Binnenlatidsclie Berichten, Verkiezingen. personen der joodsche bevolking het leven verloren hebben door de gebeurtenissen, die de barbaarschheden der middeleeuwen in het geheugen terugroepen, Vijftien hunner zijn vermoord en 25 zijn bezweken ten gevolge der ontberingen, waaraan zij blootgesteld waren. iMEKIEi. Volgens een bericht uit Haïti duurde de opgewondenheid, door de aanhangers van den vorigen president in liet leven geroepen, voort. Patrouilles doorkruisten de stad. Te Rotterdam is Zaterdagmiddag de drie- jaarlijksche tentoonstelling van schilderijen en andere kunstwerken in het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten en Techni sche Wetenschappen" geopend, in tegenwoor digheid van mr. H. W. Hubrecht namens den minister van binnenlandsche zaken, den wet houder A. Milders namens den burgemeester en andere autoriteiten en vele genoodigden en inzenders. De heer mr. W. II. 's Jacob hield een wel komstrede, waarna de heer Milders de ten toonstelling opende. Ingeleverd zijn 503 schilderijen en 14 beeldhouwwerken. Onder de schilderijen zijn inzendingen van onze stadgenooten de heeren C. Gips Az., P. J. Mak en M. Kramer, en onder de beeld houwwerken zijn er twee van onzen voormali- gen stadgenoot den heer A. W. M. Odé Jz., te 's-Gravenhage. Gisteravond is de 7-jarige Antonie Folst al spelende in de Buitenhaven alhier gevallen, en zonder letsel te hebben bekomen daaruit gehaald door den lichterschipper A. Multun, die daartoe gekleed te water sprong. Zondagmorgen is in de slotkapel van het paleis Het. Loo eene godsdienstoefening gehou den voor Hare Majesteiten en gevolg en eenige genoodigden. Als voorganger trad op ds. Jonker, uit Ellekomdie als tekst gekozen had: Johannes 16 vers '13. H. M. de Koningin-Regentes heeft benoemd tot kamerheer van II. M. de Koningin in buitengewonen dienst mr. W. baron Rüell te Amsterdam, die aldaar tijdens Harer Majesteits verblijf dienst zal doen. Naar de Portefeuille meldt, zal H. M. de Koningin a.s. winter weder de soirees ten hove geven, zooals dat vroeger het geval was bij het leven van Z. M. Verschillende Hol- laridsche kunstenaars zullen daarvoor worden uitgenoodigd. Omtrent de komst des Duitschen keizers te Amsterdam wordt bericht, dat zij in elk geval eerst na 23 Juni zal plaats hebben, met het oog op den dan eerst eindigenden hof rouw. Het verblijf zal twee dagen duren. Op beide dagen gala-diner ten paleize. Of de Koningin-Regentes den keizer bij aankomst aan het IJ ontvangen zal of Z. M. ten paleize zal afwachtenis niet bepaald. Op het pro gramma van af te leggen bezoeken door den keizer komen voor de kweekschool voor de zeevaart, eene diamantslijperij en het rijks museum. Tevens zal een tocht georganiseerd worden naar de Zuiderzee, ter bezichtiging van de sluis- en Keulschevaartwerken. Onze iiDeutsche Yereine" hopen in de gelegenheid te worden gesteld aan den keizer eene ovatie te brengenonder medewerking van de Wagner-vereeniging. Het Haagsche Dagblad verneemt dat omtrent een maritiem eerbetoon bij het eventueel bezoek van den keizer van Duitsch- land aan ons land, nog niets bepaald, veel minder bekend is. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op '16 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,381,243.05 en bij de betaalmeesters - 1,090,306.77 Te zamen f 2,471,549.82 Bij het departement van koloniën is Zater dagavond 16 dezer het volgende telegram van den gouverneur van Suriname ontvangen, dat dienzelfden dag uit Paramaribo verzon den werd Volmaakte kalmte houdt aan". Maandagochtend 18 dezer volgde een nader telegram, luidende »Rust blijft ongestoord. Seinen laat ik ver der na". (Stct.) In een te 's-Hage ontvangen en aan het Vad. ter inzage verstrekt telegram wordt nader bevestigd, dat de Staten tot den minister van koloniën het telegraphisch verzoek heb ben gericht een oorlogsschip naar Suriname te zenden. Ten gevolge van de groote kosten op het houden van manoeuvres met twee divisiën is afgezien van het houden van oefeningen in den vesting-oorlog in de stelling Willemstad. Te 's-Gravenhage is het kapitaal voor het bouwen van het volks- en schoolbadhuis nagenoeg bijeengebiacht en is besloten, dit thans op te richten aan den Zuid-West- Buitensingel, op een terrein, daartoe koste loos door een der leden van het comité tot oprichting afgestaan, te midden van arbeiders woningen. Het gebouw zal van steen worden opge trokken en zoowel badcellen voor mannen als voor vrouwen, en baden voor schoolkin deren bevattenalle ingericht volgens het sproeistelsel. Het wordt a.s. Vrijdag aanbe steed. Te 's-Gravenhage is opgericht eene afdeeling van den koninklijken Nederlandschen brieven- bestellersbond, genaamd »De Post". De Pinksteren, die gewoonlijk duizenden naar het zeestrand te Scheveningen lokt, deed ditmaal veeleer denken aan een guren Paaschdag, zooals dit jaar trouwens beleefd werd. Een Pinksteren met hagelbuien en sneeuwwater, zooals er Zondag vielen, is in geen jaren voorgekomen. De residentie vertoonde niet het gewoel en de levendigheid van andere Pinksterdagen, maar 't was op straat doodsch en kil, en een tochtje naar Scheveningen zullen de weinigen, die den moed nog hadden het te ondernemen, ongetwijfeld met een verkoud heid hebben moeten bekoopen. Op tweeden Pinksterdag zag het er nog treuriger uit. De regen viel bij stroomen bijna den geheelen dag en verstoorde het genoegen van menig gezelschap, dat, ondanks koude en vocht, naar de stad was overge komen. Bij de belanghebbende gemeentebesturen zijn ingekomen de plannen, met teekeningen enz., van een ontworpen stoomtramlijn Gouda StolwijkBergambachtSchoonhovenont worpen door de heeren Vas Visser en Van der Oudermeulen. Te Zegwaard is het logement van den heer M. van Staveren door een feilen brand geheel vernield. Een 4-tal aangrenzende gebouwen werden mede een prooi der vlammen. Het plotseling overlijden van den nota ris v. Geytenbeek te Blericum (Fr.) (zooals men weet werd hij Donderdag verdronken gevonden, toen hij als kantonrechter uit spraak moest doen omtrent de huisontrui ming te Oudendijk) heeft een paniek in het dorp veroorzaakt, vooral nu het ook de dag was, waarop de lieer v. G. als notaris met verschillende eigenaars enz., moest afrekenen. Verschillende personen hebben zich reeds bij den officier van justitie vervoegd, allen schuld- eischers van den heer v. G., van wie een voor ruim f 60.000, Bij de commissie uit het Utrechtsch studen tenkorps, belast geweest met het doen op voeren van Koning Oedipus" aldaar, bestaat het voornemen voort te gaan met de opvoe ring van treurspelen van oude schrijvers, voor de vertaling waarvan zij zich met ver schillende Nederlandsche letterkundigen zal verstaan. Zooals reeds gemeld is, werd voor eenige dagen ten kantore van den heer Ketjen, firma Schattenkerk en Comp.te Doesburgeen valsche wissel gepresenteerd en uitbetaald groot f 8000. De vermoedelijke dader, zekere N., compagnon van den heer Fr., koopman in granen en koloniale goederen te Doesburg, is sedert voortvluchtig. Te Deventer was het op den eersten Pink sterdag een verschrikkelijk weder. Hevige hagelbuien wisselden elkander vooral op het midden van den dag af. Er vielen hagel- steenen ter grootte van duiveneieren. Te Nijesclioot, een uur afstands van Heeren veen, keerde Maandag de landbouwer J. Huis man van de jaarmarkt te Oudeschoot terug. Bij zijne komst in de woning vond hij zijne vrouw, met wie hij pas sinds een jaar ge trouwd was, niet aanwezig. Bij de deur ont dekte hij bloed en zag hij het kabiuet open gebroken. Na eenigen tijd gezocht te hebben, vond hij zijne vrouw vermoord in het hooi liggen. Wie den moord gepleegd heeft, ligt nog in het duister; men heeft in het geheel geen vermoedens. Reeds is het gerecht van Heerenveen naai" Nijeschoot vertrokken om een onderzoek in te steilen. Hoeveel en wat er vermist is, is nog niet bekend, aangezien de man in zijne versla genheid daarvan geen opgave weet te doen. Gistermorgen is de officier van justitie met twee rijksveldwachters weer naar Nieuwe- schoot vertrokken. Het lijk is in eene kist vervoerd naar Heerenveen. De schouwing ge schiedde gistermiddag door de doctoren Kijlstra en Rinkes. Iemand uit Sint-Johannesga is gisternacht gehaald en bij het lijk gebracht. De verslagene was 38 jaar oud. Het gestolen bedrag is f200, welke eerst kort geleden waren ontvangen. Zaterdagavond werd te Vlissingen door de stoomtram op de Kleine Markt een jongetje van 6 jaar overreden, doordien het, voor de stoomtram de straat willende oversteken, struikelde en onder de tram geraakte. Het hoofd werd van het lichaam afgereden. Een eierenzoeker heeft opgemerkt, dat de vogels, zooals kieviten, enz., die hunne nesten op den beganen grond maken, daar voor dit jaar de hoogste plekjes opzoeken.' Wanneer dit geschiedt, heeft men, volgens de ervaringen van den eierenzoeker, niet op een drogen zomer te rekenen. Is een droge zomer te wachten, dan nestelen de vogels bij voorkeur op het laagste land. De centrale anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging sNederland en Oranje" in het hoofd kiesdistrict Loosduinen heeft voor het lid maatschap der Tweede Kamer candidaat gesteld den heer mr. H. A. v. d. Velde, bur gemeester van Loosduinen. Door de radicale kiesvereeniging» Haarlem", te Haarlem, is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. A, J. W. Farncombe Sanders. De centrale kiezersvereeniging in het dis trict Zaandam heeft definitief tot candidaat gesteld de heer W. den Meijier, met 131 van de 145 uitgebrachte stemmen. De lieer W. Bax had 13 stemmen; éen stem was blanco. De R.-kath. kiesvereeniging te Waalwijk heeft met bijna algemeene en die te Waspik met algemeene stemmen besloten het man daat van den heer Vos de Wael niet te ver nieuwen en candidaat voor het hoofddistrict Waalwijk te stellen den heer W. P. A. Mutsaers, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Eindhoven. De katholieke kiesvereeniging te Heivoort (N.-B.), behoorende bij het district Waalwijk, heeft .n de vergadering met algemeene stem men de volgende motie aangenomen: ïDe vergadering, overwegende dat eene poging tot omverwerping van het ministerie, gelijk de ontzegging van het vertrouwen aan een afgevaardigde, zonder dat zijne parle mentaire handelingen in het bijzonder daartoe grond geven, is revolutionnair en onrecht vaardig; »is van oordeel, dat de heer Vos de Wael tot candidaat behoort gesteld te worden, indien hij zich blijft aansluiten bij hen, die in de Kamer zich met beleid verzetten tegen onnoodïge verzwaring der militaire lasten en tegen beperking hetzij der dienstvervanging, hetzij van noodzakelijke vrijstellingen van geestelijken, theologanten en orde-broeders." De heer mr. Arthur Wijnans, griffier te Venlo, candidaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Gulpen, heeft 11. Maandag zijne candidatuur ingetrokken. Diensvolgens blijft de heer J. Marchant d'Ansembourg alleen als candidaat ter ver vanging van den heer Ruland. In het district Wijk-bij-Duurstede is va» anti-revolutionnaire zijde candidaat gesteld de heer II. Waller van Amsterdam. In het district Ridderkerk is van anti- revolutionnaire zijde candidaat gesteld de heer mr. Th. Heemskerk, aftredend lid. De volledige uitslag der in de verschillende- liberale kiesvereenigingen in het district Zutfen uitgebrachte stemmen is, dat mr. H. Goeman Borgesius verkreeg 143 stemmen en de heer B. Cuperus 85 stemmen. Tot definitief candidaat is derhalve gepro clameerd mr. H. Goeman Borgesius. De algemeene vergadering der R.-k. cen trale kiesvereeniging, hoofdkiesdistrict Alk maar Vrijdag 11. gehoudenwas slecht bezocht; van de pi. m. 350 leden waren slechts 27 opgekomen. Aan de stemmingen namen 20 luden deel. Tot candidaat werd, na nogal hevige discussie, met 15 stemmen gekozen de heer A. Goede Dz. (anti-rev.), lid van den gemeenteraad va» Alkmaar. (De N. Noordh.) TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Lcgerwet. Door den heer Van Wasseneer van Catwijck is voorgesteld, aan nit. 174 van het wetsontwerp tut tegehng van den krijgsdienst een nieuw lid toe te voegen, luidende dZij die ingevolge art. 45 tweede lid 6 besterad •zijn voor de in ait. 23, 2o,bedoelde depottroepen en laatstelijk in den rang van officier bij het leger ol bij het krijgsvolk in de koloniën gediend en den dienst eervol of met pensioen vei laten hebben, zijn van weikelijken dienst en, naar de landweer ovetgegaan, van het bij art. 239 voorgeschreven onderzoek ontheven, zoolang zij niet in den laat stelijk door lien bekleeden rang of in eer, hoogeren rang zijn benoemd bij het leger of bij de landweer. Deze ontheffing vei valt bij niet-aanneraing van de benoen ing." Voorts om aan ait. 232 een nieuw lid van den volgenden inhoud toe te voegen Zij die ingevolge ait. 45, tweede lid, a, of c bestemd zijn voor de zee- ol voor de landweer en laatstelijk in den tang van officier bij de actieve zeemacht, bij het leger of bij het krijgsvolk in de koloniën gediend en den dienst eervol of met pensioen vei laten hebben zijn van werkelijken dienst en van het bij art. 239 voorgeschreven onderzoek ontheven, zoolang zij niet in den laat stelijk door hen bekleeden rang of in hoogeren rang zijn benoemd bij de zee- of bij de landweer. Deze onthefling vervalt bij met-aannemingen van de benoeming." SCHIEDAM, 20 Mei 1891.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2