Men schrijft uit Amersfoort, dat de nieuwe gouverneur waarschijnlijk op 4 Juni a.s. met zijne echtgenoote zich naar zijn post zal hegeven. Ter beurze te Amsterdam blijft het gerucht, dat de regeering reeds het contract voor eene 3 pCts. leening van f 60,000,000 met een Amsterdamsch consortium heeft afgesloten, veld winnen. In verband met de a.s. Pinksteren zullen de tweedaagsche retourkaarten op de verschil lende spoorweg!ijnen geldig zijn van af 10 Mei d.a.v. (Dinsdag). Met den aanstaanden zomerdienst zullen, te beginnen i Juni, op het traject Den Haag Scheveningen dagelijks loopenVan Den Haag naar Scheveningen, alsmede in tegenoverge stelde richting, 48 treinen op en 48 treinen af. Do laatste trein vertrekt uit Den Haag te 10 n. 30 m. en de laatste trein uit Sche veningen te 11 uren. De duur van eiken rit is 20 minuten. Ook beneden Maassluis, waar tot nog toe slechts eenige seinpalen de richting aange ven, die de geprojecteerde spoorweg naar Hoek-van-Holland in zijn loop zou volgen, is men thans met den aaideg der baan be gonnen. Reeds worden de slooten gegraven, die de scheiding zullen vormen en waarvan de grond tot liet maken der bermen wordt gebezigd. Er is dus nu althans een begin, bet einde zat dan ook wel komenhoe lang dit even wel nog duren kan, valt, gerekend naar de vele teleurstellingen, die men ten opzichte van liet gedeelte RotterdamMaassluis al heeft ondervonden, maar moeilijk te zeggen. Eéne zaak is echter al mooide onderbouw voor de brug over de haven te Maassluis is gelukkig gereed. De nVereeniging voor den Effectenhandel" houdt dit jaar haren eersten Beurs-vacantie- dag" op Zaterdag 16 Mei a.s., den dag vóór Pinksteren. De «Nieuwe Afrikaansche Handelsvennoot schap" te Rotterdam keert over 1890 een dividend uit van 20 pCt. Te Vlaardingen is tot gemeente-ontvanger benoemd de heer C. R. Bentfort, candidaat- notaris aldaar. Bestrijding der longtering! De heer A. Barends, uit Amsterdam, deelt in het Handelsblad mede. dat hij zoo spoedig mogelijk een geneesmiddel, uit Indische plan ten bereid, ter beschikking van geneesheeren zal stellen. Dit geneesmiddel, dient ter bestrij- (Jïng van bloedspuwen en longtering en werd den lieer Barends door een neger toever trouwd. Dit middel, sExtractu Dorianum" genaamd, heeft reeds de proet doorstaan, het geen door Indische artsen, te bekwamer tijd met name te noemen, kan worden bevestigd, en beeft de meest verrassende resultaten ■^geleverd. Binnen drie maanden kan de eerste bezen ding uit Indië hier te lande aangekomen zijn, en zal de beer Barends dan do samenstelling in de vakbladen bekendmaken. Door het bestuur van den cbristelijken zan- gersbond in Nederland is, in verband met een openbare uitvoering, die gehouden zal worden ter gelegenheid van het nationaal zendingsfeest te Middachten bij Arnhem op 15 Juli a.s., de directie alsmede de bewer king van verschillende zangnummers voor orkest opgedragen aan den beer II. Snel, mu ziekonderwijzer te Rotterdam. Men rekent op medewerking van minstens 1000 a 1200 zangers. De begeleiding van den zang is opge dragen aan het fanfarekorps der christelijke jongelingsvereeniging nObadja" te Rotterdam. De toezeggingen voor deelneming aan het internationaal kegel-concours te Nijmegen. op 27, 28 en 29 Juni a.s., overtreffen reeds nu, zoowel uit het buiten- als uit het binnen land, de verwachting. Een 70-tal kegel-clubs hebben zich bereids aangemeld. De spoorwegen verleenen reductie van vracht aan deelnemende leden van kegel-clubs. De redactie van het woordenboek der Neder- landsche taal zal nogmaals uitgebreid wor den. Met 1 September a.s. zullen dr. C. C. Uhlenbeck en dr. W. de Vreese als mede werkers optreden. Spectator Gedurende de drie zitdagen van Floralia to Dordrecht zijn door 220 personen ruim '1000 bloemstekken aangevraagd, tegen 750 bloemstekken door 155 personen in 1890. Mevr. A. C. YaletonVoorhoeve en mevr. J. P. Wesselink— Van Rossum te Utrecht hebben zich wederom bereid verklaard orn als reisbelasting gelden in ontvangst te nemen, teneinde mingegoeden in de gelegenheid te stellen om tot herstel van gezondheid de buitenlucht te genieten. Reeds twee jaar is de reisbelasting geïnd, en met de in dien vorm ontvangen gelden is telkens veel goedgedaan, zooals uit de verslagen over 1889 en 1890 gebleken is. Het rijks-entrepot te Rotterdam, het voor malige gebouw der admiraliteit aan de Maas, ook wel 's lands magazijn genoemd, een deel uitmakende der voormalige marinewerf, werd in 1785 onder het beleid van don lands- architect Gurdici opgericht ter vervanging van een ander lands-magazijn, dat zich te voren daar ter plaatse bevond. Om zich een denkbeeld te vormen van den aanzienlijken omvang van dit fraaie gebouw, deelen wij mede, dat liet drie ver diepingen hadterwijl de voor- en achter gevel ieder 127 vensterramen telden, bene vens aan weerszijden 18 zolderramen. Het maakte zoowel van de rivierzijde als van de stadszijde te zien een grootschen indruk, ook nog nadat het in de laatste jaren tot pak huizen was ingericht. Wanneer men vroeger de werkelijke hoofd trap beklommen had, bevond men zich in een fraaie vestibule op Ionische kolommen en pi lasters rustende, tusschen welke zich vier nissen vertoonden. Aan de noord-en zuidzijde van dezen gaven glazen deuren toegang tot de balkons. De dubbele deur aan de oostzijde leidde tot de model- en cliarterkamer, boven welke deur men 't rijkswapen, omringd van scheepsmodellen en zeevaartkundige werktui gen zag uitgehouwen. Aan de tegenoverge stelde zijde was de wapenkamer, boven welks ingang het rijkswapen was aangebracht, van allerlei krijgstuig omgeven. Onder de overige vertrekken, welke het gebouw bevatte, verdienden overigens ook de kamers van mon Iers en modellen wegens bare volledigheid en keurige inrichting bijzon dere vermelding. In den laatsten tijd was er van dit alles niets meer te vinden en diende het gebouw hoofdzakelijk voor magazijn tot opslag van koopmansgoederen, waarvan een ontzaglijke voorraad aanwezig was, juist in de laatste dagen nog met tal van handelsartikelen in aanzienlijke hoeveelheid vermeerderd. Donderdagavond tusschen 6 en 7 uur was bet te Rotterdam in de Lombardstraat en Binnenrotte rumoerig, en er hadden daar vechtpartijen van ernstigen aard plaats. De politie gebruikte de sabel om schoon baan te maken, en twee van de belhamels werden overgebracht naar het politiebureau Kaas markt. Tijdens den brand van het rijks-entrepot te Rotterdam schijnen onder het groote aan tal nieuwsgierigen ook zakkenrollers aanwezig te zijn geweest; althans een heer kwam tot de ontdekking dat hij zijne welgevulde porte- monnaie vermiste. (2V. iü. Cf.) Te Rotterdam werd van twee dames, die zich Woensdagavond bevonden in een hoeden winkel aan de Hoogstraat, tegenover de Hoofd- steeg, om inkoopen te doen, de portemonnaie met een vrij aanzienlijk bedrag aan geld ontrold, vermoedelijk door eene van het groote aantal) bezoeksters van den winkel. Zij vermisten de portemonnaie toen zij het gekochte wilden betalen. Naar de gevangenis te Rotterdam is over gebracht de assistent bij de posterijen P., uit Brielle, verdacht van valschheid in ge schriften en een tekort in de kas. Onder de gemeente Naaldwijk is een werk man, werkzaam zijnde aan de werken aan den Maasoever, terwijl hij bezig was met het sme ren van een zand wagen, orn het leven geko men. De wagen, die geschoord stond, begon plotseling te glijden, en voordat de werkman, die er zich onder bevond, kon wegkomen, stortte de wagen naar beneden. De ongeluk kige was terstond dood. Door de politie van Houtrijk en Polanen, bijgestaan door een rijksveldwachter uit Haarlem, zijn de beide vermoedelijke daders gearresteerd van de in Haarlemmermeer en omstreken in den laatsten tijd gepleegde diefstallen. De beide beruchte personen zijn gevankelijk naar Haarlem overgebracht. De jusiititie van Heerenveen met de dokters Rinkes en Kijlstra, die Dinsdagmorgen 8 uur naar Drachtster-Compagnie zijn vertrokken om een onderzoek in te stellen omtrent een vermoedelijken moord, zijn eerst des nachts te halftwee teruggekeerd. Den geheelen dag door werd in loco onderzoek ingesteld. De schouwing van liet lijk der 73-jarige vrouw heeft den geneesheeren aanleiding gegeven te constateeren, dat de vrouw onder verdachte omstandigheden overleden is, ofschoon de dood onmiddellijk het gevolg van worging geweest is. Tijdens de schouwing werden in de herberg van Pool een elftal getuigen door de justitie verhoord, waarbij bleek, dat de verdachte 29-jarige jonkman Cornelis de Vries, die bij de overledene weduwe P. Kloosterman als commensaal inwoonde, gedurende de laatste nachteu sliep in eene in aanbouw zijnde woning, welke hij met zijne bruid na het huwelijk zou betrekken. Hij ging echter in den avond van 27 April naar het huis zijner hospita en des anderen morgens te 6 uren vonden buren haar lijk in het achterhuis, dat Vrijdag jl. begraven werd. Maandag jl. werd daarop de officier van justitie van een en ander in keunis gesteld, die Dinsdag de arrestatie van den verdachte gelastte. Deze was evenwel niet te vinden; den geheelen dag zwierf hij rond, totdat hij tegen den avond gearresteerd werd op de grens der gemeente. Voor de justitie gekomen, ontkende liij hetgeen waarvan hij verdacht werd, en bleef dat volhouden, ook toen hij in het huis der overledene vrouw gebracht werd. Voorloopig te Drachten in verzekerde be waring gebracht, werd hij Woensdagmorgen geboeid naar de gevangenis te Heerenveen overgebracht. Bij hem werd een brief gevonden, aan zijn meisje gericht; hij beweerde dien Zondag jl. te hebben geschreven. Daarin meldde hij aan zijne bruid, dat hij waarschijnlijk wel tien dagen naar Heerenveer. zou gebracht worden, doch zij maar orde op de zaken moest stellen voor het aanstaande huwelijk. Des Zondags was echter van een onderzoek door de justitie in het geheel nog geen sprake. De buren deelden tevens mede, dat de over ledene vrouw des Maandagavonds nog aard appelen geschild had voor den volgenden dag, zoowel om bij het ontbijt als 's middags te eten. De in hechtenis genomene, een stevig ge bouwd arbeider, stond in zijne omgeving niet gunstig bekend. Bij zijne overbrenging toonde hij zich zeer onverschillig en bleef hij bij zijne ontkentenis. Te Siddeburen is door twee knapen een zak met 406 sleutels van verschillende soort en grootte, als kerk-, huis-, brandkast- en steeksleutels gevonden. Deze vondst brengt men in verband met de veelvuldige kerk diefstallen in den laatsten tijd gepleegd en de gevangenneming van een persoon,iiie ver dacht wordt deze diefstallen gepleegd te hebben. Te Borne (Overijsel) is eene alleen wonende vrouw van ruiin 75 jaar verbrand in hare woning gevonden. Amsterdam. De burgemeester heeft van iemand, die buiten woont, doch in de hoofd stad zijne zaken uitoefent, als «zedelijk ver schuldigde belasting" f600 ontvangen. Verkiezingen. De heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, mr. T. van Hettinga Tromp en mr. Maralestei Loup hebben hunne benoeming tot leden van bet hoofdbestuur der «Liberale Unie" aange nomen. De lieer W. J. Geertsema is met 231 van de 290 stemmen door de centrale liberale kies vereeniging in het hoofdkiesdistrict Enschede opnieuw eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De centrale vergadering van afgevaardigden der verschillende afdeelingen, waaruit de libe rale kiesvcrcertiging «Voorne en Putten" be staat, heeft met algemeene stemmen tot ean didaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. G. J. Goekoop. Volgens de Mamix-Blaadjes is liet onjuist dat »Marnix" dezen keer zich zal onthouden van het stellen van eigen eandidaten. Ge in eng tic B e r i c lï t cnT~ Blijkens bericht uit Essen waren in dat district Woensdagochtend alle mijnwerkers weder aan den arbeid. Het Parijsclie bankiershuis Rothschild heeft zich teruggetrokken van de veibintenis, welke hij op liet punt stond te sluiten roet du Russische regeering omtrent een nieuwe leening Die verbin- bintenis van deze voorname Israëlieten met een joden-vervolgende regeering had al veel ei gemis verwekt- Volgens het Russische blad Kievlanin zijn sedeit het begin der nieuwe Israëlieten-vervolging al 50.000 joden bekeerd tot de Grieksehe of Luthersche kerk. De synagoge te St -Petersburg is verkocht voor 700.000 roebel, en die te Moskou, nieuwgebouwd en nog niet gebruikt, wordt ook te koop aange boden. Waarschijnlijk wordt dat gebouw een moskee van de Tartaren. Keizer Wilhelm, die als zeer godsdienstig be kendstaat, heeft zijne ontevreden huid betuigd dat de hofpredikers hun preek voortdurend zoo rekken. In het vervolg zal de geheele plechtigheid, welke tot dusver een half uur in beslag nam, niet langer dan vijftien minuten duren. De Duitsche Rcichsanzcigcr meldt dat in de staatskolenmijn Serlo, in het district Saarbrück, eene mijngas-ontpioffing heeft plaats gehad, waar bij acht werklieden gedood en drie ernstig gewond werden. Te Weimar wordt thans het honderdjarig be staan van den door Goethe en Schiller gestichten schouwburg gevierd. Maandag begonnen de feest- voorstellingen met sFaust" (muziek van Ed. Lassen). De 7n wordt het stuk »de Jagers van Ifiland" opgevoerd, datden 7n Mei 1791 voor het eerst te Weimar werd gespeeld met een proloog van Goethe; Vrijdag en Zuterdag wordt Schiller's »Wallenstein"-triIogie opgevoerd, enz. Aan het feest zijn ook congressen en letterkundige voor drachten verbonden. Dezer dagen werd uit Redingen, in Lotharingen, gemeld dat daar tusschen twee muren de geraamten van twee Pruisische soldaten uit den oorlog van 1870 ingemetseld werden gevonden. Thans blijkt dat men hier te doen heeft met een Keltisch graf, waarin menschenbeenderen benevens een verroest ijzeren zwaard werden ontdekt, gelijk daar trou wens reeds vroeger op meer plaatsen is voorge komen. De overlevering heeft ditmaal van enkelo beenderen geheele geraamten en van een verroest stuk ijzer eene gansche Pruisische wapenrusting gemaakt. Stanley is dezer dagen te Londen in St. James Hall voor het eerst weder opgetreden voor het Engelsche publiek, om een voordracht te houden over zijne reizen in Afrika («The story of 25000 miles Travel in Equatorial Africa"). Da ver maarde reiziger heeft bij die gelegenheid ver-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2