eerbied en hulde aan den dag te leggen. Zoo lag boven Linz, nabij Wallen, het ijzeren vrachtschip Barendina van den Hollandschen kapitein H. van Deventer uit Schiedam. Deze echte Oranjeklant tooide zijn schip, bij het bericht van des keizers aankomst, met eenige honderden wimpels en vlaggen, waaronder de Hollandsche nationale vlag zich groetend onderscheidde. Het schip leverde een hoogst indrukwekkenden aanblik op, bijna wed ijverend met het feestschip. Deze buitengewone attentie bleef van de zijde des keizers niet onopgemerkt en vriendelijke groeten wierp Z. M. op minzame wijze den kapitein II. van Deventer in 't voorbijvaren van zijn schip toe. H. M. de Koningin-Regentes is als be schermvrouw van de maatschappij tot bevor dering der bouwkunst opgetreden. Door Koningin Wilhelmina is een aanzien lijke gift geschonken aan het dames-comité, dat te Amsterdam de poppententoonstelling voorbereidt. HH. MM. de Koningin-Regentes en Koningin Wilhelmina moetennaar wij vernemen voornemens zijn eerlang aan het om zijne verzameling oudheden zoo bekende kasteel Hees wijk (N.-B.) een bezoek te brengen. {N. B. Ct.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 21 en die van den minister van marine op "Vrijdag 22 dezer zullen niet niet plaats hebben. De nieuwbenoemde gouverneur van Suri name, jhr. rai'. T. A. J. van Asch van Wijck, en echtgenoote, vertrekken Dinsdag 9 Juni per Westindisclie mail (een nieuwe stoom boot) naar Suriname. "Vroeger was gemeld dat hun vertrek 4 Juni zou plaats hebben. Het Vaderland ontving het volgende tele gram uit Paramaribo «De gouverneur heeft aan de negers, die hem eene ovatie brachten, zijn opvolger afge schilderd als hem gelijkgezind. De indruk js hoogst gevaarlijk. De R.-k. kerk wordt bedreigd. De procureur-generaal wordt ge steund door de marine, de infanterie, schut terij en vrijwilligers. De toestand is daar door minder angstwekkend". Wij vernemen dat bij de regeering be richten uit Suriname zijn ontvangen, waaruit blijkt dat er Zaterdag en Zondag rust en orde heerschten. (A7. B. Ct.) In de Standaard van Zaterdag komt een ingezonden stuk voor van den heer A. van Dedem, den voorzitter der anti-revolutionnaire club in de Tweede Kamer, waarin de houding verdedigd wordt van die anti-revolutionnaire leden die vóór de stemming over de motie van den lieer Rutgers van Rozenburg de vergaderzaal verlieten. Die leden hadden verwacht dat niet een half uur voor liet einde der vergadering nog stemming zou. gehouden worden. De stemming had plaats na 5 uur, zoodat enkele leden, wilden zij den trein niet missen, zich voor de stemming verwijderen moesten. Bovendien was het niet noodig voor de anti-revolutionnaire partij nogmaals door stemming over de motie te constateeren, dat zij voor den persoonlijken dienstplicht was. De reden dat de heer Van Dedem de zaal verliet was dat hij, hoewel liet woord ge vraagd hebbende, geen gelegenheid kreeg zijne stem voor de motie te motiveeren (zonder welke handeling hij in een valsche positie zou zijn geraakt) maar dadelijk eene motie van een ander lid werd aangenomen tot sluiting van liet debat. In zijn schrijven gaat de heer Van Dedem jn op eene critiek van de Standaard op de houding der club. De Standaard weet nl. het zich splitsen ia drie groepen van de anti-revolutionnairen aan een fout in de generale leiding. De schrijver wijst er op," dat hij de functie van voorzitter der club niet gezocht of begeerd heeft, maar dat hem die functie werd opgedragen met nagenoeg algemeene stemmen. Mocht zijn politiek leven worden verlengd, dan treedt hij, om verschillende redenen, liefst weer als gewoon soldaat in het gelid. Niets zou den beer Van Dedem aangenamer zijn dan dat dr. A. Kuyper zelf lid werd der Kamer en de leiding der club op zich nam. Hij heeft hem daarom zelfs dringend veraocht. Zoolang echter dr. Kuyper zicli als leider der anti-revolutioanaire partij uitsluitend met de .strategie bezighoudt, is het niet billijk de houding zijner vrienden in de Kamer voortdurend af te keuren. Misschien is hierop van invloed", dus eindigt de heer Van Dedem, «dat het met de legerwet niet zoo grif vlotten wil, als werd gehoopt en verwacht. Maar is dit alleen aan de anti-revolutionnaire leden der Kamer te wijten? Indien de regeeriug wil toegeven op het contingent, dan is zij zeker enzrj weet dit dat, op wellicht een tweetal leden na, alle anti-revolutionnaire Kamer leden voor de wet zullen stemmenmaar geeft zij op dit punt niet, of slechts ten halve toe, dan loopt zij groot gevaar het spel te verliezen." De provincie Utrecht telde op 1 Januari 224.001 bewoners, nl. 410.674 m. en 113.327 vr. De bevolking nam in '1890 met 2994 personen toe. Utrecht heeft 86.116 inwoners, Amersfoort '15.550 en Zeist 7004. Van de 30 jongelingen, tegen 13 Mei bij het instructie-bataljon te Kampen opgeroepen, zijn er 22 in dienst gesteld, 3 bedankten en 5 werden geneeskundig afgekeurd. De Amsterdamsche sociaal-democraten Bos en Tieman, die België op last van de Bel gische regeering moesten verlaten, zijn naar Engeland uitgeweken. Aan de arbeiders der aardappelmeelfabriek de «Nijverheid", té Stadskanaal, 48 in* getal is gevraagd of zij de invoering van een acht-uurs-arbeidsdag verkozen. Op tien na, die '10 uur wilden werken, verlangden allen een arbeid van 12 uren per dag. Het Panopticum te Amsterdam is weder verrijkt met eenige nieuwigheden. In de gruwelkamer waar nog altijd de groote groep kwartjesvinders wordt bewonderd zijn thans ook drie tafreelen in beeld gebracht uit de treurige geschiedenis van den deur waarder Gouffé en zijnen moordenaar. De eerste stelt den moord voor. Gouffé onder de bekoring van Gabrielle Bompard, terwijl Eyraud, half achter eene portière verborgen, gereedstaat om zijn slachtoffer den strik om den hals te werpen. Op de volgende groep wordt Eyraud in de gevangenis met groote zorg in zijn laatste kostuum gestoken. De derde en laatste groep eindelijk ver toont de terechtstelling, waarbij de guillotine getrouw naar het Parijsclie èois de Justice is nagebootst. De Oostersche dwaaltuin, waarvan reeds vroeger melding werd gemaakt, is thans ook door het Panopticum aangekocht en maakt daarvan nu een blijvend onderdeel uit, dat de aantrekkelijkheid der verzameling zeer verhoogt. Omtrent den voorgenomen trek van de Transvalers naar Mashona-land kunnen wij nog het volgende mededeeienNiemand minder dan generaal Joubert moet deze land verhuizing krachtig steunen. Ook de Afrikaner dagbladpers moedigt deze aan en heeft niets dan woorden van lof voor de mannen, die de beweging op louw gezet hebben. Dctrek- plannen worden ten deele toegeschreven aan ontevredenheid met de Trausvaalsche regee ring, die nu al haar best doet om de trekkers tegen te werken, waartoe zij echter niet goed bij machte is. Zooals men weet, heeft de Engelsche regeering den trek verboden. Haar vertegenwoordiger, de heer Rhodes, wil Masliona-land voor zijn maatschappij in bezit nemen, en daar de trekkers er een onafhan kelijke republiek willen stichten, bestaat er alle kans, dat de Engelschen de beweging met de wapenen zullen tegengaan. Het Anglo-Portugeesche conflict komt daarbij aan de trekkers ten goede, want de Portugeezen zullen zich in een eventueelen oorlog aan hunne zijde scharen. Een proclamatie van den Imogen commis saris in de Zuidafrikaansche republiek om te waarschuwen tegen het deelnemen aan den trek, moet juist het tegenovergestelde uitge werkt hebben. In plaats van kalmte te brengen, heeft deze de gemoederen nog veel onrustiger gemaakt. (N. v. d. D.) Onder Ter-Itserd (Fr.) is de molenaar van den watermolen door den bliksem ge dood. Hij laat een zeer talrijk gezin achter. Yan de «Studies" van Frederik van Eeden, die in October 1890 verschenen, is, naar wij vernemen, een tweede druk ter perse. Zijn brochure «Aan den Keizer aller Russen" is te Genève in een Fransche vertaling ver schenen. Rotterdam. Nader vernemen wij om trent de komst \an HII. MM. Koningin Wilhelmina en de Koningin-Regentes op Zaterdag 30 Meidat Hare Majesteiten aan de Prinsessekade zullen aankomen des na middags te 121/3 uur, en van daar zullen vertrekken te l'A uur. Een half uur later worden HII. MM. op de tentoonstelling van schilderijen in deteeken-academieverwacht, waar zij een half uur zullen vertoeven. Te 2iti uur worden de Vorstinnen in de nieuw gebouwde bewaarschool aan de Luthersche Vest gewacht, en te 3Va uur in de dier gaarde, waar Hare Majesteiten zullen verblij ven tot 4y4 uur. Het vertrek van het station Maas naar het Loo is bepaald op ruim 4Vs uur. Aan de Prinsessekade (bij het Poortge bouw) zal de eerewacht worden betrokken door het korps mariniers. Het korps hoorn blazers van het regiment dd. schutterij zal daar tegenwoordig zijn. Op haren tocht door de stad zullen de Vor stinnen begeleid worden door een escorte cavalerie. Naar men verneemt, zal daarvoor uit 's-IIage een eskadron overkomen. (AT.E. Ct.) 's-Gravcnliage. De ministers van koloniën en justitie hebben zich heden naar het Loo begeven, teneinde tegenwoordig te zijn, de eerste by de eedsaflegging van den nieuwen gouverneur van Suriname, jhr. Van Asch van Wijck, en laastgenoemde bij de beëediging van mr, Wijckerheld Bisdom, ais griffier bij den Hoogen Raad. Amsterdam. Ter gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad zullen uitdeelingen van brood worden gehou den als feestgave 0. a. aan 35000 kinderen der lagere scholen le klasse, aan alle wees kinderen en alle verpleegden van oude mannen- en vrouwenhuizen en hofjes, voorts nog een aantal diaconieën, kerkelijke en bur gerlijke armbesturen. In de scholen alleen zullen 70,000 krentenbroodjes worden uitge deeld. De commissie voor de uitdeehng, waarvan mr. Th. Stuart voorzitter en mr. F. van Len- nep secretaris is, heeft, evenals in 1887 bij de Koningsfeesten, de medewerking verkregen van de vereeniging »de Voorzorg", Amster damsche afdeeling van den Nederlandschen bakkersbond. (AT. v. d. D.) Verkiezingen. Tot definitieven candidaat voor de verkie zing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Sliedrecht is van liberale- zijde thans gesteld de heer Jan Leis te Kinderdijk. De centrale anti-revolutionnaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" te Katwijk heeft met algemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer J. II. Donner, aftredend lid. De heer A. Goede Dz., anti-revolutionnair, lid van den raad van Alkmaar, is door de- R.-k. centrale kiesvereeniging aldaar tot can didaat voor de Tweede Kamer gesteld. Bij de stemming waren 20 leden tegenwoordig, waar van er 15 op dien heer stemden. De centrale liberale kiesvereeniging in het kiesdistrict Sneek heeft tot candidaat gesteld den heer H. Pijttersen Tz. met 9 stemmen. Op den heer Buma waren er 6 uitgebracht.. De liberale kiezers in het hoofdkiesdistrict Eist hebben definitief tot candidaat gesteld den heer A. D. Lipman te Eist, heemraad van het polderdistrict Overbetuwe. In een schrijven, aan de kiezers iivt district Gulpen gericht, wordt medegedeeld, dat de heer mr. A. Wijnans, candidaat voor de Tweede Kamer, ter vervanging van den heer Ruland, zich ten volle aansluit hij het manifest der 12 katholieke Kamerleden. Gemengfle BericIiten. Te Parijs pleegde den lOn April een Neder lander, De Moor genaamdeen moord op zijn vrouw. Hij was na het volbrengen van de mis daad rustig het huis uitgegaan. Men meende dat hij naar Nederland gevlucht was, maar De Moor had Parijs niet verlaten. Hij werkte ergens in de Rue Dunois; daar werd hij een paar dagen geleden gezien door een man die hem kende en- die hem onmiddellijk aanwees aan de politie. De Moor zegt dat hij zijne vrouw vermoord heeft omdat zij hem brutaalweg bekende dat zij een minnaar had. Een manzoo beweert hijheeft in zulk een geval het recht, zijne vrouw te dooden. Hij is overtuigd dat hij vrijgesproken zal wordendaarom vluchtte hij niet en bleef hij te Parijszonder zich te verbergen. Hij moet zelfs de begrafenis zijner vrouw bijgewoond hebben. In liet Westfaalsche dorp Lob zijn twee broe ders gevangengenomenonder verdenking van te zamen, of althans met medeweten van hunne ook in hechtenis genomen moeder, bun vader vermoord te hebben. Men vond den man die steeds onaangenaamheden had met zijn vrouw en zijn zoons, opgehangen en de zoons spraken van zelfmoord. Maar er moeten verscheidene bewijzen zijndat hij door vrouw en kinderen werd omgebracht. Toen de drie beschuldigden naar de gevangenis werden gebrachthad de politie moeitehen tegen de volkswoede te beschermen. In een te Berlijn uit Moskou ontvangen brief leest men «Mijn zoongij wenscht ons een gelukkig feest. Wij hebben hier geen geluk en geen feestden avond voor Paschen werden wij door Kozakken overvallen en allen, oud en jong, mannen en vrouwen, uit onzehuizen verjaagd. Men beval ons al ons goed dadelijk te verkoopen, maar hoe konden wij dat op eens doen Toen werden er een 30 Russen geroependie alles wat wij bezaten voor eenige roebels kochtenmaar het geld stak de politie voor de onkosten natuurlijk op. Wie zich beklaagde, werd met den knoet af geranseld. Toen vluchtten wij naar het kerkhof, in de hoop althans op de graven 's nachts rust te vinden. Maar een uur later omringden de Kozakken het kerkhof, wij werden midden in den nacht den landweg opgejaagd, en wie zich ver zette kreeg met den knoetof werd naar de gevangenis gevoerd om in Siberië te eindigen. Ik weet niet meer waar ik mijn hoofd zal neer leggen." In Duitschland hebben dezer dagen zoo talrijke en hevige onweder gewoed, als men zelden in Moi gezien heeft. In het Rijndal, Rijnhessen, den Pfalz enz. deden de zware hagelbuien, waarvan de onweders vergezeld gingen, vee! schade aan de

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2