N°. 7753. A0. 1891. Woensdag 13 Mei. rij f- en-veer t ig-ste Jaargang. Buitenlaiidsclie Berichten. Biniieiilandscïie Berichten, 1.85. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BPREABi BOÏBBSTKAAT, E 2 7. B E 1 6 I I. De Brusselsche bond der werkliedenpartij beeft Vrijdagavond een besluit aangenomen tegen de geweldpleging der overheid in de streken waar de werkstaking heerscht en tot goedkeuring van het gedrag van den Alge- meenen raad der werkliedenparty. De verga dering besloot de werkstaking te ondersteunen •en te trachten de arbeidersbevolking van Brussel te bewegen zich bij de grevististische beweging aan te sluiten, onmiddellijk hulp aan de grevisten te zenden, groote meetings op touw te zetten tegen den parlementairen sleur en de loyale elementen uit de kiesge rechtigde burgerij aan te sporen om te pro testeeren tegen hun kiesprivilege, dat zooveel wanorde in het land sticht. De ontwerpers van de socialistische betoo ging te Brussel, op Woensdag a.s,, had den gisteren eene bijeenkomst met den burge meester Buis, die het verlangen te kennen, gaf de betooging achterwege te laten. De burgemeester gaf als zijne meening te kennen dat de tegenwoordige werkstakingen nadeel deden aan de grondwetsherziening. De ont werpers der betooging antwoordden dat er te Brussel werkstakingen zouden ontstaan indien de betooging verboden werd. Heden zou er opnieuw eene bijeenkomst plaats hebben. De gouverneur van Henegouwen heeft by proclamatie de werklieden, die genegen zijn aan den arbeid te blijven, aangemaand, zich geen schrik te laten aanjagen door bedrei gingen of door pogingen tot geweld, daar de overheid vast besloten is hen te bescher men en maatregelen genomen heeft, om krachtig alle aanslagen tegen de vrijheid van den arbeid te onderdrukken. Er zijn gisteren te Ostende personen aan gekomen om de dokwerkers over te halen het werk te staken en de Engelsche steen kolen, welke aankomen, niet te lossen. Uit Luik wordt van gisteren gemeld: In weerwil dat allerwege vergaderingen gehouden zijn waarin de werkstakers tot vol houden werden aangespoord, was heden overal verbetering te bespeuren in de opkomst der mynwerkersvooral te Herstal, Jemeppes, 'Tilleur en Seraing. Uit Charleroi meldt men van gisteren De toestand is hedenochtend ernstiger ge worden, daar de metaalwerkers zich bij de beweging hebben aangesloten. Alle werk lieden der fabrieken te MarchienneenMoneeau hebben het werk gestaakt en eischen in voering van algemeen stemrecht en loons- verhooging. In enkele kolenmijnen viel er •eene geringe hervatting der werkzaamheden waar te nemen, maar tengevolge der werk staking van de metaalwerkers, ïs het aantal werkstakers vermeerderd met 5000, zoodat dit in het bekken van Charleroi thans in zijn geheel 34000 bedraagt. Er heerscht volkomen kalmte in de streek. De werkstaking der mijnwerkers en metaal werkers heeft, naar uit La Louvière gemeld wordt, gisteren nog een zekere uitbreiding verkregen in het Centrum. ENUELAHB. Gladstone is door verkoudheid met lichte koorts genoodzaakt zijn kamer te houden. Zijn toestand is niet van emstigen aard. Te Harborough in Logan, geestverwant van Gladstone, met 489 stemmen meerder heid tot lid van het Parlement verkozen in de plaats van een conservatief. De gouverneur der Kaapkolonie heeft de 30uvereiniteit der koningin afgekondigd over het grondgebied genaamd Bastaardland en dit ingelijfd by Bechuanaland. Aanleiding tot deze inlijving is de vrees, dat het gewest bedreigd wordt door eene immigratie van Boeren en Damaras. Volgens berichten uit Lissabon, vorderen de onderhandelingen met Engeland goed, en zou de modus vivendi verlengd zijn. Daaren tegen werd ook verhaald, dat de bestuurders van Mozambique een leger van 10.000 Kaffers organiseeren, waarvan luitenant Coutinhode helft zou commandeeren. De Times verneemt uit Zanzibar, dat de Portugeesche gouverneur van Quilimane hevig tegen Engeland gezind blijft, en dreigt dat hij de vrije vaart over de Zambesi sluiten zal, zoodra de modus vivendi afgeloopen is. De Portugeezen trokken drie duizend man inlandsche troepen aan de Zambesi bijeen; voor Manicaland kochten de Engelschen voor raden op; Tete was aan de Zambesi goed ontvangen. De Times spreekt ten stelligste tegen de geruchten over het ontslag van den Onder koning van Britsch Voor-Indië. De Standard verneemt uit Shanghai, dat de spoorbouw tusschen Kapin en Spankikwan eindelijk ernstig begonnen is, ondanks hevig verzet te Kanton, waardoor de helft der Engelsche werklieden gedwongen werd heen te gaan. Uit Rangoon wordt gemeld, dat deregent van Manipoer door zijn onderdanen is gevangengenomen. BUtTSCHi A|B. Zaterdag is de Rijksdag tot 10 November uiteengegaan, onder een driewerf Hoch op den keizer. Het gewijzigd ontwerp-suikerbelasting was te voren met 159 tegen 126 steramen, bij eindstemming, goedgekeurd en ook dat be treffende de belasting op sterke dranken, na schrapping, van de bepaling, dat de Haustrunk, de borrel, die men thuis gebruikt, zou worden vrijgesteld. Men heeft opgemerkt dat het bezoek, dat de groothertog van Luxemburg den keizer te Bonn bracht, moeilijk iets anders kan geweest zijn dan een eenvoudige beleefdheid en zeer kort duurde, terwijl de keizer kort daarop naar Neuwied reed zonder den groothertog uit te noodigen hem derwaarts te vergezellen, hetgeen zeker wel zou geschied zijn als er werkelijk sprake was geweest van een huwelijk van den zoon des groothertogs met 's keizers zuster. De eerste steen voor het keizer-Wilhelm- gedenkteeken, dat de Duitsche militaire bond als een hulde aan de nagedachtenis van keizer Wilhelm I op den Kylïhiiuser wil oprichten, zal den 18n October worden gelegd. De be- noodigde som van 40- a 50.000 gulden is bijna bijeengebracht. FBANEEUE. De Senaat heeft met groote meerderheid de overeenkomst met Engeland betreffende Newfoundland goedgekeurd. De Engelsche afgevaardigde Cunningham Gr&ham is gisteren te Calais gearresteerd wegens het maken van socialistische propa ganda, en naar Engeland ingescheept. Het Journal des Débals heeft van het Chileensche gezantschap te Parijs mededee- lingen ontvangen over het afbreken der onderhandelingen tusschen Chili, Frankrijk, Brazilië en de Vereenigde Staten om tot eene bemiddeling tusschen de strijdende partijen in Chili te komen. De opstandelingen eischten het ontslag van den president Bal- maceda, de afdanking van het leger en de vloot, de weder-bijeenkomst van het vroegere congres en het terechtstellen van den presi dent. De regeering harerzijds eischte dat de bemiddelaars haar de voorstellen van de verlangde van den opstand zouden doen. De opstandelingen namen hiermede geen genoegen, hetgeen het afbreken der onder handelingen ten gevolge had. ITALIË. Volgens den Romeinschen correspondent van de Qermania is hetgeen de ünivers dezer dagen gemeld heert omtrent de hoofdtrekken der verwacht wordende pauselijke encycliek over de sociale quaestie onjuist. De Qermania zegt dat deze tegenspraak van bevoegde zijde in het Vaticaan afkomstig is. In verzegeld pakket ontvingen de bisschop pen de encycliek over het sociale vraagstuk. Het stuk beslaat 57 quarto pagina's, en is het uitgebreidste wat paus Leo XIII_ in het licht zond. De Engelsche vertaling bewerkte kardinaal Manning en Walsh, de aartsbisschop van Dublin. De Fransche omzetting bewerkte de paus zelf. Hy meende, dat de stijl wel te wenschen zou overlaten, doch zijne ge dachten waren des te zuiverder daardoor in het Fransch overgebracht. SPANJE. By de verkiezingen voor de provinciale raden hebben de republikeinen een volkomen overwinning behaald in meer dan veertig voorname steden in de provinciën en te Madrid. De verkiezingen voor de gemeenteraden, hebben in het geheele land te midden van groote kalmte plaats gehad. Over het .eheel hebben de minïsterieele candidaten de meer derheid verkregen. In de groote steden zyn eenige republikeinen gekozen. E U M E N I E. De koninklijke boodschap, voorgelezen by de opening der Kamers, stelt in het licht, dat de verkiezingen aan het Kabinet eene meer derheid hebben gegeven en dat de ministers daardoor 's lands belangen met nadruk ter harte kunnen nemen. A M E E I K A. Het rapport dergroote jury van New-Orle ans over de bekende lynch-partij heeft in Italië een levendigen indruk gemaakt. Men is zeer verontwaardigd over de leukheid waar mede de jury spreekt van de moeilijkheid, te bepalen op wie de verantwoordelijkheid voor het gebeurde neerkomt, en van de plot selinge opwelling die het volk er toe bracht, de gevangenen te lynchen. Waarschijnlijk zal nu ook de heer Imperiali worden terug geroepen en Italië's belangen in de Veree nigde Staten voorloopig door de consuls behartigd moeten worden. Uit St. Johns (Newfoundland) wordt gemeld, dat de beide wetgevende Kamers besloten hebben de wetten goed te keurendie noodig zijn tot uitvoering der voorstellen door de afge vaardigden, die zich thans te Londen bevin den, aan de keizerlijke regeering en het parlement aldaar gedaan. Dit besluit werd met eeue groote meerderheid door de Kamer en met algemeene stemmen door den wet- gevenden raad genomen. Uit Los Angelos wordt gemeld, dat de goelet JBobert and Minnie bij San Pedro op last van de overheid der Vereenigde Staten aangehouden en in de haven van San Pedro gesleept is. Er werd vermoed dat zij wapenen aan boord had, doch deze waren verdwenen. SCHIEDAM, 12 Mei 1891. Hedenmorgen is de wed. Van der Lely dood in hare woning in de Grutterssteeg alhier gevonden. De persoon die de huishuur kwam ophalen was er door de buren opmerkzaam op gemaakt, dat de woning gesloten was en men vrouw Van der Lely sedert Vrijdagavond niet meer gezien had. Hare woning binnentredende, vond men haar voor overliggende met het aangezicht op een. vuurkomfoor, zoodat het vermoeden bestaat dat zij door kolendamp gestikt en op het komfoor gevallen is, althans haar aange zicht was door vuur geschroeid. 0 0 U R A NI. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal jranto per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers - 2.50. - 0.10. ^Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eeue Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1