0 nd e r w ij s. Blijkens de volkstelling heeft Parijs thans 2,422,969 inwoners zijnde eene vermeerdering van 162,024 sedert de volkstelling in 1886. Be grootste lading vrachten, welke nog ooit uit Australia naar Engeland werd vervoerd: 23,000 bushels appelen en peren (8360.5 hectoli ter) is dezer dagen te Londen aangekomen. De vruchten waren alle in zeer goeden staat. Zekere George Bell, sedert vele jaren Baptistisch predikant te Wolfs Creek, in den omtrek van Chattanooga (V. S.), de rijkste en beschaafdste man in het district, verloor den 18n Maart zijne vrouw en huwde juist drie weken later, ofschoon 65 jaar oud, roet een zeventienjarig meisje, Mary Williams. Zijne drie dochters en zijn zoon hadden er zich vruchteloos tegen verzet. Den 5n dezer nu verzochten de dochters hare jeugdige stief moeder met haar eene wandeling te doen en zij, hopende op toenadering, nam aan. Een groot kwartier van hare woning ontmoetten zij eene bende van 60 menschen, mannen en vrouwen, allen gemaskerd, die de jonge vrouw aanvielen, haar de kleedeien van het lijf rukten en haar met het gezicht naar beneden op een blok bonden, •waarop de dochters haar met dikke rijzen geesel- den tot zij het bewustzijn verloor. Het lichaam •was deerlijk opengereten en het bloed stroomde uit da wonden. Ten slotte droegen eenige mannen haar naar huis en legden baar voor hare deur neer. Zekere Bellew, die alles had bijgewoond, verhaal de het voorgevallene aan Bell, die de hoofdschul digen, mannen en vrouwen, aangaf. Dezen togen daarop naar Bellew's woning om hem op gelijke wijze te behandelen als Bell's vrouw, maar gene had zijn huis versperd en loste ettelijke geweer- schoten uit een venster op de menigte, waarbij de jonge Bell en drie anderen het leven verloren en een aantal anderen gekwetst werden. Den 8n dezer stierf mevrouw Bell aan de ondergane mishandeling en do dochters zijn aangeklaagd wegens moord. Intusschen is de bevolking in twee vijandige kampen verdeeld en verwacht men nog meer bloedvergieting. Do eenige politie-agent der nederzetting was machteloos. Dinsdag is de BSheriff" van Chattanooga met eene afdeeling agenten hem te hulp getrokken. Een der langdurigste en noodlottigste familie- veeten, die de zuidelijke staten der Amerikaan- sche Unie tot schande strekken, is dezer dagen ge ëindigd. De Ilatfields en de M'Coys, van West- Virginié, die vele jaren achtereen elkander neer geschoten hebben met decimeerenden uitslag, zijn verzoend, en het vredesverdrag zal bekrachtigd worden door het huwelijk van Aaron Hatfield en miss M'Coy, gevolgd door een grooten feestmaal tijd. Men verbaast zich alleen maar daarover, dat er nog Ilatfields en M'Coys zijn overgebleven om het met elkander uit te maken en goede vrien den te worden en dat twee hunner nog zoo dicht bij elkander hebben kunnen komen, dat het moge lijk was huweüjksvoorstelien te doen. Een gevecht op den predikstoel dat stich telijk schouwspel werd onlangs in deBaptistenkeik te Madalin, Am. staat New-York, te zien ge geven. Er werd daar acht maanden geleden een pre dikant, de heer Boyse, benoemd. Deze was echter niet naar den zin van alle gemeenteleden, en de oppositie tegen hem werd zoo sterk, dat ds. Boyse ontslagen werd. De predikant weigerde echter in het besluit der gemeente te berusten. Hij bleef zijn ambt vervullenmaar toen bij onlangs op een Zondagmorgen in de kerk kwam omtepreeken, vond hij den kansel bezet door een anderen leeraar dien men in zijne plaats had benoemd.' Hij hield zich goed, ging zitten en luisterde schijnbaar zeer aandachtig naar zijn ambtgenoot. Maar bij de avond-godsdienstoefening waren de rollen omge keerd. Toen stond ds. Boyse op den predikstoel. Hij gaf een gezang op, maar men verbood den organist dat gezang te begeleiden en niemand zong mee. De predikant zong echter zijn solo ten eind toe, en daarop begon hij zijn teks voor te lezen. Maar terwijl hij daarmee bezig was, klom een gemeentelid, Worthington genaamd, den pre dikstoel op en pakte den leeraar vast om hem er af te dragen, De heer Boyse, een sterk man, bood echter tegenweer. Hij drong Worthington met kracht terug, en toen nog twee anderen dezen kwamen helpen, ontstond er een hevig gevecht, waarin heel wat slagen vielen. "Van de godsdienst oefening kwam natuurlijk niets. De predikant Boyse heeft tegen Worthington een aanklacht ingediend. In een vergadering van bet Parijsche Aard rijkskundig Genootschap" heeft de heer Paul Crampel een voordracht gehouden over het dwer genras der Bagaya, dat in de bossehen ten noorden van den Congo woont en leenplichtig is aan de Fan. Zoodra een opperhoofd van de Fan machtig genoeg is, neemt hij een groep van deze dwergen onder zijn bescherming en wijst hun een plaats in de bossehen aan, waar zij wilde dieren moeten dooden en ivoor inzamelen, waarvoor hun oude katoentjes, gebroken geweren, maniok enz., in ruil worden gegeven. De gemid delde grootte dezer dwergen bedraagt 4 voet en 7 duim. Zij zijn evenredig gebouwd en krachtig gespierd. Hun lichaam is geheel met haar bedekt. Polygamie is geoorloofd, maar door de schaarsch- heid der vrouwen komt deze feitelijk niet dikwijls voor. In Rusland heeft men verscheidene jaren achtereen onderzoekingen ingesteld naar de mo gelijkheid, om des winters de vaart open te houden met behulp van JLedo Kuisd. z. ijsbre- kers. Daarvan is thans het resultaat bekend ge worden. Een bepaald model, dat door stoom wordt voortbewogen, voldeed aan alle billijke eischen, en daarmee hoopt men nu te bewerken, dat in het vervolg de scheepvaart op de Zwarte Zee, de Zee van Azow en de Oostzee, die tegen woordig 's winters vier of vijf maanden is gestremd, onafgebroken zal kunnen worden voort gezet. Op het oogenblik zijn reeds vijf dergelijke ijs- brekers voor de Oostzee in gereedheid. Zulke hooge verwachtingen heeft men daarvan, dat men zich voorstelt, den tocht naar de Noordpool daarmee zeer te vergemakkelijken. Op sterrekundig gebied is een hoogst belang rijke ontdekking gedaan door prof. Barnard van het Lick-Observatorium op den Hamilton-berg te San-Francisco. Het tijdroovende kometenzoeken zal voortaan niet meer noodig zijn, want prof. Bernard iaat zijn telescoop zelf deze hemellichamen opzoeken. De vernuftige geleerde heeft deze ont dekking gedaan met medewerking van zijn ambt- genooten Heeler en Schaeberle. De grondslag van de ontdekking is de wetenschap, die men aan de spectroscopie te danken heeft, dat het spectrum van elke tot dusver ontdekte komeet bestaat uit drie heldere koolwaterstofstrepen, in de gele, groene en blauwe deelen van het veld. In het spectrum van elke andere ster zijn deze strepen afwezig. Prof. Bernard c. s. kwamen nu op het denk beeld om ter plaatse van het oogglas van den telescoop een metalen tusschenschot te plaatsen, voorzien van gleuven, juist ter plaatse van de drie koolwaterstofstrepen in het kometen-spectrum. Vlak achter dit tusschenschot is een reepje sele- mum-metaal, dat electrisch gevoelig is voor het licht. Dit reepje metaal vormt een der armen van een Wheatstone-brug, waaraan bevestigd zijn de geïsoleerde draden van een electrische batterij. Het geheel is afgesloten om elke storing te voor komen. De --telescoop wordt itu in beweging gesteld, welke het instrument automatisch onderhoudt, en terwijl het aldus den hemel onderzoekt, is de sterrekundige aan anderen arbeid bezig of geniet de nachtrust. Nauwelijks komt een komeet in 't veld van den telecoop en valt haar licht op het prisma, waar het gebroken wordt, of de koolwa- terstofstralen vallen door de spleet, beroeren het selenium en gevon het electrische sein, dat den astronoom waarschuwt. Deze neemt nu het tusschenschot uit den telescoop, zet het oogglas weer op zijn plaats en begint zijn onderzoek naar de komeet. Deze merkwaardige vinding van den zelfwer kende kometenzoeker zal natuurlijk ook in Europa door de astronomen met de grootste belangstel ling vernomen worden. Het Haagsche Dagbl. las het bovenstaande in den San Francisco Weekly Examiner. Reeds meermalen zijn proefnemingen gedaan om met behulp van de pliotographie couranten te drukken. Indien de bijdragen in duidelijk leesbaar schrift en met zorgvuldige interpunctie geleverd werden of nog beter door een schrijfmachine, zoo zou deze nieuwe wijze van het samenstellen der cou ranten eenige kans van slagen hebben. Het zou echter eenige oefening vereischen, om zulke cou ranten te lezen. Men denke maar eens aan de copieën die de arme zetters soms moeten ont cijferen 1 Friese, Greene en Varley hebben niet lang ge leden eene photo-drukpers uitgevonden, die in éen uur 10,800 afdrukken levert. Fontayne in Cin cinnati vervaardigde reeds in 1883 een dergelijke machine, die 12.000 exemplaren per uur leverde, en Schlotterhoss vond er in hetzelfde jaar een uit, waarmede bij gaslicht 500 en bij licht 11.000 afdrukken per uur konden vervaardigd woiden. (JMactnbl. legen Verv.) Het beruchte Doodsdal in Californié zal thans door de regeering van dat land worden onderzocht. Dit dal is zulk een gloeiende woestenij, dat menschen en dieren, die daar aan hun einde komen, niet vergaan, maar tot mummies uitdro gen. Om er te kunnen reizen moeten er verbazend groote hoeveelheden water meegenomen worden, want bronnen zijn er niet te vinden en de ver damping is'zoo steik, dat een mensch minstens 12 L water per dag noodig heoft. Twee botanici, die door de regeering in dienst zijn genomen, zullen van velschillende kanten in het dal binnendringen en elkaar op een bepaalde plaats ontmoeten, waar professor Merriam, die de expeditie leidt, zich met hen zal vereenigen. Men is van meening, dat er in het dal rijke goud- en zilverbeddingert te vinden zijn er zijn althans verhalen in omloop van een bergbewoner, die in liet dal was afgedaald en een uitgedroogd lijk vond naast een man met een emmer, waarin zich goud klompjes bevonden. Het Doodsdal, ook Amargosa-woestijn genoemd, ligt in Inyo County in het zuidwestelijke deel van Californié, 48 M beneden den zeespiegel, en wordt in het oosten door de Amargusa, in het wésten door het Panainint-gebergte begrensd. De Amargosa-rivier stroomt wel is waar daar doorheen, maar meestal is deze droog, en heeft zij eens een enkele maal water, dan is dit spoedig verdampt. Een bemiddeld burger te Chicago heeft de commissie van de wereldtentoonstelling, die in 1892 zal worden geopend, het plan aan de hand gedaan, liet Colyseum te Rome aan te koopen en bij gedeelten naar Chicago te doen overbrengen op terreinen der tentoonstelling. Tevens beweerde hij, door een syndicaat met een som van 200 millioen dollars te worden ondersteund, terwijl hij de kosten op 40 millioen dollars raamt. Japan is het land der doodenverbranding bij uitnemendheid. De hoofdstad, Tokio, heeft zes inrichtingen daarvoor en ongeveer een derde der dooden wordt daar verbrand. In 1888 werden van 34,437 overledenen te Tokio 11.023 verbrand en de overigen begraven. Thans, nu het begraven in de stad zelve verboden is, neemt het aantal doodenverbrandingen toe. Er zijn drie klassen bij de verbranding, naar gelang van de wijze, waarop de kist behandeld wordt; de prijzen zijn f9, f5 en f2.50. De goed ingerichte ovens zijn voor het meeremleel het eigendom van maatschappijen. Voor het verbranden, dat drie uren duurt, is betrekkelijk weinig hout noodig. Onder leiding van den voorzitter deshoofdbe- stuurs, mr. II. Goeman Borgesius, werd Dinsdag te Amsterdam de aigemeene vergadering gehouden van Volksonderwijs". Na de gebruikelijke toespraak bracht de secre taris, de heer D. André de Ja Porte, het jaarverslag uit. Daaruit bleek o. a., dat het ledental klom van 6602 tot 6088, het aantal afdeelingen van 103 tot 110, Uit het verslag der fin. commissie bleek, dat de toestand vrij gunstig is; het batig saldo was f50 liooger dan het vorige jaar. Benoemd werden tot leden des hoofdbestuurs in de vacature-mr. C. A. J. Willeumier (overleden) Versluijs en Van Willigen (niet herkiesbaar) de hh Degenhardt te Amsterdam, De Kanter te Haarlem en Van Giise te Rotterdam. Aan de orde komen thans de bestuursvoorstel len lo. om het Volksblud ook in 1892 als orgaan der vereeniging maandelijks uit te geven 2o. om voor 1892 de contributie aan de aige meene kas voor ieder lid op f 0.75 te bepalen. Deze voorstellen werden goedgekeurd. Het voorstel van het hoofdbestuur, om voor 1892 wederom f500 in het schoolfonds bij te dra gon, werd goedgekeurd en evenzoo dat ora de afdeelingen, die niet aan haar fmancieele verplich tingen voldoen aan de aigemeene kas, van de lijst der afdeelingen te schrappen, echter na vooraf gaande herhaalde aanmaningen en met bepaling, dat de geroyeerde afdeeling recht van beroep heeft op de aigemeene vergadering. Het voorstel van het hoofdbestuur, om de wen- schelijkhaid uit te spreken, dat in de Volksverte genwoordiging een meerderheid zitting neme die invoering van leerplicht noodzakelijk acht, noodigt de afd. uit al het mogelijke te doen om daartoe te geraken, werd ingetrokken. liet voorstel van do afd. Amsterdam I om zich tot de gemengde commissie voor onderwijs-belan- gen te wenden met verzoek naast en afgescheiden van het regeeringsverslag een zooveel mogelijk juist verslag op te maken van den toestand van het Jager onderwijs hier te lande en daarin op te nemen •lo. een statistiek van den leeftijd, waarop iedere leerling geplaatst wordt; ingeval van te late plaat sing de redenen van verliaging; 2oeen staat van de bevolking der klassen in verband met den leef tijd der leerlingen3o. een indeeling van de school bevolking naar de grootte der klassen 4o. een staat van leeftijd, waarop de leerlingen de school vet laten met opgaaf der laatste afdeeling, kwam daarna aan de orde. Daai bij stelde Groningen voor om tot de regeering het verzoek te richten om het regeeringsverslag uit te breiden met de ge noemde statistieken. Het vooistel weid. aldus geamendeerd, met aigemeene stemmen goedge keurd. Voorstel van Amsterdam I, om aan de regiering te verzoeken art. 24 der onderwijswet zoodanig te wijzigen, dat binnen weinige jaien de verhouding tussclien het aantal leerlingen en onderwijzers weer is, zooals die in de wet van 1878 gevorderd werd en om de opleiding van onderwijzers tijdelijk zulk een uitbreiding te geven, dat spoedig het herstellen dezer verhouding weer mogelijk is. Dit voorstel wordt roet 52 tegen 48 stemmen verworpen. Voorste! van Bolsward, om leedwezen uit te spreken over het feit, dat de regeering bijna nooit vrijstelling verleent van de verplichting tot het hef fen van schoolgeld aan een gemeente, zelfs niet als deze geen »(egemoetkoming in de kosten" van noode heeft en door de heffing van schoolgeld het openb, onderwijs benadeeld wordt; wordt aange nomen. Voorstel van Amsterdam I, om aan de regoering te vragen, dat aan alle schoolgaande kindei en, die daaraan behoefte hebben van Staatswege voedsel en schoeisel worde verstrekt, wordt verworpen. Schiedam verdedigt daarna het door haar ingediende voorstel: uTot stijving van het school fonds worde de schoolpenning ingesteld". Tot verduidelijking van dit voorstel wordtgewezen o.a. op de liberale clubs in Belgie, waar men kleine busjes vindt met het opschriftaschootpenniug", die jaarlijks een flink bedrag opbiengen. De afge vaardigde doet wel uitkomen, hoe hier vele kleintjes éen groote maken. Te Schiedam bijv. zijn 1000 betalende schoolkinderen op de open bare school. De ouders dier kinderen mogen worden aangenomen, geporteerd te zijn voor de openbare school. Hij gelooft, dat zij gaarne elk kind wekelijks 1 cent zouden doen storten in een in de school opgehangen bu-je. Dat zou reeds f 500 maken per jaar. Het hoofdbestuur, apprecieerende de goede bedoelingen van het voorstel-Schiedam, acht aan de uilvoering van het denkbeeld nogal bezwaren verbonden. Het plaatsen van bussen in de scholen lacht het hoofdbestuur bijv. niet toe. Het zou gaarne zien, dat de afdeelingen zelf begonnen proeven te nemen, op welke wijze het schoolfonds kan wot den versterktmen zou dan later op grond der ervaring eene aigemeene regeling kunnen maken. De heer Engelen kan zich ook niet vereenigen met het denkbeeld om het advies van Schiedam te volgen en de kinderen te mengen in den strijd tusschen openbare en bijzondere school. Anderen spreken in gelijken geest. Het slot der beschouwingen is, dat op voorstel van Woerden de wenscheiijkheid wordt uitgesproken, dat de afdeelingen het hare doen om het schoolfonds zooveel mogelijk te versterken. Na dankbetuiging aan den voorzitter voor zijn uitnemende leiding werd de vergadering ge sloten, nadat bepaald was, dat de volgende ver gadering ook te Amsterdam zal worden gehouden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7