1 N°. 7755. A0. 1891. Vrijdag 15 Mei. ij f - n »v© r t g* s t Jaargang, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiidsche Berichten. Bimienlaiidsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOVEBITRAAT, E 2 7. ESHE1A8D. In het Lagerhuis verklaarde de minister Worms Dinsdag dat de beide in Engeland aangekomen gezanten van het Afrikaansche stamhoofd Gungunhana niet officieel erkend ajn, omdat, volgens nader ontvangen inlich tingen, een groot gedeelte van het door Gun- gnnhana als het zijne beschouwd gebied bij andere tractateri als Portugeesch is erkend. De minister Smith deed voorlezing van het vonnis, waarbij het parlementslid kapt. Verney tot een jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, en stelde voor, hem op grond daar van vervallen te verklaren van zijn lidmaat schap. Te midden eener doodsclie stilte werd dit voorstel zonder stemming aangenomen, nadat de woordvoerder der liberale partij verklaard had, het tot zijn innig leedwezen 4e moeten steunen. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp van lord Knutsford in zake de visscherij op de kusten van Newfoundland bij derde lezing .aangenomen, en is tot 26 Mei uiteengegaan. In het Lagerhuis is een uittreksel over gelegd uit de bevolkingsstatistiek betreffende de huwelijken, geboorten en sterfgevallen in Engeland gedurende het jaar 1S90. Het aan tal huwelijken was 222,688, dat der geboorten 872,515 en dat der sterfgevallen 564,248. Van de geboorten waren 443,639 jongens en 428,876 meisjes; van het mannelijk geslacht stierven 291,633 en van het vrouwelijk 272,615 personen. Te Londen alleen werden 36,753 huwelijken gesloten, werden 130,680 kinderen geboren en vielen 89,554 sterfge vallen voor. Het Londensche weekblad de World, dat het eerst het gerucht heeft verspreid, dat de Engelsche kroonprins van Wales een half millioen p. st. schulden heeft, trekt het in -onder aanbieding zijner verontschuldiging. De Standard heeft eenige bijzonderheden omtient den moordaanslag op den Russischen troonopvolger. Deze bevond zich aan den oever van het schoone meer Birva-Oemi, nabij Kioto, toen een zekere Tsudasango, een Japansch politiebeambte, hetzij in zinsverbij stering of uit geestdrijverijden grootvorst eenen sabelhouw over het voorhoofd toe bracht. De wond had niet veel te beduiden, dewijl de sabel afstuitte op den helmhoed dien de prins ophad. Hij keerde met zijn gevolg terstond naar Kioto terug om genees kundige hulp in te roepen. De keizer en de ministers van Japan begaven zich, toen zij het gebeurde vernomen haddenterstond -derwani ts om den grootvorst hun leedwezen en hunne sympathie te betuigen. Naar uit Kaïro aan de Times gemeld wordtzal Riaz-pacha door Nubar-pacha vervangen worden. De onderkoning moet voornemens zijn den invloed der Turksche diplomatie tegen te] gaan en zelf voortaan een grooter deel in de regeering te nemen. Volgens bericht uit Mexico gaf de regeering bevel om het dokken van het Chileensche stoomschip Itala in de havens van het land te verbiedenhet maglevensmiddeleninnemen, geen steenkolen. Het stoomschip der Unie haalt langzamerhand de slecht stoomende Itata in. Beide zullen vermoedelijk spoedig na elkander te Acapulco aankomen. B E L 6 1 E. De gewijzigde begrootiDg van binnenland- sche zaken en openbaar onderwijs wijst een vermeerdering aan van ongeveer 430,000 frs., hoofdzakelijk veroorzaakt door uitgaven voor het hooger en het middelbaar onderwijs. Volgens de Yoyageur heeft de minister van posterijen enz. het voornemen opgevat, bijzondere postzegels verkrijgbaar te stellen, waarvan gebruik kan gemaakt worden door hen, die hun brieven niet des Zondags be steld wenschen te zien. Men verzekert, dat generaal Boulanger opgeroepen is om te verschijnen voor den administrateur van den openbaren veilig heidsdienst. De metaalwerkers te Brussel hebben in hunne gisteravond gehouden meeting be sloten tot eene algemeene werkstaking. Uit Gent wordt bericht dat de geruchten over werkstaking aldaar sterk overdreven zijn. Meer dan de helft der dokwerkers is weer aan den arbeid, en in de fabrieken is geen schijn van staking. Alles is rustig. De be richten der socialistische bladen over den toestand verdienen niet het minste vertrouwen. Uit La Louvière wordt van gisteren gemeld: De werkstaking onder de mijnwerkers breidt zich in het Centrum uit en is in het kolengebied van Mariemont bijna algemeen. De ijzersmelterij te Baume zal het werk moe ten staken wegens gebrek aan brandstoffen. De société Cockerill heeft diegenen harer arbeiders, die het werk staakten, ontslagen, daar zij daardoor het loonscontract geschon den hebben; een wederopname dezer ont slagen arbeiders zal slechts onder bepaalde voorwaarde plaats hebben. Ook een der fabrieken te Ongrée heeft hare werklieden, die niet verschenen waren, ontslagen. DUITSCIILAND. Keizer Wilhelm is Dinsdag te Postdam teruggekeerd. Aan het station werd hij door de keizerin en zijne oudste drie zonep ver welkomd. In doorgaans goed ingelichte kringen wordt verzekerd dat de minister van spoorwegen, Von Maybaeh, reeds Zondag den keizer ver zocht heeft, hem van zijn ambt te ontslaan. De Kamer van afgevaardigden heeft een som van 165,000 mark toegestaan voor instandhouding van het Kochsgesticht voor besmettelijke ziekten. Prof. Virchow verklaar de zich daartegen, omdat, volgens hem, er geen enkel geval is, waarin Koch's long- teringmiddel genezing heeft aangebracht, daar al de als genezen vermelde lijders later be denkelijk verergerd zijn. Aan het Berl. Tagebl. wordt uit Rome ge meld, dat de secretaris van het St.-Pieters- fonds van zijn post ontheven moet zijn, en dat dit in verband wordt gebracht met ge ruchten omtrent de groote onregelmatigheden u het beheer van de St.-Pieterspenningen. FBiEEBUE. Te Fourmies is thans ook in alle weverijen, met uitzondering van drie, de arbeid hervat. De president der republiek zal den 47n dezer zijne reis naar het zuiden des lands aanvaarden. Zijne eerste halt zal Limoges zijn. Vandaar zal hij zich begeven naar Montauban en verder naar Toulouse, Luchon, Tarbes, Pau, Bayonne enz. Den 25n zal hij te Parijs terug zijn. De pauselijke nuntius te Parijs, msgr. Rotelli, zal op zijn verzoek worden vervangen. Hij zal opgevolgd worden door msgr. Ferrata, vroeger nuntius te Brussel. OOSTENRIJK. De Polit. Corvespondmz verzekert dat, al bestaat er geen twijfel of het drievoudig ver bond zal op het geschikte oogenblik worden vernieuwd, dit tot dusver niet geschied is. Ten gevolge van de werkstaking der letter zetters te Weenen hebben Maandag de groote dagbladen niet kunnen verschijnen. ZWEDEN. Volgens een te Stockholm loopend gerucht heeft de Zweedsche eerste minister, baron Akerhjelm, reeds ontslag genomen. Hij zou als hoofd van het Kabinet vervangen worden door baron Van Essen, minister van financiën. RUSLAND. De politie te Petersburg heeft eene geheime drukkerij ontdekt en legde daar beslag op verschillende revolutionnaire proclamaties. Vele personen, die men verdacht tot deze inrichting in betrekkingte staan, zijn in hech tenis genomen. PORTUGAL. De flnancieele crisis duurt voort. De markt is verlamd en de behoefte aan geld doet zich sterk gevoelen. Er bestaat overvloed van bankbiljetten der Portugeesche bank, maar in den handel wisselt men ze slechts in tegen een hoog disconto. Heden zou de Portugeesche bank hare bureax openen tot het inwisselen van kleine hoeveelheden bankbiljetten, ten einde de handelstransactiën te vergemakke lijken. Al de banken, met uitzondering van de bank Busitano, willigden de aanvragen tot betaling der biljetten in. In eene gehouden vergadering zijn maat regelen besproken om de crisis te temperen en het behoud der orde te verzekeren. Het door de regeering uitgevaardigd besluit, waarbij voor alle uitbetalingen een uitstel van 60 dagen wordt toegestaan, is gegrond op het rapport van het bestuur der bank, waarin gezegd wordt dat de opvraging der deposito's Vrijdag en Zaterdag alleen 4178 conto's de reis (1 conto is ongeveer f2700 Ned.) hebben bedragen en de kredietaanvragen van andere banken reeds tot 4600 conto's zijn gestegen. De vrees voor eene verdere toename der opvragingen en de moeilijkheid om spoedig eene groote hoeveelheid zilver aan te munten, welke noodig is tot inwisse ling der bankbiljetten, die door de burgerij slechts noode in betaling genomen worden, hebben, volgens het bankbestuur, tot den regeeringsmaatregel geleid. De minister van financiën heeft in den ministerraad mede gedeeld dat Vrijdag a.s. een nieuwe zilveren munt zal worden in omloop gebracht, terwijl, volgens gerucht, de bank ook biljetten zal uitgeven van 1000 eu 500 reis (f2.70 en fl.35). Aangezien slechts de bank van Portu gal en de bank van Lusitanië gebruik hebben gemaakt van het regeeringsbesluit om de verzilvering harer biljetten te staken, schijnt het niet noodig een gedwongen koers in te voeren. Het wettelijk uitstel van 60 dagen heeft alleen betrekking op wissels, deposito's en verbintenissen tusschen de banken onder ling, met op de verplichtingen van den staat. S E R V I E. Het antwoord van de gewezen koningin Nathalie op de laatste nota der Skuptschina moet het uitzicht geopend hebben, dat de zaak ten laatste nog in der minne geschikt zal kunnen worden. De heer Retchitch, die te Belgrado op eene mogelijke order tot maatregelen van geweld wachtte, heeft thans last ontvangen, de koning in voorloopig niet lastig te vallen. GRIEKENLAND. Uit Korfu wordt nader bericht, dat er her haalde pogingen zijn gedaan om de joden wijken in brand te steken, Vrijdag o. a. niet zonder eenig resultaat. Het volk blijft zeer opgewonden en verwoed tegen de joden, terwijl de soldaten, die in Korfu thuis be- hooren, 't vrij wel met het volk eens zijn. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld dat Mitre's verkiezing tot president zoogoed als zeker is. De Braziliaansche Kamer van afgevaardig den benoemde eene commissie, belast met een onderzoek naar den toestand der banken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 43 Mei. In deze zitting ving de beraadslaging over de artikelen van de Iegerwet aan. Art. 4, bepalende dat er zal zijn een actieve zeemacht en een zeeweer, werd aangenomen O U R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. franco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal be>ekeud.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1