Verkiezingen. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 0 n d e r w ij s. Stcdeli.it Nieuws. Marktberichten. Kamer Haar volledige samenwerking zal worden gestreefd met de anti-revolutionnaire kiesvereeniging ^Nederland en Oranje", en dat het bestuur zal gemachtigd zijn, om die samenwerking zoodanig te regelen, als dit het best zal worden geacht voor het wel slagen van de candidaten der anti-liberalen in het kiesdistrict Utrecht. {Centrum.) Als een bewijs hoe het vaarwater op het Haringvliet vooitdurend in diepte toeneemt, kan dienen, dat verleden week het Engelsche stoomschip Straits of Qilrallar, met een diepgang van 02 decimeter, het Goereesehe Gat is binnengekomen en bij gewoon hoog water met ongebroken lading de stad Dord recht heeft bereikt. De 8-uurs arbeidsdag werd Zondag te 's-Gravenhage door de arbeiderspartij ge vierd. De groote openbaie volksbijeenkomst was door tal van vakvereenigingen belegd op een stuk weiland aan den Bezuidenhoutschen weg, even voorbij de Laan van Nieuvvoost- einde. Aan den ingang was een controle-bureau opgericht, dat men niet kon passeeren zonder 5 cents entree te hebben betaald. In het begin, tusschen 12 en 1 uur, waren er nog slechts weinig menschen en was er van een monsterbetooging nog niet veel te ontwaren. Later groeide de menigte langzamerhand aan, maar toch meer dan duizend bezoekers waren er niet bijeen, terwijl een groot con tingent nog werd geleverd door nieuws gierigen. Verschillende sprekers voerden onder den blauwen hemel het woord, met het resultaat dat eene motie ten voordeele van 8-uurs arbeidsdag werd aangenomen. Van twee tot half drie ure werd pauze gehouden, welke afgewisseld werd door het zingen van de 8-uren rnarsch. Te drie uren was de meeting afgeloopen en keerden allen kalm en ordelijk huiswaarts. Op het terrein werd de orde evenmin verstoord. De groote provinciale meeting door het bestuur van het Friesch comité van de volks partij uitgeschreven om propaganda te maken voor den normalen arbeidsdag en voorde in voering van algemeen stemrecht, heeft Zondag te Leeuwarden in de beste orde plaats gehad. Uit alle oorden was men overgekomen. Uit het Bildt alleen kwamen 2000 betóo- gers te voet (vier a vijf uren loopens). Toen de stoet terugkwam ging er niet minder dan een uur mede heen eer de laatsten waren aangekomen. Een groote politiemacht was ontwikkeld, de rijksveldwacht versterkt, terwijl de soldaten in de kazerne geconsig neerd waren. De meeting werd om 11 Va uur op het vijf hectaren groote weiland geopend en gesloten te 1 uur. Niet minder dan 70 80 banieren waren vertegenwoordigd. Verschillende arbeiders te Het Bilt, leden van s Broedertrouw", hebben in de vorige week het werk hervat op de bekende voor waarde, door de commissie van landeigenaren gesteld. Hierdoor hebben ze zich, tenminste uiterlijk, van de vereeniging afgescheiden. Deze laat echter ook zoogenaamd stille leden toe. Bovendien is de werkeloosheid in de ge meente verminderd, doordat verscheidene veldarbeiders thans mede-arbeiden aan eenige openbare werken, die in de gemeente of in de nabijheid worden uitgevoerd. Te Maastricht werden Vrijdagavond twee sociaal-democraten, Vliegen en Pieters, die het volk op het Vrijthof begonnen toe te spreken, door de politie in verzekerde bewaring geno- .men. In den loop van den avond hadden nog een zestal arrestaties plaats en werd liet Vrijthof, waar zich veel volk had verzameld, door de marechaussees schoongeveegd. Te 10 uur was alles weder even rustig als op andere avonden. Door de politie te Rotterdam is op aan wijzing van een houder van een logement aan de Prins-Hendrikkade in die inrichting gearresteerd een Duitscher, wiens aanhouding was gevraagd, onder verdenking dat hij zich in Duitschland aan diefstal had schuldig ge maakt van eene belangrijke som gelds. Naar het betrokken politiebureau overgebiacht werd bij visitatie op hem bevonden eene som van ongeveer 25,000 marlc Het bericht, dat in eene vergadering der centrale vrijzinnige kiesvereeniging in liet hoofdkiesdistrict Ridderkerk de heer A. Smit reeds definitief candidaat zou zijn gesteld, was niet juist. Wel heeft er eene verga dering te Klaaswaal plaats gehad, maar van het stellen van een definitieven candidaat is geen sprake. Deze wordt pas geproclameerd iu eene gecombineerde vergadering van afge vaardigden uit beide eilanden de Hoeksche Waard en IJselmonde, te houden in de tweede week van Mei. De heer A. Brummelkamp Jr., te Gro ningen, die door de centrale anti-revolution naire kiesvereeniging in het district Wolvega voor de Tweede Kamer candidaat is gesteld, heeft de candidatuur aangenomen. Te Londen hebben 4000 schrijnwerkers en timmerlieden het werk gestaakt. Zij eischen een loon van 10 stuivers per uur en een weiktijd van 47 uren 's weeks. Te Pittsburg hebben 6000 kolenmijnwerkers den arbeid gestaakt. In Ohio hebben de meeste mijnwerkers voorwaardelijk het werk gestaakt, en ook uit Indiania en Illinios worden gedeeltelijke weikstakingen gemeld. Ook op verschillende plaatsen in Spanje zijn werkstakingen uitgebroken. De conducteurs der tramway te Barcelona weigeien dienst te doen, uit vrees voor aanvallen van de zijdo der werk- stakeis. Te Saint-Martin zijn tusschen de politie en de grevisten revolverschoten gewisseld. Vijf dynamiet patronen zijn Zaterdagavond in het centrum van Batcelona ontplolt. De materieels schade is zeer aanzienlijk, persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet voorgevallen. De politie houdt zich gereed, de anarchistische aanvoerders in hechtenis te nemen, indiener nog meer ontplof fingen plaatshebben. Te Valladolid heerscht bijna broodsgebrek ten gevolge van de grève der bakkers. De Duitsche geschiedschrijver en dichter Ferdi nand Gregorius is Vrijdagavond te München overleden. Hij werd op 19 Jan. 1821 te Neidenburg geboren, studeerde te Koningsbergen in de god geleerdheid en wijsbegeerte, maar wijdde zich daarna alleen aan geschiedenis en fraaie letteren. Te Arad is een postkoetsier in den slaap ver moord op zijn wagen, welke daarna door den moordenaar werd beroofd van een bedrag van f 10,000, dat hij bevatte. De post secretaris Frans Fodor is, onder verdenking van de misdaad, in hechtenis genomen. Barnum heeft meer dan 5 miliioen dollar nage laten. Hij vermaakte zeer groote legaten aan tal van scholen, keikelijke stichtingen en liefdadige inrichtingen. Zijne weduwe krijgt 110,000 dollar en een inkomen van 40,000 dollar'sjaars. Zooals men -"®et, is zijn kleinzoon zijn erfgenaam. Heeft men thans te New-York een moordenaar gevat, van wïen vermoed wordt, dat hij Jack the Ripper" zou kunnen zijn, van andere zijde wordt uit New-Yoik bericht, dat daar onlangs in een hotel der wijk Wimbledon een man zelfmoord heeft gepleegd, wie.is persoonsbeschrijving in som mige opzichten overeenstemt met het vrij vage signalement, dat men van den beiuchten vrouwen moordenaar heeft. Voorts vond men vellen papier in zijn bezit, welke volkomen gelijk waren aan die, waarop Jack the Ripper zijne dreigbrieven schreef. DEM HAAG, 5 Mei. - Tweede Kamer. Ingekomen is een ontwerp tot goedkeuring der Brusselsche Congo-conventie. Legerwet. De minister van marine verdedigde de wet als het heste stelsel voor ons land uit een maritiem oogpunt. De minister van binnen- landsche zaken bleef weigeren de o vei leg ging van het advies van den Raad van State, al zou daardoor de positie der regeering niet verzwakt worden. Hij protesteerde tegen het eigenbelang van vele kiezers dat zich uitte in strijd met deze wet en hield vol dat deze wet geen partijbelang beoogt. De minister van financiën ontkende dat de draagkracht der natie zou worden oversein eden door 2 miliioen meer per jaar, doch achtte volstrekt niet zeker dat dit bedrag als een nieuwe last zou behoeven te worden opgelegd. De heer Keuchenius raadde de regeering aan schorsing van het debat te vragen om de amendemen ten in verband ook met de invoeringswet te overwegen en wijzigingen voor te stellen. Hij bestreed de bewering van de Maasbode dat de calvinisten liet katholiek program belmoren te onderteekenen. De heer Van Berckel pro testeerde tegen de opvatting van den lieer Harte alsof de katholieken, voorstanders van het wetsontwerp, geen goede katholieken zouden zijn. Den ln dezer mocht de heer W. L. Combé, leeraar aan liet gymnasium en de hoogere bur gerschool te Schiedam, den dag hei denken, dat hij 40 jaar geleden zijn arbeid in deze gemeente als hoofd eene bijzondere school aanving. Een berden ken voor zich zelf was het, meer niet hij had niemand mededeeling van die bijzondei heid gedaan. Dat die merkwaardige dag in zijn leven niet geheel onopgemeikt vvaie vootbijgegaan, had de man wel verdiend, die als ondei wijzer zijne sporen op ridderlijke wijze verworven heeft. Niet alleen als leeraar aan beide genoemde inrichtingen heeft litj meer dan gewone vruchten van zijn ai beid mogen zien, maar ook als privaat docent heeft zijn naam een goeden klank, en menigeen, die hij onderwijs, posteujen, telegraphic of belastingen thans eene betrekking bekleedt, dankt hem voor een groot gedeelte zijn slagen bij de gevorderde examens. Mocht het den ijverigen man, die nog altijd voor vele jongeren een vooi beeld van voort gezette studie is. gegeven worden, nog vele jai en zijn krachten en gaven aan het onderwijs in deze gemeente te kunnen wijden. Bij de gisteren te 's-IIage gehouden akte examens voor onderwijzer is gedaagd de heer J. P. J. Kloos van Schiedam. Onder het opschrift »Een treurige toestand" worden in de Bodes orgaan van den «Bond van Nederlandsche Onderwijzers", enkele mededeelin- gen gedaan, aangaande onderwijzeis en onder wijzeressen zonder betrekking. In het geheel kreeg men 116 berichten, waaronder 90 van onder wijzers en 26 van onderwijzeressen, die zonder betrekking zijn. Onder hen komen er enkelen voor die, ten einde raad, liet onderwijs geheel ver lieten, en thans fungeeren als klerk ofiets dei ge lijks terwijl éen uit wanhoop teekende als torpedist. Een solliciteerde a! over de 200 keer, doch is ondanks de meest gunstige inlichtingen, omtrent hem verstrekt, nog steeds zonder betiek- kirig. Het werkelijke getal van ondei wijzers zon der betrekking is evenwel veel grooter dan 116) wordt in het blad gezegd. Niettemin was er op 1 Januari 1888 nog een tekort in dienst van 1240 onderwijzers. Teneinde de bevoegde macht wete hoevele jonge menschen tot werkeloosheid zijn gedoemd, wordt in het artikel nogmaals een beroep gedaan op de onderwijzers en onderwijzeressen zonder betrekking, om zoo spoedig mogelijk hun adres op te geven aan den alg. secr. Th. M. Ketelaar. Van-Oldenbarneveldstraat 39. Amsterdam. B U R G E R L IJ IC E STAND. Geboren 2 Mei. Adrianus Marius, zoon van G. J. van der Meer en J. E. Zagwijn, Orofbaan. 3, Cornelia, dochter van C. Leenderts en C. Bredius, Broersvcld, Cor nells, zoon van M. de Roo en C. Kool, Oude Kerkhof. 4. Henri Samuel, zoon van J. van Messel en F. de Jong, Lange Haven. Maria Antonia, dochter van J. Stahlie enB. Borkus, Marlet. Gijsberta, dochter van G. van der Zee en D. VerboomBoter straat. Overleden'1 Mei. Chrisostoinus van Duikeren, oud 1 jaar en 11 maanden, Heeren- straat. 2. Johannes van der Wielen, oud 38 jaar en 6 maanden, Zicaansteeg. 4. Casparus Johannes de Wolf, oud 8 maanden, Singel. Schiedam, 4 en 3 Mei. Kogge en Gerst zonder handel. Nuutnijnnoteering der makelaars fll Jenever: Arnsterd. proef f 15Va per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: 4 Mei f2.5. f'1.90 per ketel. ROTTERDAM, 4 Mei. Binnenlandse he Granen. Tarwe, waarvan de aanvoer heden redelijk was, verkeerde in flauwer stemming, zoodat men in de beste soorten eene verlaging van 25 ets. moest inwilligen, terwijl de mmdeie soorten daartoe nog niet geheel waren op te mimen. De heste werd vei kocht van f10 tot 10.50, puike nog daaiboven, goede en mindeie sooiten van f 0.80 tot 8. Vooits werd per 100 kilo be dongen van f 12.25 tot 13. Canada-Tui we met goede vraag 20 ets. hooger fS.50 a 9.20. Rogge was wederom weinig ter maikt en kan flink vorige prijzen opbiengen. De beste qua!, f7.GO a 7.80, mindere sooit f7.40 a 7. Gerst in alle sooiten onverandeid. Winter- rbacht op van f5.40 tot 5.90 per hert. en middel bare en mindere qual. van f9 tot 9.50 per 100 kilo. Zomer f4.50 a 5.50; Chevalier- f4 75 a 6 25. Haver vond tot eene vei hooging van 10 ets. genegen kooplust. Per heet. f3 25 a 4.90 en per 100 kilo f8.75 a 9.75. Paar den boonon goed gevraagd, doch niet aangeboden. Bruine boonen konden in de be'-te soorten 50 cents meer opbrengen, doch mmdeie qual. bleef onvetanderd. Naar qual. vei kocht, van f 10.50 tot 14 75. Witte boonen flauw onveranderd, f9 a 10 50. Blauwe erwten waren goed pitjshoti- dend te plaatsen. Op de kook van f 10 tot 11.25 en zonder kook f8 a 9.25. Koolzaad tot iets betere prijzen verkocht fll.CO a 11.80. Kanariezaad als voren. Do beste qua!. f7.75 a 8, goede en mindere soort f7 a 7.50. Rotterdam 4 Mei. Op de veemarkt alhier waren heden aange voerd 250 vette runderen, 170 vette en graskal veren, nuchtere kalveren 71 schapen of lammeien, 496 vaikens, biggen, bokKea, De prijzen waren als volgt: nindeien 1ste qual. 72 a 74 c., 2de qual. 63 a 05 c., 3de qual. 52 a 54 c., kalveren 1ste qual. fl.2de qual. 80 a 85 c. schapen 1ste qual. 55 c,, 2de qual. 45 c.; varkens 1ste qual. 44 c,, 2de qual. 36 a 40 c., alles per kilo. Zeeuwsche eieren f2,90 a 3.Overmaas- sche dito f3.10 a 3.20 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtjes. Zoetemelksche kaas f 18.a 24 per 50 kilo. Aanvoer 17 partijtjes. Handel vlug, Rotterdam, 5 Mei. Op de veeinaikt alhier waieii heden aangevoerd: 700 vette runderen, 1735 magere dito, 114 vette en giaskalveren, 253 nucliteie katveien, 1 schapen of lammeien, vatkens, 214 biggen, 20 paarden, veulens, ezels, bokken De prijzen van het vee waren als volgt: vette ruiideien le qual. 78 c., 2e qual. 72 e., |e'qual. 66 c.; kalveren le qual. 113 a c., 2e qual. 85a90 c., 3e qual. c.schapen le qual. c., 2e qual. c., 3e qual. e.; alles per kilo: vaikens le qual.a c., 2e qual. a c., 3e qua!. c.licht soort a c. per 1/2 kilo. Melkkoeien f170 a 250, kalfkoeieu f 180 a 270, stieren f70 a 180, giaskalveren ta pinker. 70 a 120, vaarzen ft00 a 150; alles mager vee; paarden f 40 a 80. Op de botei markt werden aangevoerd: 132/8 en 112/1G ton, en 1020 stukken a l/3 kilo; pujs 1e qua!, f46, 2e qual. f42, 3e qual. f38, pei Vs kilo 50 a 70 c. Rotterdam, 5 Mei. Aardappelen. De prijzen warenZeeuwsche Spuisclie jammen le sooit f4 25 a 5.dito 2e soort f3.25 a 3.75, Ffakkeescho dito f3.50 a 4.50, Zeeuwsche blauwe f 3.50 a 3.80, cham pions f 3.25 a 3.75, magnum bonum f a jammen poters f2.25 a 2.50. Duitsche jammen f4.a 4 25, dito roode f3.25 a f3.75, dito Hamburgers f a alles per hectol. Nieuwe Malta- 9 a 12 c. per kilo.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3