Binneiilaiidsche Berichten. De burgemeester van Brussel heeft aan het bestuur van den arbeidersbond een brief gezonden, waarin hij zegt, tot nader order geen bij eenkomst op den openbaren weg te zullen dulden, en dat de politie bevel heeft gekregen, elke samenhooping uiteen te drij ven, welke aanleiding kan geven tot wanorde of tot belemmering van het verkeer. Gisteravond was het in Brussel onrustig. Een groot aantal werklieden vereenigden zich in de buurt van de beurs om eene be tooging te houden. De politie dreef hen uiteen, maar zij verzamelden zich aanstonds weder. Ongeveer tien personen werden ge vangengenomen. Er werden verscheidene vergaderingen gehouden in lokalen van socia listen, waar men zich uitte ten gunste van de herziening der grondwet en der werk staking. Verscheidene troepen loopen rond door de stad, zingende de Marseillaise. Zij sloegen eenige ramen in. De politie joeg hen uit elkaar met de sabel. Verscheidene personen zijn gevangengenomen. Uit Luik wordt van gisteren gemeld dat een merkbare verbetering in den toestand is, hét meerendeel der kolenmijnen onder stadsgebied werken met het volle personeel. In het overige deel van het bekken neemt het aantal van hen, die aan den arbeid gaan, steeds toe. De toestand te Seraing is weder een weinig beter, ook onder de kolengravers van Cocke- rill en andere etablissementen. ENGELAND. De prins van Wales lijdt aan eer.en lichten aanval van influenza. Zijn toestand is niet zorgwekkend. In het Lagerhuis deelde Fergusson gisteren mede, dat de modus vivendi met Portugal ten aanzien der Afrikaansche zaken éene maand verlengd is. Berichten uit Haiti, over New-York ont vangen, melden dat er een burgeroorlog dreigt. Gedurende de jongste weken stond staatspresident Hyppoliie bloot aan vier aan slagen op zijn leven. Dezer dagen vuurden vier in hinderlaag gelegen mannen nabij Jacmei op hem. Twee zijner volgelingen werden gedood. De staatspresident bleef ongedeerd. De moordenaars ontsnapten. De regeering heeft een oorlogsschip naar Cojfu gezonden om hare onderdanen aldaar te beschermen, terwijl in de Oosternijksche Kamer de regeering zal worden geïnterpel leerd wat zij in het belang harer onderdanen op de Ionische eilanden doen zal. Te Dunmore, in de Iersche provincie Gal- way, heerscht zekere spanning wegens de openlijke weigering van een geestelijke om drie katholieken, bekend als besliste aanhan gers van Parnell, tot de communie toe te laten. D 1 T S C B L A S D. Graaf Otto von Stolberg-Wernigerode is, ter vervanging van wijlen graaf Von Moltke, tot kanselier der orde van den Zwarten Adelaar benoemd. Uit Metz wordt gemeld, dat het spoor van den vermoedelijken dader van den daar op een Saksisch luitenant-kolonel gepleegden moord gevolgd is tot Antwerpen, waar hij zich met eene vrouw naar New-Yoik heeft ingescheept. Vermoedelijk is het een deserteur van een Saksisch regiment. Morgen wordt te Frankfort a/M., in tegen woordigheid der keizerin-weduwe Frederik, de eleetriciteits-tentoonstelling geopend. Keizer Wilhelm zal de tentoonstelling den 18n Augustus bezoeken, en dan tevens korten tijd op het karteel te Hamburg doorbrengen. De Nordd. Allg. Znitung acht het voort duren der werkstaking in België, die een bepaald staatkundig doel schijnt te hebben, gevaarlijk piet alleen \oor de Belgische industrie, maar ook voor den maatschappe- Igken en politieken toestand van België. PORTUGAL, Er bestaat vrees, dat de vervaltijd der huren op 23 dezer eenige moeilijkheden zal veroorzakenzoodat voorzorgsmaatregelen genomen zijn. Men verzekert, dat de onderhandelingen tusschen Portugal en Engeland afgeloopen zijn. GRIEKENLAND. De toestand op de Ionische eilanden wordt met den dag ernstiger, vooral op Corfu, waar twee joden vermoord zijn. De Grieksche regee ring heeft een gestreng onderzoek naa_ de schuldigen gelast, terwijl de jodenwijk thans door een ondoordringbaren muur van troepen is omringd. Alle winkels zijn gesloten. Een majoor is naar Corfu gezonden om de orde te herstellen; de prefect van politie is naar Athene ontboden. Van de 5000 op Corfu verblijf houdende joden zijn er thans 3000 zonder eenig middel van bestaan en die het grootste gebrek lijden. Een comité, door baron Rothschild en baron Hirsch samengesteld, zal den noodlijdenden te hulp komenuit Patras en Spalato worden te dien einde reeds levensmiddelen aangevoerd. Bij de ongeregeldheden te Zante op 30 April werden drie Christenen gedood en versehei- denea gewond; sedert is de orde er niet verstoord. De regeering zond wederom troepen naar Corfu, dat in staat van beleg werd verklaard. Twee joden werden nog vermoord. Verschei dene menschen, die van honger gestorven zijn, liggen onbegraven. Het joden-kwartier is nog altijd afgezet. EGYPTE. Het nieuwe ministerie is aldus samenge steld Fehmi-pacha, voorzitter van den minis terraad en minister van binnenlandsche zaken; Rushi, financiën; Zeki, openbare werkenTigrane, buitenlandsche zaken Fakhri, justitie. AMERIKA. In berichten te Saint-Louis uit Mexico ont vangen wordt als een sterk loopend gerucht gemeld, dat er een gevecht heeft plaats gehad tusschen twee schepen, de Charleston en Itata, en dat laatstgenoemd vaartuig vernield is. Te Washington is evenwel geen bevestiging van dit gerucht ontvangen. TWEEDE KAMER DER SfATEN-GENERAAL. Zitting van 14 Mei. Het debat over de artikelen der legerwet werd heden voortgezet, en wel over het amendement op art. 226 (oefeningen voor de landweer eenmaal in de 14 dagen, indien ze raadzaam geacht worden) van de commissie van voorbereiding, om die oefeningen impera tief voor te schrijven, voor hoogstens 30 dagen gedurende de eerste vier dienstjaren. Voordat over dit amendement beslist was, werd een amendement van den heer Van Vlijmen, om eerst te beslissen over den duur van den diensttijd, verworpen met 53 tegen 30 stemmen. De heer Bahlmann trok zijn amendement in. De heer Rooseboom stelde een amendement voor om vrijheid te laten de oefeningen der landweer can 14 dagen niet op eenmaal te doen plaats hebben, hetwelk verworpen werd met 57 tegen 35 stemmen. Het amendement der commissie van voor bereiding werd verworpen met 51 tegen 41 stemmen. Art. 2-26 werd daarop onveranderd aange nomen met 53 tegen 37 stemmen. Vervolgens ving het debat aan over de artt. 23 en 26 (regelende het contingent en den diensttijd) met tal van amendementen tot vermindering van het cijfer van het contingent. De heer A. van Dedem verklaarde, ook namens andere anti-revolutionnairen, het amendement-Kolkman, tot vermindering van het contingent, te steunen. Suriname. De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen eene nota van inlichtingen op het adres van Van Tuber- gen en Daam c. s., houdende klacht over het lest ellen van rijst en meel ten behoeve van de kolome Suriname, zonder voorafgaande openbare inschrijving. Den 21 n Maart jL ontving de minister een telegram van den gouverneur, waarin ver zocht werd om, ter voorkoming van hongers nood, met het op 2 April van Amsterdam vertrekkende stoomschip van de koninkl. W.-I. maildienst, 500,000 KG, zijnde p. m. 5000 balen rijst en evenveel tarwemeel uit te zenden. Den 25n Maart ontving de minister, desge vraagd, per telegraaf eene nadere bevestiging van de noodzakelijkheid der aanvraag. Slechts 7 dagen bleven over om aan 's gouverneurs dringend verzoek gevolg te geventijd voor het uitschrijven van eene openbare aanbesteding was er dus niet. De beschikbare ruimte van het eerstvertrekkend stoomschip op 2 April liet slechts toe daar mede een klein gedeelte te verzenden; met de daarop volgende gelegenheid werd op 10 April weder een gedeelte verzonden, alles te zamen 2400 balen rijst en 3700 balen meel. Inmiddels was er bericht van den gouverneur ontvangen, waarin hij verzocht met de ver scheping van het meerdere tot nader order te wachten, daar wellicht hetgeen verzonden was, voldoende zou zijn om in den nood te voorzien. De leveranciers werden bereid ge vonden in de niet-levering van dat meerdere te bewilligen. Het uitgezondene beantwoordde in allen deele aan de eischen die het dep. van koloniën gewoon is aan de artikelen, waarvan hier sprake is, te stellen. Dat het ingrijpen der regeering in dit geval de belangen van den iiandel heeft geschaad, ontkent de minister. De uitzending heeft zelfs den prijs van de rijst, die reeds met circa 50 pCt. naar boven was gedreven, tot het normale peil doen terugkeeren. Dit bewijst tevens dat het ingrijpen der regeering ge rechtvaardigd was en in het belang dei- kolonie zelfs zeer noodzakelijk. In Suriname had men de regeering zelfs reeds aangevallen over'haar dralen; in de Surinamer trof haar het verwijt dat zij de zaken maar liet loopen. Offlcleele Berichten. Bij kon. besluit van 13 Mei is: lo. aan dr. C. M. Francken, met ingang van 45 September 1891, eervol ontslag ver leend als hoogleeraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte nan de rijks-universi teit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten 2o. tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks-univer siteit te Utrecht, benoemd, om onderwijs te geven in de Latijnsche taal- en letterkunde en de Romdnsche oudheden, dr. .T. van dei- Vliet conrector van het gymnasium te Haarlem, SCHIEDAM, 15 Mei 1891. De heer A. Teuwisse, chef van het station van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij alhier, herdenkt heden den dag waarop hij voor 25 jaar in betrekking is getreden bij genoemde maatschappij als leerling aan het station Vogelenzang, waar hij reeds in het volgend jaar assistent werd. In dezelfde be trekking was de heer Teuwisse achtereen volgens werkzaam te Amsterdam, Zaandam en Alkmaar, waar hij werd bevorderd tot commies en in die betrekking werd verplaatst naar Den Haag. Den ln April '76 werd de heer Teuwisse aangesteld als chef van het station te Noord-Scharwoude, welke betrek king hij later te Weesp, Ruurlo, Vogelenzang, PunnerendNaarden—Bussum vervulde van welk laatste station de heer Teuwisse met 1 Januari 1888 naar het station alhier werd overgeplaatst. De geachte jubilaris, die wegens de trouwe en ijverige vervulling zijner betrekking door zijne superieuren wordt gewaardeerd, mocht daarvan op zijn feestdag ook een stoffelijk bewijs ontvangen. Ook van het personeel der verschillende bureaux, die hun chef zeer genegen zijn om de humane wijze waarop hij zijne ondergeschikten bejegent, ontving hij verschillende geschenken, nl. een étagère, een bronzen vaas met bloemen, een ther mometer in brons, eene fraaie bloemen krans en een album bevattende de namen der gevers. Deze geschenken, welke in het net en toepasselijk versierde bureau van den jubilaris zijn geplaatst, werden hem, toen hij daar hedenmorgen binnentrad, ondereen gepaste toespraak van den plaatsvervangende!» stationschef, den heer H. M.Langeveld, aan geboden. De jubilaris, blijkbaar getroffen, betuigde daarvoor in hartelijke bewoordingen zijn dank. Ook van zijne stadgenooten, voor wie de de heer Teuwisse altijd voorkomend en hulp vaardig is waarvan wij zeiven meermalen de bewijzen hebben ondervonden terwijl hij hunne belangen zooveel mogelijk behartigt, ontving hij talrijke blijken van belangstelling. Een en ander zal bij den jubilaris voorzeker steeds de aangenaamste herinneringen ver levendigen. De regeering ontving van de Koloniale Staten gisteravond het volgende telegram: 1°. Na ovatie negers aan gouverneur (heb ben) benden (de) oproerige bewegingen van gisteren ernstiger voortgezet. Winkels en kantoren gesloten, politie gewond (en) mach teloos, toestand bedeukelijk. Wij verzoeken (u den) gouverneur bij telegram te gelasten (den) procureur-generaal niet verder te verhinde ren in handhaving (der) orde (en) beveili ging personen en goederen (en om) procu reur-generaal te machtigen in te roepen militaire hulp. Koloniale Staten. Juda, Granada. 2°. HedenochtendSedert eergisteren rust verstoring wegens Statenfeest ontstaan door voortdurend handelen van procureur-generaal tegen mijne bevelen in verstandhouding met de Staten, beide dagen gelukt herstel der orde door persoonlijk optreden en zonder bloed vergieten, rustverstoringen waren tot gis teren van geen bedenkelijken aard. Sedert gisteren 4 ure was de rust geheel hersteld. Nacht volmaakt rustig. Politie heeft heden ochtend weder gehandeld tegen uitdrukkelijke bevelen. Rustige marktbezoekersgewelddadig weggedreven en een neger door politie-com- missaris doodgeschoten. Thans toestand niet zonder zorg. Herstel der orde opgedragen aan zee- en landmacht samen met politie. Ik sein nader. Loiiman. Met wijziging van de vroegere min. be schikking van 8 Februari 1888, voor zoover daarbij de gemeente Vlachtwedde is verdeeld in twee onderkiesdistricten van het hoofd kiesdistrict Veendam voor de verkiezing van- leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal is thans, bij min. beschikking van 13 dezer die gemeente gesplitst ut drie onderkiesdistricten, nader omschreven in de St.-CL no. 111. Te Rotterdam bestaat het plan om HH. MM. de Koningin-Regentes en Koningin Wil- helmina bij haar bezoek aan die stad op 30 dezer te doen verwelkomen door een koor van een paar duizend kinderen. Z. M. de keizer van Duitschland zal bij zijn in Juni aan ons land te brengen bezoek met zijn jacht te IJmuiden aankomen, waar hij zal worden gesalueerd door een Nedeilandsch eskader, waartoe o. a. zullen behooren r Hr. Ms. schroefstoomschepen le kl. Koningin

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2