l Woensdag 6 Me A0. 1S91 N°. 7749. Tweede BlacL Vij f-en-veertigste Jaargang. Bimicnlaudsclic 1Ï eric lit en. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Gemengde Berichten. UITGEVER; J. ODÉ. botbr Straat» amonnkmentsfrijs, per kwartaal Franco per post, door liet gehopte Ryk afzonderlijke nommers TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Decoration. Ter gelegenheid van de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Willem III zijn, aan daarbij tegen woordig ge eest zijnde vorsten en vertegenwoof- digeis van vreemde mogendheden, alsmede aan enkele andeie personen decoration geschonken. Dientengevolge is de aanwezige vooriaad moeten aangevuld worden met 13 giootkruizen en 24 commandeuiskruizen van de orde van den Nederlandschen Leeuw, waarvan do kosten \an aanschaffing hebben bedrjgen f 4702.30. Die som kan niet bestreden woi den uit liet bij onder-artikel 22 van hoofdstuk II der staatsbe- grooting toegestaan krediet. Een wetsvoordracht is aan do Tweede Kamer ingediend om het betrekkelijk artikel, dat door ovei schrijving uit de onvoorziene uitgaven van dat hoofdstuk niet kan aangevuld vvoiden, met gezegd bedrag te verhoogen. Legenvet-amendemcnl en De heer Van Houten heeft de volgende amende menten voorgesteld lo. om aan de dienstplichtigen bij de actieve zeemacht en het leger boven de gewone soldij eene toelage uit 'siijks kas te verzekeren voor den tijd, welken zij kiachtens wettelijke verplich ting boven zes maanden voor eeisle verblijf onder de wapenen in werkehjken dienst dooibiongen, en dit ook mogelijk to maken voor de speciale diensten in aitt. 155 en 105 bedoeld 2o. het jaarlijkseh contingent vast te stellen op ten hoogste 7000 dienstplichtigen voor dienst en oefening en ten hoogste 4000 enkel voor oefening 3o. als regel te bepalen dat de afgeleverde manschappen, enkel voor oefening bij het leger ingelijfd, voor coiste verblijf res maanden in wer kelijke» dienst wot den gehouden; 4o. bevoegdheid te veileenen om ingelijfden voor dienst en oefening, die door den daai.ian ver bonden vverkelijkeri dienst in hun bei oep of in de voorbeieiding daarvoor giovelijk zouden vvoiden benadeeld, en buiten staat zijn zich een plaatsver vanger te verschaffen, hij de enkel ter oefening ingelijfden over te plaatsen. De amendementen belichamen de denkbeelden in zijn rede van 28 Apiil veidedigd en staan in verband met amendementen van anderen tot oefe ning der aanvullingsreserve, het wegvallen der bestemming van dienstplichtigen voor depot troepen, tot hel voorsclnijven van heihalings- oeferiingen voor beide categorieën van dienstplich tigen en met dat om aan dengeen dia voor dienst en oefening is aangewezen, gelegenheid te geven zirh te laten vervangen zonder zelf heviijd te zijn van oefening. Hij meent dat op deze wijze alge- meene oefenplicht kan worden ingevoerd zonder de burgeilijke belangen te zeer te schaden en terwijl de billijkheid jegens ieder in acht genomen wordt. Tegenover de kosten aan het eerste amen dement verbonden staat vermindering van kosten l.sr,. - 2,:>ü. 0.10. lï 51 il E A 5' E 3 7. Advertentieprijs; van 110 gewone reg.-K met inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel meer Driemaal geplaatst wonlt tegen tweemaal betekend. 1.10. - 0 10 van verpleging en karei neerirg wegens denk ot teren oefeningstijd van 4000 man en eene aan merkelijke besparing oji de uitgaven tooi beioeps- kader. mededeeling, tooi kus SCHIEDAM, 5 Mei 1S91. Ten vervolge op de mende in de Staatscourant van 29 April jl., wordt bekendgemaakt, dat de op 19 Mei te Padang te houden koffie-veiling zal bestaan uit .*30.000 pikols en dat de veilingen iu Juli, September en December vermoedelijk zullen bedragen respectietelijk 7000, 13,000 en '15,000 pikols. St.-Ct Stbl. no. 84 bevat de wet van den Ion April, houdende bepalingen ter uitvoering van de op 16 November 1887 te's-Gravenhage gesloten internationale overeenkomst, strekkende tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van .sterken drank onder de visschers op de Noordzee, buiten de ten itoriale wateren, goedgekeurd bij de wet van 7 Augus tus 'J888 (Stil. no. '123), en tot liet tegengaan van soortgelijke misbiuiken in de territoriale wateren des ïijks. Stil no. 85 bevat de wet van den 15n April, houdende goedkeuring van de op 15 November 1889 te 's-Giavenhage u'tgewisselde vei klaring met het Duitselie rijk nopens de van weerszijden te nemen maat regelen tegen den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. Het examen, bedoeld bij art. II der wet op hot notarisambt, zal voor liet jaar 1891 aanvangen op Woensdag -1 Juli e.k. en ge houden worden te 's-Gravenhage. Tot voor zitter der staatscommissie belast met liet afnemen van genoemd examen is benoemd mr, J. Kalff. raadsheer iu den Iloogeu Raad der Nedei landen. Naar men aan liet Illld. meldt, zijn uit Brussel de nootlige bevelen gezonden, om den heer Greshof, van de ^Nieuwe Afiikaansche Handelsvennootschap", weder op liet gebied van den Kongo-staat te doen toelaten. In de Donderdag te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van luitenant-generaal Ver- spijck, gehouden vergadering der vereeniging »Moed, beleid en trouw" is besloten de vol gende algemeene verandering, 30 April 1892, te Amsteidam te hellen. Aldaar zullen dan, onder meer, behandeld worden voorstellen om de contributie op een rijksdaalder te bepalen, de donateurs-contributie op honderd gulden te stellen en de afdeelingen te machtigen in spoedeischende gevallen geldelijke hulp van hoogstens honderd gulden te verleenen. Naar aanleiding der medegedeelde statistiek omtrent het draukverbruik in ons land schrijft de heer v. E. aan het li. Nhl. sliet is mij onbegrijpelijk, hoe men met een accijnsontvangst van (laten wij nemen over L-90) 24 millioen gulden, daaruit het gevolg tókt, dat door Nederland 80millioen zou zijn uitgegeven voor borrels, grogjes enz. Zoo ik den prijs van bet gedistilleerd zonder accijns dooreengeuötnen stel op f15 per HL (een prijs die eiken fabrikant doet water tanden!, dan kom ik op een verbruik, met inbegrip van den accijm-, van 30 millioen, wat met de opgaaf slechts hot bagatel ver schil maakt van 50 millioen. Ten tweede vervalt daardoor het pikante der opmerking over bet verschil tusschen de uitgaven voor brood en die voor drank. Ten dei de weet ik niet, of onder de opgaaf ook begrepen is de accijns op andere dranken, bijv. wijn, enz. Zoo dit het geval is, zou hut waai lijk wel de moeite waard wezen eens na te gaan, welk gedeelte dier Oi ja uuiuucu uuut WJjtiaULljlia WUIUt bracht en voor welk gedeelte wijnaccijns alcoholgehalte wordt ingevoerd. Ik bedoel hiermede, dat de borrel veelal de schuld krijgt, doch wijn, en vooral zooals tegen woordig veel wordt ingevoerd, portwijn van 3035 pCt. alcoholgehalte, ook niet zoo onschuldig is als wel schijnt. Ten laatste kan ik mij volstrekt niet ver eenigen met de berekening van het percents gewijze verbruik in Nederland per hoofd. Onder Nederland toch moet ik hier verstaan do inwoners van Nederland. Om echter alsdan zuiver van die inwoners van Nederland het gebruik percentsgewijze te bepalen, moet men dit toch billijkerwijze verminderen, lo. met hetgeen hier door vreemde zeelieden, buitenlandsche schippers, landverhuizers, reizigers en, in een woord, alle vreemdelingen wordt geconsumeerd, en 2o. met het gedeelte dat, tegen verminderden accijns, voor andere doeleinden dan consumptie wordt aangewend. Bij een dei gelijke berekening zou het percents gehalte wol 25 pCt. minder worden. En ofschoon ook ik elk misbruik ten sterkste afkeur, misbruik niet alleen sterken tbauk, maar van alles, zoo toch niet, dat hier voor ons klimaat, met onze levenswijze en voedingsmclhode, er zelfj vele gencesheeren zouden worden gevonden, die een matig gebruik als schadelijk zouden veroordeelen. In Den Haag werd de lo Mei door de sociaal-democraten in het gebouw Walhalla gevierd. Een diiolal sprekers hielden toe spraken. Te lialftvvaalf keerde de weinig talrijke schaar naar huis terug. Blijken van belangstelling van de zijde van 't publiek waren zeer preriricr. van geloof ik Op Donderdag 7 Mei worden er nationale en internationale wielerwedstrijden te Scheve- ninuen gehouden. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Maart 1891 verongelukt 101 zeilschepen, als: van Duitscldand6, Amerika 12, Engeland 50, Denemarken 2, Frankrijk 8, Griekenland 1, Haiti 1, Hawaii, Italië 1, Noorwegen 13, Nederland .2, Rusland 1 en Zweden 3. Hieronder zijn begrepen 5 schepen waarvan de berichten ontbreken. In dezelfde maand verongelukten 16 stoom schepen, als; van Engeland 15 en Zweden 1. Ook te Kralingen zal het »Leger des Heils" zijne tenten opslaan. Althans het heeft van het bestuur der vverklieden-vereeniging het gebouw in de Keerweerstraat voor eenige weken als proef gehuurd. Woensdag 20 Mei heeft de eerste bijeenkomst plaats. Te Borgharen nabij Maastricht is een ijzeren kistje met oude gouden muntstukken gevonden. De vinder heeft zijne vondst ter beschikking der politie gesteld. Naar de Avnh. Ct. verneemt, is de politie aldaar tot de ontdekking gekomen, dat de houtzaagmolen aan den Westcrvoortschen dijk, die in den nacht van 24 op 25 Maart jl. tot den grond toe is afgebrand, moedwillig moet zijn in brand gestoken. De dader wordt opgespoord. Het zesjarig knaapje van den molenaar IC. te Molenbeersel is door eene molenwiek aan het hoofd getroffen en kort daarop overleden. Sergeant; De vizierlijn is een rechte denk beeldige lijn, die van uit het oog getrokken wordt, over de inkeping van het standvizier heenloopt, vervolgens over de kon-el tot het doel waarop men richt; wat heb ik ge zegd, Van Domineren? Van Pommeren: De pleiziertrein is een recht voordeelige lijn» die door het oog ge trokken -wordt en met een ingeving van vertier over de korrels loopt en zooGod weet waarheen. De influenza breidt zich te Londen, niet min der dan in de steden van Yorkshire, op zorgwek kende wijze uit. Verscheidene parlementsleden zijn er door aangetastook kwamen er reeds eenige gevallen met doodelijken afloop voor. Te Birmingham, Sheffield en Bradford wei ken ver scheidene fabrieken slechts met een half personeel, en te Llanberis in Wales liggen er van de ar beiders in eene leigroeve niet minder dan 300 ziek. Tot de hoogstverzekerde levens behoort dat van den Engelsehen graaf Dudley, die een polis heeft gesloten van 1 .200,000 p. st. (f 14.400.000). De heer Wanamaler, generaal postdirecteur der Vereenigde Staten, heeft zijn leven verzekerd voor f 12.000.000, en het leven van den Engelschen kroonprins is verzekerd voor een som van 65Q.00Ö p. st. (f7.800.000). Het stoomschip Dunotar Castle van de Castle mail Packets Company Limited te Londen, directie

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5