Gemengde Berichten. De stad Hamburg beeft van het echtpaar Schmilinsky een millioen geërfd, met last daar voor eenasyl voor pngehuwde vrouwen en bejaarde onderwijzeressen te stichten en te onderhouden. Te Hamburg beeft zich een comité gevormd, om den 400n gedenkdag van de ontdekking van Amerika i2 Oct. i 892 in Duitschland feestelijk te vieren. Terwijl de Fransche «Academie van Genees kunde" beraadslaagt over de oorzaken van het ver minderen der bevolking in Frankrijk, beproeft haar voorzitter, dr. Tarnier, alvast een practisch middel daartegen. Ilij heeft in zijne geboorteplaats, in Bourgogne, een premie van 100 francs uitge loofd voor ieder gezin, dat in 1892 meteen kind vermeerderd zal zijn. Te Weenen breiden de pokken zich voortdu rend uit. Volgens de laaste bulletins van het Kuis. Gesundheilsaml te Berlijn zijn te Weenon in de laatste weken waarover die bulletins loopen, te 2amen voorgekomen 182 gevallen en 45 sterfge vallen aan die ziekte. Te Brussel kwamen in dit zelfde tijdsverloop 18 sterfgevallen aan pokken voorte Napels is de epidemie geëindigd, te Lissabon blijft zij heerschen. Het Oostenrijkscbe gouvernement heeft zich ver plicht gezien tot het besluit om voor Bosnië en de Herzegowina vrouwelijke geneeskundigen aan te stellen, wijl de zieke Mohammedaansche vrouwen halstariig weigeren zich door mannelijke genees kundige» te doen behandelen. Reeds zijn twee doctoressen van de Zuricher hoogeschool van regeeringstvege aangesteld. Uit Rome wordt gemeld, dat er in het klootster St. Antonius, nabij Rieti, een belangrijke vondst is gedaan. Men heelt er namelijk in het binnenste van eene pilaar omstreeïs 500 oude gedrukte vseiken en 09 handschriften ontdekt, de laalsto meerendeels dagteekenerid uit de tiende eeuw en handelende over het civiel en canonieke recht en over wijsbegeerte. De meeste handschriften zijn voorzien van fraaie miniaturen. De minister van onderwijs heeft den hoogleeraar Minucci opgedragen een rapport op te maken over deze meikwaardige verzameling. Eerstdaags zal te Napels een oplichter terecht staan, die niemand anders is dan Je broeder van den kardinaal San Felice, aartsbisschop van Napels. Deze GiuÜo San Felice heeft verscheidene aan zienlijke familiën te Napels opgelicht voor een bedrag van f300.000. Als een Engelschman niets anders te doen heeft, zegt een Amerikaansch blad, dan gaat hij erover zaniken dat hij niet mag trouwen met een zuster zijner vrouw, als deze mocht sterven. Elk jaar wordt die zaak in het Parlement behandeld en het verbod toch gehandhaafd. Nu en dan vecht de Brit in Egypte, in Afrika of in Afghanistan, maar altijd komt hij weer op die oude zuster terug. Huwen met de zuster van zijn overleden vrouw, heid aan de fabriek was deze buitengewoon beginnen te floreeren en zijn aandeel in de winst bedroeg reeds eene som, welke het bedrag der verteeide gelden overtrof. Willem beschouwde zich van nu af eigenlijk slechts als rentmeester van het bewuste kapitaal. Dan was er nog iets, dat hem onaangenaam sterode. Toen hij den zeeman, dien hij te Napels ontmoet had, ter zijde had geschoven en deze de hand als ter zelfverdediging tegen hem had opge heven, toen had hij aan die hand een zilveren ring opgemerkt, geheel overeenkomende met dien, welken hij ook na zijne vlucht van het eiland nog steeds als eene soort amulet bij zich droeg. Die ring en dan de gelaatstrekken van dien man, op welker eerste gezicht hij zoo lievig ontsteld was, belde doden hem denken aan een wonderlijk spel des toevals, dat misschien nog eens eenig licht zou kunnen werpen over het geheim zijner af komst. Met een Amerikaansch schip, de Columbia, was hij op Spiekeroog aangekomen en daar opge nomen en grootgebrachtzou deze man, die hem zoo onverpoosd naliep, ook soms in eenige familie dat is het ideaal waarnaar hij streeft. Met het oog op deze manie, vraagt men zich af, waarom hij niet begint met zijn vrouws zuster te huwen; 't is toch dwaasheid, eerst de verkeerde vrouw te nemen en dan te wachten tot zij dood is en de wet verbiedt met de rechte te trouwen 1 Uit Algerië komen zeer verontrustende berich ten over de sprinkhanenplaag. Deze insecten ko men in zulke ongekend groote en dichte zwermen voor, dat zij dikwijls het zonlicht verduisteren. Men heeft er waargenomen die dOOO meter breed en 2 a 3 kilometer lang waren. De wind die ben uit de Sahara naar het noorden drijft, is helaas niet sterk genoeg om hen, zooals anders dikwijls geschiedt, in de zee te jagen. Waar zij nedervallen is alles verloren en hun getal is zoo groot, dat men bij de gewone voorzorgsmaatregelen geen de minste baat vindt. Bij een voorstelling van het circus Salamonski te Moskau zou onlangs de dierentemster Senaïde pwerken" met hare dierentwee leeuwen, een panter, een tijger en een beer, in een groote kooi, toen een der leeuwen weerspannig werd hij wilde niet over een hek springen, maar bleef, tegen de traliën gedrukt, grommend in een hoek zitten. Senaïde's handlanger, die buiten da kooi stond, porde den leeuw met een ijzeren stang aan, en op dat oogenblik sprong het dier woedend op zijne meesteres los, wierp haar op den grond en zette de tanden in hare rechterzij. Het publiek was zeer verschrikt. Dames vielen flauw en verscheidene heeren snelden naar de kooi om te helpen. Maar de handlanger der die rentemster rukte intusschen de kooi open, gaf met zijn ijzeren stang den leeuw een slag op den kop, zoodat hij zijn prooi losliet, trok de halfbewuste- looze Senaïde uit de kooi, en sprong toen ook zelf er uit. Een geneesheer, die onder de toeschouwers was, verleende de eerste hulp aan de gewonde. Haie kwetsuren waren niet gevaarlijk, en zij kon zelfs na verloop van eenige oogenbükken weder even in het circus verschijnen, om het publiek gerust te stellen. Omtrent het verspreiden van teringbacillen door het personenverkeer op spoorwegen bevat het Archiv für Hygiene geruststellende mede- deelingen. De van Berlijn naar Meran doorgaande spoor- wegwaggons, welke door een groot deel der daar heen gaande longlijders worden gebruikt, weiden, met het oog op besmettingsgevaar, onderzocht. De uitkomst was dat van de onderzochte 10 coupé's in waggons 0 coupé's in 3 waggons vrij waren van tuberkel bacillen, maar dat liet stof van den vierden waggon bij twee pi oefnemingen (on geveer een week na elkaar) wél tubei kel-bacilfen bevatte. Maar ook in die waggon kan, blijkens inentingsproeven met Guineesche biggetjes geno men, het aantal bacillen slechts gering zijn geweest. De proeven hebben dus, naar het schijnt, voldoende bewezen, dat de gewone manier van reinigen der waggons volstaat om ze zoo verre vrij van tuberkel-baciüen te houden, dat zij in betrekking tot hem kunnen staan en hes om die reden trachten op te sporen Wanneer Willem bij avond en vaak tot diep in den nacht zijnen gondel door de eenzame, stille lagunen van "Venetië stuurde, boven zich het hel dere, met tallooze sterren bezaaide firmament, achter zich den rossen weerschijn der gloeiovens van de fabriek te Murano, voor zich de haven lichten en bet boven de kanaien en pleinen van Yenetie opstijgende dofte gegons, dan werd hij wonderlijk te moede en stemden zijne gewaar wordingen in- en uitwendig geheel overeen en vond hij meet der rust en kalmte nog dan bij den arbeid en onder zijne omgeving aan de drukke fabriek. Dat de bijgeloovige bewoners van Murano niets van de levenswijze van dezen wonderlijken man begrepen en de 2otste verhalen omtrent hem de tonde deden, zal wel niemand verwonderen. 16e Hoofdstuk. De maand Juli liep ten einde en do zomer warmte deed de vtuchten rijpen. Op het vasteland dit opzicht geen gevaar opleveren voor het reizend publiek. De onlangs overleden Engelsche volksvertegen woordiger Tapling heeft zijne postzegelverzame ling, welke op een waarde van f 800,000 a f 1.000.000 geschat wordt, vermaakt aan het Britsch museum. Van hoe groote waarde sommige dier kleine frankeerzegeltjes voor de liefhebbers zijn kan blij ken uit de volgende cijfers: De blauwe pence- postzegel van Mauritius 1847 werd op de jongste Parijsche beurs voor 5000 francs genoteerd. Da verzamelaar, die onlangs in den op Mauritius verschijnenden Moniteur verklaarde te willen huwen met een dame, die eene hartstochtelijke verzamelaarster en in het bezit van genoemd postzegel was, vorderde dus een grooter kapi taaltje tot bruidschat dan men oppervlakkig zou meenen. Postzegels van Réunion 1852 zijn gemid deld 3000 francs, Spaanscbe van 1850 en 1854 1200 francs en postzegels van Hawaï, eerste uitgifte, 500 en 1000 francs waard. De Engelsche «zuster" Rose Gertrude, die naar Hawaï ging om de melaatschen te verplegen, zal daar trouwen met dr. Karei Lütz, den Duitschen geneesheer, die zoovele jaren onder de melaatschen werkzaam was. Te Lausanne is ter gelegenheid van de ver- eeniging van de verschillende vakscholen aldaar tot een universiteit, een reeks van feesten gegeven. De stad was zeer feestelijk en smaakvol versierd en de aliée met groene slingers afgezet. Op de torens der kathedraal wapperden de standaards der republiek en van het kanton. Vertegenwoordigers van aile Europeesche landen waren tegenwoordig, de Amsterdamsche hoogeschool door prof. J. A. van Hamel. Maandag had de officieele plechtigheid plaats, waarbij de Zwitsersche staatsraad RufTy de ope ningsrede hield. Daarop volgde des namiddags een luisterrijk diner. Dinsdag werd door 2000 kinderen een cantate gezongen ter eere Pestalozzi, den onderwijshervor- mer, die in deze streek geboren werd. Een belangrijke vondst van mummiën en pa pyrusrollen is te Deil el-Bahari in Februari ge daan. De 103 mummiën en 75 papyrusrollen zijn thans in het Ghizeh-museum te Cairo over gebracht, en schijnen tot de 21ste dynastie te behooren. Wegens het groote aantal voorwerpen en ook omdat verscheidene der ingegrifde namen bijna geheel zijn uitgewischt, zal het nog eenigen tijd duren vóór men de archaeologische waarde dezer vondst zal kunnen bepalen en de weten schappelijke wereld omtrent de bijzonderheden volledig zal kunnen inlichten. De secretaris der «British and Foreign Anti- Slavery-Society" vernam dezer dagen van den heer Gurney, lid dier vereeniging en juist van eene reis door Marokko teruggekeerd, bijzender- heden, die de laatste geruchten bevestigen aan gaande den drukken slavenhandel in dat land. In Februari dezes jaars kwam te Tendouf eene karavaan aan van 2000 slaven, waarbij 1200 benoorden Venetië zwollen de druiven tot onge wone grootte, nam de vijg bare donkerblauwe kleur aan, golfden de slanke halmen der rijst velden boven den moerassigen bodem van de laag vlakte en hingen de perzikboomen vol weeke, donzige vruchten. De landman dacht aan den oogst, die hem welvaart en genot beloofde. In de stad bemerkte men al heel weinig van dit alles. Alleen op de markt kwam men er iets van te zien. De pleinen werden geblakerd door de gloeiende zon en waren ledig en stil. Al wat leefde, bewoog zich op de kanalen, die echter geen zeer aangename geuren over de stad verspreidden. Wie een rustig leven kon leiden, trok zich dan ook het grootste deel van den dag terug in zijne paleizen en lusthuizen, waar de zonnestralen zooveel mogelijk waren buitengesloten. De dertig duizend bedelaars der stad lagen in de schaduw der voorportalen en kauwden kalabaskorrels, de werklieden trokken zich in hunne donkere winkels terug en wet kton er met weinig opgewektheid aan hunne dagtaak. Venetië vierde haar zomer-siesta. Tegen vijf uur in den namiddag eerst scheen de stad te ont- meisjes, die allen overgingen in de handen van Marokkaansche handelaars, teneinde naar de markten van Fez, Mequinez en andere steden te worden gevoerd. De heer Gurney vernam, dat ten gevolge van den grooten aanvoer de waarde dezer menschelijke waar zeer verminderd was; zoo was b.v. de prijs van 24 pond sterling voor een meisje tot de helft gedaald. Wanneer men in het oog houdt, dat omstreeks een derde van het aantal op de reis van Timbuctoo en de bin nenlanden omkomt, dan kan men het verlies aan- menscbenlevens bij deze enkele karavaan veilig op 1000 personen schatten, daargelaten de vol wassen mannen, die bij de rooftochten, waardoor al die jonge meisjes buitgemaakt werden, sneu velden. Verscheidene dezer slaven werden openlijk in de straten van Mogador verkocht. Ook in ander» havensteden wordt de aan Engeland gedane be lofte, dat dergelijke verkoopen niet meer zouden worden toegelaten, voortdurend geschonden. Het volgende geval van eene oplichting bracht dezer dagen in Ribe (Denemarken) alle gemoede ren in beweging. Daar vertoonde zich een paar maanden geleden een ingenieur uit Chicago, die veel geld verteerde, beweerde een Deen van geboorte te zijn en in Amerika fortuin gemaakt te hebben. Hij verloofde zich met een jong meisje uit Ribe en ondernam daarna een reis voor zaken naar New-York. Dezer dagen keerde hij terug met het bericht, dat hij een zeer voordeelige onderneming, in verband met de tentoonstelling te Chicago, op touw gezet had en daarbij ongeveer 2000 mannen en vrouwen plaatsen kon. Verscheidene sollicitanten meldden zich aan, waarvan zoowat een twaalftal direct aangesteld werd. Het gezelschap vertrok naar Londen, waar de- ingenieur vele vrienden had en zijn bruiloft wenschte te vieren. Aldaar aangekomen, namen zij onder zijn leiding hun intrek in een goed hotel. Maar plotseling verdween de ingenieur, met ongeveer 1400 kronen, welke hij van de reizigers ont vangen had om ze in Engelsch geld om te zetten. Hij kwam niet terug. De arme emigranten wend den zich tot den Deenschen consul en deze tot de politie, maar tevergeefs. Door bemiddeling van den consul kwamen dereizigers in bun vaderstad terug, zonder eenig geld en de meesten zonder dak of middel van bestaan. Nu is gebleken, dat voor eenigen tijd de zooge naamde ingenieur in Seeland hetzelfde spel gespeeld heeft en in Hamburg verdwenen is. Eene ontdekking van groot gewicht vond in de oase El-Golieh, in de woestijn Sahaia plaats. Men vond er namelijk op da geringe diepte van 35 M een natuurlijk waterreservoir, dat tot nog toe 180 L. per minuut levert, doch waaruit men nog grootere hoeveelheden denkt te verkrijgen. Dit is het eerst» geval, dat in de Sahara op zoo kleine diepte water gevonden werd. Het ontdekte onderaardsche re servoir schijnt zeer uitgestrekt te zijn, wat niet slechts voor da oase zelve, maar ook voor de artesische putten, die later aangelegd zullen wor den om het verkeer in de woestijn te vergemakke lijken, van veel belang zou wezen. waken. Dan fladderden weer de duiven over het St.-Marcus-plein, .dan vingen da verkoopers van gesneden Ualabassen aan luide hunne waar aan te prijzen, klonken de schelle stemmen van de au gurken-, citroenen-, kweeperen-, oranjeappels- en vijgenhandelaars daartegenin, terwijl zij langs de smalle straten tusschen de kanaien hunne waren veilden dan verdrongen de water- en ijs- verkoopers elkaar in de volkswijken, dan werden de deuren der goud- en zilver- en glaswinkels geopend en traden de houders er van naar buiten om klanten te lokken en verrichtten de brieven bestellers hunne bestellingen. Een van dezen, een eenvoudig, zelfs pover gekleeden jongen man, zien wij een schipper aanroepen in Italië siet men roepen aan het uiteinde der Rio di San Felice, waar de beer Felix Lombardi woonde. De schipper kwam, zette den besteller over en deze bracht den klopper van het ons bekende huis in beweging. iVordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6