Biimciilandscli cBcrichteii. R 0 S L A N D. De regeering blijft zich althans gelijk in haar vervolgingszucht. Ook tegen de Stun disten, een evangelische sekte, wordt geweld gebruikt. Er worden nieuwe bevelen ver wacht, waar'di alle godsdienstoefeningen en het propaganda maken van deze secte wordt verboden, terwijl ook Tolstoi's godsdienstige geschriften in den ban zullen worden gedaan. Stundisten zulien geen staatsbetrekkingen kunnen bekleeden en hun pogingen om pro selieten te maken zullen met verbanning naar Siberië worden gestraft. Zeven hunner stonden onlangs terecht, beschuldigd van de orthodoxe kerk te hebben verlaten en tot de Stundisten te zijn over gegaan zij werden veroordeeld tot gevan genisstraf van 6 maanden tot 5 jaar, terwijl enkelen daarna naar Siberië zijn verbannen en allen hun burgerschapsrechten verloren. ITALIË. De Kamer van afgevaardigden heeft Woens dag bij de beraadslaging over de aangelegen heden betreffende Afrika cene door den heer Duniali voorgestelde motie aangenomen waarmede de regeering zij heeft vereenigd en waarin zij verklaart, de regeering geboord, tot beraadslaging over de begrooting voor Afrika over te gaan. Die begrcoting is daarna goedgekeurd met 190 stemmen tegen 38. Te Rome is Woensdagnacht een hevige brand uitgebroken in de karabiniers-knzerne van Pmti-Castello De brand was zeer moeilijk te blusschen en is later op een andere plaats, in de stallen, uitgebroken. Men was beducht voor een aanval op het Vaticaaneen sterke wacht bewaakte de pooi ten. Deze brand evenals de buskruitontploffing van den Mont Testaccio, wordt door velen aan kwaadwil ligheid van anarchisten toegeschreven. Te Farmer hebben zich een aantal vrouwen uit de lagere volksklasse vereenigd tot een optocht, waarna zij naar liet stadhuis trokken om te eiselien dat de prijs van het bioo 1 zou worden verlaagd. Daar dit alles niet zeer ordelijk toeging, werd de troep door de agen ten uiteengejaagd. Een der bladen publiceert de medcdeelin- en van een afgevaardigde, volgens welke de heer Crispi aan koning Humbert een schrijven heeft gericht, om hem te waarschuwen tegen eene samenzwering die door anaichisten tegen den persoon des konings zou worden gesmeed. Koning Humbert liet den brief zien aan den heer Nicoteradie L. M. verzekerde dat de inhoud niet overeenstemde met zijn eigen inlichtingen maar dat in elk geval uitge breide voorzorgsmaatregelen waren genomen en de koning niets had te vreezen. De koning heeft den heer Crispi zijn dank doen betuigen. 7 juni zal te Nizza liet gedenkteeken voor Garibaldi worden onthuld. De regeering is uitgenoodigd de plechtigheid bij to wonen. IJ U L G A It IJ E. Uit Bucharest wordt gemeld dat ltissofl', die te Kvaiova is gearresteerd, ouder beschul diging een der moordenaars te zijn van den Bulgaarschen minister Beltseheff, aan Bulgarije zal worden uitgeleverd, zoodra de minister Stambouloiï de stukken van overtuiging zijner schuld zal hebben overgelegd. AMERIKA. De groote jury te New-Orleans heeft uit spraak gedaan in de zaak der lynchers. Het rapport wijst op de pogingen der vermoorde Italianen om de jury, die hen vrijgesproken heeft, om te koopen. Het lynchen der Italianen was eene daad die geacht moet worden de goedkeuring dei- stad weggedragen te hebben. De groote jury weigert mitsdien de lynchers in staat van be sehuldiging te stellen. Bel ichten uit Chili melden dat er te San tiago een oproer onder de militairen is uit gebroken. Het werd onderdrukt, en de bel hamels zijn doodgeschoten. Eenige hoog leeraren der geneeskundige school aldaar werden ontslagen, omdat zij vanrevolutionnaire gevoelens verdacht werden. Ook werden eenige hooggeplaatste officieren om dezelfde reden gevangengenomen. "Valparaiso wordt in sterken staat van verdediging gebracht door middel van inder tijd te Callao buitgemaakte kanonnen uit Peru. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van G Mei. De algemeene beraadslagingen over de legerwet werden ook heden nog voortgezet. Verschillende sprekers lepliceerden. In de eerste plaats de heer Guyot, die samenkop" peling van de larul-en zeemacht bleef bestrij den en liet Engelsche stelsel ook voor ons land wensclielijk en voldoende bleef achten. Door den heer Seyfl'ardt werd aan het stelsel van korten oefeningstijd de voorkeur gegeven boven het stelsel der regeering, daar het èn den druk van het dienen èn den financieelen druk zou verminderen, terwijl onze weerkracht er niet door verminderen eerder er door vermeerderen zal. De lieer Domela Nieuwenhuis uitte weder tal van grieven tegen het kazerneleven, be streed de uitgaven voor de legerwet en bleef van oordeel dat een onnoodige druk op de natie wordt gelegd. De heer Mees bracht rapport uit over de Congo-stukken. Hare conclusie, strekkende om het rapport iu afschrift aan den minister van buitenl» zaken te zenden, zal later in behan deling worden genomen. Dinsdag heeft het sectie-onderzoek aan gaande de Congo-conventio plaats. Met 48 tegen 41 stemmen werd besloten a.s. Vrijdag te zitten, terwijl met 52 tegen 36 stemmen werd beslist dat de Kamer na Pinksteren zai voortgaan tot het einde van Mei. Hierna volgden de replieken van den heer Travaglinodie volhield dat de legerwet tweedracht bij de katholieken wekt en liet goed recht der bestrijders verdedigdeden heer De Beaufort, die den minister Lobman bestreed, en den lieer Rooseboom, die krach tig zijue meening bleef voorstaan. Legerwet. Door do regeering zijn een aantal wijzigingen in liet wetsontwerp tot regeling van den krijgs dienst gebracht. Drie en dertig artikelen zijn ge wijzigd, hetzij tot overneming van de door den lieer Roosebooui voorgestelde amendementen, sommige met eenige wijzigingen of aanvulling van redactie of verandering van plaats, hetzij tot tegemoetkoming aan de bedoeling van den voor steller dier amendementen. Do overige wijzigingen betreffen voor een groot gedeelte aanvulling van bepalingen in verband met voorgestelde veranderingen. Zoo wordt b.v, art. 12 in dien zin gewijzigd, dat niet meer gesproken wordt van abeneden den rang van officier" opdat, mocht te eeniger tijd bij zee- of landmacht eene instelling in hot leven geroepen bij de zeemacht, b.v. eene marine-reserve, waarbij personen als officier zouden kunnen worden toegelaten, het artikel hierin niet in den, weg sta. Voorts worden in art. 52 nader de vrijstellingen omschreven, tenvijl in art. 57 duidelijk wordt bepaald dat de aanvraag om vrijstelling in elk geval en dus ook ongeacht tijdige inlevering der getuigschriften en bewijsstukken bij do daarvoor aangewezen overheid mondeling geschieden moeten bij den raad voor den dienstplicht. Verder zijn in ai t. 64 de gevolgen geregeld van verschillende v» ijstellingon aan eenen ingeschre vene verleend, hetzij door den Raad van dienst plicht, hetzij door Ged. Staten, hetzij in hooger beroep bij koninklijk besluit. Da bedoeling is, voor voor de verdere toepassing der wet in zulke ge vallende veist leikende onherroepelijke vrijstelling te doen primeeren. Art. 160 is zoodanig gewijzigd, dat voorkomen' wordt, dat een ingelijfde bij de actieve zeemacht die als vrijwilliger volgens art. *6, b.v. 3 jaar in de koloniën verblijft, daardoor tevens 9 jaar van zijn verplichten diensttijd zou hebben vol bracht en dus vroege, van dienstplicht ontslagen zou worden dan hem als dienstplichtige zou toekomen. Door een bijvoeging aan het slot van art. 186 wordt voorkomen, dat men met grond zou kunnen beweren, dat, zelfs na voldoening aan het voorschrift tot het doen viseeren van den verlof pas, de wet niet uitmaakt, dat, al is de reden vervallen van bet voortdurend der verkregen vijstelling voor hem wien die vrijstelling werd toegekend, de verplichtingen als verlofganger her leven. De artt. 175, 176 en 177 zijn zoodanig aan gevuld, dat van de vrijstelling der verplichting tot het komen in wei kelijken dienst zijn uitgesloten de ingelijfden die nog niet geoefend werden. Door eene wijziging van art. 216 wordt te gemoet ge komen aan den heer Van Wassenaer van Gatwijck, om de vrijwillige deelneming, ook aan oefeningen bij de actieve zeemacht, niet uit te sluiten. Eindelijkzijn de artt. 330338 gewijzigd in den geest van de amendementen van den heer Roose boom. De strekking der verdere wijzigingen van die artikelen is hoofdzakelijk om gelegenheid niet uit te sluiten, een dienstplichtige die niet heeft vol daan aan de oproeping ter aflevering en inlijving, zijn dienstplicht bij de actieve zeemacht te doen vervullen. Ten slotte zijn vele wijzigingen door de regee ring aangebracht betreffende redactie-veranderin gen en aanvullingen, welke bezwaarlijk zijn te resumeeren of duidelijk te omschrijven. Brusselsche Congo-conferenfie. In de algemeene akte der te Brussel gehouden internationale conferentie ter beraming van maatregelen tot wering van den slavenhandel komen enkele bepalingen voor, welke bet nood zakelijk maken de goedkeuring der Staten-Gene- raal op die akte te verwerven, alvorens tot bekrachtiging daarvan zal kunnen worden over gegaan. Ze betreffen het voorstellen van bepa lingen door de regeeringen tot liet doen aanhouden en uitlevereir van vreemdelingen dia zich aan slavenhandel enz. hebben schuldig ge maakt (ati, V al. 3) en het gezamenlijk dragen der kosten (art. LXXXV). die voor elke regeering op frs. 1500 tot frs. 2000 per jaar worden gerekend. Verder verwijst de regeering naar de proto collen, reeds vroeger aan de Staten-Generaal ter beschikking gesteld. Ofllcicelc Berichten. Bij kon. besluit is de lieer jhr. mr. M. A. de Savomin Lobman, op zijn verzoek, eervol ontslagen uit de betrekking van gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de door liem bewezen diensten, en met bepa ling dat liet ontslag ingaat met den dag, waarop hij het bestuur aan zijn opvolger zal overgeven. Bij kon. besluit is de heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijek, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal en burgemeester van Amersfoort, benoemd tot gouverneur van Suriname, met bepaling dat de benoeming ingaat 'met den dag, waarop hij die betrek king van zijn voorganger zal overnemen. Bij kon. besluit is aan mr. P. W. A. Gort van der Linden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijks universiteit te Groningen, met ingang van 15 Juli e.k. SCHIFDA5I, S Mei 1891. In de vergadering van de kiesvereeniging sSchiedam", op G dezer gehouden, is besloten de wijziging van het reglement te behandelen in eene afzonderlijk daarvoor te houden ver gadering. Vervolgens zijn de grondslagen goedgekeurd, waarop de vereeniging met de liberalen iu de overige gemeenten van het district zal samenwerken bij het stellen van een candidaat voor de Tsveede Kamer. Na uitvoerige bespreking, waarbij werd aangedrongen om zich niet door apolitieke basisberekening" te laten verleiden, tot ver zwakking van het liberale beginsel, zijn van wege Schiedam" op de candidatenlijst ge bracht de heeren mr. J. G. Gleichman, mr. J. A. van Gilse en dr. J. Th. Mouton. Aan het slot der vergadering is door den voorzitter toezegging gedaan, dat in een weldra te houden vergadering gelegenheid zal gegeven worden, de circulaire te be spreken, die dezer dagen deer de werklieden- vereeniging is rondgezonden. Heden herdenkt G. van den Berg, onder vele blijken van belangstelling en waardeering, den dag waarop hij 50 jaar bij het St.-Anto- nius-giide werkzaam is, waarvan '14 jaar als zakkendrager en 36 jaar als kolenmeter. Van den Berg, die ondanks zijn 75-jarigen leeftijd nog steeds met lust en ijver zijn werk verricht, en daarbij aan jongeren kan ten voorbeeld gesteld wordengeniet de sympathie van zijn kameraads en van allen die met hem in aanraking komen. Blijkens bij den minister van buitenland- sclie zaken ingekomen bericht is de scheep vaart op St.-Petersburg en op Sundswali weder geopend. De Berlijnsclie correspondent van het llbld. seint, dat in de Pruisische hoofdstad er niets van bekend is, dat Z. M. de keizer van Duitsch- land weldra ons land zal bezoeken. Blijkens een opgave in de St.-Ci. bestond de bevolking van Limburg op 4 Januari uit 430.359 m. en 126.785 vr., totaal 257.444, tegen 255.721 (429.500 m. en 426.131 vr.) op 1 Januari 1800. Op 1 Jan. jl. telden: Maastricht 32.225, Roermond 41.391, Venlo 41.397 inwoners. De langdradige redevoeringen over de legerwet geven het Handelsblad de vraag in de pen: Hoe lang zal dat met de saigemeene be raadslagingen" nog zoo voortduren Moeten wij ons voor het oog van de geheele wereld niet belachelijk maken, wanneer de Kamer na stroomen van woorden te hebben ver spild, ten slotte zou moeten zeggen»ja om nu de zaak in orde te brengen, hebben wij geen tijd; wij hebben het ontwerp laten derailleeren in eene lawine van redevoerin gen". Een ieder die op het tot stand komen van het ontwerp prijs stelt, zie toe op zich zelf. De schrijver van »Brieven uit de Hofstad" aan de Amh. CL wijst op het zonderling cdhtrast, dat men eene legerwet behandelt, die de kosten van 's lands verdediging met vele millioenen zal doen toenemen, terwijl er een wetsontwerp gereedligt tot liet aangaan van eene leening, om in de nijpende behoeften van de schatkist te voorzien, die sedert eenigen tijd enkel en alleen door voorschotten van de- Nederlandsche bank vlot gehouden wordt. Dit leeningswetsontwerp zegt hij schijnt de kroon te moeten zetten op den onvermoeiden arbeid van den minister van financiën; de kiezers van Nederland zullen daaruit moeten besluiten tot liet afdoend financieel beheer van de tegenwoordige regee- rende partij. Uit Den Haag meldt men aan de Zwol- sclte Ct. dat met 4 Jan. '92 eene zeer aan zienlijke tariefsverlaging voor het personen vervoer op de spoorwegen in al de drie klassen zal intreden. Die verlaging zal ver moedelijk niet minder dan 30 tot 40 procent bedragen, met opheffing echter van de reduc tie voor retourkaarten. Het zal niet liet eigen lijke kringentarief wezen, waartegen de Hollandsche Maatschappij voor ons kleine land groote practische bezwaren had. Uit het algemeen verslag der kon. vereeni ging van gepensionneerde officieren van het

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2