N°. 7758. A0- 1891 Woensdag 20 Mei ij -en - ve e r t i g s t e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. Binncnlandsche Berichten. UITGEVERj7 ODÉ. «Uit BAH: BOT BK STRAAT, E 2 7. D U I T S C II L A N D. Volgens de JLölnische ~Polkszeiiung zouden een aantal groote fabrikanten van de Rijn streek den keizer bij diens bezoek te Dus- seldorp een adres hebben aangeboden waarin zij den wensch uitspraken, dat de keizer zich met vorst Bismarck verzoenen en hem weder met het bestuur van de lands zaken belasten mocht. Het moet naar aanleiding van dat adres geweest zijn, dat keizer Wilfjg.m later in zijn toespraak de hooghartige (in het officieel ver slag niet voorkomende) verklaring uitte: »Een is hier meester, en dat ben ik." Den lOn dezer dus herinnert hetBer- lijnsche weekblad Das Echo was het twin tig jaar geleden, dat vorst Bismarck te Frankfort het vredestractaat met Frankrijk onderteekende met een gouden pen, hem door een vaderlandlievend burger van Pforzheim tot dat doel geschonken en door hem aanvaard met de verklaring, dat die pen in zijne hand »niets zou onderteekenen dan wat Duitsche vaderlandsliefde en het Duitsche zwaard waar dig zou zijn." Toen Bismarck den 12n Mei 1871, uit Frankfort teruggekeerd, in den Rijksdag kwam om een redevoering te houden over het tractaat, waarbij in vele opzichten nog meer verkregen werd dan wat te Versailles was overeengekomen, stond de geheele vergadering bij zijn verschijnen als teekeu van eerbied van de zetels op. De tijden zijn veranderd sinds dien dag! Morgen zal te Koningsbergen, in tegenwoor digheid des keizers, de onthulling plaats heb ben van het gedenkteeken ter nagedachtenis van Albert van Pruisen, den stichter der hoogeschool aldaar. Het ontslag van den Pruisischen minister van openbare werken, den heer Maybach, is volgens de National Zeitg. vooral te wijten aan de ongunstige gevolgen van 's ministers spoorvvegpolitiek. De heer Maybach was, naar men weet, de man, die de overneming van de spoorwegen door den staat wist tot stand te brengen, maar hij streefde er te zeer naar, door beperking der noodzakelijke uitgaven zoo groot mogelijke saldo's te verkrijgen. Gedu rende eenige jaren ging dit goed, maar nu doen zich de nadeelige gevolgen dezer zuinigheid gevoelen en blijkt het dat de opbrengst der spoorwegen in het jaar 1890/91 60 millioen mark beneden de raming is gebleven. B E L G I E. De centrale sectie heeft Vrjjdag de regee- rings-statistieken betreflende de grondwets herziening onderzocht. Het gemiddelde aantal bewoners van huizen van gelijke kadastrale opbrengst loopt naar gelang der steden uiteen van 3 tot 11. De toekenning van het kiesrecht aan de bewoners van huizen of gedeelten van huizen van eene en dezelfde kadastrale opbrengst, zou dus in de \erschil- lende arrondissementen zeer ongelijke ge- ^'olgen hebben, waaruit de sectie afleidde dat een uniform-tax onaannemelijk is. De heer De Smit de Naeyer, rapporteur, heeft voor gesteld het kiesrecht toe te kennen aan be woners van huizen of gedeelten van huizen met eene kadastrale opbrengst van 30 frank in gemeenten met minder dan 5000 inwoners; van 42 fr. in gemeenten met 5 20,000 inwonersvan 60 fr. in gemeenten met meer dan 20,000 inwoners. Hij berekent dat op deze wijze het kiesrecht verkregen zou worden door de bewoners van 794,000 huizen, terwijl er in het geheele rijk 1,143,000 huizen zijn. Daarenboven stelt de heer De Smet voor, de tweede der door de sectie aangenomen grondslagen van kiesrecht, dat wil zeggen den census van 10 frank, te splitsen. Ieder belastingplichtige zou het recht hebben te vorderen dat hij nominatief geschat zou worden. Op die wijze zou een hooge census verdeeld kunnen worden over ver scheidene bewoners van eenzelfde huis en zou ieder hunner het kiesrecht erlangen door middel van den census, indien zij het niet konden krijgen krachtens bewoning. De uiteenzetting dezer voorstellen heeft de geheele zittingtijd der sectie in beslag genomen. Zij is vervolgens tot 20 dezer uiteengegaan. ENGELAND. In de laatste 15 jaar is de Britsche staatsschuld met 89 millioen pond sterling verminderd. Daarvan is 79 millioen gekomen uit gelden, die op de rijksbegrooting voor schulddelging waren uitgetrokken, en 10 millioen uit batige saldo's der dienstjaren. De rentelast is sedert 1881 met 2Vi millioen pond of bijna elf pCt. verlicht. IBANEB1JE Gedurende de eerste vier maanden van dit jaar hebben de uitvoeren bedragen 4,157,361,000 fr.de invoeren 1,656,897,000. Over hetzelfde tijdvak in 1890 waren deze cijfers respt.: 1,195,388,000 en 1,468,293,000 fr. OOSTENRIJK. Volgens te Weenen uit Corfu ontvangen berichten, bestormde een bende, door gees telijken aangevuurd, de jodenwijk. Twee huizen werden in brand gestoken, 9 joden werden vermoord, terwijl zeer vele gewond werden. Koning George van Griekenland moet van plan zijn zelf naar Corfu te gaan. RUSLAND. Volgens den berichtgever van Daily News te Moskou is de uitdrijving van Israëlieten aldaar niet gestaakt. Het bericht daarom trent berustte op een vergissing. Men gaat minder ruw te werk, maar de Israëlieten, die in de termen vallen, moeten vertrekken. ITALIË. Te Como zijn de gemoederen nog niet tot bedaren gekomen. De grevisten hebben zich naar de fabrieken van Camozzi en Lanzani begeven, om de werklieden tot staking te dwingen, maar, evenals Vrijdag, werden zij door de troepen uiteengejaagd. Detachementen cavalerie zijn naar de omstreken der stad gezonden, teneinde de talrijke fabrieken, zoo noodig, te beschermen. Een troep van 200 werkstakers, met stokken gewapend, is uiteen gejaagd. Twee bataljons infanterie en eenige detachementen karabiniers zijn te Como aange komen. De prefect heeft alle samenscholingen verboden. De werkstakers hebben den fabri kanten voorstellen gedaan, welke echter niet zijn aangenomen. De minister Nicotera heeft de autoriteiten gelast, met strengheid te werk te gaan bij het onderdrukken van onlusten. PORTUGAL. De aanvraag om ontslag, door het ministerie •bij den koning ingediendis het uitvloeisel van het besluit van den minister van finan ciën om zijne portefeuille neder te leggen. De financieele toestand is aanmerkelijk verbeterd. B U L G A R IJ E. Uit Sofia wordt gemeld dat twee personen, Rezoff en Sazaro, verdacht van medeplich tigheid aan den moord op den minister BeltschefT, te Crajova in Rumenië zijn gear resteerd. Men betwijfelt echter of zij aan Bulgarije zullen worden uitgelei, erd. AMERIKA. De New-York Eer aid heeft een barer redacteuren naar Europa gezonden om op Sicilië onderzoek te doen naar het vroegere leven der Sicilianen, die te New-Orleans gelyncht werden, naar den roep waarin zij bij hunne medeburgers stonden, naar den toestand hunner familiën, enz. Het New- Yorksche bla-. heeft thans den uitslag van het onderzoek bekend gemaakt, en het rap port luidt verrassend gunstig. Het heet dat de vermoorde Italianen eerlijke arbeiders waren, naar de getuigenis van allen, die de Amerikaansehe redacteur gesproken had niet in stoat om eene misdaad te begaan, en vooral niet om een komplot te smeden tot het vermoorden van het hoofd der politie te New-Orleans. Men zal erkennen, dat het eene moedige daad is van de New-York Eemld, om bij den opgewonden staat der gemoederen in Amerika ter zake van het geschil met Italië, een dergelijk stuk openbaar te maken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot goedkeuring der algemeene akte van de te Brussel gehouden internationale conferentie tot het beramen van maatregelen tot wering van den slavenhandel, heeft aan leiding gegeven o. a. tot de navolgende op merkingen en beschouwingen. De groote meerderheid der leden verklaarde, dat zij bij de behandeling van dit ontwerp het beleid der regeering in de Congo-zaak buiten bespreking wenschte te laten, hoewel hun zwijgen hieromtrent bij deze wetsvoor- dracht niet als bewijs van instemming met dat beleid mocht worden aangemerkt. Algemeen betuigde men zich uit een huma nitair oogpunt zeer ingenomen met de be raamde maatregelen tegen den handel in vuurwapenen. SCHIEDAM, 1» Mei 1391. Door heeren burgemeester en wethouders is tot 2n brugwachter aan de Oranjebrug benoemd J. van de Velde. De politie heeft jl. Zaterdagmorgen aan het station alhier aangehouden een matroos der K. N. marine, die verdacht werd daar ten nadeele van een marinier, met wien hij op reis was, een portemonnaie met geld te heb ben gestolen. De verdachte is den volgenden dag gesteld ter beschikking van den heer commandant van het wachtschip liggende te Rotterdam. Door den heer K. is bij de politie aangifte gedaan dat in den nacht van 16 op 17 dezer uit eeu schrijftafel, staande in het kantoor zich bevindende in liet sousterrain zijner woning aan den Vlaardingschen dijk alhier, door middel van een valsclien sleutel een bedrag van ongeveer f200.is gestolen en dat men tevens gepoogd had liet kantoor in brand te steken. Sporen van braak zijn niet gevonden. De politie doet onderzoek. Gedurende de Pinksterdagen werden aan het station alhier de volgende plaatskaarten afgegeven lsten Pinksterdag in beide richtingen 939 2den 675 totaal 1614 Den lsten Pinksterdag liepen 54 gewone en extra treinen. Den 2den Pinksterdag liepen 78 gewone en extra treinen. totaal 132. Op den lsten Pinksterdag werden 125 en op den 2den Pinksterdag 134 perron kaartjes afgegeven, totaal 259. Het vorige jaar weiden gedurende de beide Pinksterdagen afgegeven 3185plaatsk., alzoo dit jaar 1571 minder. "Wij lezen n de LinzeZeitung Bij gelegenheid van den tocht langs den Rijn van onzen keizer hebben zelfs de in lading voor anker liggende buitenlandsche schepen niet kunnen nalaten Hoogstdenzelve hunnen Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 1\50. AfzoudeiHjke noininers- (MO. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer ..-010 Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1