1 A0. 1891. Maandag 11 Mei. N°. 7752. Eerste Blad. ijf- n -ver tig*s tJaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T ODÉ. BUKEAl1! BOTER»TKAJIT, E 2 7. Biimenlanrtsche Berichten, Schiedam, 9 Kei 1891. De keizer van Duitschland heeft zijn jaarlijk- sche tochten hervat; hij dergelijkeexcursion in het binnenland ontbreken natuurlijk feeste lijke maaltijden niet, met hun heildronken na den eigenlijken disch. Is het waar, dat de keizer zich te Dusseldorf heeft laten ontvallen, dat hij niemand naast zich wilde dulden, dan is een nieuwe kernspreuk gevoegd bij de andere, waarvan éen de reis om de wereld al lang ge daan heeft, namelijkdie mij tegenstaat, dien verpletter ik. De keizer is nog jong en kan dus nog veel leeren, leeren ook een wacht te zetten voor zekere lichaamsdeelen, die vrij wat kwaad berokkenen. Ook Bismarck heeft gesproken; 'twas tot een deputatie van kie zers te Geestemiinde, die hem van hun belang stelling wilden doen blijken bij gelegenheid van zijn benoeming tot lid van den Rijksdag. Hij vertelde aan de lieeren, dat hij niet meer streefde naar uiterlijke grootheiddat hij ge noten had het hoogste dat te genieten was; tevens dat hij had gehoopt zijn tegenwoordige woning slechts met het graf te mogen verwis selen en dergelijke gevoelsuitingen meer maar, zooals hij gedurende zijn gansch publiek leven gehoor had gegeven aan de roepstem zijns konings, een roepstem, waaraan nie mand zich onttrekken mocht, zoo mocht en zoo kon hij zich ook niet onttrekken aan de roepstem der kiezers. Kijk, welk een roepstem des keizers, roepstem der kiezers. Wat keizer Wilhelm, die niemand naast zich kan duldenzeggen zal van deze opvatting. Overigens heeft prins Bismarck verzekerd, dat hij zich, gedurende deze zit ting niet in den Rijksdag zal vertoon en. Er was niet veel te doen, en hij kon dus bést gemist worden. Neen, dat is geen rede voor prins Bismarckdat is er een voor iemand, die nooit gedroomd had afgevaardigde te worden, niet voor een, die het hoogste be reikt heeft, wat voor een sterveling te be reiken is: graaf, prins, hertog! Wat de Franschen toch goed gevoelen Voor hen is Bismarck de oorzaak hunner vernedering, het voorwerp van hun haat. Maar te gelijk doet hun edelmoedigheid hen toch iets gevoelen, als een groot man, al is hij dan ook hun vijand, vernederd wordt. Wie is deze Bismarckhoe wordt hij in den Rijksdag gekozen, en met wie komt hij in herstemmingZoo redeneert zeker Fransch- man, en het gebeurde geeft hem aanleiding tot de volgende beschouwing: De lente van 4849 was in het land. Op een Donderdagavond trad ik bescheiden een salon binnen, want men werd er niet aan gediend. Bij den schoorsteen was een groep geschaard om een man met grijze haren, witte moustache en zeer gezonde, frissehe gelaatstrekken. Ik kende hen niet, maar te oordeelen naar de aandacht, waarmede naar hem geluisterd werd, moest hij een man van beteeken is wezen. Langzaam naderde ik en hoorde nog de laatste woorden van een onderhoud, dat over het algemeen stemrecht had geloopen. sJa", zoo eindigde de bejaarde man, rja", het algemeen stemrecht is een zeer schoone in stelling. In de gemeente, waar ik woon, zal worden gestemd. Bovenaan op de lijst der candidaten komt de naam voor van een maarschalk van Frankrijk (maréchal ds France), de onderste op de lijst was een hoefsmid {maréchal f errant). Men stemt, en ziet, de hoefsmid kreeg het grootste, de maarschalk het kleinste aantal stemmen Het is een zeer schoone instelling, dat algemeen stemrecht 1 Deze woorden, met comischen ernst uit gesproken, deden de aanwezigen in schater lachen uitbarstende spreker met de grijze haren was de maarschalk Bugeaud. Eenige dagen later ontsliep hij. Prins Bismarck kan, met het oog op zich zelf, de uitspraak van den maarschalk Bugeaud, uit liet diepst van zjjn hart herhalen, en zou er het volgende kunneu bijvoegen aan het adres van Duitschland en het Buitsehe volk: Sedert zestig jaar waart gij vernederd en werdt gij gerekend onder de machten van den tweeden rang. Wie heeft u verheven in uw eigen achting en in die van de gansehe wereld Ik. Wie heeft uw smaad en uw nederlagen gewroken? Ik. Wie heeft van u een staat van den eersten rang gemaakt? Ik. Wie heeft in uw belang het Duilsche rijk hersteld? Ik. Wie heeft de vernedering van uw erfvijand, Frankrijk, voorbereid en voltooid? Ik. Onrechtvaardig beroofd van mijn aanzien door een onleerzamen scholier, die meester wil zijn en handelen zonder leiding, kom ik u een bescheiden plaats vragen in dezen Rijksdag, waar ik zoo lang als meester heb geheerscht. Duitschland antwoordt mij, door mij met een socialistischen schoenmaker in herstem ming te brengen! Een hoefsmid boven maarschalk Bugeaud Een schoenlapper boven prins Bismarck Wat is het algemeen stemrecht toch een schoone instelling! Aldus de Franschman. Zijn woord is een stuk overdenking van belang in deze woelige dagen, een woord van diepen zin! Rusland komt door zijn Jodenvervolging in moeilijkheden. Men had er den Rotschilds al een verwijt van gemaakt, dat zij de finan- cieele operatiën van Rusland bleven steunen en onder anderen een conversie van de Rus sische staatsschuld met hun kapitaal steunden. Of de heeren de zwaarte van dit verwijt hebben gevoeld, of dat andere oorzaken er toe hebben bijgedragen: genoeg, ze zijn thans niet zoo toeschietelijk meer en hebben zich van de verbintenis teruggetrokken. Dit brengt de Russische regeering in moeilijkheden, en de Russische pers vat de zaak direct bij de horens, en begint de geldmannen te dreigen. Het is niet onbekend, dat de Rothschilds in niet geringe mate geïnteresseerd zijn bij de petroleumbronnen in Aziatisch Rusland, en nu wijst men er hen ernstig op, dat men daar wel eens de schade op hen zou kunnen verhalen, die men hier door hun onhandel baarheid zou kunnen lijden. 't Geval zou grappig zijn, als de toestanden niet zoo hoog ernstig waren. Menschen, zelfs als ze Rothschild heeten en in het goud als begraven zitten, de keus te stellen tussehenuw beurs of uw volkis een fijne zet op bet groote schaakbord onzer maat schappij, waar zooveel tegenstrijdige machten elkander bekampen. Ce Joden zullen intusschen de kinderen van de rekening zijn, en Rusland, dat schadelijke individuen van zijn bodem wil verwijderen, zal misschien spoedig het verlies van dui zenden waarachtig nij veren te betreuren hebben. SCHIEDAM, 9 Mei 1891. Door burgemeester en wethouders zijn in hunne vergadering van gisteren benoemd: tot kolenmeters W. Koevermans en A. A. Trouwborst en tot graanmeter II. Kloos. Op de lijst der hoogst aangeslagenen in de provincie Zuid-Holland voor het jaar 1891, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, komen de namen van C33 personen voor, waaronder van onze stad- genooten de heeren: G. J. Bertels met een belastingaanslag van f 932.98; mr. A. J. Beukers f1153.79*; C. A.Beukers f819.15'; J. T. Beukers f 748.91s; W. A. Beukers f993.83s; C. Broeksmit f1300.09; C.A.van der Burg f559.98'; A. van Buysen f 787.36s; A. Daalmeijer f 753.41s; A. Dirkzwager f753.33; mr. A. K. J. van der Drift f 1229.14; H. R. M. A. van Gent f867.51; J. I,. Gouka f660.91; J. M. Honneilage Grete f 667.37s; T. P. Jansen f 1090.71M. Kranen f 779.32s; J. Loopuyt fl001.57s;$. A. Maas f939.00s; T. C. Melchers 1334.67; J. J. G. Nolet f 1126.71; H. Plant f658.52; J.Il.RisHzn. f953.17s; C. J. P. van der Schalk f768.92; J. M. van der Schalk f2410.59, J. Tak f1248.56; W. F. Tak f808.87; dr. C. J. Vaillant f722.78*; L. van der Velden Pzn. f882.84s; L. Vrijland Jzn. f1008,58s; J. J. Zoetmulder f 770.685. Te Overschie P, Hoogerbrugge Jzn. f1286.73. De hoogste aanslag is die van A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, te Wassenaar, f9326.23; de laagste die van M. C. Trouw, te Nieuwenhoorn, f 559.35. In de gisteravond gehouden vergadering van aandeelhouders van den stoomkorenmo- ïen »de West" werd besloten tot het oprichten van een pensioenfonds voor de werklieden aan dien molen. Den 13n Mei herdenkt de »Schiedamsche Spoelingvereeniging" baar 25-jarig bestaan bij welke gelegenheid de spoelinghalers fees telijk zullen worden onthaald. De St.-Ct. No. 106 bevat de wet van 15 April 1891, ter goedkeuring van de op 15 Augustus 1889 te Londen tussehen Neder land en Groot-Brittannië en Ierland gesloten additioneele overeenkomst tot wijziging van art. 4 van het handels- en scheepvaartverkeer van 27 October 1837. Artikel IV van het bovengemelde tractaat van 27 October 1837 wordt vervallen ver klaard en door het volgende vervangen Met betrekking tot de berekening van ad valorem rechten en tot alle andere met de douane-reglementen samenhangende vragen," zullen Nederlandsche goederen in het ver- eenigd koninkrijk van Groot-Brittannië en Ierland en Britsche goederen in Nederland ingevoerd, over en weder op dezelfde wijze worden behandeld als goederen van de meest begunstigde natie. Barones Van Hardenbroek, grootmeestei'es van het Huis van H. M. de Koningin-Regentes, graaf Dumonceau, baron Sirtema van Grove- stins, baron Taets van Amerongen, baron Van Tuyll van Serooskerke en jhr. Vegelin van Claerbergen, die als gevolg van Hare Majes teiten Woensdagmorgen op het Loo aankwa men, zijn des namiddags weder vertrokken. Tot adjunct-commies aan het departement van financiën is benoemd H. Smit, thans eerste klerk aan het departement van koloniën. Het Dagllad van Z.-H. en 's-Gravenhage verneemt, dat de keizer van Duitschland toch zijn voornemen heeft te kennen gege ven ons land met een bezoek te vereeren. Op deze aankondiging heeft II, M. de Regentes den keizer te kennen gegeven, dat het Hd. aangenaam zal z\jn, hem te Amsterdam te mogen ontvangen. Het bezoek wordt tegen het eind van Juni te gemoet gezien en het is niet onwaarschijnlijk dat keizer Wilhelm ook aan de hofstad een bezoek zal brengen. Een bulletin van de Wett-Indiër van Maandagavond 20 April 1891 luidt: »Wij verheugen ons onzen lezers mede te deelen, dat, naar aanleiding van heden door den gouverneur ontvangen depêches, waarbij zijne bestuursdaden door de regeering worden gewraakt, de heer Lohman dezen middag zijn ontslag telegraphisch heeft aangevraagd". Abonnementsprijs per kwartaal1.85. ïranco per post, door het gelieele Rijk 2.50. Afiondeilijke nominers- 0.10. Advertentieprijs: 'au 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer..-«10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal bfrekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1