Binnenlandsclie Berichten. interpellatie richtenwaarvan de inhoud eigenlijk neerkomt op een verzoek tot ver banning van den heer Rothschild. Bij het voortgezette debat over het tarief heeft de heer Raynal o. a. beweerd, dat de uitvoer van België en Nederland vermeerdert, terwijl die van de protectionistische staten, Duitschland en Italië, vermindert. Spreker eindigt met het opzeggen der handelstractaten, op het oogenblik dat andere landen nieuwe tractaten sluiten, een onvergeeflijke fout te noemen. B E L G I E. Uit Brussel wordt van gisteren gemeldNa eenige meetings hebben zich verscheidene benden op den openbaren weg gevormd, maar werden dadelijk door de politie uiteenge dreven. Daarna hebben zij zich opnieuw aan eengesloten en zich begeven naar het beurs plein en de Rue du Midi. Eene brigade politie voerde een krachtige charge uit bij de beurs de troep ging toen uiteen. Op het beursplein is het nu geheel rustig. Uit Luik wordt van gisteren gemeld De werkstaking is als geëindigd te be schouwen. Alleen in de kolenmijnen der stad Luik telt men nog 300 werkstakers. In de kolenmijnen der omliggende gemeenten is groote verbetering te bespeuren. Men gelooft dat de werkstaking Dinsdag zal geëindigd zijn. Te Charleroi hebben een groot aantal werklieden den arbeid hervat en hoopt men, dat dit de volgende week geheel het geval zal zijn. Te Bergen is de toestand onveranderd. ZWEDEN. De koning heeft de ontslag-aanvrage van den minister-president Akerhjelm niet aan genomen. Het conservatieve blad van Chris- tïania bevatte Woensdag een schrijven van den minister, waarin hij zegt dat uit zijne verklaringen op boosaardige wijze ten on rechte een bedreiging tegen Noorwegen werd afgeleid. R S L A N D. Er doen omtrent den aanslag op den Russischen grootvorst-troonopvolger vreemde geruchten de ronde. In den tuin van den Russischen consul te Tokio wandelende, na het diner, zou op eens een Japanner uit een hoscltje zijn te voorschijn getreden, die om een aalmoes vroeg. De prinsnatuurlijk verdacht op iets ergers, zou zijn degen hebben getrokken en zich daarbij nogal ernstig aan de hand hebben gewond. Dit laatste wordt ook van andere zijde bevestigdmaar overi gens heeft het verhaal veel van een verdichtsel. De czaar heeft liet nieuws te Gatschir.a vernomen. De keizerin is met alle mogelijke vooi7.org op de hoogte gesteld van het ge beurde, maar toch heeft zij een hevig zenuw toeval gekregen, dat werd opgevolgd door een onrustwekkender toestand van opgewon denheid. Zij herhaalt gedurig, dat men haai de waarheid verbergt, dat haar zoon dood is. Men zegt dat de prins een wond aan bet de voeistukken hersteld, maar zoekt nog naar het andere. Als wij hem daarmee voor zijn, blijft er voor ons genoeg te doen over." Lombardi deed onderzoek naar de resultaten van Willems arbeid en stond verbaasd over de spiekende oveieenkomst tusschen de producten van zijne band en bet weik van voor acht eeuwen. In allerijl stelde de fabrikant, onder overlegging der proeven, de commissie \an uitvoering in ken nis met zijne uitvinding, en ook deze was ten zeerste verrast duor de gelijkenis. Zehs de reeds genoemde Salviati, die liet tot dusver è-i ih navol ging der oude kur.st het verst gebracht had, erkende de waarde der nieuwe vinding en Lom bardi ontving dadelijk eene groote bestelling. «Wie is toch de toovenaar," vroeg Salviati hem, «die de verloren kunst weer in het leven heeft geroepen?" «Hij wil niel genoemd worden," antwoordde Lombardi, «maar u wil ik het in vertrouwen wel zeggen. hoofd en een andere aan de hand bekomen heeft. Een telegram voegt er bij, dat Nico- laas Alexandrowitsch zich zelf gekwetst heeft door zijn sabel uit de scheede te trekken. Prins Bariotinskiaide-de-camp van den grootvorst, was bij hem op 't oogenblik van den aanslag, maar deze was zoo plotseling, zoo onvoorziens, dat hij geen tijd had de eerste sabelslagen, die duchtig neervielen op den armen-czarewitsch, af te weren. Men is verwonderd, dat de waakzaamheid van zijne omgeving den prins voor dien aanval niet heeft kunnen beschermen. Er wordt nu weder eerstdaags een keizer lijk besluit verwacht, waarbij de verdrijving van alle joodsche werklieden uit de stad en liet gouvernement St.-Petersburg wordt be volen. Ingevolge dat besluit zullen weer duizenden joden verbannen worden. ITALIË. De minister-president, DiRudini, verklaarde gisteren in de Kamer, bij de beraadslaging over (1e begrooting van buitenlandsche zaken, dat het drievoudig verbond strekt om den vrede te bewaren en bet evenwicht in Europa in stand te houden. Verder gaf hij te kennen dat men geen overdreven beteekenis moet hechten aan hetgeen te New-Orleans heeft plaats gehad. Tegen de lynchers is eene ge rechtelijke vervolging ingesteld. De minister voegde er aan toe, dat hij zal blijven vast houden aan de staatkunde der handelstrac taten en trachten zal die met naburige staten te sluiten. De regeering heeft het voorstel gedaan, ondersteund door de begrootingscomrnissie, om de uitgaven voor het onderhoud der Italiaansche scholen in het buitenland van '1,033,710 lires te brengen op 800,700. In het geheel zal op dezen post meer dan 000,000 lires bezuinigd worden, vooral door het op heffen der scholen die niet veel recht van bestaan hebben. Het cijfer van 1,581,061 lires, verleden jaar vastgesteld voor uitgaven van liet bur gerlijk bestuur in Afrika, zal naar het oordeel der regeering met 531,050 1. verminderd kunnen worden. De heer Crispi heeft aan een journalist te kennen gegeven dat hij zich eenigen tijd uit de politiek wil terugtrekken, niet omdat hij vertrouwen stelt in het tegenwoordige Kabinet, maar omdat de kleingeestige intri ges hem nu meer dan ooit tegen de borst stuiten, en ook omdat hij geen steun wenscht te zoeken bij de uiterste linkerzijde. Men zegt dat de regeeriag het geschil met de Vereenigde Staten zou willen doen uitmaken door den czaar, maar het is niet zeer waarschijnlijk dat men te Washington met deze arbitrage genoegen zou nemen. Het Kabinet gaat voort maatregelen te nemen, waardoor de decentralisatie wordt bevorderd. Nu weer zijn bij besluit van giste ren een groot aantal functiën van liet minis- Hij heet John Williamson, is Engelschman van geboorte en nog zeer jong." «Zonderling," hernam de bejaarde fabrikant. «Ieder ander zou zijn naam wenschen te zien uitgebazuind naar alle einden der wereld. En deze jonkman zou het verdienen ook, want er schijnt in hem een groot talent te steken. «Daarom zal ik ook mijn best doen, hem voort durend aan mijne zaak te verbinden," gaf Lom bardi niet zonder opzet te kennen. «Nu, nu, ik zal hem u niet ontstelen, waarde Lombardi," zei Salviati lachende, «doch hoed u voor de Romeinen. Die zoeken met ijver naar een bekwaam technicus van zijne soort." Toen de heer Lombardi, hoogst tevreden over den roem en het voordeel, die hij zich van de zaak beloofde, naar huis kwam, zeide hij tot Flora, die hem verwonderd in het vergenoegd gelaat zag: «Verbeeld u, lieve, mijn man heeft de oude kleuren teruggevonden. Nu worden wij rijke lieden." terie van binnenlandsche zaken onder het ressort gebracht van de prefecten. Te Como zijn ernstige wanordelijkheden voorgevallen1500 wevers, die het werk gestaakt hebben, weigerden uiteen te gaan, en wierpen de politie met steenen. Nadat eenige personen waren gearresteerd, moesten twee eskadrons cavalerie de orde herstellen. 800 grevisten hebben zich naar Borgo Yieo, in de nabijheid begeven, om nog werkende arbeiders te noodzaken tot staking over te gaan. Drie compagnieën soldaten waren noodig om de werkstakers uiteen te jagen. Te Barcelona zijn vier kleine ontplofbare bommen op straat gevonden door een kind, 3at ernstig aan de hand gekwetst werd toen een der bommen onverwachts ontplofte. PORTUGAL. Het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden GRIEKENLAND. Een Engelsch oorlogsschip is te Corfu aan gekomen. De toestand aldaar is een weinig verbeterd. Er zijn krachtige maatregelen ge nomen. De stad is op militaire wijze bezet. Het personeel van het prefectoraal bestuur is veranderd. Er zijn ook nieuwe rechters naar Corfu gezonden. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van gisteren ge meld, dat het voorstel betreffende eene enquête over den toestand der banken, door de Kamer goedgekeurd, door den Senaat is verworpen. Een telegram uit Acapulco meldt, dat het Chileensche oorlogsschip Esmeralda de Itata daar wacht. Het Amerikaansche oorlogsschip Charleston wordt elk oogenblik verwacht. De bemanning van de CharZeslon, zoowel als die van de Esmeralda, zijn vol strijdlust. Een uit Santiago in Chili te New-York aan gekomen aannemer schildert den toestand der opstandelingen ats hoogst ongunstig. Hunne beweerde overwinningen moeten denk beeldig zijn. Zij hebben slechts achtduizend slecht uitgeruste en tuchtelooze huursoldaten, die het niet lang zullen uithouden tegen de veertig duizend goed geoefende manschappeu van president Baimaceda. Het einde van den strijd zou slechts eene vraag van korten tijd wezen. CHINA. In de stad Wuhn, aan den linkeroever van de Yang-tse-Kiang, is een oproer uitge broken, waarbij man het op de vreemdelingen voorzien had. De katholieke zendinggebouwen werden aangevallen en verbrand, maar de leden der zending ontsnapten en vonden een veilige schuilplaats voor de woede van het gepeupel. De Europeanen vluchtten aan boord van een schip, dat op de rivier lag. Geen hunner bekwam eenig ernstig letsel. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zit ling van 15 Mei. De heer Gleichman vroeg en kreeg verlof «Hij schijnt zeer bekwaam te zijn," antwoordde het meisje. «Jammer dat de man zoo menschen- schuw is. Emma, die onlangs te Murano geweest is, heeft mij verteld, dat de mensclien daar hem voor een duizendkunstenaar hielden, een zonder ling, die dag en nacht in zijn rookerig hol zat, met niemand sprak, geen vrouwelijk wezen in zijn nabijheid duldde en alleen bij avond geheel alleen tochtjes deed in zijn gondel." «Altemaal praatjes," zei de heer Lombardi. «De jonge man is zeer beschaafd en innemend. Dat hij alleen bij avond uitgaat, heeft zijne goede redenen. Hij heeft overdag zijnen tijd wel noodig. Hij gunt zich geen rust, geen ontspanning, en dat is juist in ons voordeel, kind «Daarom doet het mij ook genoegen," ant woordde Flora, «en ik weet ook, dat do Italianen al gauw den mond vol hebben over iemand, die anders doet en denkt dan zij." Voor onzen fabrikant bleef er nu nog eene groote moeilijkheid te overwinnen. Zijn fabriek was niet voldoende ingericht op de vervaardiging de regeering te interpelleeren over de onrust barende geruchten betreffende de kolonie Suriname. De dag der interpellatie zal latei- worden bepaald. Daarna werd de behandeling derlegerwet voortgezet, en wel over de artt. 22—23 en 26 met de daarop voorgestelde amendemen ten van de commissie van voorbereiding en van de heeren Kolkman c. s., Haffmans c. s., Land en Van der Kaay. Door den heer Gleichman werd vóór de pauze aan de regeering gevraagd wat haar bekend was omtrent de berichten betrekkelijk den onrustbarenden toestand in Suriname, en omtrent de maatregelen, welke deregeerin» heeft genomen tot herstel van rust en orde De minister deelde de ontvangst mede van het telegram, dat wij in ons nummer van gisteren reeds mededeelden. Nadat de heer Goeman Borgesius had ge constateerd, dat de maatregelen der regeerirr' onvoldoende zijn en krasse maatregelen noodig waren, verdedigde de lieer Keuchemus het beleid van den gouverneur De Savornin Lohman, verklaarde de courantenberichten te wantrouwen, betoogde dat de gouverneur het vertrouwen der bevolking heeft en gaf in overweging telegraphisch te bevelen de schorsing van de exceptioneele bepalingen van het regeerings-reglement omtrent den staat van oorlog en beleg. De lieer Smidt kwam tegen dit advies op en legt de verantwoordelijkheid vanal'tge beurde en van hetgeen zal gebeuren op de regeering. Wat op 42 Mei gebeurd is, was reeds op 5 April in de Volksbode aange kondigd. De lieer Lieftinck gaf advies den gouverneur en den procureur-generaal te schorsen en het gezag op te dragen aan den commandant van de Sommelsdijh. De lieer Heemskerk verdedigde de hand having van het wettig gezag. De minister van koloniën constateerde, dat feitelijk het geschilpunt (het ontbieden van de gewapende macht) blijkens het telegram is opgelost, zoodat zijn bevel tot samenwer king wel effect kan hebben. De raad van den. heer Keuchenius kan hij niet opvolgen; vooralsnog beschouwt hij den toestand daartoe- niet zoo erg. Hierna werd de interpellatie gesloten, in afwachting van nadere telegrammen, aan de- Kamer mede te deelen. Woensdag 11 uur is de legerwet weer aan de orde. Lcgerivet. De heer Van der Kaay heeft voorgesteld, art. 23 te lezen als volgt «Jaarlijks worden van de op 1 October van het vorige jaar voor den dienstplicht ingeschre venen bij het leger ingelijfd »Io. len hoogste 29 ten honderd ter volledige oefening »2o. ten hoogste 4 ten hondeid voor korte oefening, bestemd voor de depotlroepen van de infanterie on van de vesting-artillerie." De strekking van dit amendement is inzon derheid om het getal der jaarlijks ter volledige oefening bij het leger in te lijven dienstplich tigen vooiloopig op ongeveer hetzelfde cijfer te- brengen als de tegenwoordige jaarlijksche lichting voor de militie bedraagt en dat cijfer geleidelijk te doen toenemen, in verhouding tot de ver meerdering der bevolking, liet aantal ingeschre venen voor den dienstplicht bedraagt tegen woordig ongeveer 40.000 man, waarvan 29 is 11.000. Daarvan vallen af voor afkeuring, na van het nieuwe werk en eene verbouwing kostte geld. De bestellingen van den laalsten tijd en de vermeerdering van personeel hadden zijne mid delen tamelijk wel uitgeput en met het krediet was het in Venetië slecht gesteld. De heer Lombardi liep van den een naar den ander. Het slot van zijne bemoeiingen was t geen geld. »0," zei hij zuchtend tot Flora, «als wij nu beschikken konden over uw vermogen, dan- waren wij geholpen, want ik houd mij overtuigd, dat gij geen oogenblik zoudt aarzelen er mij een deel van toe te vertrouwen." «Indien gij het verlangdet, het geheide kapi taal," antwoordde Flora «doch wat helpt ons dit De zee geeft niet terug, wat zij eens heeft genomen, evenmin als de goede Pomaid, wien ik het geld had toevertrouwd, in het leven terug keert." 's Namiddags klaagde Lombardi zijnen nood aan Willem. (Wordt vervolgd.}

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6