Zaterdag 23 Mei N°. 7761. Kenn isgevmg. A0. 1891. ij f n -v© ertlg-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bericht aan Zeevarenden. Baitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BOREAVi BOTERITRAAT, E 2 7. COURANT. AsöNNBHENTSPRllS, per kwartaal1.85. Ironea per post, door het geheele Rijk 2.50. Alionderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels mei inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer>0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam Vestigt op uitnoodiging van den heer Commissaris des Konings in deze Provincie de aandacht van belanghebbenden op de aankondi- gaig, voorkomende in de Nederlandsche Staats- courant van den 19den dezer, no. 114, luidende als volgt: HINISTERIE VAN MARINE. Schietoefeningen alt de forten by den Heek-vftn-Holland, te IJmulden cn op de Harssens. De Minister van Marine brengt ter kennis van zeevarendon, dat het voornemen bestaat gedurende de daarbij aangegeven tijdvakken, schietoefening gen te houden als volgt: lo. Van 20 Juli tot en met 25 Juli a.s. op het fort bij den Hoek-van-Holland, in Z.W.lijke richting, op een schijf geplaatst aan de Z. zijde van den Nieuwen RotterdamBchen Waterweg, op ongeveer 2000 M. van het fort. 2o. Van 27 Juli tot en met 1 Augustus a.s. op het fort te IJmuiden, op een gesleepte schijf in zee binnen een sector, waarvan het middel punt in den koepel ligt en die begrensd wordt door de richtingen Z. W. en N. W. Met een der mitrailleurs zal gedurende dien tijd op een schijf in N.W.lijke richting gevuurd worden. 3o. Van 3 Augustus tot en met 8 Augustus a.s. van het fort op de Harssens op een gesleepte schijf in het Marsdiep binnen een sector, waar van liet middelpunt ligt in den W.lijken koepel en die begrensd wordt door de richtingen N. O. en N. N. O. In het belang van de veiligheid der scheep vaart zullen de noodige maatregelen genomen worden. 's-Gravenhage, 16 Mei 1891. De Minister voornoemd, voor den Minister, De Secretaris-Generaal, (get.) H. M. v. d. WIJCK. Schiedam, den 22sten Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. Te Londen hebben gisteren 5000 kleeder makers eene werkstaking begonnen, teneinde betere werkplaatsen en voor allen een gelijken -duur van het werk te verkregen. De berichten uit Madrid, volgens welke de republikeinen in Portugal eenen staats greep zouden voorbereiden, worden te Lissa bon stellig tegengesproken. De Standard meldt uit Konstantinopel dat er tusschen Rusland en Turkije eene over eenkomst tot stand is gekomen, volgens welke Russische schepen ook met troepen en ge schut de Dardanellen mogen doorstoomen zonder firman van den sultan. Daarentegen moet Rusland beloofd hebben het verleenen van hulp uit den Kaukasus aan de Turksche Armeniërs te zullen beletten; zelfs zouden de overheden in den Kaukasus zoowel Russen als Armeniërs gedreigd hebben met verban ning naar Siberië, indien zij betrapt worden op heulen met de Turksch-Armenïsche om wentelingpartij. Uit Odessa wordt aan de Daily Neuüs ge meld dat de zuidelijke Russische bladen Le vel gekregen hebben vooreerst geen anti semitische betoogen te plaatsen. Achthonderd verdreven joodsche gezinnen vertoeven hulpe loos te Odessa zonder middelen om het land te verlaten. De Russische regeering eischt dat de landverhuizers paspoorten zullen heb ben, die vijftien roebels kosten. Zij weigert aan dienstplichtige jongelingen paspoorten te geven. Driehonderd joodsche gezinnen zjjn naar Palestina vertrokken. Volgens de Times zijn vierhonderd per sonen in eene karavaan naar heifTanganyika- meer vertrokken, tot uitvoering van kardinaal Lavigerie's plannen tegen den slavenhandel. Berichten uit Chili over Lissabon behelzen, dat president Balmaceda de bemoeiingen van Frankrijk, Brazilië en de Vereenigde Staten tot herstel van den vrede alleen heelt afge wezen dewijl hij hoopte eene leening in Duitschland te kunnen sluiten, en ook door tussehenkomst zijner Parijsche legatie geschut gekocht had voor den in Frankrijk gebouw den kruiser President Pinto, welk geschut de Frai .*3 fabrikanten vooreerst niet konden leveren. Hij rekende er op dat Frankrijk of Engeland het vertrek der twee kruisers President Pinto en President Errasuriz niet verhinderen zou. Daarom besloot hij den oor log voort te zetten, ook nadat hi; teleurge steld was in zijne hoop op eene Duitsche leening. De scherprechter te Manipoer heeft voor den krijgsraad onder eede verklaard dat hij de gevangen Engelschen op hoog bevel ont hoofd heeft FK A5KEIJL De Kamer heeft aangenomen het door de regeering goedgekeurde voorstel, om tot de orde van den dag over te gaan ten aanzien der interpellatie-Reache betreflende den aan koop van kanonnen bij buitenlanders en de leverantie van buskruit door de firma Armstrong. De minister-president heeft, naar het ge rucht wil, medegedeeld, zich uit het politieke leven te zullen terugtrekken, doch op verzoek van den president Carnot zou hij eerst na diens terugkeer uit de zuidelijke departe menten de leiding der zaken nederleggen. Zijne geneesheeren hebben hem een volmaakte rust aanbevolen. Verschillende anarchisten, die van plan waren den president op reis te volgen en den tocht te verontrusten, zijn gearresteerd voordat zij de stad konden verlaten. De politie spoort alle vreemde werklieden op, die deelnamen aan de Mei-betocging en beveelt hen te vertrekken. DUITSCHLAND. De Hamb. Corr. kan tegenover de berichten van verschillende bladen mededeelen, dat het bezoek des keizers niet te 's-Gravenhage, maar te Amsterdam zal worden gebracht en dat eeu bezoek aan Brussel, op de reis naar .'Igeland, niet op het programma staat. De overste Roth, gezant van Zwitserland bij het Duitsche rijk, is gistermorgen naar Weenen vertrokken, op aanschrijving zijner regeering, die hem uitnoodigde de leiding op zich te nemen der diplomatieke voorbe reidingen voor het handelsverdrag der Midden- Europeesche staten. Luidens ministerieele mededeeling werden bij den opstoot te Belgrado 11. Maandag twee buiy'ers gedood, één zwaar cn vgf licht .ge wond; verder werden 26 gendarmes, 11 cavaleristen en 3 officieren door steenworpen gewond. Servië's minister van financiën Vuitsch, die zooeven uit Petersburg is teruggekeerd, deelt mede, dat de czaar het goedgevonden heeft, dat koningin Nathalie gedwongen werd te vertrekken, mits men te voren langs vreed- zamen weg beproefd had haar hiertoe te bewegen. NOORWEGEN. De studenten van de universiteit te Chris- tiania hebben een vergadering gehouden, waarop heftig geprotesteerd werd tegen de woorden van den eersten minister Akerhelm. Besloten werd in het vervolg niet meer de vlag der unie van Zweden en Noorwegen te dragen, doch met 114 tegen 88 stemmen werd aangenomen, dat alleen de Noorsche vlag zou worden gevoerd. De stemming in de stad is zeer gespannen, slechts eene kleine oorzaak kan groote onlusten veroorzaken. RUSLAND. Zoodra de Wolga weder bevaarbaar is, zullen 15000 personen naar Siberië worden gezonden, waaronder vele vrouwen en kin deren, die vrijwillig de verbannenen naar het onherbergzame oord volgen. Onder de verbannenen bevinden zich ook 1000 poli tieke misdadigers. Het wordt tijd, alu. s ein digt de Chronicle haar bericht, dat de Volga bevaarbaar wordt, daar men met de gevange nen geen weg meer weet, zoo vol zijn de gevangenissen. Algemeen wordt in twijfel getrokken, dat de in bewerking zijnde petroleumwet, die vooral tegen Rothschild is gericht, zal aan genomen worden, voor zoover dit ten minste van den minister van financiën afhangt. En mocht de wet toch worden aangenomen, dan zal er wel een zoodanige bepaling in worden opgenomenzegt mendat Rothschild er niet door benadeeld wordt. De wet beoogt het den vreemdelingen en joden onmogelijk te maken naphtabronnen in Rusland te exploiteerenen het huis Rothschild bezit in Baku juist vele dergelijke bronnen. ITALIË. Na herhaalde conferenties met den Duit- schen gezant is de minister-president. Di Rudini, Woensdag over Milaan naar Monza vertrok ken, waar hij onmiddellijk tot den koning werd toegelaten. Men zegt dat Duitschland er op aandrong, dat de triple-alliantie nu reeds zou worden verlengd. Volgens de Genueesche bladen zou de koning, die op dit oogenblik in het noord westelijk deel van zijk een reis maakt, zich te Genua in zeer pessimistischen zin hebben uitgelaten over den finaneieelen toestand. Z. M. zou o. a. verklaard hebben, dat telegram men uit Londen opnieuw groote geldelijke tampéii doen voorzien, tui dat Europa gebukt gaat onder eene financieele malaise. Het ontslag door den gouverneur van Mas- sowah, generaal Gandolfi ingediend, heeft een slechten indruk gemaaktook op de leden der enquête-commissie, die zich nu in Afrika bevinden en die, evenals de generaal, eene vermindering der Italiaansche bezettingstroe pen (waartoe besloten is zonder dat de gou verneur of de commissie was gehoord) een groote onvoorzichtigheid achten in de tegen woordige omstandigheden. Het Vaticaan heeft de geestelijkheid van Corfu aangemaand zich te onthouden van alle handelingenwelke de maatregelen van de Grieksche regeering ter onderdrukking van de woelingen aldaar, zouden kunnen tegen werken. SPANJE, In de Kamer van afgevaardigden beweerde de heer Puycerver, dat de regeering niet het recht heeft aan de bank toe te staan, bank biljetten uit te geven tot een onbeperkt be drag, waarop de minister antwoordde dat de maatregel genomen is met het oog op den finaneieelen toestand; de schatkist had 600 millioen pesetas noodig, door de getroffen regeling behoeft men slechts een leening aan te gaan van 250 mililoen GRIEKENLAND. Op Corfu moet thans de rust hersteld zijn. Het Israëlieten-kwartier is er niet meer afge zet en de winkels zijn er weder open. De regeering heeft f6000 bestemd voor ondersteuning van de joden op het eiland. In de laatste twee weken zjjn ruim 600 Israë lieten van Corfu vertrokken met Britsche Italiaansche, Fransche of Oostenrijksche sche pen de onvermogenden behoefden daar hun overtocht niet te betalen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1