uitgesproken bij de opening der Provinciale Kamer van Buenos- Ayres, heeft de gouverneur Costa verklaard dat hij vast besloten is, de provinciale bank te redden, zelfs al zou bet congres allen bij stand weigeren, en dat hij de voorstellen van president Pellegrini in geen geval aanneemt. De Argentijnschc minister van binnenland- sche zaken, Pinido, is afgetreden en vervangen door het Senaatslid Zeraca. Het congres der Argentijnschc republiek beeft den heer Zorilla tot president gekozen. Berichten uit Philadelphia melden de •vorming eener Italiaansch-Amerikaansche vereenigïng aldaarbeoogende de grootst mogelijke naturalisatie van Italianen, waar van 200.000 te Philadelphia ingezeten zijn, ten einde hun daardoor het stemrecht te verschaffen, alsook een tegenwicht naast de Iersche en Duitsche stemgerechtigden. SCHIEDAM, 5 Mei 1S9I. De gemeenteraad zal Woensdag den On Mei, 's namiddags ten twee ure een openbare vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijnIngekomen schrij ven van de Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland en, in verband daarmede, voorstel van burgemeester en wethouders. De heer A. Teuwisse, stationschef alhier, hoopt 15 Mei a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij in dienst trad. Op de tentoonstelling van de teekenacademie te 's-Gravenhage is met een eersten prijs voor een schilderij (stilleven) bekroond onze stad genoot de heer M. Kramer, die mede voor teekeningen een eersten prijs behaalde. De jury bestond uit de hh. Van de Sande Bakhuizen. Sadee, kunstschilders, mejuffrouw Van de Sande Bakhuizen, kunstschilderes, en den heer Jansen, leeraar aan genoemde academie. Zondag jl. had, .begunstigd door zeer fraai •weder, op bet exercitieveld alhier een onder linge cricketmatch plaats tusschen de af- deelingen seniores en juniores der Schiedam- sche cricket- en footbailciub »Herroes". Ais eersten- en tweeden-prijswinnaars der afd. seniores traden uit liet strijdperk de hh. A. Dirkzwager en G. Vormer, respectievelijk met 60 en 17 runs, terwijl zich als bowlers nog onderscheidden de hh. J. H. Roelants, J. M. Roelants en W. A. Prins, die boven dien nog verscheidene spelers uitvingen. Van de juniores behaalden II. van Buysen den lsten prijs met 26enC. A. Ris den 2den met '11 punten. Ook onder liet jongere ge deelte der leden toonden zich verscheidenen goed geoefend, alsB. Vaandrager, J. de Koning en F. van Buysen. De functie van jury werd vervuld door de bh. O. J. P. van der Schalk J.Mzu., J. van lJzeudoorn en W. F. van Raab van Canstein. Wij vestigen de aandacht op achterstaande I advertentie van den Russischen hofjager, die gedurende deze week in café sCambrinus" eenige voorstellingen met zijne Siberische beren en bond geeft, welke voorstellingen volgens liet verspreide programma zeer be langrijk beloven te zijn. Hedennamiddag werd een voorstelling voor de leerlingen der armen scholen gegeven. Het heeft II. M. de Koningin-weduwe, Regentes, behaagd den adjudant in buiten gewonen dienst van II. M. de Koningin, den schout-bij-nacht jonkheer J. A. Roëll op te dragen, namens Hoogstdezelve Z. M. den keizer van Duitsclilandkoning van Pruisen, te Keulen te begroeten bij gelegen heid van 's keizers bezoek aan de Rijn provincie. Het heeft Hare Majesteit de Kóningin- Regentes behaagd als beschermvrouw op te treden der vereeniging van Nederlandsche scherpschutters. De minister van binnenland- sclie zaken heeft zich bereid verklaard het eere-presidium te aanvaarden van den tweeden grooten nationalen schietwedstrijd der ver. voor nat. scherpschutters, in Juni a.s. te Hoorn te houden. Tevens ontving het bestuur de aangename mededeeling van de hieronder genoemde autoriteiten, dat zij bereid zijn als eere-commissaris voor dien wedstrijd op te treden: generaal-majoor jhr. Van Teylingen, de commissaris des Koningsjhr. mr. J. W. M. Schorer, kolonel Muschart, mr. W. K. baron van Dedcm, jhr. mr. D. van Akerlaken en majoor De Wijs. Door den commissaris des Konings in de provincie Friesland is thans officieel bekend gemaakt, dat het II. M. de Koningin-Regentes goedgunstig heeft behaagd, namens H. M. Koningin Wilhelmina, als prijs voor eene in dit jaar binnen Leeuwarden te houden hard draverij eene prachtige gouden zweep te schenken en dat deze harddraverij zal worden gehouden op 31 Aug. a.s.den verjaardag van II. M. Koningin Wilhelmina. Op verzoek van het bestuur der Neder landsche Heide-maatschappij heeft II. M. de Koningin-Regentes zich bereid verklaard als beschermvrouwe dier maatschappij op te treden. Voor de wereldconferentie van jongelings- vereenigingen, in Augustus te houden, heeft het »Ned. Jongelingsverbond" te Amsterdam ontvangen: f'l50 van H. M. de Koningin en f lOO van H. M. de Regentes. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen op Donder dag den 7n dezer, en die van den minister van marine zal op Vrijdag 8 dezer niet plaats hebben. Heden vertrokken van 's-Gravenhage naar liet Loo baron Taets van Amerongen, hof maarschalk, en baron Bentinck, 1 e stalmees ter der Koningin; en Woensdag kolonel jhr. Van Spengler, adjudant, ridder Huijssens van Kattendijke, kamerheer, en baron Van Tuyll, ordonnans-officier der Koningin, benevens de referendaris van het Kabinet jhr. Vegeün van Claerbergen. Laatstgenoemden zullen gedurende eene maand den dienst op het Loo waarnemen. Naar wij vernemen, is aan het departement van financiën een wetsvoordracht gereed tot het sluiten van eene geldleening ten laste van den staat tegen 3 pCt. rente. Omtrent den tijd van indiening is intusschen nog niets bepaald, daar voorshands de stand der geld markt weinig gunstig wordt geacht. Tad De St.-Ct. no. 102 bevat een kon. besluit van 27 April jl., houdende vaststelling van het invoerrecht voor drop. Den In Mei is aan liet departement van buitenlandsche zaken tusschen Nederland en de Dominicaansche republiek eene overeen komst gesloten tot regeling van de voorwaar den waarop de consulaire ambtenaren dier republiek in de voornaamste havens der Nederlandsche overzeesche bezittingen zullen worden toegelaten. De Haagscbe correspondent van de N. Or. Cé., het lot der legerwet besprekende, zegt »Van onderscheidene kanten is de balans opgemaakt; er zijn 13 weifelaars, die meer naar aanneming van 't ontwerp overhellen en G, die meer neiging hebben om met de tegen standers quand mème mee te gaan; 43 leden worden zeker geacht vóór te stemmen en 36 tegen vermoedelijk zal dus de eindstemming 56 tegen 42 zijnmaar al verschilt 't ook een paar stemmen in de eene of andere richting, algemeen houdt men de aanneming van 't ontwerp voor verzekerd, en daarom draaien vele katholieken ook reeds bij en zoeken in matigings-amendementen hun heil. Het zal echter niet baten, want de regeering is vast besloten op geen enkel hoofd punt toe te geven". De heeren Hafimans, Lambrechts, Ver meulen, Bahlmann, Ruland, Harte, Van Nunen, De Ram, Schreinemacher, Travaglino, Van Vlijmen en Mutsaers hebben aan de Tijd een manifest gericht, waarin zij als indirect antwoord op het manifest der Roomsch - katholieke kiesvereenigingen in Noord-Brabant o. a. het volgende zeggen Het kan natuurlijk de bedoeling van onderge- teekenden niet zijn, ongevraagd raad te verlee- nen omtrent de houding, welke gij ten aanzien der verschillende candidaten hebt aan te nemen. Reeds de positie door ondergeteekenden inge nomen. zou hun dat verbieden. Wat zij bedoelen is alleenvoor zoover van hen afhangtaan verwarring en misverstand een einde te maken door u eenige toelichting, eenige opheldering te geven aangaande de gedragslijn door hen tot heden gevolgd; eene gedragslijn, waaraan zij in de toekomst wenscben getrouw te blijven. Toen het tegenwoordig ministerie optrad,werd het door ondergeteekenden begroet, wel niet als een ministerie geheel volgens hun geest, maar toch als een ministeriewaarvan veel ten bate van het. land mocht verwacht worden. De politieke partij, welke in het Kabinet verre weg het talrijkst en krachtigst vertegenwoordigd werd, was gelijk bekend is die der anti- revclutionnairen. Slechts twee Roomscb-katho- lieken werden in het ministerie opgenomen. Nu is het een onbetwistbaar feit, dat waar het politieke en maatschappelijke vragen betreft, do belangen van Roomsch-katholieken en anti-revo- lutionnairen zeer dikwijls evenwijdig loopen, maar niet minder dikwijls evenwel zeer ver uiteengaan. Het eerste was inzonderheid het geva! bij de onderwijs-quaestie; zoolang deze geheel op den voorgrond bleef, werd van de verschilpunten weinig of niets bespeurd. Gezamenlijk hebben de Roomsch-kathoüeke en anti-revolutionnaire leden der Kamer het ministerie gesteund, toen het eene eerlijke en welgeslaagde poging ondernam, om op het gebied van 't lager onderwijs aan ernstige grieven te gemoet te komen. (De billijk heid vordert, te erkennen, dat ook liberalen daartoe hebben medegewerkt.) Gezamenlijk heb ben met da overige Roomsch-katholieke leden en de anti-revolutionnairen, ook ondergeteekenden hunne medewerking verleend om het wetsontwerp tot bescherming van vrouwen en kinderen in fabrieken en werkplaatsen en verscheiden andere nuttige regelingen tot stand te brengen. Niets zou hun liever geweest zijn dan het ministerie, hetwelk zij dankbaar waren voor menige goede daad en menige benoeming, dia van rechtvaar digheidszin getuigde, te blijven steunen. De regeering zelve en een gedeelte der rogeerings- partij hebben hun dit helaas! onmogelijk gemaakt. Wat reeds vroeger in aangelegenheden van minder overwegend belang aan ondergeteekenden was gebleken, kwam bij de voorbereiding der legerwet met overweldigende klaarheid aan het licht; op de verlangens en politieke eischen der Roomsch-katholieken werd door de regeering en hare vrienden niet of bijna niet, op die der anti-revolutionnairen in de allereerste plaats acht geslagen, en van de Roomseh-katholieke Kamer leden werd verlangd, dat zij in hoogst ernstige aangelegenheden niet alleen hun eigen gevoelen maar ook de geestelijke zoowel als stoffelijke belangen van het Roomsch-kathoüeke volk zon den ten offer brengen, wijl het anti-revolutionnaire program een dergelijk offer vorderde en als prijs van verder samengaan begeerde. Het is ondergeteekenden voorgekomen, dat zij aan dien eisch geen gevolg mochten geven- vooreerst niet omdat zij tot dien prijs zelfs hej behoud van het ministerie en het samengaan met de anti-revolutionnairen te duur gekocht achtten. Immers, het in 1888 door de geheele Roomsch-kathoüeke partij toegejuichte program van actie was voor hen het onwederlegbaar bewijs, dat door het Roomseh-katholieke volk in zijn geheel beperking, geen ontzaglijke uitbreiding van militaire lasten werd begeerd. In de tweede plaats niet, omdat het toegeven aan een huns inziens volkomen ongerechtvaar- digden eisch op dit eene zoo aangelegen punt de Roomsch-katholieken in Nederland van een zelf standige partij zou hebben gemaakt een onder geschikte fractie der anti-revolutionnairen. welke laatsteu men vergete het niet bij de oplossing van sommige vraagstukken als onze vrienden, van andere als onze verklaarde tegen standers optreden. Toegeven op dit punt zou noodzakelijkerwijze door toegeven op veel andere punten moeten gevolgd worden. Ondergeteekenden hebben het derhalve hun plicht geacht, met gebruikmaking van aiie mid delen, welke de grondwet te hunner beschikking stelt, de aanneming der ingediende legerwet, welker aanneming zij een ramp zouden achten voor onze natie, zoo mogelijk te beletten. Wat de volgende legislatieve periode betreft, zijn zij besloten, indien zij door hunne respectieve kiezers opnieuw naar de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden afgevaardigd, bij de be handeling alle aanhangig te stellen vraagstukken als zelfstandige Roomseh-katholieke partij op te treden aan de tegenwoordige regeering, evenmin als aan eenige andere, stem te weigeren, indien die be geerd wordt voor ontwerpen of regelingen, waar door, volgens hunne meening, het algemeen belang gediend wordt ook zullen zij, waar het er op aankomt goede en nuttige zaken tot stand te brengen, tijdelijke samenwerking met de anti-revohitionnaire, noch met eenige andere partij afslaan. Wat zij evenwel niet begeeren iszich door eenige vaste overeenkomst te verbinden aan een partijwelker beginselen en belangen op veel punten van die der Neder!. Roomsch-katholieken afwijkenwat zij niet begeeren is ter wille van het behoud van een bondgenootschap,waarvan het bestaan zelfs door de zoogenaamde bondge- nooten ontkend wordt, Roomsch-kathoüeke be langen op te offeren of nog erger zich zei ven en met zich zeiven het Roomsch-katho üeke volk te verlagen tot eene ondergeschikte fractie van eene in veel opzichten in beginsel en practijk vijandige partij. Voorts blijft voor hen het herstel der Neder landsche legatie bij den H, Stoel een katholieke eisch, die aan elke regeering moet gesteld worden. Naar de Tijd verneemtheeft ook de heer Clercx schriftelijk zijne instemming met boven staand verkiezingsmanifest te kennen gegeven. Tot lid der Prov. Staten van Groningen is gekozen de heer J. B. "Westerdijk (lib) met 917 stemmen. De lieer H. J. Wiertsema (anti-rev.) ver kreeg 680 stemmen. Het bericht van de Maasbode, dat de heer Borret zou wordèn benoemd tot gouverneur van Suriname, wordt ten stelligste door de Zuidhollander tegengesproken. De R.-k. centrale kiesvereniging sRecht voor Allen" te Utrecht besloot na eene uitvoerige motiveering van den voorzitter, dat bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2