A0. 1891. Maandag 25 Mei. N°. 7762 Eerste Blad. Kenn sgeving. «j -en-v©ert: gste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVERj7 ODÉ. BUREAU: BOTKHlTUAAT, E 2 ff. li 1.85. 011 nummer bestaat uit drie bladen. AFSUUITIMWILLKMSBBIG. Burgemeester en Wethouders van .Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de WIL LEMSBRUG, wegens het vernieuwen van de hrugvallen, op Woensdag en Donderdag 27 en 28 Hei a.s. voor de passage ge sloten zal zijn. Schiedam, 23 Mei 1891. Burgemeester en Wethouder voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÉDE. Schiedam, 23 Mei 1891. Zachtjes aan nadert de tijd voor de ver kiezing van een president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Men weet, de persoon, die voor dit ambt wordt benoemd, neemt zijn functie vier jaar waar, en is wel terstond herkiesbaar, maar dit gechiedt lang niet altoos. Zoo is de vorige president Cleveland bij zijn aftreding niet herbenoemd, ofschoon zijn regeering het zoo ver gebracht had, dat ze resultaten verkreeg, om alle Europeesche en tal van Amerikaansche staten te doen watertanden. Er waren namelijk zulke groote sommen als overschot in 's lands schatkist voorhanden, dat een der eerste maatregelen van het nieuwe bewind moest zijn, de regeling van de enorme overschotten. Nu, de nieuwe regeering heeft er raad op geweten, en wel zoodanig, dat de ex-president Cleveland, die nog wel eens weer den presidentszetel zou willen innemen, zijn verontwaardiging niet heeft kunnen inhoudenen in een publieke vergadering zijn opvolger Harrisson en diens regeering duchtig onder handen heeft genomen. Behalve andere zaken, die hem niet aanstonden, had hij het vooral over het beheer -der geldmiddelen. »Nog niet lang geleden zoo sprak hij, »bleef na dekking van alle uitgaven nog een aanzienlijk saldo in de schatkist, waardoor vele Amerikanen over tuigd werden, dat de belasting onbillijk was, omdat ze niet tot haar tegenwoordige hoogte behoefde opgevoerd te worden. Men heeft deze vaderlanders rustig laten protesteeren en is zijn gang blijven gaan. Het enorme saldo is verdwenen en steeds worden op schaamtelooze wijze nog hooger offers gewaagd. Eenige jaren geleden, zoo ging de ex-pre sident voort, werd voor pensioenen jaarlijks 53 millioen dollars uitgegeven. Dit geld werd door de vaderlandlievende burgers bereid willig opgebracht. Thans zal het volk drie maal zooveel moeten betalen omzooals het heet, zijn liefde en achting voor de soldaten te toonen. Millioenen dollars wor den voor onnoodige subsidies weggeworpen. De verkwisting van 's lands geld en de be-J schermende rechten dienen alleen om enkelen te verrijken. Het is overbodig voorbeelden te noemen; ieder kent ze. Dit klinkt nu alles heel fraai, en wist men niet beter, men zou zeggen, dat als de heer leveland opnieuw president zou worden, de beschermende rechten zeer zouden ver minderen, en bovendien de eerlijkheid en de redelijkheid haar zetels weder in de groote Amerikaansche kolossus schoone triom fen zouden vieren. Doch 't is een verkiezings- speech, en volgens dr. Schaepman, die er bij ondervinding van kan spreken, moeten woor den, in zulke tijden gesproken, niet zwaar wor den gewikt en gewogen. Zelfs als de heer Cleveland werd herkozen, zou hij den moed en misschien ook de kracht niet hebben, den breeden gordel, dien de liooge invoerrechten ons ile ïepuDIIek vormen, te veroreKen. t low zijn, als in de tijden van Lodewijk Filips: »Guizot is afgetreden en Thiers is opgetre den". De personen verwisselen, de beginselen blijven. Konden de Amerikanen ook nog invoer rechten van aankomende landverhuizers heffen, ze deden het zeker. Over de landverhuizing naar de Vereenigde Staten schrijft de Neio-Y. Hand. Ztg. het volgendeDe stroom der landverhuizers naar dit land is in de eerste drie maanden van dit jaar onophoudelijk gezwollen; in April zijn in de haven van New-York alleen 60458 personen, 11374 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar, aangekomen, terwijl de toename over het eerste kwartaal bij 130791 in 1891 en 100759 in 1890 30032 personen bedraagt. Voor 't overige is de verhouding in de andere landverhuizershavens dezelfde; met name Boston en Baltimore hunne hoogere cijfers aanwijzen en te New-Orleans komen met elke stoomboot honderden Italianen aan, ofschoon zij daar niets minder dan welkom zijn. Ook de vestiging in New-York wijst een in 't oog vallend sterk contingent van Italianen aan, en de Ttaliaansehe kolonie, of liever beide kolonies, in Elmstr. en aangren zende straten, en in Harlem van straat 106 tot 115, neemt onrustbarend in omvang toe. Ten aanzien van dat feit, wordt dan ook de voortaan stienge handhaving der nieuwe landverlmizingswet en de afwijzing der niet gewenschte landverhuizers, die, gelijk te voorzien is, het land tot last zullen zijn, met vreugde begroet. Hoewel daarbij dikwijls onrechtvaardige hardvochtigheid gepaard gaat, is dat te betreuren, maar ook te be grijpen en te vergeven. De New-Yorker superintendent voor de landverhuizing heeft in zake de ondeihouds- kosten voor voorloopig teruggehouden land- veihuïzers een schrijven aan de vereeniging van stoomboot-agenten gericht, waarin hij, met een beroep op eene hem door den assis tent-minister van financiën Rettleton gegeven instructie, verklaart, dat voortaan de inspectie der landverhuizers op de stoombooten zelve zal plaats hebben en dat hij de afgewezen of vooiloopig teruggehouden landverhuizers op de booten zal laten detineeren, als de stoombootmaatschappijen zich niet onvoor waardelijk verplichten de betrokken personen op haar eigen kosten te verplegen en hen naar de haven van vertrek terug te brengen willen de stoombootmaatschappijen dit niet, dan moeten zij voor elk geval, dat een pas sagier definitief of voorloopig afgewezen wordt, een borg stellen voor tijdelijk onder houd en eventueel transport. Dat het den superintendent ernst is met deze bedreiging, bljjkt uit de arrestatie van J. G. en R. Henderson, mede-eigenaars en agenten der Anchor Linevan wier schip j» Alexandria" een wegens tering atgevvezeii Italiaan ontkomen is. De lieeren Henderson hebben voor de werkelijke of vermeende nalatigheid, begaan door het niet terughou den van den Italiaan op het schip, eene boete van 300 dollar betaald. De assistent minister van financiën Rettleton heeft ver klaard, dat de regeering het voornemen heeft, de landverhuizingsvvet zoo streng te hand haven, dat aan ongewenschte landverhuizers de landing op den bodem der Vereenigde Staten positief onmogelijk gemaakt wordt. Zijn de verkiezingen in Amerika nog in 't verschiet, in ons dierbaar vaderland begint de morgenstond reeds te gloren van den grooten dag, waarop het kiezersvolk zal be slissen, in welke richting 's lands schip in de volgende vier jaren zal gestuurd worden. Er is roering in den lande; er gebeuren vreemde dingen; mannen als Kerdijk en Hartogh worden, als niet liberaal genoeg, door een Amsterdamsche kiesvereeniging uit geworpen. Van mr. Van Houten heette het te Groningen: »Voor den burger kan meer verbetering verwacht worden van den heer Treub dan van den doorkneeden aristocraat Van Houten"! Van Houten een aristocraat! Hij zal zelf van deze qualificatie opzien. Nuchter ant woordde daarop echter een burgerman, dat mr. Treub zeker een geleerd man is, maar dat hij den practischen zin van den lieer Treub nog niet had kunnen ontdekken. Im mers in den Amslerdamscheri gemeenteraad critiseert de heer Treub altijd streng de handelingen van burgemeester en wethouders. Maar toen er een wethoudersplaats open was, benoemde de Amsterdamsche gemeenteraad den heer Treub als zoodanig, om hem gele genheid te geven, het dan beter te doen. Maar de heer Treub bedankte Zeer bescheiden, maar zeer juist, was de opmeiking van den voorzitter der Groningsche kiesvereeniging, waar bovengenoemd debat werd gehouden, dat het in het algemeen waar is, dat het nieuwe voor den mensch wat aantrekkelijks heeft. Dit geldt van per sonen zoowel als van zaken. Aan die omstan digheid heeft ook de heer Treub het voor een deel te danken, dat hij zooveel opgang maakt 1 Deze opmerking verdient onder de aan dacht te komen van alle kiezers, die denken ze kunnen er hun voordeel mee doen. En hoe is het in het kamp der katholieken er. der anti-revolutionnairen Is daar een heid, is daar samenwerking De heer Schaep man zegt in de Kamer tegen den heer Van der Feltz, die voor Assen zit»gij kunt wel rustig blijven redeneeren over de legerwet, want gij zit vast; maar ik moet mijn kiezers kunnen bezoeken". Alzoodr. Schaepman gaat naar Wijk-bij-Duurstede. Of het hem helpen zal 't Schijnt dat zijn partygenooten genoeg van hem hebben, er hem gaarne zich in zijn studeerkamer zien terugtrekkenom daar dichterlijke inspiratiën op te doen. Maar de levenswijze van een dichter en die van een lid der Tweede Kamer, tijdelijk verbljjf hou dende in de residentie, verschillen nogal. Het verblijf in Den Haag blijft niet zonder invloed, en men gewent aan zekere genietingen in de residentie, die het studeervertrek mist. Doch hoe dit zij, als Schaepman van het poli tiek tooneel moet verdwijnen, dan zal hij moeilijk te vervangen zijn. Hij heeft een benijdenswaardige eigenschapde gave van het woord. Hij zal spreken over een onder werp, waarvan hij weinig afweet; hij debat teert, wordt aangevallen, heeft geen contra argumenten op het oogenblik, maar bij heeft het ivoord tot zijn dienst, en hij redeneert zoo lang tot hij een argument heeft gevon den, en dan is luj gered. Was hij maar dich ter gebleven! De Nederlandsche literatuur zou dau waarschijnlijk op een dichter hebben kunnen wijzen, den grooten Vondel waardig; en thans? De heer Schaepman kent Vondel, kent Palamedes, ook den aanhef: Die zorgt en waekt en slaeft, en ploeght, en [zwoeght, en zweet Ten oirbaar van het Lant een lastigh ampt [bekleet, En waent de mensehen aan zijn vroomheit [te verbinden, Zal zich te jammerlijk in 'tendt bedrogen [vinden Van 't wispelturig volck. Dit is een thema, der overdenking waardig. Ons rest te spreken over onze anti-revo- lutionnaire iandgenooten. Doch daarover in een volgend nummer. SGHIEDANI8GHE 301 T. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van i—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- <i 10 Driemam. geplaatst wordt tegen twekmaai. berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Jtanco per post, door het geheele Rijk Aftonderlijke nommers

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1