Yerkiezingeii. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Telegrapnie. K o 1 o n i n. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. R-eclitzak en. V i s s c h e r ij. K e 1* k 11 i e 11 ws. met dezen kwam H. aan zijne woning aan met eene koe, die hij teOudesehoot gekocht hsd. Het was toen ongeveer halfdrie. Zoodra jjjj (je woonkamer binnentrad, bemerkte hij dat het kabinet niet gesloten was en dat de kjjgebt uitgegaan was. Bij onderzoek miste hij eene portefeuille. Vreeselijk ongerust, begon men thans een onderzoek in te stellen. Het eerste wat men ontdekte en wat terstond het ergste deed ver moeden waren bloedvlekken op den grond tan den aan de woonkamer grenzenden deel, met vlokken haar vermengd. Ook aan de schutting en eenige daar hangende kleeding- stukken waren bloedspatten zichtbaar. Lang duurde het echter eer de verschrik kelijke waarheid aan den dag kwam. Men zocht overal in en om het huisook in de schuur, doch nergens was een spoor van deu moord te ontdekken- Eindelijk begaven zich Huismans broeder IJtze en zijn buurman Hoek stra nogmaals naar de schuur, eu daar von den zij achter een hoop strooin het half duister, het deerlijk verminkte lijk van de ongelukkige vrouw. Op twee plaatsen was de hersenpan verbrijzeld, terwijl het gelaat met bloed was bedekt. In hare krampachtig ge sloten handen hield zij vlokken haar geklemd, niet van haar zelve. Het lijk was reeds geheel koud en stijf, waaruit men opmaakte dat de dood reeds een paar uren voor men het lijk vond moet zijn ingetreden. Vermoedelijk is de moordenaar of naar sommiger meening zou men aan minstens twee mannen moeten denken achter in het huis gekomen en heeft de vrouw, iemand hoerende, de woonkamer verlaten om te gaan zien wie er was. Op den kleinen deel is zij door den ellendeling aangevallenen hier heeft waarschijnlijk eene wanhopige worste ling plaats gegrepen, waarin zij ten slotte het onderspit heeft moeten delven. Wat het vermoeden wettigtdat er aan meer dan een misdadiger gedacht moet wor den isdat uit het «visum repertum" der doctoren Kinkers en Kijlstra is gebleken, dat de vrouw op verschillende plaatsen van liet lichaam is verwondzoowel met stomp als met scherp. Waarschijnlijk heeft dus de een haar met een mes aangevallen, terwijl de ander haar met een hamer of knuppel de doodeiijke slagen op het hoofd heeft toege bracht. Nog eene omstandigheid wijst op een mede plichtige. Vrij zeker heeft de moord, althans de eerste aanval, plaatsgehad op den kleinen deel, terwijl het lijk gevonden werd in de schuur, die daaraan grenst en er van geschei den wordt door eene schutting van ongeveer manshoogte/Ware nu de vrouw na den eersten aanval in de schuur gevlucht, zooals men in den beginne vermoedde, dan zou haar weg daarhenen door bloedsporen moeten worden aangewezen, wat het geval niet is-Waarschijn lijk heeft men het lijk opgenomen en over de schutting henen in het daarachter liggende stroo geworpen. Terstond viel de verdenking op een zekeren J. G.die den laatsten tijd in deze streken vertoefde, als leidsman van een lammen mars kramer. Na eenigen tijd in een slaapstede te Heerenveen te hebben vertoefd, woonde hij sedert een week of vier bij zekere Hendrikje v. d. L.wie hij had voorgespiegeld haar binnenkort te zullen trouwen. Waarschijnlijk was zijn doel alleen een lui leven bij haar te leidenalthans wanneer het waar is wat door velen wordt staande gehouden, dat hij reeds lang getrouwd is en ook verscheidene kinderen heeft. Terstond in hechtenis genomen en bij de verslagene gebracht, ontkende hij pertinent alle schuld. Hij beweert des morgens om streeks halfelf de woning voorbijgegaan te zijn op weg naar Oudeschoot, waar hij zegt van 11 tot 1 uur te hebben doorgebracht en nog met drie verschillende personen te heb ben gesproken. Twee roode vlekken op zijne jas, die tijdens zijn voorloopig verhoor door den officier van justitie ontdekt werden, en die hij terstond met den nagel zocht weg te krabben, wat hem natuurlijk verboden werd, verklaarde hij voor oker, doch getuigen niet in zijn voordeel. Men vond althans genoeg vermoeden tegen hem om hem voorloopig in verzekerde bewaring te houden. Donderdagavond liep te Heerenveen het gerucht, dat men ook een tweeden schuldige zou hebben gevonden. En inderdaad is aldaar een reeds bejaard kermisreiziger in hechtenis genomen, die zich zeiven door enkele onvoor zichtige uitlatingen zou hebben verklapt en, door de politie aangesprokenterstond door de maud gevallen zou zijn. Daar deze man echter in vrij sterken graad van dronkenschap verkeerde, wordt aan zijne verklaringen niet veel waarde gehecht. Men heeft hem echter voorloopig naar het huis van bewaring over gebracht. De justitie uit Almelo heeft te Enschede een nader onderzoek ingesteld naar een voor eenige jaren daar plaats gehad hebbenden moord, daar zekere W. dezer dagen aan de politie eenige aauwijzingen had gedaan. Te Roden (Drente) hebben twee zoons hunnen vader op de terugreis van eene jaar markt zoodanig mishandeld, dat de oude man in levensgevaar verkeert. De justitie heeft zich met de zaak bemoeid. 's-Gravehhage. De hertog en hertogin van Westminster, die Zaterdagavond alhier zijn aangekomen en hun intrek namen in het Hotel Bellevuebrachten gisteren een bezoek aan Amsterdam en Haarlem. Zondag zullen de liooge reizigers vermoe delijk de residentie verlaten. M, V De heer W. F. Tak te Schiedam, door de vrijzinnige kiesvereemgingen te Oud-Beier land en Klaaswaal voorloopig candidaat ge steld voor de Tweede Kamer, wenscht, nu de neer Arie Smit de definitieve candidaat der centrale vrijzinnige kiesvereenigingen in de Hoeksche Waard en IJselmonde is, ter be vordering der eendracht onder de liberalen niet meer in aanmerking te komen. In het kiesdistrict Brielle is een bond van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen opge lucht onder den naam Koningin Wilhelmina". Door de afdeeling »Aalsmeer" van de cen trale liberale kiesvereeniging in 't hoofd-kies- district Haarlemmermeer is voor 't lidmaat schap der Tweede Kamer candidaat gesteld jhr. J. B. van Merlen, te Heemstede. Te Hilversum is eene anti-revolutionnaire kiesvereeniging, onder den naam van «Neder land en Oranje" opgericht. De centrale kiesvereeniging «Vooruitgang", in het district Winschoten, heeft Dinsdag avond tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. D. de Ruijter Zijlker. De afd. Haarlem van den Ned. bond voor algemeen kies- en stemrecht (tevens kies vereeniging) heeft met algemeene stemmen op een na tot candidaat voor het district Haarlem gesteld A. H. Gerhard, hoofd eener schooi te Amsterdam. Het bestuur der R.-k. centrale kiesvereeni ging voor de districten HilversumWeesp zal aan de leden aanbevelen het aftredend lid, mr. Th. P. baron Mackay (anti-rev.) Maansverduistering In den avond van Zaterdag 23 Mei a.s. Deze verduistering, hoewel totaal voor som mige streken der aarde, zal in ons land van weinig beteekenis zijn. De maan toch komt eerst ongeveer 50 min. na het einde der totale ver duistering op, zoodat alleen het einde der eclips hier zal kunnen gezien worden. - Als de maan boven den horizon komt, zal men haar voor de helft verduisterd zien en zal zij zich ongeveer vertoonen als bij laatste kwartier, met dit onderscheid, dat de afscheiding van licht en donker niet een rechte, maar een kromme lijn vormt. De schaduw der aarde zal men langzaam tot den rechter rand der maan zien naderen en in een punt, een weinig boven het midden van dien rand, dezen zien verlaten. De eclips eindigt dan te 8 uur 37 min., terwijl de maan te 7 uur 59 min. opkomt, en eer zij uit de nevelen van den horizon is te voorschijn getreden, zal reeds minder dan de helft in de schaduw der aarde gedompeld zijn. Bij de eerstvolgende nieuwe maan heeft eene hier zichtbare zonsverduistering plaats, waarop ik later terugkom. N. M. KAM. Schiedam, 21 Mei 1891. Onder het bestuur van prof. Rotbnagel, graaf Rudolph Hoyos en baron Gundacker-Suttner, is te Weenen een «Vereeniging tot bestrijding van bet anti-semitisme" opgericht. Voorspeilingen van majoor Waelput over het weer in 1891. Mei. 11 Mei begint eener droge periode. Voor het einde der maand eenige dagen goede warmte. Juni. Over het algemeen droog en schoon. De warmte zal waarschijnlijk maar na den lOn komen. Juli. Wat regen en een weinig warmte. Den 22n Juli begint een vochtige peiiode. Er zal echter minder regen vallen dan vei leden jaar. Augustus. De eerste helft der tnaand wat regende laatste helft warmte. September. De eerste helft der maand over het algemeen schoon. Met de laatste vijftien dagen van Augustus zal dit het schoonste weer des jaars zijn. Gedurende de tweede helft van September zou men met de nachtevening wel wat vorst kunnen hebben. October. Op 2 October begint een droge periode van 72 dagen. November. Wat vorst. December. - Op 13 December vangt een vochtige periode aan van 71 dagen. De winter zal niet ernstig zijn, doch men zal vorst en sneeuw hebben in Februari 1892. DEN HAAG, 21 Mei.Tweede Kamer. Besloten werd Woensdag niet bijeen te zijn wegens de ontvangst der Koninginnen te Amsterdam. De behandeling der legerwet zal waar schijnlijk gestaakt worden na de eventueele afdoening der eerste twee hoofdstukken, en de Kamer den 29n Mei uiteengaan. De heer Van der Kaay heeft zijn amen dement ingetrokken. Het nieuwe regeerings- artikel 23 werd sterk bestreden door den heer Van Houten als schijnbare vermïnde- ringdruk. De heer A. van Dedem heeft voor gesteld het maxima contingent te bepalen op 12200 en 1900. Morgen voortzetting. De volgende hulpkantoren zijn aangewezen voor de behandeling van aangeteekende brieven met eene aangegeven waarde boven f 600 Aalst (N.-B,). Aarle-Rikstel, Ammerzooi, Berg-Ambacht, Biezelinge, Driesuin, Echt, Elkersee, Etten (N.-B.), Haaren (N.-B.), Heilo, Herwarden, Herwunen, Kok-Engen, Nieuw-Vosmeer, Noordgouwe, Ouden hoorn, Over-Asselt, Roden, Ruurlo, Sambeek, Sevenurn, Spanbroek, Stavoren, Tzummarum, Wilp (Gld.) en Wouw. Voor den dienst der rijkspostspaarbank zijn aangewezen de hulpkantoren der posterijen te Avenhorn, Dreischor, Gouderak, Hekendorp, Lange Ruige weide, Muiderberg, Oosterend (Friesland) Yeenwouden, Wagenberg en Willemsoord. Door tusschenkomst van de Britsche postadmi- stratie kannen postpakketten, tot 5 kilo, wot den verzonden naar Mombasa en Latnu, op de oost kust van Afrika. Het port bedraagt voor elk pakket van een gewicht: tot 1 kilofl.621^ van 1 s 3 «2.87i/j 3 s 5 ï4.12i/3 Bij elk pakket behooren twee douane-verklarïn- gen gevoegd te worden. De verzending heeft plaatst uit Londen des Maandags om de vier wekende eerstvolgende op 8 Juni. Batavia, 17 April. Het Bat. Nieuwsblad verneemt dat concessie is aangevraagd voor de ontginning van het eiland Engano of Poeloe Telandjang, waar men de reeds bestaande klapper-aanplantingen nog wil uitbreidenthans beslaan deze daar reeds duizenden bouws en worden er tal van klappers uitgevoerd. De aanvragers, een Duitsche firma alhier, in combinatie met eenige andere firma's te Hamburg, hebben voor de exsploitatie een kapitaal van fö.000.000 disponibel en reeds zijn er stappen gedaan voor de uitzending van een paar stoomschepen ter verscheping der copra. Wordt deze concessie verleend, dan zal zij weldra gevolgd worden door aanvragen voor ontginning van nog eenige andere eilanden ter Sumatra's Westkust. Werkvolk zal van Java moeten worden aangevoerd, daar de eilanders nog niet geschikt zijn voor geregelden arbeid. Tot onderwijzer aan de 2e tusschenschool L, Van Speykstraat te Rotterdamis benoemd de heer G. Eijsberg, onderwijzer te Schiedam. In de plaats van wijlen den heer baron Fagel is tot lid van het college van regenten van de school van H.H. M.M. Koning Willem III en Koningin Emma der Nederlanden te Apeldoorn benoemd de heer A. G. A. baron Sloet tot Old- huis, inspecteur van het lager onderwijs te Zwolle. De collecte ten behoeve der sMaatschappij van Weldadigheid" te Frederiksoord heeft te 's-Graven- hage opgebracht f 1125, terwijl ook enkele nieuwe leden werden aangeworven; te Utrecht f 1717 te Haailem f 409te Leiden f373 te Dordiecht f 350, terwijl aldaar aan jaarlijksche bijdragen voor een bediag van f 112.40 werd ingeschieven. Op den 2n Pinksterdag zijn in de godsdienst oefening des voormiddags in de Oosteikerk te Rotterdam twee giften gecollecteerd elk van f 1000, de eene bestemd voor de armen, de andere voor de diaconiescholen. De rechtbank te Roermond heeft tegen den herbeigier H. T. uit SwaJmen, aangehouden wegens poging tot moord op zijne huisvrouw, rechtsingang verleend, met bevel tot gevangen houding. Jan Bak, onlangs veroordeeld door de recht bank' te Haarlem tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens valschheid in geschrift, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 134 zalmen, die voor f d .10 a 1.25 per V2 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 305 elften, die de kleine f 1.en de groote fl.35 per stuk opbrachten, 12 vinten, die 16 ets. per stuk opbrach ten, en 1 steur. De elftvangst is thans zoogoed als geëindigd en is dit jaar zeer onbeteekend geweest. Opmer kelijk is het tevens, dat de vangst in de laatste jaren successievelijk verminderd is. Tot heden weiden dit jaar 51.415 elften aangevoerd; in denzelfden tijd van 1890 bedroeg het aantal 118.083 stuks, in 1889 126.010 stuks, in 1888 137.445 stuks, in 1887 161.197 stuks, in 1886 184.404 stuks en in 1885 199.084 stuks: dit jaar levert dus met 1885 een verschil van 147.669 stuks. N'ed.-Herv. Kerk. Beroepen: te Gapinge de heer H. Snel, cand. te Utrechtte Krimpen a/d Lek ds. J. Vonk, te Oldebroekte Welsum de beer W. Timmermans Paquy, cand. te Utrecht. Aangenomen: naar Ylissingen door ds. A. S. Talma A. W. Lz., te Heinenoord. Hierdoor is de vacature-Klomp, die in 1881 ontstaan is, eindelijk vervuld. Bedankt: voor Barendrfcht door ds. J. J. de Kat Angelino, te Deil en Enspijkvoor Bergambacht door ds. J. Dekking, te Jaarsveld. De gemeente te Helder ontving in de laatste dagen belangi ijke giften. Aan de kerkvoogdij wer den de sommen van f200 en f700 geschonken; aan de diaconie een gift van flOOO. De gevers zijn onbekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3