IN&EZ 0 N DSM Ter kiezingen. Gemengde Berichten. PEK TELE Gil A AF. Koloniën. V s s c h e r ij. K c r k li i c u w s. Cargalijsten. Emma der Nederlanden, Van Galen (uit O.-I. terugkomende) en Johan Willem Friso (uit Curasao terugkomende), depantserdekkorvet Sumatra, een drietal ramschepen en eenige jammonitors. De vice-admiraal J. B. A. de Josselin de Jong zal, naar wij vernemen, met het com mando over dit eskader worden belast. (N B. Ct.) Aangaande, den moord, gepleegd op de 74-jarige weduwe De Haan te Drachtster- compagnie (Fr.) meldt men nog: Een rijksveldwachter uit Opsier land moest den beschuldigde De Vries over eene zaan betrekkelijk huur spreken en begaf zich daar toe naar de gevangenis te Heerenveen. Hij werd daar bij den gevangene toegelaten en na de zaak aangaande de huur afgehandeld te hebben, wist de rijksveldwachter het ge sprek te brengen op den vermoedelijken moord van de weduwe De Haan. Hoewel de beschuldigde in den beginne terughoudend was, wist de rijksveldwachter het gesprek zoodanig te plooien, dat er van weerszijden meer vertrouwen kwam, met het gevolg, dat De Vries den moord bekende. De rijksveld wachter deed dadelijk mededeeling dezer bekentenis aan den officier van justitie. Toen De Vries voor den rechter van instructie verscheen, herhaalde hij de bekentenis. De redenendie hem tot den moord hebben aangezet, moeten deze zijn. Hij wist, dat de weduwe den volgenden morgen naar Siegers- woude zou gaan, waar het meisje, met wie hij hoopte te trouwen, woont, en vreesde, dat zij middelen zou aanwenden, om aan de verkeering een einde te maken. Te Nijensleek (gem. Vledder) is Dinsdag de woning van Jacob Nieuwenhuis door brand vernield. Het oudste dochtertje, een kind van drie jaar, dat in een onbewaakt oogenblik met lucifers gespeeld had, is daarbij omge komen. De moeder, die op het gevaar toe snelde, kon er niet meer in slagen haar kind te redden. De kiesvereeniging Eendracht maakt macht", gevestigd te Werkendam, De Werken en Sleewijk, heeft den heer W. F. Tak te Schiedam tot candidaat gesteld voor het hoofdkiesdistrict Gorinchem. Te Rotterdam vergaderde Woensdagavond de liberale kiesvereeniging Vooruitgang", tot het opmaken van een candidatenlijst voor de a.s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer. Schriftelijk was aanbevolen, door de werk liedenpartij, mr. J, A. van Gilse, terwijl door een niet-lid nog de aandacht was gevestigd op dr. W. Koster, oud-hoogteeraar te Utrecht. In de vergadering werden aanbevolen do vijf aftredende leden, de heeren Mees, Viruly Verbrugge, Hintzen, Levyssohn Norman en jhr. Van Karnebeek. Een der leden verdedigde nog de candi- datuur van dr. W. Koster, doch verder werd deze niet besproken. Langdurig en heftig was daarentegen de strijd tusschen de voorstanders van de candi- datuur van mr. J. A. van Gilse en die van jhr. Van Karnebeek. Tot het vaststellen van een definitieve candidatenlijst zal den 20n Mei opnieuw vergaderd worden. Inmiddels was eene motie ingediend om de 7 op de lijst geplaatste personen uit te noodigen hunnp beginselen aan hunne kiezers kenbaar te komen maken, voordat tot het stollen van de definitieve eandidaten werd overgegaan, inzonderheid ten opzichte van het manifest der Liberale Unie". Nadat de onmogelijkheid hiervan was aan getoond, werd de motie in dien zin gewijzigd, dat zij zouden worden uitgenoodigd de leden der kiesvereeniging in staat te stellen over hun opvatting van de beginselen ïn dat manifest uiteengezet te oordeelen. Niettemin werd deze motie met groote meerderheid verworpen. De kiesvereenigingen a De Grondwet" en s's-Gravenhage" te 's-Gravenhage hebben tot eandidaten voor de Tweede Kamer gesteld de heeren J. F. W. Conrad, H. D. Guyoten J. M. Pijnacker Hordijk. In de gisteren te Dordrecht gehouden centrale vergadering van afgevaardigden der vrijzinnige kiesvereenigingen in de Hoeksche Waard en het eiland IJselmonde is tot can didaat voor de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Ridderkerk gesteld de heer A. Smit, oud-lid der Kamer. De vrijzinnige kiesvereeniging aBurger- plicht" te Dordrecht heeft het aftredend lid, den heer S. M. Hugo van Gijn, tot definitief candidaat gesteld. De heer M. Bogaerdt te Krimpen a/d Lek is thans definitief liberaal candidaat voor de Tweede Kamer in het district Gouda. De vrijzinnige kiesvereeniging te Leiden heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer definitief gesteld den heer H. J. Bool, aftre dend lid. De Oranjevaan bericht, dat de anti-revoluti- onnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Utrecht in eene Dinsdagavond gehouden vergadering tot voorloopige eandidaten voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer gesteld heeft de heeren jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck en mr. N. de Ridder. Mocht een dezer heeren bedanken, dan zou den heer mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt, afgevaardigde \an Apeldoorn, de candidatuur worden aangeboden. De heer De Ridder heeft, naar verder gemeld wordt, voor de voorloopige candida tuur bedankt. De centrale liberale kiesvereeniging in liet hoofdkiesdistrict Helder heeft den heer S. T. Land, aftredend lid, met algemeene stemmen tot candidaat gekozen. Het- provinciaal comité der volkspartij in Groningen heeft tot candidaat in het dis trict Winschoten gesteld den heer D. R. Mansholt, te Westpolder. De bond voor alge meen kies- en stemrecht in dat district stelde als zoodanig den heer B. L. Tijdens, te Nieuw-Beerta. De definitieve candidaat der liberalen voor het distriet Dokkum is nu geworden mr, A. Kerdijk, te 's-Gravenhage. In het hoofdkiesdis'rict Gulpen is, tegen over graaf d'Ansembourg, door een groot aantal kiezers candidaat gesteld de heer mr. Arthur Wijoans, griffier te Venlo, die ver klaard heeft de hem aangeboden candidatuur te aanvaarden. De influenza neemt in Engeland schrikbarend toe. De bladen geven eiken dag lijstjes van be kende personen, die door de ziekte zijn aangetast. De ongesteldheid van den heer Gladstone blijkt ook al influenza te zijn, maar in een lichten graad. Hetzelfde wordt bericht van de markiezin van Salisbury. De ministers sir Michael Hicks Beach (koophandel) en lord George Hamilton (marine) en de oud-minister John Mai ley behooren tot de sedert Maandag door de ziekte aangetasten. 70 parlementsleden zijn nu al als lijders aan influenza vormeld. In sommige plaatsen blijkt de ziekte vrij wat kwaadaardiger te zijn dun in andere, In vele gevailen gaat zij gepaard of wordt gevolgd door bronchitis of longontsteking, en juist deze bij komende kwalen hebben reeds vele sterfgevallen veroorzaakt. Het ergste is, datin sommige gasthui zen nagenoeg het gansche dienstdoende peisoneel door de influenza tot onwillige werkstaking is overgegaan. In Bermondaey (eene wijk van Lon den) zijn de meeste geneesheeren door de ziekte aangetastin eene afdeeling der Metropoli- taansche politie zijn bijna alle agenten ziek gewor den en in de Londensche kantoren der inkomende rechten waren 40 beambten buiten staat hun werk te verrichten, natuurlijk niet weinig tot last van den handel. Onder de adelborsten op de opleidings school te Devonport is ook al eene epidemie van influenza uitgebroken en volgens een te Plymouth ontvangen telegram uit Gibraltar is bet Britsche oorlogsschip the Thunderer, dat naar de Middel- landsche zee werd gezonden om the Temeraire af te lossen, aldaar met zooveel influenza-lijders onder officieren en bemanning aangekomen, dat aan geen voortzetting der reis werd gedacht. Een telegram van Woensdag uit Londen houdt gelukkig het bericht in, dat de influenza vermindert. De vegetariërs vei kondigen thans, dat alleen vleeschetende menschen aan influenza onderhevig zijn, terwijl de raad van een geneesheer, verleden jaar gegeven door vele personen, lijders aan influenza, en nog niet aangetasten door de ziekte, trouw in practijk wordt gebracht, nl. bet eten van sinaasappelen. Het vocht van den oranje-appel moet zoowel verzachtend als voorbehoedend werken. Een gelijksoortige moord als indertijd die van De Tourville in Tyrol baart in Wales opzien. Een Amerikaansclie dame uit Baltimore, Duncan, werd bewusteloos en stervend gevonden met in geslagen hersenen, bij Bettusycoed in heigebergte. Haar echtgenoot is gearresteerd, als verdacht den moord te hebben gepleegd. Uit nadere bijzondei heden omtrent het spoor wegongeluk bij Conderspnrt (Pennsylvania) blijkt, dat 74 mannen in den trein zaten die in snelle vaart door een gedeelte van liet biandende bosch moest rijden en daaibij ontspoorde. Da wagens vatten in een oogenblik vlam en de geredde passa giers ontkwamen slechts met groote moeite aan een ontzettenden dood. Zij hielpen elkander zoo veel zij konden dertig bleven ongedeerd der tig bekwamen ernstige brandwonden zes zijn vei brand en zeven die nog vermist worden, kwamen ook waarschijnlijk in de vlammen om. »EM It lACI. 15 Mei. Tweede Kamer. De heer Gleichman interpelleerde de regee ring over Suriname. De minister van koloniën had een telegram van den gouverneur De Savornin Lobman ontvangen, waaruit blijkt het ontstaan van rustverstoring bij gelegen heid van het Statenfeest ten gevolge van het handelend optreden van den procureur-gene raal tegen de bevelen van den gouverneur en de verstandhouding in de Koloniale Staten. Den volgenden dag heeft de politie tegen de bevelen van den gouverneur rustige marktbezoekers verdreven. De politiecommis saris heeft een neger doodgeschoten. Het herstel der orde is opgedragen aan de zee- en landmacht in verband met de politie. De minister heeft den gouverneur en den pro cureur-generaal telegraphisch samenwerking bevolen en wacht nadere telegrammen. Ver schillende sprekers-keurden gebrek aan voor zorgen vanwege de regeering af. De inter pellatie is daarop gesloten. De behandeling der legerwet (contingent en diensttijd) is voortgezet. Paramaribo, 22 April. De West-Indiër heeft den 2Cn dezer het volgende bulletin uitgegeven: »Wij verheugen ons onzen lezers mede te deelen, dat, naar aanleiding van heden door den gouverneur ont\angen depêches, waarbij zijne bestuursdaden door de regeering worden gewraakt, de lieer Lobman dezen middag zijn ontslag telegraphisch heeft aangeviaagJ." In het nonimer van 22 dezer slaat dit met groote letters afgedrukt, met bijvoeging van het volgende: »Het oogenblik is nog niet gekomen om al do moeilijkheden en al den strijd, al de smart en al de ellende, al de ongelukken en al de rampen te vermelden, die het onzinnig bestuur van jhr. mr. M. A. de Savornin Lobman in zoo korten tijd over deze kolonie heeft uitge stort Maar de snelheid waarmede het bericht van zqn ontslag zich gisteravond in deze stad verspreidde, de uitbundige blijdschap, zicht baar op het gelaat van allen die het heugelijk nieuws vernamen, de wederzijdsche harte lijke gelukwenschen die men elkander over deze gelukkige gebeurtenis toebracht, deden eerder denken aan de verlossing van een buitenlandschen vijand, dan aan de eenvoudige verwisseling van het hoofd des bestuurs. De heer Lobman heeft de kolonie bloedige won den geslagen, waarvan zij nog lang de gevolgen zal gevoelen." KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter maikt aangevoerd 153 zalmen, die voor fl.15 a 1.30 per '/s kilo werden ver kocht Nog weiden aangevoerd 1110 elften, die de kleine f 0.80 en de groote fl.20 per stuk opbrachten, en 165 vinten, die van 12 tot 16 ct. per stuk golden. WOUDRICHEM, In het vischwater dezer gemeente zijn van 11 tot 14 dezer gevangen en aan den afslag alhier vei kocht350 elften tegen f 0.60 a 1.15, 400 vinten tegen 14 a 17i/3 c. per stuk, 12 zalmen tegen fl.04 a 1.21 per i/s kilo. Netï.-Herv. Kerk. Beroepen: te Kattendijke de heer J. M. E. Steenbeek, cand. te Utrecht, te Cillaaishoek en te Moei kapel Ie de heer W. Timmermans Paquy, cand. te Utrecht te Langweer ds>. J. H. An- tink, te Almen c. a. Aangenomen: naar Nijeveen door den heer C. D. Mouhjn, cand. te Nijmegen. Bedankt: voor Bruchem c. a. door dr. C. IJnzonides, te Ouderkei k a/d. IJselvoor Oud- Alblas door ds. A. ten Have, te Polsbroek. De Zuidhollandsche predikanten-v ei eeniging hield gisteren te Rotterdam hare 42ste jaar- Iijksche vergadering, onder voorzit terschap van dr. Jobs, Dysetinek. Na een inleidend woord van dezen werden de volgende punten der agenda besproken: «Het determinisme ligt boven de sneeuw- en ijslinie" (zie B. ter Haai 's gedicht: Excelsior) ingeleid door dr. W. Francken Ai.; «Romeinen VIIIII wijst ons den weg tot het echte monisme" ingeleid door dr. I. Hooykaas en «De groote eisch van den tijd is, dat ons volk in het bezit woide gesteld van den bijbel", ingeleid door ds. II. C. Lohr. Lokten de verschillende punten eene opgewekte discussie uit: als altijd kenmerkte zij zicli door den meest welwillenden geest en door onderlinge -waardeering, btj zeer groot verschil van richting onder de aanwezigen op theologisch gebied. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren J. ia Verge (Rotterdam) en J. Sander ('s-Gravenhage). Door her provinciaal keikbestuur van Noord- Holland zijn benoemd tot lid der synode van de Ned.-herv. kerk ds. J. W. van Hoogstraten, van Edam; tot secundus lid ds, A. II. Claasen, van Egmond-Binnen, en tot secundus-lid-oudeiling de heer J. van Leeuwen, van Monnikendam. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland zijn tot de evangeliebediening toegelaten de heeren W, Magendans en II. Smits. PERNAU. Eugène Krolm, kap. J. Jantzon, met 876524 KG gerst en 42000 KG rogge. Mijnheer de Redacteur. Met plaatsing van onderstaande regelen zult U mij zeer verplichtenbij voorbaat mijn dank. L. Er bestaan in onze stad nog zeer primitieve toestanden, dia ik door middel van Uw veelge lezen blad onder de aandacht wil brengen van hen, die deze kunnen verbeteren, niet twijfelende ofhet Dagelijksch Bestuur, welks aandacht dit voor het oogenblik misschien ontsnapt is, zal daarin spoedig verbetering weten aan te brengen. Het is nu wel juist geen aangenaam onderwerp, dat ik te behandelen heb, maar wat het zwaarst is, moet hol zwaarst wegen; dus ter zake.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3