Maandag 11 Me N°. 7752. Tweede Blad. Feu 11 e t o n. Het goud van de Orion. A0. 1891 i j f - en -veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, yitgezonderd Dinsdag. Bu itenl amlsch e Bericht en. UITGEVER: J. ODÉ. T. 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BoTËTiSTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels inet uioegrip van eene Courant1.1 J, Iedere gewone regel meer- 0.10. fiRinsiAAL geplaatst woult tegen twekwaai. berekend. Abonnementsprijsper kwnrtRAt granco pc post, door het geheele Rijk ATzondeilijke BELGIS. De minister van oorlog heeft bevel gegeven ttot het onder de wapenen roepen van twee lichtingen der militie, die zich met onbepaald verlof bevinden. Drie bataljons vaD het regiment karabiniers zijn Donderdag naar het Centrum vertrokken. De centrale sectie voor de herziening der grondwet is gisteren bijeengekomen, onder voorzitterschap van den beer De Lantsheere. Deze verklaarde dat, na ernstige overweging, de argumenten van Frère Orban tegen het referendum hem minder ernstig toeschijnen, •omdat bet volk nooit geconsulteerd zal worden •dan in liet geval van oneenigheid tusschen den .koning en het ministerie, welks opvatting om trent de nuttigheid van eenigen maatregel steeds nauwkeurig overwogen zal zijn. Intus- sclien is hij geen opgewonden voorstander van -.het referendumhij zal er voor stemmen, om dat het hem voorkomt, eene voorwaarde te zijn, door de regeering gesteld voor hare toe treding tot de herziening van het kiesrecht. En deze is noodzakelijk en urgent. Frère Orban en Sainctelette bleven vervol gens volharden bij hun verzet tegen het refe rendum. De sectie heeft daarna eene lezing vastge steld, waarin de verklaring van De Lantsheere •opgenomen werd, met welke de meerderheid zich vereenigde. In beraadslaging kwam vervolgens de vraag •of in de grondwet moet worden opgenomen een voorschrift, behelzende dat de toestem ming van den koning vereischt wordt voor Roman van H. ROSENTHAL—Bonin. 48. ïBen ik dat dan Ik heb niets met die zaak uit te staan. De gelijkheid van namen heeft u van het spoor gebracht, man." «Dat geloof ik niet," hernam Charles. »Gij hebt •een valschen naam aangenomen, gezegd dat gij tot de bemanning van de Orion behoordet. Gij leeft 'hier reeds maanden lang als een rijk Engelseh toerist en waart slechts vijftig thaler rijk. Geef mij verklaring van dit alles, mijnheer." Willem lachie. »Gij zijt inderdaad lijdende, manDe hitte heeft uw hersenen aangetast. Gij moet naar den dokter igaan; ik heb u een goed adres gegeven. Maak •daar gebruik van, hoe eer hoe beter." Na dit gezegd te hebben, greep Willem hoed het huwelijk der prinsen en prinsessen van koninklijken bloede. Met algemeene stemmen werd beslist dat eene gewone wet daarvoor voldoende is. Eveneens verklaarde de sectie het onnoodig, ofschoon niet onnuttig, om in de grondwet een artikel op te nemen, het welk de eventueele annexatie van den Kongo toelaat. Eindelijk verklaart de sectie evenzeer on noodig een constitutioneel voorschrift, hou dende het in het leren roepen eener staats politie. De commissie heeft thans haar werk afge daan. Zij besloot Woensdag a.s. bijeen te komen om de statistieke gegevens na te gaan, welke de regeering heeft overgelegd tot nadere toelichting van haar kiesstelsel, en om de vraag te behandelen, of de grondslagen van liet kiesrecht moeten worden opgenomen in de grondwet, dan wel overgelaten aan den gewonen wetgever. De werkliedenhond te Antwerpen verga derde gisteren en besloot, de werklieden aan de dokken over te halen geen van elders - aangevoerd wordende kolen te lossen. Uit Vaux-Sous-Chèvremont wordt van 7 dezer gemeld: Door een vijftigtal werkstakers werd gisteren met steenen gegooid naar twee gendarmes, die de kolengroeve Fond-Piqueux bewaakten. De gendarmes gaven vuur en kwetsten twee der aanvallers, waarna andere gendarmes tot ontzet opdaagden en een aan tal werkstakers gevangennamen. Het bosch van Esneux is door de werk stakers in brand gestoken en gedeeltelijk in de asch gelegd. De werken aan de forten in den omtrek van Luik worden door troepen bewaakt. Uit Luik wordt van gisteren gemeld In twee kleine steenkolenmijnen in het en stok, schoof Charles, die hem nog tiachtte tegen te houden, op zijde en ging heen. Charles overwoog of hij hem nasnellen, op straat aanhouden en aan de politie ovet leveren zou. Doch mot welk recht zou hij dit mogen doenï Hij sptak slechts een paar woorden Itali- aansch en Willem scheen zeer goed in de taai des lands te huis. Deze zou hem kiankztnnig kunnen verklaren. Was men in Amerika of in Duitschland, dan was 't wat anders; maar hier in Napels. Hij had met geen kind te doen, niet eens met een van zijns gelijken; het nadeel was in dezen geheel aan zijne zijde, 't Was ook wel mogelijk, dat hij misgetast had. De naam John Williamson was in Engeland algemeen. Deze man kon ook onmoge lijk zeeman zijn, althans geen arme schippers knecht, die acht maanden geleden nog op Spieker oog verkeerde. Wat houding, wat gezagHij spreekt vlug Engelsch en leest als de beschaafde lieden Duitsch, spreekt Italiaanscli, wordt dokter genoemd. En zijn matroos had slechts over vijftig thaler te beschikken Deze overleggingen veidrongen elkaar bij Char les en leidden hem tot het besluit, dat hij zich nog Centrum is heden op kleine schaal het werk hervat; in de overige werkplaatsen daaren tegen staat alles nog stil. Gisteren en heden zijn er verscheiden plunderaars en bedrijvers van baldadigheden in hechtenis genomen. De uitgezette schildwachten waren heden nacht nog aan revolverschoten blootgesteld. De arbeiders van alle pliosphaatgroeven hebben het werk gestaakt. Uit Chai leroi, liet Centrum, de Borinage en Luik wordt bericht, dat daar volkomen rust heerscht en er in den toestand niet de minste verandering op te merken is. Uit La Louvière wordt van gisteren gemeld: In een groot aantal kolenmijnen van het Centrum heerscht thans algemeene werk staking. In enkele mijnen hebben de werklieden, die heden zijn afgedaald, gezegd dat zij heden avond met hunne gereedschappen naar hoven zouden komen en eveneens den arbeid staken. In verschillende metaalfabrieken staat het work ten deele stil. De directeuren maken zich ongerust over de stappen van industrieelen hij den koning, ten gunste eener grondwets herziening, waartoe vast besloten is. Verschillende fabrieks-directeuren zullen zich bij hen aansluiten. De delegatie zal liet ministerie verzoeken eene verklaring af te leggen ten gunste van algemeen stemrecht, teneinde de crisis te bedwingen. In de andere mijndistricten is de toestand onveranderd. De genomen militaire maat regelen zijn voldoende om op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Stanhope dat weder vergist en door een wonderlijk spel der natuur, geholpen door zijne vei beelding, had laten beetnemen. Om aan alle onzekerheid een einde te maken, besloot hij intussclien den vreemdeling te volgen en te zien, waar bij woonde. Hij ging en volgde geheel in de vei te de hooge gestalte, die ver genoeg zichtbaar was, terwijl hij zelf, als veel kleiner van persoon, in de menigte wegdook. Nauwkeurig lette hij er op, of de vreemdeling ook omkeek. Deze deed het niet en Chaileszag hem verdwijnen in een eenvoudig burgerhuis in da wijk Pandino. Ilij teekende straat en huis nummer aan en sloeg don weg in naar de haven. Hij was al tien uren van boord en men kon er zijn diensten tioodig hebben. Zijti schip lag in dat deel der haven, waar men uitzicht had op de wijk Pendino. Charles kon van het dek van zijn schip de rijen huizen, althans die aan den waterkant, zien. Om echter op zoo grooten afstand te midden van het drukke gewoel een mensch te onderscheiden, dat ging niet, en Charles had toch zoo gaarne voor schildwacht gespeeld. Ilij kon nu niet meer gemist worden maatregelen worden genomen tot vervanging van de politie door troepen op sommige posten in Britsch Becliuaualandwant het zou noodzakelijk kunnen worden, de thans Op die posten aanwezige politie naar liet ouder protectoraat staande gedeelte van Bechuanaland te verplaatsen, om liet tegen de Trekboeren te verdedigen. De directie der bank heeft gisteren liet disconto van 3'/2 pCt. verhoogd tot 4 pCt. Te South Dorset is de conservatieve ean- didaat voor het Lagerhuis gekozen, tegen den Gladstoniaan. De jongste telegrammen uit Chili, via Lissabon ontvangen, bevestigen dat de aan hangers van Balmaceda, onder kolonel Cainus, eene verpletterende nederlaag hebben ge leden hij Antofagasta. De insurgenten lelden 1700 man, terwijl de Balmacedisten 2500 wel- gewapenden mannen hadden. Den laatstge noemden ontbrak het evenwel aan den geest drift, welke de parlementairen bezielde, te meer daar de Balmacedisten sedert 4 maan den geen soldij hadden gehad. Camus zag zich genoodzaakt, zijne wapenen en legertros achterlatende, met zijne manschappen naar Bolivia te wijken. Ondanks de strengste maat regelen, liep een vierde gedeelte terstond over naar den vijand, terwijl anderen uit Bolivia wegliepen of naar Argentinië vloden. Slechts weinigen bereikten weder hel Chi- leensch gebied. De Boliviaansche regeering liet eenige officieren van Balmaceda in den kerker werpen, daar zij de soldaten mishan delden op het gebied der republiek. De aan hangers van Balmaceda te Santiago en Val paraiso moeten ook lang zonder soldij ge bleven zijnaldaar moeten de prijzen der levensmiddelen buitensporig gestegen en de volksnood verschrikkelijk zijn. De paiiemen- tnaar morgendan zou hij zijn nasporingen voortzetten. Charles bracht den nacht op het dek door en, wat een zeeman niet veel gebeurt, verwonderde zich over het aanhoudend gejoel, dat den geheelen nacht uit de straten en pleinen van Napels opsteeg. Eerst tegen twee uur werd het stiller. B Wie in zoo'n stadsgewoel naar een mensch zoekt, mag wel tien paar oogen hebben," dacht onze stuurman. «Als mijn man zich daarin ver schuilen wil, dan vind ik hem niet terug. In dat geval ben ik er echter zeker van, dat hij het is." Ilij wachtte met ongeduld den dag af en reeds in de vroegte stond hij voor het huis, waarvan hij het nomtner had genoteerd. Een soort portier zat bij de deur en was bezig zich uit onooglijke sigarenstompjes tabak t;i snijden. Charles hield den man een geldstuk voor en vroeg: »Behoort gij bij dit huis?" De man sprong op en was louter dienstwilligheid. »Jawel, mijnheer 1" «Kent gij hier eenen John Williamson »Zoo goed als mijn eigen rechterhand." »Wat is dat voor een man

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5