N°. 7759. A0. 1891. Donderdag 21 Mei. Feuilleton. Het goud van de Orion. Vijf- en-veertigste Jaargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BUltEAU: BOTKKSTBAAT, E 2 7. Buitenlaiuïsche Berichten. scums i G 0 (IR A N I. 1.85. - 2.50. 0,10. Advertentieprijs: van 110 gewone regen met inbegrip vau eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..-010. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. influenza te herstellen. Hij verliet Zondag liet "bed. Niet minder dan 87 parlementsleden zijn er thans door de ziekte aangetast. Van het personeel bij het Londensehe tolkantoor zijn er 10 pCt. -wegens ziekte afwezig. Onder de Engelscbe troepen in Manipoer is cholera uitgebroken. Reeds zijn er twee officieren aan gestorven. Volgens bericht uit Mexico heeft de Ameri- kaansche kruiser Charleston Acapulco verlaten met een kclenvoorraad voor tien dagen aan boord, en zal hij waarschijnlijk de Itata spoedig inhalen. Dit laatste schip moet Vrijdag dich bij Acapulco geweest en door de JEsmeralda, eene stoomboot van de opstan delingen in Chili, van levensmiddelen voorzien zijn. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld dat het vormen van een ministerie onder graaf San Januario bijna gelukt zou zijn, maar er ontstonden op het laatste oogenblik moeilijkheden, waarna de Koning generaal Chrysostamo weder heeft ontboden. Volgens bericht uit Alexandrië aan de Times worden verscheidene deelen des lands door zwermen sprinkhanen bezocht, vooral Opper-Egypte, waar zij reeds schade veroor zaakten aan de katoen- en de maïsvelden. Later, als er meer uitgebroed zullen zijn, zal het kwaad echter dreigender worden, en hiertegen neemt het irrigatie-departement maatregelen door de landen onder water te zetten. D U I T S C II I A X B. De keizer is Maandag te Elbing aangeko men om de Schichauer werf te bezoeken. Op de toespraak, waarmede de opperburge meester hem begroette, antwoordde de keizer, dat hij hoopt, dat de vrede, naar het vooruit zicht i$, ook iu de eerstvolgende jaren zal behouden blijven. RUSLAND. De wond tan den czarewitch geneest goed en de prins heeft geen koorts. Aan de JTovoie Fretnja wordt bericht, dat de Japansche bevol king zoo verwoed was over den moordaanslag, dat de politie slechts met de grootste moeite den aanvaller voor lynchen kon bewaren. ITALIË. De Kamer heeft Zaterdag het voorstel der regeeriog, strekkende lot bezuiniging op de kosten voor het onderhouden der Italiaansche scholen in het buitenland, met 139 tegen 64 stemmen aangenomen. De toestand te Como is nog weinig ver beterd. De werkstaking heeft zich uitgebreid. De troepen zijn nog steeds geconsigneerd, en nu en dan hebben arrestatièn plaats. Ook te Bologna moest de politie een rumoerigen studentenoptocht uiteenjagen. Volgens de Osservatore Romano zijn te Terni 16 anarchisten gevat, die een samenzwering op het getouw gezet hadden met het doel de bank te plunderen en verscheidene gebouwen in de lucht te doen vliegen. De Capitals, een blad dat nog zeer onlangs werd aangewezen als het orgaan der nieuwe oppositiepartij (onder leiding van den heer Zanardelli), heeft opgehouden te bestaan. In het duel tusschen kapitein Bozzi en den afgevaardigde Bai-zilai, heeft laatstgenoemde twee degenstooten ontvangen, waarvan een vrij gevaarlek geacht wordt. De woordelijke inhoud der pauselijke encycliek over de sociale quaestie is Maandag aan het college van kardinalen bekendge maakt. De encycliek draagt het opschrift: »De conditione opificum". abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk AfzondeiUjke nominers mmmi- waasa 1 e - *- - B E L 6 I E. Uit Brussel wordt van 19 dezer gemeld: De werkstaking breidt zich uit. De meeste meubelmakers-werkplaatsen staan stil. Heden ochtend stonden bij de werkplaatsen groepen stakers om de werklieden te bewegen den arbeid te laten liggen. Het aantal stakers wordt op tien duizend geschat. Er zijn gisteren drie personen gevat, en de politie heeft buitengewone maatregelen van voorzorg ge nomen tegen morgen, voornamelijk in den omtrek der Kamer. Zooals men zich herinneren zal, was de 20e Mei de dag, die op het werk lieden-congres voor de staking was aange wezen. Het aanzien der stad is zeer kalm. De stakers wandelen bij troepjes rustig rond. In den namiddag worden in het Volkshuis brooden, kolen en aardappelen onder de werkstakers uitgedeeld. De afgevaardigden van het Groot-Oosten, de heeren Reisse, onder-voorzitter en lid van den provincialen raad, Janson en Sauzeau, afgevaardigden, zijn ieder afzonderlijk door den koning ontvangen. Ongeveer driehonderd soldaten, ontevreden omdat zij zoo dikwijls geconsigneerd worden ten gevolge der socialistische woelingen, heb- 'ben Zondagavond het socialistenlokaalVoor uit" te Gent willen innemen. De politie slaagde er bijtijds in, het lokaal af te zetten. Alle fabrieken zijn dezen morgen aan het werk. De werkstaking der dokwerkers wordt voort gezet. ENGELAND. De prins van Wales is grootvader ge worden. Zijne dochter, de hertogin van Fife, beviel Zondag voorspoedig van een meisje. Gladstone begint van zijnen aanval van Roman van H. ROSENTHALBonin. 51. «Ja, lieve vriend," sprak hij, «wij zijn nu .prachtig op weg om goede zaken te doen, maar het voornaamste ontbreekt ons nog, en dat is geld. Jfc kun niet eens zooveel op krediet bekomen, als ik noodig heb om mijne bestellingen uit te voeren, en wat daarvoor vereischt wordt, is toch zoo zeker als de bank, zou ik meenen. En van eene hypo theek op de fabriek, die ik met zestig duizend lire betaald heb en die nn minstens honderd duizend •waard is, durf ik niet eens spreken. Men geeft •er geen lire op." Willem dacht een oogenblik na, «Hoeveel hebt gij noodig vroeg hij. •«Niet minder dan veertig duizend lire, hier in Venetië eene ongehoorde som," antwoordde Lom bard! mismoedig. sik wil ze u verschaffen," sprak Willem. «Gij, mijnheer Williamson riep de verbaasde fabrikant. »Ja," sprak Willem, «als gij het geld op de fabriek als hypotheek wilt laten inschrijven." «Wilt gij, kunt gij dat?" riep Lombardi nog half ongeloovig. «Anders zou ik het u niet aangeboden hebben," hernam Willem. »Ik ben zelfs in staat om u, als gij dit wenscht, de benoodigde som terstond ter hand te stellen, en wel in Engelscbe effecten." De heer Lombardi had moeite om van zijne verbazing te bekomen. »Wie zijt gij toch, mijnheer?" vroeg hij, «dat gij u hier te Murano in eene fabriek komt op sluiten, er eene verloien gewaande kunst in het leven terugroept en nog bovendien eene aan zienlijke som goedwillig ter beschikking stelt van een armen fabrikant!" «Het is niet enkel mijn goede wil," hernam Willem. «Ik zie kans om mijn geld in uwe zaak zeker te beleggen en hen aandeelhouder in do winst." «Staat bet uit bij een bankier?" vroeg Lom bardi. «Neen," antwoordde Willem, «ik heb genoeg bij de hand. Tegen quitantie kan ik u de effecten dadelijk ter hand stellen. Gij zult ze in Venetie elk oogenblik kunnen inwisselen." Dit zeggende, ging Willem naar de ouderwet- sche kast, nam er de geldswaardige papieron uit en telde Lombardi bedaard de gevraagde som voor. Deze schreef, nog altijd in de hoogste verwon dering, eene schuldbekentenis. «Gij zijt mijn goede engel, mijnbeer Willi amson. «Ik begin tegelooven, dat de hémel u tot mij heeft gezonden." En hieibij dacht de heer Lombardi als goede oom en practisch man van zaken aan eene verbin tenis, die hem dezen veelbelovenden, talentvollen en zooals bleek ook rijken jongen man nimmer weer kon doen verliezen. Een huwelijk tusschen hem en Flora zou hem bij voortduring van het gebruik van dit kapitaal verzekeren. PORTUGAL. De koning heeft Maandag generaal San Januario ten gehoore ontvangen, die de op dracht tot vorming van een nieuw ministerie moet hebben aanvaard. S E E V I E. De studenten, Maandag vernomen hebbende dat de regeering de koningin had aangezegd Servië te verlaten, liepen de gendarmes onder den voet, waarop de troepen een charge dedenverscheidene hunner kwetsten en doodden. Volgens een andere lezing zouden de troe pen geen gebruik van hunne wapenen hebben gemaakt. De koningin had verklaard slechts door overmacht van gendarmes te zullen gehoorzamen. De koningin was daarop inden morgen door een sterk geleide naar het station gebracht en naar Semlin vertrokken. De minister van oorlog nam ontslag. De kolonel van den grootea staf, Praport- cheff Tovitchis benoemd tot minister van oorlog. GRIEKENLAND. De joden te Corfu werden den 16n dezer voor het eerst sedert den dag, waarop het volk begonnen is gewelddadigheden jegens hen te plegen, in staat gesteld zich naar de markt te begeven om levensmiddelen te koopen. Dit hadden zij te danken aan het krachtig optreden van den nieuwen prefect, gesteund door eene versterkte militaire be zetting. Het ghetto blijft bewaakt door troepen, en de regeering die, wel wat laat, tot het besef barer verantwoordelijkheid is gekomen, heeft een oorlogsschip naar Corfu gezonden. Zij heeft verder voorshands be sloten eene som van 50,000 fr. te verdeelen onder de geplunderde joden. Het ia thans bekend geworden, dat 40 Met de beste verwachtingen «ui de toekomst verliet hij de fabriek. Hij voer naar Venetie terug, maakte de effecten te gelde, maakte toebereidselen tot de verbouwing en begaf zich naar huis, waar Flora zich over zijne tijdige terugkomst verwonderde. «Verbeeld u, kind!" riep hij haar toe, «Willi amson heoft mij het geld voor den aanbouw voor geschoten." «Een nieuwe verrassing," meende Flora. «Ja, dat is eerst een man!" vervolgde Lom bardi met vuur. «Het spijt inij maar, dat hij zoo bescheiden is en zoo weinig van uitgaan houdl. Zelfs mijne uitnoodiging om toch eens op een Zon dag bij ons te komen eten, heeft hij afgeslagen. En toch moest gij den jongeling eens zien. Dat gebiedt de dankbaarheid, die wij hem voor al zijne goede diensten verschuldigd zijn. Gij zult hem zelve in zijn laboratorium moeten opzoeken en hem eenige woorden van erkentelijkheid toe spreken." f.Ais gij het wilt, zal ik het gaarne doen," zeide Flora. Wordt vei volgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1